Domů     Had na holi: Proč je symbolem zdravotnických profesí?
Had na holi: Proč je symbolem zdravotnických profesí?

Může se zdát zvláštní, že symbolem lékařů a zdravotnické péče se stane zvíře, které dokáže snadno usmrtit člověka. Ale pokud se podíváme do starořecké mytologie, pak pochopíme, že to má svou logiku. A také zjistíme, proč někdy můžeme vidět hůl s jedním hadem a jindy se dvěma.

Had, který je zmiňován v antických legendách a eposech zhruba od roku 3000 před naším letopočtem a jehož můžeme vidět na starověkých sochách, reliéfech, mincích nebo písemnostech má řadu vlastností, ve kterých naši předkové spatřují atributy plnohodnotného a zdravého života.

Jeho olupování kůže znamená obnovu života a omlazení, tento plaz je také poměrně rychlý, silný, dobře vidí a mnohé druhy se dožívají vysokého věku. A tak usoudili, že je to vhodný symbol pro profese, které pomáhají k uzdravení.

Asklépios je vždy zpodobňován se svou holí. (Foto: Pernak / commons.wikimedia.org / CC BY 2.5)
Asklépios je vždy zpodobňován se svou holí. (Foto: Pernak / commons.wikimedia.org / CC BY 2.5)

Had jako nositel tajemství

Prvotní symbol hada, obtočeného kolem hole, je spojován se synem boha Apollóna.

Tento muž jménem Asklépios (v češtině též Aeskulap) získá hodně vědomostí o medicíně a v jedné verzi báje se tvrdí, že na oplátku za pomoc naučí kouzelný had Asklépia tajným znalostem.

Jiný příběh říká, že ten samý muž nevědomky zabije hada svou hůlkou, načež se připlazí jiný had v bylinkou v tlamě a položí ji na mrtvého tvora, který znovu ožije. Asklépios poté použije stejnou rostlinu, aby oživil jiné lidi.

Na znamení vděčnosti v obou případech nosí na své holi hada a nakonec se i on sám stane bohem, který dostane pod patronát medicínu.

Hadem, který se nacházel v antických léčebných chrámech, byla zřejmě užovka stromová.(Foto: Christoph Leeb / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Hadem, který se nacházel v antických léčebných chrámech, byla zřejmě užovka stromová.(Foto: Christoph Leeb / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Asklépiovy léčebné chrámy

V dalších staletích se kult boha Asklépia stane velmi populární a jemu zasvěcené chrámy jsou léčebnými místy, kam proudí davy poutníků s nadějí, že se zde zbaví svých neduhů.

Tyto chrámy nesly název „asclepeion“ a v tom, jehož pozůstatky archeologové nalezli na řeckém ostrově Kos, možná legendární otec moderní medicíny Hippokratés (460-370 př. n. l.) započal svou kariéru. Proces léčby je tenkrát přesně daný.

Po rituálním očištění následují dary nebo oběti bohu podle finanční situace prosebníků a ti pak stráví noc v nejposvátnější části svatyně. Jakékoli sny nebo vize jsou hlášeny knězi, který je vyloží a podle toho předepíše vhodnou terapii.

Na Asklépiovu počest jsou zde přítomni nejedovatí hadi, kteří se volně pohybují po podlahách mezi nemocnými. Moderní medicína přejala tuto legendu a jeho hůl s hadem se stala symbolem zdravotníků.

V USA se používají oba symboly, jak je vidět třeba právě zde. Státní organizace podle statistik častěji používají správnou hůl, zatímco soukromé instituce tíhnou spíše k symbolu se dvěma hady.(Foto: TeiseiMG / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
V USA se používají oba symboly, jak je vidět třeba právě zde. Státní organizace podle statistik častěji používají správnou hůl, zatímco soukromé instituce tíhnou spíše k symbolu se dvěma hady.(Foto: TeiseiMG / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

Americký omyl

A co okřídlená hůl se dvěma hady? Tady jde o omyl. Její název je caduceus a je atributem starořeckého boha Herma, v římské mytologii nese jméno Merkur. Na rozdíl od Aklépiovy hole je obtočena dvojicí hadů a na vrcholu je okřídlená.

Mnohé americké instituce ji dnes mají ve svém znaku, ale poprvé ji oficiálně použije až americká armáda počátkem 20. století, když si oficíři zdravotnického sboru spletou caduceus s Asklépiovou holí.

Později si pozorní jedinci všimnou omylu a upozorní odpovědné osoby, ale protože symbol se už používá několik let a je dosti rozšířený, zůstane a přeberou ho mnohé instituce nejen v USA, ale i jinde na světě.

Nicméně většina předních zdravotnických organizací a regulačních orgánů, jako je třeba Světová zdravotnická organizace, používají symbol Asklépia a jiné organizace na západní polokouli ho po odhalení omylu změnily.

Není se čemu divit, Hermés, potažmo Merkur, je patronem obchodu a obchodníků a rovněž podvodníků i zlodějů a také odvádí odcházející duše do podsvětí.

Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Verdy p / commons.wikimedia.org / volné dílo)
reklama
Související články
Zajímavosti
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří […]
Zajímavosti
První obchodní styky dávných obyvatel Čech: Frčely hlavně korálky
České země jako izolovaná kotlina skrytá za horami a v lesích? Taková představa je skutečně velice naivní. Obchodní styky s okolím se zde pěstovaly už v dobách před naším letopočtem. Ačkoliv by to mnozí vás jistě neřekli, už tehdy prodej a koupě čile kvetla. Na našem území se obchodovalo už dávno před příchodem Slovanů, kteří do české kotliny […]
Zajímavosti
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla. Tyto neobyčejné […]
Zajímavosti
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
Na přelomu 19. a 20. století bylo lékařů pomálu, a jejich služby byly navíc drahé. Není proto divu, že se zejména chudí spoléhali na rady babek kořenářek, které k léčbě nemocí využívaly hlavně sílu bylinek. Jaké rostliny či jiné dostupné suroviny tedy sloužily k léčbě nemocí? Co zabíralo na úrazy a zhmožděniny? A jakou roli […]
reklama
historie
Proč císař Josef II. pracoval 18 hodin denně?
Ztratil už druhou manželku, tentokrát Marii Josefu Bavorskou. Jeho matka, Marie Terezie na něj opět naléhá, aby si opět našel novou nevěstu. Tentokrát má smůlu. Nic na světě ho k tomu nedonutí. Josef II. (1741–1790) zůstává neoblomný. Zatouží však po milence a vybere si kněžnu Eleonoru Liechtensteinovou (1745–1812). Ta ale jeho pokusy navázat milostný vztah odmítne. […]
Marie Terezie založí ministerstvo zahraničí a nechá vytvořit slabikář
„Každému, komu udělila audienci, také pozorně naslouchala a v rámci možností vyhověla jeho prosbě,“ uvádí současný rakouský historik Frank Huss. Umění jednat s lidmi ovládá Marie naprosto dokonale.  „K nám Čechům neměla tato královna jaktěživa nejmenší náchylnost a lásku. Od doby, co se v Praze dala honosně korunovat (12. května 1743 – pozn. red.), až do své […]
Premiér, který prosadil válku, skončil rukou atentátníka
Hrabě Karl von Stürgkh, politik z doby Rakouska-Uherska, působil nějaký čas v úřadu premiéra. Jeho konec ale nebyl zrovna nejšťastnější. Vrah si na něj počíhal při obědě. Karl von Stürgkh (1859–1916) pochází ze štýrské šlechtické rodiny, povýšené v roce 1721 do hraběcího stavu. V roce 1891 je zvolen do císařské rady. Později, v letech 1909–1911, působí jako ministr školství rakouské […]
Bylo tu, není tu: Jak nacisté zplundrovali Evropu?
Na nehybná nahá lidská těla dopadají sněhové vločky. Ledabyle zaparkovaný valník je plný vyhublých mrtvých. Až jejich fotografie obletí svět, mnoho lidí se stále bude zdráhat uvěřit, jaká zvěrstva byl s to nacistický režim spáchat. Krvavá mašinerie koncentračních táborů má pro třetí říši finanční bonusy – vždyť jen v Osvětimi si nakrade na 8 tun […]
lifestyle
Kde leží pravlast špaget? Skutečně je jako první připravovali Italové?
Pocházejí špagety z Itálie, nebo recept na jejich přípravu přivezl z Asie Marco Polo? Špagety bývají synonymem Itálie, i když svoji popularitu si už dávno vydobyly po celém světě. Jíst špagety je tak trochu životní styl. Pochutnáte si na kvalitních těstovinách s prověřenými přísadami. Italové jsou proslulí chutnou kuchyní, ve které kladou důraz na maximální kvalitu výchozích surovin, […]
Premiéry hudebních kusů napomáhaly k revoluci a způsobovaly skandály
Římské divadlo Teatro Argentina uvádí 20. února 1816 premiéru opery Lazebník sevillský od italského skladatele Gioacchina Rossiniho. Během představení však spousta diváků syčí a píská, čímž dává najevo svoji nespokojenost. Úspěchu se Rossini dočká až později. Když v roce 1814 pobývá německý hudební skladatel Carl Maria von Weber v českých lázních Libverda, nedaleká rokle ho prý inspiruje […]
Hudební géniové: Citliví, závistiví i toporní
Třebaže je rakouský skladatel Franz Schubert (1797–1828) neuvěřitelně pracovitý, nikdy se mu nepodaří se finančně zajistit. Po celý život musí proto spoléhat na pomoc svých příbuzných, přátel a obdivovatelů. Se Schubertovým dílem se začíná veřejnost seznamovat teprve v posledních letech jeho krátkého života. Francouz Hector Berlioz (1803–1869) ve své umělecké tvorbě dokonale vystihuje pojem romantický umělec. […]
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!     […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
iluxus.cz
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
V Praze se nachází hodně vytříbených restaurací, které poskytují vhodné zázemí pro obchodní jednání. Jedna z nich je ale v lecčems unikátní. W Restaurant & Whiskey Bar v Maiselově ulici je podnik
Tři slavní čeští mystici: Drtikol, Tomáš a Bílek
enigmaplus.cz
Tři slavní čeští mystici: Drtikol, Tomáš a Bílek
Tito čeští velikáni se ve skutečnosti proslavili něčím jiným, než tím, že se věnovali mystice. Jejich záliba v tajemnu vás proto možná překvapí. [gallery ids="131379,131378,131377"] František Drti
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Kvůli milenci dostal ihned padáka
nasehvezdy.cz
Kvůli milenci dostal ihned padáka
Když Filip Rajmont (45) začal po škole učit na DAMU, náramně si to užíval; jenže jen chvíli. Praskl na něj totiž poměr se studentem, a dostal okamžitě padáka. Tím nebyl nikdo jiný než herec Ivan Lu
Čokoláda pro chuť i pro zdraví
panidomu.cz
Čokoláda pro chuť i pro zdraví
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
skutecnepribehy.cz
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
Našla jsem ji zraněnou v parku a vzala domů. Kavka se rychle uzdravila, přivolala ale celou svou rodinu. Věděla, jak moc mě trápí, že jsem osamělá. Od chvíle, kdy jsem nastoupila do důchodu, jsem začala žít samotářský život. Plánovala jsem si toho hodně, co budu dělat a na co budu mít čas, najednou bylo ale toho času až
Dobrodružná pouť k Jupiteru
21stoleti.cz
Dobrodružná pouť k Jupiteru
Po 14 let odhaloval americký vesmírný průkopník jménem Galileo tajemství související s planetou Jupiter. Byl to tedy právě on, kdo jako první odhalil, že pod ledovou krustou měsíce Europa se nachází v
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
epochalnisvet.cz
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
Náboženské relikvie jsou již od středověku žádaným zbožím mezi obyčejnými věřícími i církví, ty nějak spojované s Kristem obzvlášť. Těch je ale zároveň jen velmi málo. Často se jedná o fragment kříže,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
21stoleti.cz
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
Přežeňme tu metaforu V seriálu The last of us napadne lidstvo cizopasná houba, která mění myšlení i chování a přinutí člověka, aby jednal v souladu s cíli vetřelce, které nutno říci nejsou zrovna m
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
enigmaplus.cz
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
Jsou místa, která nás nechávají naprosto chladnými. A pak jsou taková, která jsou skrz naskrz prodchnutá tajemnou energií. ENIGMA PLUS vás provede destinacemi, které vyhledávají okultisté z celého svě