Skip to content

Ještěrky mají dva penisy!

Ještěrku obecnou (Lacerta agilis) lze u nás s výjimkou Krkonoš potkat takřka všude.

Pohlavní zralosti dosahuje ještěrka zhruba po dvou letech. Každý samec obývá území, na němž může spolu s ním žít několik samiček. V době páření, přibližně v květnu, si samci žárlivě střeží své teritorium a každého narušitele bez milosti vyhánějí.

Jako zápas však vypadá i samotný akt rozmnožování. Samec se do vyhlédnuté samice totiž zakousne a poté se sám zkroutí tak, aby jeden z jeho dvou tzv. hemipenisů mohl vklouznout do samičí kloaky.

jesterky02
Samotnému aktu předchází neškodný zápas, při kterém se samec nebojí zakousnout do své vyvolené.

Samec si vybírá stranu Hemipenis, neboli párový pohlavní orgán samců šupinatých plazů bývá opatřen různými výrůstky, které slouží k přichycení k samičí kloace. Oba hemipenisy jsou „uloženy“ v jakýchsi kapsách za samcovou kloakou.

Proto mají samci v porovnání se samicemi zesílený kořen ocasu.

Při samotné kopulaci využívá samec ten z penisů, který je blíže k samici. Někteří samci během páření hemipenisy střídají.

Ještěrčí hemipenis nemá kanálek na vedení spermatu, k tomu je uzpůsoben zvláštní postranní žlábek, tzv. sulcus spermaticus.

Po oplodnění naklade samice do vyhloubené jamky 5 – 20 vajíček, z nichž se během července až září (přibližně po 60–100 dnech) vylíhnou mláďata o délce cca 6 cm.

Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Příroda
Zobrazit více …