Skip to content
reklama
reklama

Goli otok: Utajený chorvatský Alcatraz je peklem uprostřed dovolenkového ráje

Pláže jsou plné turistů, užívají si slunečné počasí a příjemně osvěžující moře. Nikdo z nich netuší, že o pár kilometrů dál úpí vězni v nelidských podmínkách. Malinkatý ostrůvek v Jadranském moři se stává domovem politických vězňů a odpůrců jugoslávského režimu.

Samá voda…

Začněme geografickým okénkem. Jméno zapomenutého místa, které má rozlohu sotva pět kilometrů čtverečních, lze do češtiny přeložit jako Pustý ostrov. Díky poloze si Goli otok vyslouží přezdívku chorvatský Alcatraz, protože vězni nemají kam utéct.

Zvláštní atmosféru podpoří také nevlídné počasí. Zatímco v létě teploty atakují čtyřicítku, zima tu bývá nezvykle chladná kvůli větrům.

blank
Jozip Tito Broz (v bílém) stojí v čele Jugoslávie. Své odpůrce chce umlčet za každou cenu, a tak je posílá na nehostinný ostrov.(Zdroj: Stefan Kragujevič / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Tady vládne Zvíře

Ostrov má chudou historii, protože nikdy není trvale osídlen. Místní pastýři ho sice občas využívají pro svá stáda, ale jinak stojí mimo zájem. Začátkem 20. století upoutá pozornost rakousko-uherských úřadů.

Ty sem lifrují válečné zajatce z východní fronty, provizorní internační tábor ale vydrží jen chvíli. Svou temnou minulost začne naplňovat až po druhé světové. Tito na odlehlém místě nechává vybudovat vězení, kam bude vozit politické odpůrce.

Jeho sen se zhmotní v roce 1949, kdy na ostrov míří první lodě. Vystrašení muži nemají ponětí, kde se nachází, protože Goli otok dostává nálepku tajného lágru. Nešťastníkům jsou před převozem zavázány oči.

„ Ostrov je nejtemnějším a nejhanebnějším fenoménem jugoslávského socialismu,“ píše ve svých textech někdejší politik Milovan Djilas (1911–1995). Na Golém otoku totiž zprvu končí kritici Tita, po roztržce se Stalinem se tábor plní zastánci stalinismu.

Speciální sekci bachaři vyhradí pro nacionalisty. Všichni jsou vystaveni nelidským podmínkám a někteří dokonce umírají. Historici odhadují, že přijde o život až 600 mužů! Velkou část z nich má na svědomí Ante Raštegorac (1923–1986), jenž si vyslouží přezdívku Zvíře v lidském těle.

blank
Na jedné straně ráj, o pár kilometrů dále ale političtí vězni zažívají bití a ponižování.(Zdroj: Nick Savčenko / commons. wikimedia. org / CC BY-SA 2.0)

Šikana, rvačky a práce

Dohlíží na to, aby vězni chodili do práce, protože na Golém otoku se nachází kamenolom. Vedle toho se na ostrově vyrábí keramika či nábytek. Některé produkty dokonce končí v zahraničí. Raštegorac je Titovou prodlouženou rukou, a tak přesně dodržuje instrukce.

Vězni můžou získat lepší postavení, když se chovají ukázkově. Strážní zároveň používají odsouzence k trestání ostatních, a tak jsou běžné surové rvačky mezi vězni. Na nováčky zase čeká rituál v podobě krvavé cesty, ostatní trestanci je zmlátí do bezvědomí.

Vedle toho musí chodit s ostnatým drátem uvázaným kolem krku. Ti nejzlobivější končí v tzv. Petrově díře. Sedm metrů hluboká jáma je pojmenována po bývalém ministrovi Petaru Komneničovi (1895–1957). Provinilci musí těžit bauxit a mnoho z nich se později potýká se zdravotními problémy.

Éra Golého otoku končí s nástupem Nikity Chruščova (1894–1971), většina vězňů je do začátku 60. let propuštěna. Jejich místo zaujmou mladí delikventi. Definitivní tečka přichází v prosinci 1988, kdy je celý tábor zrušen.

Dnes temnou minulost připomínají jen torza budov.

Foto: commons. wikimedia
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nakradli si vojáci revoluční Francie zbraně?
epochalnisvet.cz

Nakradli si vojáci revoluční...

„Budeme hlasovat!“ rozhodnou muži, jakmile...
Vzestupy a pády slavných českých hvězd
skutecnepribehy.cz

Vzestupy a pády slavných...

Nejpřehlednější průvodce...
Ekvádorská hora Catequilla: Dokládá úchvatné znalosti dávné civilizace?
enigmaplus.cz

Ekvádorská hora Catequilla:...

Mitad del Mundo. Takový je španělský název pro střed...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Breitling si podmaňuje vodní živly
iluxus.cz

Breitling si podmaňuje vodní...

První polovina roku se u švýcarské značky...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...
Čaroděj, který se vyznal v logaritmech
enigmaplus.cz

Čaroděj, který se vyznal...

Být považovaný za čaroděje, neznamená...
Tajemný tvor jménem čupakabra: Výmysl lovců senzací nebo dobře utajené zvíře?
21stoleti.cz

Tajemný tvor jménem čupakabra:...

O tajemné tvory není na naší planetě nouze. S...
Její manžel už si užívá se svou milenkou!
nasehvezdy.cz

Její manžel už si užívá se...

Po necelých 13...
Skvělé hovězí po burgundsku
tisicereceptu.cz

Skvělé hovězí po burgundsku

Pomalu pečené hovězí na červeném víně...
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
Toleruje mu milenky, aby zachránila jejich manželství?
nasehvezdy.cz

Toleruje mu milenky, aby...

Po boku ADÉLY...