Skip to content

Hledání hrobky královny Nefertiti: Nachází se vědci krůček od rozluštění tajemství?

Místo posledního odpočinku slavné egyptské královny Nefertiti je záhadou, po jejímž rozluštění vědci prahnou už dlouhé roky. Každý střípek, který napovídá, že by konečně mohli být na stopě archeologického objevu století, proto budí v odborných kruzích rozruch.

V pátrání po hrobce egyptské královny Nefertiti (†1330 př. n. l.), která je podle názoru egyptologů uložena v Údolí králů, se nedávno objevila nová naděje. Přinesl ji tým bývalého egyptského ministra pro památky Mamdouha Eldamatyho, který se pustil do radarového průzkumu Tutanchamonovy hrobky.

Před časem prohlásil, že se pouhých pár stop od Tutanchamonovy pohřební komory nalézá místnost o šířce asi 9,8 metru a výšce 1,8 metru. Je prý možné, že je spojena s hrobkou nějakou chodbou.

Život královny Nefertiti je spojen se spoustou záhad. Aco teprve místo osledního odpočinku…

Pochybnosti průzkumníky neodradily

Někteří vědci, jako například bývalý egyptský ministr pro památky Zahi Hawass, ale upozorňují, že v Egyptě nepřinášejí geofyzikální průzkumy správné výsledky, proto může být radost z nálezu předčasná.

Proto varují před nadšením. Jiná bádání totiž existenci dalších skrytých místností popírají. Například výzkum Itala Franceska Porcelliho z turínské polytechnické univerzity, který proběhl v roce 2017, nezjistil, že by se zde nacházely další prostory.

Eldamatyho tým ale tato tvrzení od další průzkumné práce neodradila. Plánují se sem znova vrátit společně s odborníky ze společnosti Terravision a pomocí GPR radarového průzkumu oblast prohledat podrobněji.

Při minulém průzkumu totiž kvůli rušení signálu nebylo možné získat detailní data. Možná nás tak přece jenom čeká převratný objev…

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …