Skip to content
reklama

Goli otok: Utajený chorvatský Alcatraz je peklem uprostřed dovolenkového ráje

blank

Pláže jsou plné turistů, užívají si slunečné počasí a příjemně osvěžující moře. Nikdo z nich netuší, že o pár kilometrů dál úpí vězni v nelidských podmínkách. Malinkatý ostrůvek v Jadranském moři se stává domovem politických vězňů a odpůrců jugoslávského režimu.

Samá voda…

Začněme geografickým okénkem. Jméno zapomenutého místa, které má rozlohu sotva pět kilometrů čtverečních, lze do češtiny přeložit jako Pustý ostrov. Díky poloze si Goli otok vyslouží přezdívku chorvatský Alcatraz, protože vězni nemají kam utéct.

Zvláštní atmosféru podpoří také nevlídné počasí. Zatímco v létě teploty atakují čtyřicítku, zima tu bývá nezvykle chladná kvůli větrům.

blank
Jozip Tito Broz (v bílém) stojí v čele Jugoslávie. Své odpůrce chce umlčet za každou cenu, a tak je posílá na nehostinný ostrov.(Zdroj: Stefan Kragujevič / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Tady vládne Zvíře

Ostrov má chudou historii, protože nikdy není trvale osídlen. Místní pastýři ho sice občas využívají pro svá stáda, ale jinak stojí mimo zájem. Začátkem 20. století upoutá pozornost rakousko-uherských úřadů.

Ty sem lifrují válečné zajatce z východní fronty, provizorní internační tábor ale vydrží jen chvíli. Svou temnou minulost začne naplňovat až po druhé světové. Tito na odlehlém místě nechává vybudovat vězení, kam bude vozit politické odpůrce.

Jeho sen se zhmotní v roce 1949, kdy na ostrov míří první lodě. Vystrašení muži nemají ponětí, kde se nachází, protože Goli otok dostává nálepku tajného lágru. Nešťastníkům jsou před převozem zavázány oči.

„ Ostrov je nejtemnějším a nejhanebnějším fenoménem jugoslávského socialismu,“ píše ve svých textech někdejší politik Milovan Djilas (1911–1995). Na Golém otoku totiž zprvu končí kritici Tita, po roztržce se Stalinem se tábor plní zastánci stalinismu.

Speciální sekci bachaři vyhradí pro nacionalisty. Všichni jsou vystaveni nelidským podmínkám a někteří dokonce umírají. Historici odhadují, že přijde o život až 600 mužů! Velkou část z nich má na svědomí Ante Raštegorac (1923–1986), jenž si vyslouží přezdívku Zvíře v lidském těle.

blank
Na jedné straně ráj, o pár kilometrů dále ale političtí vězni zažívají bití a ponižování.(Zdroj: Nick Savčenko / commons. wikimedia. org / CC BY-SA 2.0)

Šikana, rvačky a práce

Dohlíží na to, aby vězni chodili do práce, protože na Golém otoku se nachází kamenolom. Vedle toho se na ostrově vyrábí keramika či nábytek. Některé produkty dokonce končí v zahraničí. Raštegorac je Titovou prodlouženou rukou, a tak přesně dodržuje instrukce.

Vězni můžou získat lepší postavení, když se chovají ukázkově. Strážní zároveň používají odsouzence k trestání ostatních, a tak jsou běžné surové rvačky mezi vězni. Na nováčky zase čeká rituál v podobě krvavé cesty, ostatní trestanci je zmlátí do bezvědomí.

Vedle toho musí chodit s ostnatým drátem uvázaným kolem krku. Ti nejzlobivější končí v tzv. Petrově díře. Sedm metrů hluboká jáma je pojmenována po bývalém ministrovi Petaru Komneničovi (1895–1957). Provinilci musí těžit bauxit a mnoho z nich se později potýká se zdravotními problémy.

Éra Golého otoku končí s nástupem Nikity Chruščova (1894–1971), většina vězňů je do začátku 60. let propuštěna. Jejich místo zaujmou mladí delikventi. Definitivní tečka přichází v prosinci 1988, kdy je celý tábor zrušen.

Dnes temnou minulost připomínají jen torza budov.

Foto: commons. wikimedia
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Čarodějnice z Rose Hall: Obchází panství duch jeho bývalé majitelky?
enigmaplus.cz

Čarodějnice z Rose Hall:...

Jamajské dějiny jsou plné různých legend a mýtů. Tou...
By Femme_Pro Labo concept: Krása založená na zdraví
iluxus.cz

By Femme_Pro Labo concept:...

Poté co během dlouhých let vášnivě bojovali za...
Bavorská světice: Je možné žít desítky let bez jídla a vody?
enigmaplus.cz

Bavorská světice: Je možné...

Stal se bavorský Konnersreuth městem...
Tapety jako na zámku
panidomu.cz

Tapety jako na zámku

Jinak řečeno tapety textilní. Právě ty si spojujeme s...
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
epochalnisvet.cz

Mrazivá předpověď: Do roku...

Ledovce jsou krásné a majestátní....
Tak trochu jiné orloje
epochanacestach.cz

Tak trochu jiné orloje

Ten pražský na...
Chce zničit Borhyové hvězdnou kariéru?
nasehvezdy.cz

Chce zničit Borhyové...

Dlouhá léta neměla na Nově...
Perla neomylně poznala, kde jí je potřeba
skutecnepribehy.cz

Perla neomylně poznala, kde...

Čtyři dny se ty dvě trmácely vlakem, od hranic je...
Uteče Rybová manželovi za Majerem?
nasehvezdy.cz

Uteče Rybová manželovi za...

Už nějakou dobu se...
Do fosilních paliv proudí více peněz než do klimatických opatření, varují vědci ve zprávě IPCC
21stoleti.cz

Do fosilních paliv proudí více...

Do fosilních paliv stále proudí větší objem...
Kachní stehna na pomerančích
tisicereceptu.cz

Kachní stehna na pomerančích

Už jste ochutnali pomeranče s červeným vínem? Možná...
Masiv pod nohama
rezidenceonline.cz

Masiv pod nohama

Podlahová krytina z přírodního dřeva je prověřená...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha