Domů     Nejhorší slovenské bestie posledních let dostaly doživotí
Nejhorší slovenské bestie posledních let dostaly doživotí
23.5.2024

Rudolf Dorčík toužil zjistit, jaké to je zabít člověka…

Jsou to docela normální kluci. Na první pohled. Milan Jesenský (23) hrál v dětství šachy, Rudolf Dorčík (21) zase fotbal. Druhý jmenovaný ovšem nežil v příliš zdravém prostředí.

Jeho otce několikrát zavřeli, kluk nechodil do školy, nejméně jednou propadl. V budoucnu mu nedělá problém někoho zbít, za což končí opakovaně za mřížemi. Oběti si vybírá zcela náhodně.

Stejně jako to udělá spolu s Jesenským zkraje ledna 2021. Tentokrát nepůjde jen o nějaké ty rány. Dvacátníci chtějí zjistit, jaké to je, zabít člověka.

Začalo to alkoholem, skončilo mučením a vraždou. FOTO: Freepik
Začalo to alkoholem, skončilo mučením a vraždou. FOTO: Freepik

Na potenciální oběť čekají poblíž benzinky ve městě Martin v Žilinském kraji. Objeví se Jozef (47), kterému ujel vlak. Mladíci mu nabídnou, že může jít s nimi. Mají prý spoustu alkoholu. Jozef je následuje do opuštěného krytu civilní ochrany.

Trojice nějakou dobu popíjí, když jeden z mladíků Jozefovi oznámí, že brzy zemře. Čtyřicátník mlčí, načež mu dá Dorčík kolenem do brady. Pak dostává oběť jednu ránu za druhou. Agresoři použijí i dřevěný hranol. Muže také řežou do krku.

Posléze jeden z útočníků prohlásí, že chce vidět mozek, a začne nebožáka řezat do hlavy. Muka trvají asi půl hodiny. Jozef vydechne naposledy.

Jako zbraň lze použít cokoliv, klidně i dřevěný hranol. FOTO: Freepik
Jako zbraň lze použít cokoliv, klidně i dřevěný hranol. FOTO: Freepik

Dorčík s Jesenským se posléze chlubí kamarádům s tím, co udělali. Zároveň vyhrožují, že jestli někomu něco řeknou, nedopadnou dobře. Dorčík dokonce prohlašuje, že kdykoli zavraždí znovu.

Informace se nakonec dostanou k uším policie, která objeví nebožtíka zkraje února a tehdy také dvojici zatkne. Podle znalců netrpí ani jeden z vrahů psychickou poruchou. Jsou pouze na svůj věk nevyzrálí.

Nejprve je Dorčík potrestán 24 lety vězení, Jesenský dostává 20. To se nelíbí speciálnímu prokurátorovi, který se odvolá. Dorčík totiž prý není schopen jakékoli resocializace a pro společnost bude vždy hrozbou. Dne 11. ledna 2022 tak dostává Dorčík doživotí, Jesenský 25 let za mřížemi.

Štefan Kozub se o jednu vraždu se pokusil, druhou dokonal

Pro tohoto muže je zákon pouze slovo. Trestné činy páchá Štefan Kozub, jako by to bylo něco normálního. Vyloupí třeba i banku. Každou chvíli je ve vězení. A nejinak je tomu v roce 2003. Za mřížemi je právě za násilnou trestnou činnost.

Tehdy poznává svou budoucí přítelkyni. Rozvedenou matku dvou dětí Moniku (37), která chodí do kriminálu za svým odsouzeným otcem. S 37letým Kozubem začne po jeho propuštění chodit. Chlap se přestěhuje do ženina domu v okrese Spišská Nová Ves.

Děti se bály a nože schovaly, až na jeden. FOTO: Freepik
Děti se bály a nože schovaly, až na jeden. FOTO: Freepik

O nějaké harmonii ovšem nemůže být řeč. Moničiny děti muže nemají rády. Vidí, že se přetvařuje a je zlý. Dokonce kvůli němu schovají všechny nože. Na jeden však zapomenou. Po 4 měsících soužití, v dubnu 2004, Kozub chytne zase „rapla“.

Popadne jediný nůž, který v domácnosti je, a na ženu zaútočí. Monika utíká ven, na ulici. Kozub si umyje ruce a pak ji běží pronásledovat. Znovu do ní bodá. Celkem jí zasadí 43 ran. Vážně zraněnou ženu vidí náhodný kolemjdoucí, volá záchranáře.

Monika zázrakem přežije. Kozub si odpyká za pokus o vraždu 12 let a 4 měsíce.

Poklidný Neded na jihu Slovenska se stal místem hrozné vraždy. FOTO: Taz666 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 DEED
Poklidný Neded na jihu Slovenska se stal místem hrozné vraždy. FOTO: Taz666 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 DEED

V červnu 2020 už má novou přítelkyni. Rozvedenou matku dvou dětí Bibianu (43) z obce Neded v okrese Šaľa. Pár je spolu pouze tři měsíce. V září se totiž žena dozví, že jí Kozub lže. Prakticky ve všem. Dělá ze sebe neviňátko.

Nepřizná, že skoro zavraždil bývalou přítelkyni. Lže i o svém věku. I když mu je v té době 55 let, tvrdí, že je mu 46. Žena se s ním chce rozejít. On popadne nůž a chladnokrevně ji zavraždí neuvěřitelnými 70 ranami!

Prvoinstanční soud jej pošle na 25 let za mříže. V prosinci 2021 však odvolací senát trest promění v doživotí. Kozub se rozčiluje, že má zkažené Vánoce.

Dominik a Dávid Krátky: Dvojčata, která se neštítila ani vraždy

Dominik a Dávid Krátky přijdou na svět v prosinci 1991. Narodí se ve stejný den. Jsou to dvojčata. Na střední škole začnou kšeftovat s drogami. Snadný přísun peněz se jim velice zalíbí, a tak v tom pokračují dál.

Rozšiřují síť odběratelů, zakládají svůj vlastní gang. Jejich rajonem se stane oblast od Žiliny až po Trnavu. Z bratrů se stanou boháči. Aby jim jejich příjmy nikdo nekazil, neštítí se násilí. Konkurenci mají třeba běžně zapalovat auta, aby ji zastrašili.

Lidí, kteří pro ně pracují, je spousta. Dokonce i z Česka.

Dvojčata obchodovala s drogami, nevadilo jim ani násilí. FOTO: Freepik
Dvojčata obchodovala s drogami, nevadilo jim ani násilí. FOTO: Freepik

Jednoho dne se však jeden z jejich kamarádů a zároveň „vojáků“ rozhodne, že už se vší tou špínou praští. Erichovi O. se totiž narodila dcera a on chce být vzorným otcem. Najde si práci v řeznické firmě v obci Trenčianska Teplá.

Aby udělal za minulostí tlustou čáru, zamíří na policii vypovídat proti gangu dvojčat. Bratři se o tom však dozvědí. Vezmou si jednoho svého kumpána a vyrazí 4. listopadu 2016 za „práskačem“ do práce.

Erich během chvíle sedí v jejich autě, na zadní sedačce mezi dvěma bratry. Ti se jej ptají, proč je udal. Bijí jej, až Erich přizná spolupráci s policií. Šofér zastaví na místě, které není vidět ze silnice. Dvojčata vytáhnou oběť z auta.

David vezme samopal, nasadí tlumič, Dominik muže drží. David jej střelí do zad, poté do hlavy.

Tělo odvezli za hranice a pohřbili u obce Študlov. FOTO: Radim Holiš / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 CZ DEED
Tělo odvezli za hranice a pohřbili u obce Študlov. FOTO: Radim Holiš / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 CZ DEED

Erichovo tělo zabalené do plachty pak hodí do kufru, jedou na rodinnou chatu, odkud vezmou cement, a pokračují do České republiky. U obce Študlov ve Zlínském kraji vykopou jámu, hodí do ní tělo, zasypou cementem a pak hlínou.

Nahoru potom zasadí stromek, aby hrob zamaskovali. Začátkem března 2017 už dvojčata i jejich gang zatýká policie. Zločinci toho mají na krku opravdu hodně. Tím nejzávažnějším skutkem je však vražda. Oba bratry posílá soud v září 2020 na doživotí za mříže. Trest později potvrdí i odvolací senát.

Miroslav Kavický jako mladík zavraždil přítelkyni, po padesátce vraždil pro peníze

Pro Čecha Miroslava Kavického je zločin něco podobného jako pro rybu voda. Je v něm namočený snad pořád. Již ve 20 letech poprvé vraždí. Píše se rok 1978, když ubije svoji přítelkyni a její tělo hodí do potoka.

Jakmile se později dostává ven, opět něco spáchá a znovu se vrací za mříže. Hlavně za ty slovenské. Je minimálně 13krát soudně trestaný, když zopakuje zrůdnost, kterou spáchal ve 20 letech. Znovu vraždí. Pro peníze!

Recidivista udělá pro peníze cokoliv. FOTO: Freepik
Recidivista udělá pro peníze cokoliv. FOTO: Freepik

V březnu roku 2011 se zaměří na Ľudmilu K. (57) z města Nová Baňa. Žena pracuje pro jednu nebankovní společnost, která půjčuje peníze. Kavický ji zná už nějakou dobu. Vyřizoval s ní totiž úvěry pro syna a jednoho známého.

Tentokrát si od ní však nehodlá půjčovat peníze. Vyláká ji na schůzku. I když je v té době po operaci kolene a chodí s pomocí berle, dokáže ženu zavraždit. Podle všeho měl komplice. Poté vrah uřeže oběti hlavu a poláme její kosti.

Vše dělá jen proto, aby tělo policisté jen tak neidentifikovali. Jakmile má hotovo, zamíří k ženě do bytu, odkud ukradne 1 600 eur (dnes by to bylo skoro 40 000 korun).

Ostatky oběti byly nalezeny u jezera Tajch nedaleko Nové Baně. FOTO: Szeder László / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 DEED
Ostatky oběti byly nalezeny u jezera Tajch nedaleko Nové Baně. FOTO: Szeder László / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 DEED

Pět let se nic neděje. Až v roce 2016 jsou Ľudmiliny ostatky objeveny v rekreační oblasti blízko jezera Tajch v nedaleko města Nová Baňa. Vyšetřovatelé to rozhodně nemají snadné, ovšem nakonec se k pachateli dostanou.

Dne 17. září 2018 si Kavický vyslechne trest odnětí svobody na doživotí. Že by vraždil spolu s komplicem, to se nepodaří prokázat. Odvolací senát trest potvrdí v únoru 2019. Za mřížemi má toho času 62letý Kavický strávit zbytek života.

Recidivista se s tím však odmítá smířit. V roce 2021 proto žádá o obnovu procesu. V říjnu téhož roku ale soud jeho žádost smete se stolu s tím, že k tomu není důvod. A tak vrah podává ještě stížnost k Nejvyššímu soudu Slovenské republiky. Také odtud přichází v roce 2022 zamítavé stanovisko.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: Radovankostiviar / Creative Commons / CC0 1.0 DEED
Předchozí článek
Související články
Svět zločinu
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Svět zločinu
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Svět zločinu
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Svět zločinu
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
reklama
historie
Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům
Rozměry symbolu Istanbulu s nepřehlédnutelnou kopulí by byly impozantní i pro jakoukoliv moderní stavbu. Ty však obsahují ocelové prvky, které ikonická Hagia Sophia rozhodně nemá. Co však má, jsou pohnuté osudy: byl to křesťanský chrám, mešita, muzeum a nově je opět mešitou. A to budí vášně! Hagia Sofia, tedy Chrám Boží moudrosti, okrašluje turecký Istanbul […]
Benešovy dekrety: Ostře sledované zákony
Ač se to tak ze zpráv v tisku může zdát, Benešovy dekrety nejsou o vyhánění Němců, nejsou legalizací pomsty a už vůbec nejsou dílem jednoho muže. Prezidentské dekrety, označované jako Benešovy, jsou právní normy vydávané exilovou vládou během druhé světové války a krátce po jejím skončení. Přestože většina jich už dávno ztratila platnost, stále budí […]
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Proč se Britové dozvěděli o kapitulaci Němců s dvanácti hodinovým zpožděním?
Kde podepsali Němci na konci druhé světové války kapitulaci?  Bylo to v Berlíně, nebo ve Francii?  Prameny uvádějí obě možnosti… A obě jsou pravdivé. Za bernou minci můžeme označit obě informace, protože k podepsání německé kapitulace došlo dvakrát. Poprvé ve francouzské Remeši 7. května 1945 ve 2 hodiny a 41 minut. Listinu tehdy parafuje německý generál […]
věda a technika
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
Pozor na ně! 3 nejjedovatější rostliny u nás
Skočec obecný (Ricinus communis) je oblíbená okrasná rostlina. Jeho semena obsahují prudký jed ricin a alkaloid ricinin. Smrtelná dávka pro dospělého člověka je 15 až 20 semen, pro dítě pouhých 3 až 5. Pokud semena sníte, zprvu budete mít příznaky podobné chřipce. Poté dojde k poškození sleziny, ledvin a jater. Zubatá vám zaklepe na dveře […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při