Skip to content
reklama

Had na holi: Proč je symbolem zdravotnických profesí?

Může se zdát zvláštní, že symbolem lékařů a zdravotnické péče se stane zvíře, které dokáže snadno usmrtit člověka. Ale pokud se podíváme do starořecké mytologie, pak pochopíme, že to má svou logiku. A také zjistíme, proč někdy můžeme vidět hůl s jedním hadem a jindy se dvěma.

Had, který je zmiňován v antických legendách a eposech zhruba od roku 3000 před naším letopočtem a jehož můžeme vidět na starověkých sochách, reliéfech, mincích nebo písemnostech má řadu vlastností, ve kterých naši předkové spatřují atributy plnohodnotného a zdravého života.

Jeho olupování kůže znamená obnovu života a omlazení, tento plaz je také poměrně rychlý, silný, dobře vidí a mnohé druhy se dožívají vysokého věku. A tak usoudili, že je to vhodný symbol pro profese, které pomáhají k uzdravení.

Asklépios je vždy zpodobňován se svou holí. (Foto: Pernak / commons.wikimedia.org / CC BY 2.5)

Had jako nositel tajemství

Prvotní symbol hada, obtočeného kolem hole, je spojován se synem boha Apollóna. Tento muž jménem Asklépios (v češtině též Aeskulap) získá hodně vědomostí o medicíně a v jedné verzi báje se tvrdí, že na oplátku za pomoc naučí kouzelný had Asklépia tajným znalostem.

Jiný příběh říká, že ten samý muž nevědomky zabije hada svou hůlkou, načež se připlazí jiný had v bylinkou v tlamě a položí ji na mrtvého tvora, který znovu ožije. Asklépios poté použije stejnou rostlinu, aby oživil jiné lidi.

Na znamení vděčnosti v obou případech nosí na své holi hada a nakonec se i on sám stane bohem, který dostane pod patronát medicínu.

blank
Hadem, který se nacházel v antických léčebných chrámech, byla zřejmě užovka stromová.(Foto: Christoph Leeb / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Asklépiovy léčebné chrámy

V dalších staletích se kult boha Asklépia stane velmi populární a jemu zasvěcené chrámy jsou léčebnými místy, kam proudí davy poutníků s nadějí, že se zde zbaví svých neduhů. Tyto chrámy nesly název „asclepeion“ a v tom, jehož pozůstatky archeologové nalezli na řeckém ostrově Kos, možná legendární otec moderní medicíny Hippokratés (460-370 př. n. l.) započal svou kariéru. Proces léčby je tenkrát přesně daný. Po rituálním očištění následují dary nebo oběti bohu podle finanční situace prosebníků a ti pak stráví noc v nejposvátnější části svatyně.

Jakékoli sny nebo vize jsou hlášeny knězi, který je vyloží a podle toho předepíše vhodnou terapii. Na Asklépiovu počest jsou zde přítomni nejedovatí hadi, kteří se volně pohybují po podlahách mezi nemocnými.

Moderní medicína přejala tuto legendu a jeho hůl s hadem se stala symbolem zdravotníků.

blank
V USA se používají oba symboly, jak je vidět třeba právě zde. Státní organizace podle statistik častěji používají správnou hůl, zatímco soukromé instituce tíhnou spíše k symbolu se dvěma hady.(Foto: TeiseiMG / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

Americký omyl

A co okřídlená hůl se dvěma hady? Tady jde o omyl. Její název je caduceus a je atributem starořeckého boha Herma, v římské mytologii nese jméno Merkur. Na rozdíl od Aklépiovy hole je obtočena dvojicí hadů a na vrcholu je okřídlená.

Mnohé americké instituce ji dnes mají ve svém znaku, ale poprvé ji oficiálně použije až americká armáda počátkem 20. století, když si oficíři zdravotnického sboru spletou caduceus s Asklépiovou holí.

Později si pozorní jedinci všimnou omylu a upozorní odpovědné osoby, ale protože symbol se už používá několik let a je dosti rozšířený, zůstane a přeberou ho mnohé instituce nejen v USA, ale i jinde na světě.

Nicméně většina předních zdravotnických organizací a regulačních orgánů, jako je třeba Světová zdravotnická organizace, používají symbol Asklépia a jiné organizace na západní polokouli ho po odhalení omylu změnily.

Není se čemu divit, Hermés, potažmo Merkur, je patronem obchodu a obchodníků a rovněž podvodníků i zlodějů a také odvádí odcházející duše do podsvětí.

Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Verdy p / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Královský 10. Ples jako Brno zahájil večer českou hymnou a vlastní písní
iluxus.cz

Královský 10. Ples jako Brno...

Nejvybranější pokrmy, velkolepé zahájení,...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
21stoleti.cz

Zemské jádro se zastavilo a poté...

Podle nové studie, která zkoumala nejhlubší části...
Zvládne Žilková všechny tyhle pohromy?
nasehvezdy.cz

Zvládne Žilková všechny...

Loňský rok nebyl pro...
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz

Děs z postsovětských hlubin:...

Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od...
Ten, co stojí v čele padlých: Lucifer
enigmaplus.cz

Ten, co stojí v čele...

Důkazem toho, že vzepřít se autoritě se nevyplácí,...
Lanovkou na Sněžku
epochanacestach.cz

Lanovkou na Sněžku

Při návštěvě Krkonoš nesmíte...
Kvůli mně se muž vzdal svého snu
skutecnepribehy.cz

Kvůli mně se muž vzdal...

Opravdová láska dokáže hory přenášet. Byli jsme...
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
tisicereceptu.cz

Pikantní vepřové kotlety...

Tohle už je vaření pro pokročilé. Recept podle vyhlášeného...
Prorok Charles Wesley: Byl konec světa na dosah?
enigmaplus.cz

Prorok Charles Wesley: Byl...

V dubnu 1749 stane před oltářem na první pohled...
Opustí Kajnarová manžela, protože s ní nechce další děti?
nasehvezdy.cz

Opustí Kajnarová manžela,...

ZUZANA KAJNAROVÁ (40) se...
Když kameny čistí vodu
panidomu.cz

Když kameny čistí vodu

Že se drahé kameny a polodrahokamy používají...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha