Skip to content

Hledá se hrobka. Kam zahrabali rebelku Nefertiti?

„Pryč s kacíři,“ hlásá voják Haremheb, který nastupuje na trůn asi v roce 1319 př. n. l. Nechává zbořit město Achetaton a stěhuje se zpátky do Théb. Jakékoli stopy po Nefertiti a Achnatonovi přikazuje okamžitě zničit.

Stejný osud potkává i místo jejich posledního odpočinku.

Kvůli nenávisti Haremheba (vládne asi 1319–1292 př. n. l.) a jeho současníků dodnes netušíme, kde je královna Nefertiti (asi 1370–1330 př. n. l.)pohřbená. Nevíme nic ani o její situaci těsně před smrtí.

„Naposledy byla jasně zobrazena, když oplakávala mrtvé tělo své třináctileté dcery Maketaton, jež zemřela ve čtrnáctém roce otcovy vlády,“ zmiňuje se o Nefertiti britská archeoložka Joyce Tyldesleyová.

Vstup do hrobky KV35. Ani tady se bohužel ostatky slavné královny neskrývají.

Od té doby jakoby se po ní slehla zem. Tyldesleyová proto usuzuje, že tehdy buď zemřela, nebo ji manžel zapudil a svá poslední léta strávila v ústraní v Severním paláci, který si nechala v Achetatonu postavit.

Haremheb nechává bez milosti pobořit kvetoucí město.

Kde vstoupila do říše mrtvých? V královské hrobce, vytesané pro manžele do skály nad Achetatonem, její mumii nenajdeme. Pokud byla pohřbena se všemi poctami a pohřební výbavou, zuřivý Haremheb se postaral o to, aby nikdo netušil, na kterém místě se panovnice vydala vstříc posmrtnému životu.

Hádankou je i příčina její smrti.

Faraon Achnaton. Po jeho smrti se sídlo Achetaton stává městem duchů.

Konec slunečního města Achetaton se po Achnatonově skonu stává opuštěným, strašidelným městem. Vyhubila zdejší obyvatele včetně Nefertiti epidemie jakési zákeřné nemoci, patrně moru, nebo Tutanchamonovi a později Haremhebovi vojáci, kteří se vrátili k mnohobožství a nenáviděli všechno, co mělo něco společného s Atonovým kultem?

Nejspíš obojí dohromady.

Interiér hrobky KV35 v Údolí králů. Předpoklad, že mumie Nefertiti leží zde, bohužel nevyšel.

Omyl známé archeoložky Tři mumie, ženu, chlapce a dívku ukrývá královská hrobka KV35 v Údolí králů. O ženském těle s číslem 61072 britská archeoložka Joan Fletcherová před několika lety prohlásila, že jde o Nefertiti.

Vzbudila tím obrovské pozdvižení u odborníků, kteří ale její tvrzení šmahem odmítli jako nesmyslné.

Za pravdu jim dala i rentgenová analýza, podle které jde o šestnáctiletou dívku. Slavné královně ale mělo být v době její smrti minimálně třicet let! Na archeologickou senzaci v podobě nálezu jejího těla si tedy budeme muset ještě počkat…

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …