Pohádkově nádherná zahrada skrývá pramen, který naplňuje zdejší studnu rudou vodou. Podle legendy má co do činění s krví Ježíše Krista a má sílu uzdravovat.
Kromě něj je prý u města Glastonbury v anglickém hrabství Somerset dokonce i hrob mýtického krále Artuše!
Krajina, opředená mýty a pověstmi. A ne jen tak ledajakými, ve zdejších legendách se objevuje král Artuš, kouzelník Merlin i některé biblické postavy. To vše obklopuje městečko Glastonbury na jihozápadě Anglie, zhruba 40 kilometrů od Bristolu.
Je proslulé nejenom památkami anebo každoročním hudebním festivalem, ale i množstvím legend a dlouhou historií. A také studnou, která má mít schopnost léčit.
Mlhy Avalonu?
Významným posvátným místem je nedaleký pahorek, zvaný Glastonbury Tor anebo též Tor Hill. Mimořádně důležitý je od dávných dob, má dlouhou náboženskou historii s důkazy o pohanském a raně křesťanském osídlení. Leží na něm pozůstatky několika církevních staveb.
Ta nejvýraznější, po které kopec dostává své pojmenování, je věží někdejšího chrámu svatého Michala ze 14. století. Badatelé se pozastavují také nad tvarem pahorku, který vzdáleně připomíná pyramidu s terasami, jejichž účel zatím není přesně vysvětlený.
Tato vyvýšenina je známá i tím, že okolní níže položená vlhká půda vytváří vizuální efekt, kdy kopec vypadá jako fata morgána, vycházející z mlhy.
Prý tady odpočívá král Artuš…
To podporuje pověsti, že kdysi vyčníval z okolního bažinatého terénu jako ostrov, možná i bájný Avalon, považovaný za místo posledního odpočinku legendárního britského panovníka Artuše.
S Avalonem spojuje kopec Glastonbury Tor i spisovatel Gerald z Walesu (1146-1223) podle údajného objevení rakví krále Artuše a jeho ženy Ginevry, což se prý stalo v roce 1191. V nedalekém opatství našli i starý kovový kříž s nápisem, potvrzujícím, že jde skutečně o místo, kde odpočívá mýtický panovník, ale historikové věc považují za padělek z konce 12. století.
Současný americký autor Christopher L. Hodapp (*1958) pro změnu tvrdí, že Tor Hill má spojitost se Svatým grálem.
Studna s červenou vodou
Možná ano… Na úpatí Tor Hillu je nádherná zahrada, jejímž hlavním bodem je Chalice Well, tzv. kalichová studna.
K posvátnému prameni, který ji napájí, se váže legenda, vztahující se k biblickému Josefovi z Arimatie, který byl učedníkem Ježíše Krista a také snad i tím člověkem, který přivedl křesťanství do Británie.
Podle pověsti se dostane až do zdejšího kraje a ukryje tu Svatý grál, tedy kalich, který měl pozvednout Ježíš během poslední večeře a Josef z Arimatie do něj později zachytil krůpěje jeho krve během ukřižování.
Bezprostředně poté, co zde Josef kalich pohřbí, vytryskne nad ním pramen rudé vody.
Zázračná uzdravení
Tu věda vysvětluje obsahem železa, což je podle některých křesťanů potvrzením legendy, protože má spojitost s kovovými hřeby, kterými byl Ježíš přibitý na kříž. Od raného středověku jsou této studni připisována zázračná uzdravení.
Svého času zde prý byly k vidění i berle, které tady zanechali uzdravení poutníci. S Josefem z Arimatie býval spojován i zdejší posvátný hloh, zvaný Glastonbury Thorn.
Ten měl vyrůst z jeho poutnické hole, která zapustila kořeny, ale nedávný vandalský útok strom zničil.