Skip to content

Přehledně: Nejdůležitější události ve vědě roku 2015

Rok 2015 byl bohatý na spoustu událostí. A ty, které se týkaly vědy či techniky, nebyly výjimkou. Přinášíme vám výběr těch nejpodstatnějších.

4.ledna – Oznámeno, že čeští archeologové našli v egyptském Abúsíru jihozápadně od Káhiry hrobku královny Chentkaus III., manželky faraona Raneferefa (vládl v době páté dynastie, zhruba před 4500 lety).

11.února – Evropská vesmírná agentura (ESA) úspěšně vyzkoušela prototyp svého raketoplánu s názvem IXV (Intermediate eXpérimental Vehicle).

02
Hrobka královny Chentkaus III.

4.března – Byla zveřejněna informace, že rod Homo (člověk) je podle nejnovějších poznatků zhruba o 400 000 let starší, než se vědci dosud domnívali. Nejstarší lidé žili už před 2,8 milionu let, což měl naznačit kosterní pozůstatek nalezený v roce 2013 v Etiopii.

6.března – Americká sonda Dawn úspěšně vstoupila na oběžnou dráhu kolem planetky Ceres v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem.

13.března – Američtí vědci potvrdili, že pod povrchem Ganymeda je ukrytá voda.

03
LHC je znovu v provozu a již přináší netušené objevy.

5.dubna – Největší urychlovač částic na světě, velký hadronový urychlovač (LHC), byl po dvouleté přestávce opět zprovozněn.

21.dubna – Japonský rychlovlak Maglev překonal na zkušební trati vlastní rychlostní rekord a poprvé překonal rychlost 600 kilometrů za hodinu – dosáhl rychlosti 603 kilometrů za hodinu.

30.dubna – Americká sonda Messenger po vyčerpání veškerého paliva ukončila svou úspěšnou jedenáctiletou misi plánovaným pádem na povrch planety Merkur.

22.května – Astronomové objevili dosud nejjasnější galaxii s názvem WISE J224607.57-052635.0, jejíž infračervený světelný výdaj odpovídá ekvivalentu 300 bilionů sluncí.

28.května – Tým vědců objevil na území Etiopie část lebky, která prý patří do vývojové řady předcházející dnešnímu člověku. Šlo o dosud neznámý druh australopitéka, Australopithecus deyiremeda, který podle nich žil přibližně před 3,3 až 3,5 milionu let.

14.června – Evropská robotická sonda Philae, která před sedmi měsíci přistála na kometě Čurjumov-Gerasimenko a krátce poté se odmlčela, obnovila kontakt se Zemí.

(FILES) This file picture taken on May 11, 2010 shows the Maglev (magnetic levitation) train on the experimental track in Tsuru, 100km west of Tokyo. Japan's state-of-the-art maglev train set a world speed record on April 21, 2015 in a test run near Mount Fuji, clocking more than 600 kilometres (373 miles) an hour. AFP PHOTO / FILES / Toru YAMANAKA
Rekordman mezi vlaky dosáhl rychlosti 603 km/h.

13.července – Vědci z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) pracující s Velkým hadronovým urychlovačem (LHC) ohlásili objev pentakvarku, což byla dosud pouze předpokládaná subatomární částice.

14.července – K trpasličí planetě Pluto dorazila na vzdálenost 12 500 kilometrů americká sonda New Horizons, první těleso vyslané člověkem.

23.července – Vědci našli první exoplanetu, označenou Kepler-452b, která je srovnatelná se Zemí velikostí i vzdáleností od svého Slunce.

31.července – Vakcína proti ebole vyvinutá společnostmi Merck a NewLink Genetics vykázala v klinických testech stoprocentní účinnost.

05
Sonda New Horizons u Pluta.

28.září – Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) uvedl, že na Marsu se vyskytuje tekoucí voda v podobě solných potůčků.

29.října – Evropská vesmírná sonda Rosetta objevila na kometě Čurjumov-Gerasimenko molekuly kyslíku.

12.listopadu – Na chilské hoře Las Campanas začala stavba největšího vesmírného teleskopu na světě, Obřího Magellanova dalekohledu (GMT), který by měl vědcům sloužit od roku 2021.

2.prosince – Archeologové našli u Chrámové hory v Jeruzalémě pečeť biblického krále Ezechiáše. Pečeť pochází z období před 2700 lety.

Foto: FFUK, wikipedia, NASA, CERN
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Co tají Věstonická Venuše?
enigmaplus.cz

Co tají Věstonická Venuše?

Věstonická Venuše je oslavou ženy, pravěkým...
Šílený císař Nero:  Pronásledoval ho duch jeho matky?
epochalnisvet.cz

Šílený císař Nero: ...

Z císařských komnat se ozývá přerývané oddechování. Patří...
Pražské židovské hřbitovy: Tajemná místa posledního odpočinku
enigmaplus.cz

Pražské židovské hřbitovy:...

Starý židovský hřbitov není jediným pohřebištěm,...
V pravěku to bez „ostrých loktů“ nešlo
21stoleti.cz

V pravěku to bez „ostrých...

Nejnovější archeologický průzkum dokazuje, že v...
Kapka ke kapce, pro užitek i osvěžení
panidomu.cz

Kapka ke kapce, pro užitek i...

Voda je život a pro zahradu to platí...
Jaká je pravda? Vážně manželku podvádí?
nasehvezdy.cz

Jaká je pravda? Vážně...

Mnoho prožitých...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...
Boj v zákulisí Slunečné? Závidí jí slávu a peníze!
nasehvezdy.cz

Boj v zákulisí Slunečné? Závidí...

Dlouhé roky se snaží...
Babiččiny tvarohové buchty
tisicereceptu.cz

Babiččiny tvarohové buchty

A když buchty, nemůže chybět česká klasika...
Již 8. rok v řadě se Hublot stal oficiální časomírou Bol d’Or Mirabaud
iluxus.cz

Již 8. rok v řadě se Hublot stal...

Léto je ideálním obdobím k obnově a...
Na cestě po Rakousku: Když milujete kolo, historii a přírodu…
epochanacestach.cz

Na cestě po Rakousku: Když...

Desítky jezer, stovky...
Opustil mě můj největší kamarád
skutecnepribehy.cz

Opustil mě můj největší...

Tak věrný a oddaný dokáže být...