Britský armádní uprchlík Charles Masson roku 1827 nemůže úžasem ani dýchat. Před ním se jako na talíři objevují trosky pradávného města. Zbytky domů z pálených cihel, pravoúhlá síť ulic…
Objev nemůže před světem utajit. Vylíčí ho v knize „Příběh různých cest v Balochistánu, Afghánistánu a Pandžábu.“ Naláká tím spoustu dobrodruhů, kteří chtějí div světa spatřit na vlastní oči.
Cihly z odkrytých zdí poslouží jako stavební materiál využitý při budování železniční trati z Láhauru do Karáčí, nebo se stávají součástmi domků domorodců. Část prehistorických staveb tak navždy zmizí.
S každou ukradenou cihlou klesá pravděpodobnost, že se podaří rozluštit všechna tajemství této civilizace. Naštěstí dojde k obratu.
Ruiny čtyřpatrových domů
Přesto uplyne ještě téměř sto let, než se Harappa, město ze 3. tisíciletí př. n. l., stane středem vědeckého zájmu. K prvnímu průzkumu harappské civilizace dojde roku 1921. Impulsem se stávají nálezy dělníků, kteří pracují na výstavbě železnice u řeky Indus.
V zemi narazí na hliněné destičky znázorňující zvířata a také zvláštní písmo. Svůj objev rozhlásí do světa, a proto se tu zanedlouho objevuje britský archeolog John Marshall (1876‒1958), kterému se podaří vyhrabat ruiny města.
Zřícené zdi z pálených cihel promlouvají: Kdysi náležely ke tří nebo čtyřpatrovým domům. Samotné stavby vzbuzují údiv. Obyvatelé údolí řeky Indus ovládají výrobu pálených cihel 3000 let předtím, než ji světu ukázali Římané.
Dvorek jako centrum
Pečlivě naplánované město protkané sítí ulic směřujících ze severu směrem na jih, kolmo na ně další hlavní tahy z východu na západ. Křižují je vedlejší uličky, z nichž jsou vstupy do domů.
Život údajně tepe na domovních dvorech, kde uvnitř nechybí sýpka jako zásobárna obilí na horší časy. Obilí se tu prý i mele. Dvorek někdy poslouží i jako noclehárna, jindy rodiny vyběhnou po schodech do horních místností domů. Nejde ale jenom o Harappu.
Po mnoha tisících letech je vyhrabáno i Mohendžodaro, které se nachází asi 600 km jižně od Harappy. Město, které jako by tomu předešlému vypadlo z oka. V době největší slávy mohlo mít až 5 milionů obyvatel.