Skip to content

Hamižný papež pro svou rodinu rozhazoval církevní bohatství!

Svatý otec Bonifác VIII. si rád dopřává hezké chvíle intimní chvíle s ženami. Kromě toho má pocit, že církevní poklady patří přímo jemu. Neváhá z nich zabezpečit především svoji vlastní rodinu.

„Milovat se na loži s ženami a chlapci není o nic hříšnější než si třít jednu ruku o druhou,“ obhajuje papež Bonifác VIII. (1235–1303) svoje nemravné chování během svého pontifikátu v letech 1294–1303.

Papež Bonifác VIII. se nechá vymalovat také v Lateránské bazilice v Římě.
Papež Bonifác VIII. se nechá vymalovat také v Lateránské bazilice v Římě.

Skupuje pozemky kolem Říma

Kromě prostopášnosti ovšem mezi jeho další slabosti patří i sebestřednost a neuvěřitelná hamižnost. Rád se ukazuje v nádherných, okázalých šatech. Po celém Římě nechává stavět své vlastní sochy, sebere celý církevní poklad a snaží se získat pozemky v Římě a okolí města pro svoji rodinu (pochází z italské rodiny Gaetaniů).

S francouzským králem Filipem IV. Sličným se dostává do sporu.
S francouzským králem Filipem IV. Sličným se dostává do sporu.

Leží v žaludku kardinálům

„Tenhle papež se stará pouze o tři věci: o dlouhý život, bohatý život a dobré umístění svých rodinných příslušníků,“ komentuje znechuceně jeho chování jeden španělský diplomat. V žaludku ale Bonifácovo chování leží i většině kardinálů, kteří by ho nejraději viděli mrtvého.

Podporuje ovšem také umění, například italského malíře Giotta di Bondoneho (1267–1337). Pověřuje ho malbami v lateránské bazilice.

Svatého otce Bonifáce zaujmou a uvězní francouzská vojska.
Svatého otce Bonifáce zaujmou a uvězní francouzská vojska.

Nerad uzavírá kompromisy

Během svého pontifikátu se také snaží o usmíření a sjednocení křesťanstva pod svými křídly. Ovšem jedná hodně povýšeně a během jednání není ochoten dělat žádné kompromisy, proto jeho plány ztroskotají.

Evropští panovníci se nechtějí podřizovat jeho nezpochybnitelné autoritě. Dostává se například také do sporu s francouzským králem Filipem IV. Sličným (1268–1314). Francouzská vojska v roce 1303 dokonce Bonifáce zajmou a uvězní.

Foto: wikimedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …