Skip to content

Grigorij Rasputin: Carskou přízeň mu zajistilo zázračné uzdravení

Do světnice přiběhne rozespalý chlapec Rasputin. „To on je zloděj!“ vykřikne a ukáže prstem na jednoho muže z hlučně se bavící společnosti, která právě probírá krádež koně v sousedství. Všichni se otočí k viníkovi.

Když po chvíli dohadování odejdou do jeho stáje, uvidí hledané zvíře.

Ten kluk měl pravdu! Od téhle příhody, která se měla stát někdy v 80. letech 19. století, ke Grigoriji Jefimoviči Rasputinovi (1869 – 1916) vzhlížejí v jeho ruské vesnici Pokrovská (správní okres Tjumeň u Tobolska na Urale) s téměř nábožnou úctou.

Rasputin ale má do svatouška hodně daleko. Prohání děvčata a rád si přihne jakéhokoli alkoholu, který je zrovna po ruce. Většina lidí z rodné vísky mu ale odpouští. Matka mu totiž zemřela brzy a vychovává ho jenom otec, také opilec k pohledání.

Peněz má Grigorij zoufale málo, a proto si přilepšuje kradením, jak se dozvídáme i z policejních hlášení v Tobolsku. Při jednom z mnoha lupů ho chytí a málem zabije soused Kartavcev: „Já ho praštil kůlem tak pořádně, až mu z nosu a z huby tekla krev proudem,“ vzpomíná.

Jméno Rasputin znamená prostopášník nebo nemrava. Grigorij Rasputin si pořádně užívá života.

Z ochmelky světcem „Víc než polovina jeho života je zahalena temnotou,“ uvádí o něm ruský autor jeho biografie Edvard Radzinsky. Pátrá po okamžiku, kdy došlo k přerodu z věčného ochmelky a darebáka (jeho jméno vychází z ruského slova rasputnik, což znamená prostopášník nebo nemrava) ve svatého muže.

„Žil jsem, jak se říká, světským životem do dvaceti osmi let. Měl jsem rád to, co všichni,“ vypráví o sobě později Grigorij. Miloval hlavně bohatýrské pitky a milostné avantýry. Jednoho dne v roce 1897 ale sveze na svém povoze s koňmi studenta církevní akademie Tjumeně Meletije Zborovského, pozdějšího biskupa a rektora církevního semináře.

Ten si s ním během cesty povídá o Bohu. Rasputina zaujme a on se rozhodne dozvědět se víc. Prostý vesnický pop (kněz) v Pokrovské mu toho ale moc neřekne.

Nedříve se Rasputin dostane do rodiny carova strýce Petra Nikolajeviče (na obr.).

Vize jenom pro legraci Vydává se proto na pouť do klášterů, nejdříve do nedaleké Tjumeni a Tobolsku. Do noci v nich rozmlouvá se svatými muži. „Mívá stále častěji vidění. Zázraky se stávají jeho skutečností.

A stále jasněji v sobě cítí božství,“ líčí Radzinsky změnu výtečníkova života. „Jednou jsem nocoval v pokoji, kde byla ikona Matky boží. A uprostřed noci se probudím a vidím, že ikona pláče. Grigoriji, já pláču nad hříchy lidskými.

Jdi, putuj a očišťuj lidi od hříchů,“ vypráví sám poutník. Když se ale vrátí do rodné vesnice, lidé se mu posmívají. Rozčílí se, když si z něho při práci na poli tropí žerty a vzteky zapíchne vidle do kupy sena.

Sebere se, ani se nepřevlékne, a vyráží na další cestu.

Millica, manželka velkoknížete Petra Nikolajeviče, i s dětmi jsou z Rasputina nadšené.

Za štěstím do hlavního města „Vypadal jako blázen. Něco zpíval a mával rukama, hrozil…,“ popisuje jeden z očitých svědků, setkání s Rasputinem. Grigorij na cestách propadne svérázné náboženské sektě chlystů.

Podle jejich učení se Kristus převtěluje do spravedlivých lidí a věřící při obřadech mluví přímo s Bohem. Postupně se jeho sláva šíří. Ve svých 35 letech se rozhodne, že je na čase vyrazit do centra ruské říše, Petrohradu.

S sebou má doporučující dopis od Chrisanfa, vikáře kazaňské diecéze, pro petrohradského biskupa Sergije. „V hlavním městě končí období legend a domněnek. Začíná Rasputinova historie, podepřená údaji svědků i dokumentů,“ poznamenává Radzinsky.

Vstupenka do rodiny ruského cara Mikuláše II. právě přišla.

Vstupenka do lepší společnosti V dubnu roku 1903 praská sál petrohradské Geografické společnosti ve švech. Koná se tu nábožensko-filozofické shromáždění, na němž nechybí výkvět ruské kultury. Řídí ho sám biskup a pro Rasputina se Sergijova přízeň stává vstupenkou do vysoké společnosti.

Tu fascinují jeho proroctví. „V rozhovorech projevoval nikoli knižní vzdělanost, ale zkušenosti získané porozuměním pro jemné duševní prožitky,“ chválí Rasputina poltavský biskup Feofan. Právě díky němu dostane neotesaný vesničan pozvání do jednoho z nejvlivnějších domů – paláce carova strýce, velkoknížete Petra Nikolajeviče (1864–1931). Milica (1866–1951), jeho manželka, nadšeně hltá mystické spisy a chce si zajistit boží přízeň. Cesta, jak se vetřít do rodiny cara Mikuláše II. (1868–1918), se právě otevřela.

wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Náboženské vidění jako inspirace pro tajemný Tanec duchů
enigmaplus.cz

Náboženské vidění jako...

Celých pět dní Indiáni z kmene Paiute tančí....
Svobodomyslná Evropanka: Annie Besantová zavřela burzu
epochalnisvet.cz

Svobodomyslná Evropanka:...

Napřed ji manžel připravil o první honorář...
Chce se vrátit k bývalému příteli?
nasehvezdy.cz

Chce se vrátit k bývalému...

Hvězda Slunečné má bolavé...
Sezóna Vinobusu je připravena i s novinkami
epochanacestach.cz

Sezóna Vinobusu je...

Sezóna Vinobusu je...
100% přírodní dávka energie do kapsy
iluxus.cz

100% přírodní dávka energie...

Patříte mezi aktivní jedince, kteří svůj volný čas...
Děsivá místa: Pánova Březina
enigmaplus.cz

Děsivá místa: Pánova Březina

V Česku jsou jen dva lesy, které mají děsivou a...
Lepší léčba HAE v Česku a na Slovensku
21stoleti.cz

Lepší léčba HAE v Česku a...

Vzácnému dědičnému onemocnění jménem hereditární...
Obydlí zazobaného boháče je dnes plné duchů
enigmaplus.cz

Obydlí zazobaného boháče je...

Pracovat jako ostraha v areálu Deeringovy usedlosti...
Moderní konvektory hřejí i šetří energii
rezidenceonline.cz

Moderní konvektory hřejí i...

Pokud pomineme vytápění obytných prostor na tuhá paliva, tak...
Děti společně s IGRÁČKEM objevují krásy Valašska
epochanacestach.cz

Děti společně s IGRÁČKEM...

Muzejní a galerijní centrum...
Molnupiravir se k lidem může dostat už na podzim
21stoleti.cz

Molnupiravir se k lidem může...

Do závěrečné, třetí fáze testování se dostává slibný...
Už by byl čas najít si přítele...
nasehvezdy.cz

Už by byl čas najít si...

Má majetek, slušný zdroj peněz,...