Skip to content

„Milionář“ Kalivoda: Nejdřív střílí do krav, pak do lidí

Na první pohled charismatický statný mladý muž právě usedá do křesla v oblíbené televizní soutěži Chcete být milionářem? Píše se rok 2004 a Viktor Kalivoda (1977–2010) vyhrává poměrně závratnou sumu – 320 000 korun se přece hodí.

Bystré oko diváka ale spatří, že výherce projeví jen pramálo radostných emocí. Národ ale zatím neví, že se právě dívá na budoucího „lesního vraha“…

Viktor se narodí do poměrně úspěšné rodiny. Jeho matka je soukromá lékařka a otec má prestižní post v sekretariátu vedení mezinárodní obranné organizace NATO. Malý Viktor tráví čas u počítače a rád také čte detektivky.

Kalivoda nejprve zkouší životní štěstí coby policista (vzadu uprostřed).

Hepnarová vzorem Možná se v knihách s podobnou tematikou inspiruje a dozvídá se o jisté Olze Hepnarové (1951–1975), nevyrovnané dívce, jejímž cílem je náklaďákem přejet co největší počet nevinných lidí.

S ní ho navíc spojuje jistá míra chladu a neschopnosti empatie. Viktor ale rozhodně není hloupý student. Dostane se na gymnázium a exceluje zejména v matematice a fyzice, jeho IQ prý dosahuje až hodnot blízkým 130.

Možná díky tomu, že má odjakživa problém najít si to správné místo ve společnosti a nemá pevně stanovené priority a životní cíle, ale nikdy nedokončí vysokou školu. Nakonec se sice uchytí jako policista, spokojenost mu to ale nepřináší – nejednou přemýšlí o spáchání sebevraždy, ideálně skokem z Nuselského mostu.

Inspirace Olgou Hepnarovou měla vyústit v masakr v pražském metru.

Masakr v metru? Jsme stále v roce 2004. Podzim pomalu ohlašuje svůj příchod a na poli kousek za Prahou farmář spíná ruce zlostí. Objeví tu dvě své mrtvé krávy, které někdo zastřelil hned několika ranami přímo do hlavy.

Podivný případ zůstává otevřený, pachatel neznámý. Až později má k tomuto činu co říct právě Kalivoda. „Bylo to akční! Bral jsem to jako takový mezistupeň,“ vypoví. Měl to být mezistupeň k zabíjení lidí.

Kalivoda se znovu a mnohem intenzivněji vrací k osobě Olgy Hepnarové. Ztotožní se s jejími pocity těsně předtím, než v roce 1973 najela do nic netušících lidí na pražské tramvajové zastávce. V hlavě se mu rodí plán, který se rozhodne realizovat.

Noviny, zbraň Glock 34 a pevné odhlodání jsou vše, co potřebuje. Pak už jen vyrazí do jedné ze stanic pražského metra na lince C. Oběťmi budou náhodní jedinci. Nedostatečné odhodlání nakonec překazí zrůdný plán.

„Tam jsem prostě nedokázal zmáčknout kohoutek. Nevím proč. V tom metru jsem stál na plošině vagonu s připravenou zbraní. Nevím, proč jsem to neudělal,“ prozradí vyšetřovatelům později, na stanici Ládví se o masakr pokoušel desetkrát!

Vyšetřování Kalivodova činu v lesích na Kladensku

Podivný muž s kufříkem v lese Menší štěstí už pak mají obyčejní lidé, kteří si v roce 2005 vyjdou na procházku a za odpočinkem. Postarší manželský pár si 13. října 2005 vyjde na dřevo do lesa poblíž Brna.

Kulky končí kromě v hlavách obětí i v jejich hrudi. Přezdívka lesní vrah dostává pevné obrysy… Řádění Kalivody ale pokračuje hned o tři dny později, tentokrát o pár stovek kilometrů dál na Kladensku.

Opět v lese. Z původního plánu spáchání sebevraždy sejde v momentu, kdy mu prý do hlavy promluví Hepnarová. To se na místě znenadání objeví elektrikář Jaroslav Lendóci se svým psem. Ani ten zabijáka neodradí.

Kalivoda do elektrikáře vpálí několik kulek, Lendóci ale hned na místě neumírá, snaží se zběsilému Kalivodovi uniknout! Rukama si přidržuje krvavé rány až do chvíle, kdy ho Kalivoda dorazí dvěma ranami do hlavy.

Vyšetřovatelé ale vraha tří nevinných lidí dopadnou brzy, také díky tomu, že na obě místa přijíždí stejným vozidlem a podle očitých svědků si s sebou do lesa bere „podivný kufřík“. Ačkoli je Kalivoda odsouzen v roce 2006 na doživotí, trest si zkrátí.

Sebevraždu se mu konečně podaří provést v roce 2010 – podřeže si žíly.

Foto: Wikimedia, Shutterstock.
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vraždy
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Bájného tvora z čínského jezera zachytil kamerou správce parku
enigmaplus.cz

Bájného tvora z čínského...

Známá Lochneska určitě není jedinou vodní...
Potraviny, které snižují tlak
nasehvezdy.cz

Potraviny, které snižují tlak

S vysokým tlakem není radno si zahrávat. Zvýšený...
Benediktinský klášter Broumov
epochanacestach.cz

Benediktinský klášter Broumov

Broumovský klášter...
Dříve než krotitele duchů pozvěte dobrého řemeslníka
enigmaplus.cz

Dříve než krotitele duchů...

Chcete prodat svůj dům, ale máte pocit, že...
Brána do vesmíru otevřena
21stoleti.cz

Brána do vesmíru otevřena

Co jsou exoplanety, jak můžeme zkonstruovat a...
Čeští vědci zachraňují africkou divočinu
epochalnisvet.cz

Čeští vědci zachraňují...

Tým českých vědců pod vedením zoologů...
Až u 40 % lidí probíhá fibrilace síní bez příznaků
21stoleti.cz

Až u 40 % lidí probíhá fibrilace...

Fibrilace síní neboli česky míhání síní patří v současné...
Stylová vila, plná nevšedních kontrastů
rezidenceonline.cz

Stylová vila, plná...

Řadový dům, který se nachází na úbočí velkého...
Putování za Rumcajsem v Jičíně
epochanacestach.cz

Putování za Rumcajsem v Jičíně

Ve městě Jičín u...
Hieroglyfy v novém světle
iluxus.cz

Hieroglyfy v novém světle

S každou novou kolekcí Heritage Montblanc...
Dlouho to hrála na dvě strany
nasehvezdy.cz

Dlouho to hrála na dvě strany

Vztah se starším miliardářem dlouho...
Tajemní a nebezpeční aswangové děsí obyvatele Filipín po staletí
enigmaplus.cz

Tajemní a nebezpeční aswangové...

Aswang, jméno, které obyvatelům exotických Filipín...