Každý den člověku vypadne asi 100 vlasů. Mezi 100 000 zbývajícími je to celkem zanedbatelná ztráta. Řídnoucí ohon nebo první spálenina pokožky hlavy sluncem ale může signalizovat, že něco je v nepořádku.
Zcela bez povšimnutí může dotyčný přijít až o 50 procent své kštice, než si uvědomí nesporný fakt: Začíná plešatět.
Muži se jí děsí, pro ženy je noční můrou. Řeč je o tzv. androgenní alopecii, nevratném vypadávání vlasů. Za viníka choroby už bylo označeno kde co:
Nadměrné mytí hlavy, používání vlasových přípravků, dědictví po matce, stres či dokonce příliš aktivní sexuální život. Co ale holohlavost způsobuje doopravdy?
Splašené hormony
Spojnici mezi plešatěním a testosteronem jako vůbec první odhalili lékaři z Yale v roce 1960. Od té doby vládne přesvědčení, že za plešatění může testosteron, pohlavní hormon, který mužům propůjčuje hluboký hlas, vyšší podíl svalové hmoty a sexuální drive.
Daní za mužnost jsou pak vlasy, přičemž živoucím důkazem má být Bruce Willis nebo Andre Agassi. „Čím více testosteronu, tím plešatější muž,“ je přitom jeden z nejrozšířenějších mýtů.
Vlasové folikuly ve skutečnosti oslabuje hormon dihydrotestosteron (DHT), který z testosteronu vyrábí enzym 5-alfa reduktáza (5-AR), vylučovaný z mazové žlázy u vlasového váčku. Někteří muži mají ale v těle enzymu více a plešatí tak dříve. V tom zase mají prsty geny.
Je to v rodině
Sklony k plešatosti syna obvykle naznačí stav kštice otce. Na jeho lysou hlavu ovšem nelze svalovat celou vinu. Univerzita v Edinburghu v masivní studii z roku 2017 identifikovala 287 různých genetických signálů souvisejících s plešatěním.
Velká část byla přímo spojena s chromozomem X, který dědíme od svých matek. Pokud měl otec matky hlavu jako koleno, může to znamenat stejný osud i pro kštici jeho vnuka. Přesto není všem vlasům konec – tyto geny se mohou běžně projevit i v ob-generaci.
Stéblo pro tonoucí
Kondici a hustotu vlasů mohou ovlivňovat i další faktory, jako je těhotenství, užívání léků, autoimunitní choroby, trauma nebo stres. Jakmile ale příčina odezní, obvykle se stav vlasů vrátí k normálu.
Zastavit androgenní alopecii je ale oproti tomu jako zastavit rozjetý vlak. Jen v USA tvoří procedury a léky proti plešatění průmysl v hodnotě 3,6 miliard dolarů.
Šamponů, vůči nimž jsou dermatologové skeptičtí, produkty k potlačení hladiny DHT, mezi jejichž vedlejší účinky patří oslabení libida a problémy s ejakulací, pro skutečně zoufalé a zároveň movité také transplantace vlasových štěpů – zájemci mají na výběr široké spektrum možností s více nebo méně dočasnými účinky.
Pokud ani to nepomůže, pak má zakladatel Americké asociace pro ztrátu vlasů Spencer Kobren jednu radu:
„Zkraťte si vlasy jak jen to půjde, jen tak můžete plešatost porazit.“ Řada studií ostatně potvrdila, že plešaté (nikoli plešatějící) muže považují ženy za atraktivnější, úspěšnější a inteligentnější.