Domů     Geniální mozky, ochotné pracovat pro kohokoli!
Geniální mozky, ochotné pracovat pro kohokoli!

Ve svém oboru byli špičkami a mnohdy svými vynálezy předběhli dobu. Ovšem jejich výzkumy byly finančně náročné. A tak se mnohdy tito géniové zaprodali ve jménu vědy. Komu a z jakého důvodu? Stálo jim to za to?

Wernher von Braun (1912–1977)

Synonymem pro osobu, která si jde tvrdě za splněním svých velkolepých plánů a snů bez ohledu na to, kdo jí s jejich realizací pomůže, se stalo jméno německého konstruktéra raket Wernehra von Brauna.

Ten pro nacisty vyrobil první balistické rakety V-2 s doletem 300 km, aby po válce pracoval pro americký vesmírný program NASA, pro který vytvořil rakety Redstone, Juno I a II a následně Saturn V, díky které Američané dobyli Měsíc.

Braun stál za zrodem rakety Saturn V.
Braun stál za zrodem rakety Saturn V.

Ferdinand Porsche (1875–1951)

Národnost: Němec, mezi roky 1918-1935 byl československým občanem

Úspěchy: řada úspěšných modelů automobilů včetně VW Brouk, návrh tanku Tiger II, stíhač tanků Ferdinand a prototyp supertěžkého tanku Maus

Narodil se ve Vratislavicích nad Nisou, kde žil až do 18 let. V jeho rodném domě se dnes nachází muzeum automobilky Škoda. Roku 1931 si založil vlastní firmu na výrobu automobilů a zaměstnal v ní řadu špičkových inženýrů.

Spolu s nimi začal pracovat i na konceptu lidového vozu (německy Volks Wagen), jehož cena se měla pohybovat pod 1000 říšskými markami. Smlouva na jejich výrobu byla uzavřena v roce 1934.

Porshe stál i za lidovým vozem Volkswagen.
Porshe stál i za lidovým vozem Volkswagen.

Místo lidového vozu vojenská výroba a tanky

O 4 roky později začal Porsche stavět tovární halu k jejich produkci. Kvůli začínající válce se v ní ale místo lidového vozu začaly vyrábět lehké vojenské osobní automobily Kübelwagen.

Porsche navrhl i tank označovaný jako Tiger II, ačkoliv se nakonec realizoval protinávrh firmy Henschel. Již vyrobené podvozky proto později použil pro těžký stíhač tanků Ferdinand. Pouze do fáze dvou prototypů se dostal jeho návrh supertěžkého tanku Maus.

Prsten s umrlčí lebkou od Himmlera

Porsche byl členem NSDAP od roku 1937, v SS dosáhl hodnosti Oberführera. Za jeho zásluhy mu byl dokonce roku 1944 propůjčen prsten s umrlčí lebkou (Totenkopfring), jež uděloval samotný vůdce SS Heinrich Himmler.

Po válce byl pozván do Francie pod záminkou, že může své vozy vyrábět tam. Byl ale zatčen jako válečný zločinech. Roku 1948 byl tribunálem pro válečné zločiny shledán nevinným.

Gerald Bull (1928–1990)

Národnost: Kanaďan, později získal americké občanství

Úspěchy: dělo HARP a projektily Martlet, granáty ER, dělo GC 45 a dále Baby Babylon a Babylon

Bull vystudoval Ústav pro letecká studia na Torontské univerzitě. Poté začal vyvíjet dělo označované jako HARP o délce 36 m a s dostřelem 150 km.

Dopravit pomocí něj 1 kg nákladu na oběžnou dráhu by tehdy vyšlo na 600 dolarů, zatímco v roce 1990 stálo totéž (pomocí raketoplánu) 1000 dolarů. Jeho projekt ale nakonec odmítli financovat Kanaďané i Američané. Paradoxem je, že podobné dělo s názvem SHARP začaly USA vyvíjet v roce 1992.

Husajn chtěl využít jeho dělo k vypuštěním chemických látek.
Husajn chtěl využít jeho dělo k vypuštěním chemických látek.

Krycí název: Mírová družice

V roce 1988 jej oslovil Saddám Husajn, který ho pozval na návštěvu Iráku. Chtěl vypustit mírovou družici do vesmíru a požádal Bulla, aby mu s tím pomohl. Tomu by se tak vyplnil životní sen, a proto rád souhlasil.

Nejprve vytvořil menší prototyp děla Baby Babylon o délce 52 metrů. Poté začal stavět dělo Babylon s hlavní o délce 156 metrů.

Stále hovořil o stroji k vyslání družice do vesmíru, Husajn však chtěl projekt Babylon využít ke sjednocení Arabů a vrhat jím po okolních státech chemické látky.

Kdo zabil druhého „von Brauna“?

Došlo mu to příliš pozdě! Dne 22. března 1990 byl Bull nalezen mrtev s pěti kulkami v těle před svým bytem v Bruselu. Původně se mělo za to, že se ho zbavil izraelský Mosad kvůli vývoji zbraní pro Irák.

Nyní ale převládá názor, že ho zabili samotní Iráčané, protože již byli schopní projekt dokončit bez něj a nelíbila se jim jeho upovídanost.

Projekt Babylon nakonec nikdy nebyl dokončen, protože britští celníci zabavili dodávky součástek, které Bull objednal různě po celém světě.

Werner Heisenberg (1901–1976)

Národnost: Němec

Úspěchy: Nobelova cena za fyziku za podíl na objevu kvantové mechaniky, matematický model atomu, Heisenbergův princip neurčitosti, vývoj jaderné bomby

Heisenberg nebyl přesvědčený nacista, ale rozhodl se zůstat v rodné zemi i po vypuknutí 2. světové války. Stal se tak hlavní osobou německého projektu na sestrojení jaderného reaktoru a jaderné zbraně.

Nikdy nevstoupil do NSDAP a ani s nacisty přímo nesympatizoval, přesto to byl on, kdo v nich vzbudil zájem o energii z jádra. V září 1939 proto vznikl Uranverein (Uranový spolek), který sdružoval největší německé vědecké mozky té doby.

Heisenberg postavil první funkční jaderný reaktor.
Heisenberg postavil první funkční jaderný reaktor.

Neblahý konec řetězové reakce

Heisenberg v té době dokončil v Lipsku stavbu prvního funkčního jaderného reaktoru na světě.

Dlouho se mu ale nedařilo zažehnou řetězovou reakci štěpení, poprvé se mu to podařilo až v srpnu 1941. Vzápětí ale přišla studená sprcha v podobě omezení financí pro projekt.

Hitler měl za to, že konec války byl na dohled, a tak pokračování vývoje jaderné zbraně považoval za plýtvání zdroji.

Bomba velká jako ananas

Když blesková válka selhala, svolal Hitlerův oblíbený ministr Albert Speer poradu, na které Heisenberg co nejsrozumitelněji vysvětlil výhody jaderné zbraně. Leteckého maršála Milcha zajímalo:

„Jaký rozměr bude mít bomba, která by mohla zničit milionové město?“ „Nebude větší než ananas,“ odvětil mu na to sebevědomě Heisenberg. Jeho odpověď vyvolala senzaci, která byla ovšem zchlazena výpočtem, že bomba by byla k dispozici nejdříve za pět let.

Němci naštěstí nestihli do konce války bombu vyrobit.
Němci naštěstí nestihli do konce války bombu vyrobit.

Jak pilně pracovali němečtí uranoví vědci?

Mezitím se informace o vývoji německé jaderné zbraně dostaly i ke spojencům.

Když se jejich přední vědci shodli na tom, že by Německo mohlo bombu vyrobit, stalo se jejich hlavním cílem zničení továrny na výrobu těžké vody v norském pohoří Hardanger Vidda asi 200 km od Osla. Uspěli, a Německo atomovou bombu vyrobit nestihlo.

Členové Uranového spolku byli po válce zadrženi. Šířili pak zvěsti, že vývoj zbraně schválně zdržovali, aby ji Hitler nemohl použít. Později odtajněné záznamy o jejich každodenní práci ale prokazovaly opak.

Sergej Koroljov (1907–1966)

Národnost: Rus

Úspěchy: podílel se na vývoji rakety R-7 a Sputniku 1, vypuštění psa Lajky i prvního člověka, Jurije Gagarina, do vesmíru

Sergej Koroljov byl členem sovětského týmu, který byl po druhé světové válce vyslán do Německa zkoumat jimi vyvinuté zbraně, včetně rakety V-2. Po návratu do rodné země pracoval na vylepšeních této německé rakety.

V roce 1950 se pak pustil do vlastního projektu balistické rakety R-7. Na jaře roku 1952 se stal kandidátem na členství v komunistické straně, pokud chtěl dále pokračovat na vývoji raket.

Koroljov pracoval na vylepšení balistické rakety.
Koroljov pracoval na vylepšení balistické rakety.

Slavný raketový inženýr vězněm v gulagu

Visel nad ním ovšem škraloup „nepřítele lidu“. Nacisté totiž roku 1938, aby oslabili Sověty, podvrhli Stalinovi důkazy o zradách mezi jeho nejvyššími vojenskými veliteli. Nastaly čistky, které se nevyhnuly ani raketovému ústavu, kde pracoval Koroljov.

Nejvyšší vedení bylo popraveno, on byl jako „nepřítel lidu“ odsouzen k 10 letům v gulagu, kde pracoval v dole na zlato a úplně si tam odrovnal zdraví.

Do kosmu dostal Gagarina sovětský lid

Nakonec byl do komunistické strany přijat, a dokonce získal i dekret, že byl v roce 1938 odsouzen neprávem. Když vývoj jeho balistické rakety R-7 dospěl roku 1957 do stádia zkoušek, přesvědčil politiky a generály, že by mohla vynést do vesmíru družici Sputnik.

Došlo k tomu 4. října 1957. Když chtěl však svět znát jméno jejího autora, sovětský diktátor Nikita Chruščov odpověděl: „Otec družice? To je přece všechen sovětský lid!“

Přísně utajovaný „Velký konstruktér“

Stejnou odpověď dostala švédská Akademie věd, která chtěla udělit Nobelovu cenu autorovi družice i tomu, kdo dostal do vesmíru prvního člověka, Jurije Gagarina. Koroljov musel i kvůli své minulosti žít v utajení a nesměl vystupovat na veřejnosti.

Pro jeho identifikaci se používalo označení „hlavní konstruktér“. Až poté, co roku 1966 zemřel na infarkt, se sovětský lid i svět dozvěděli, komu vděčí za úspěchy při dobývání kosmu.

Igor Kurčatov (1903–1960)

Národnost: Rus

Úspěchy: vedl tým, kterému se povedlo sestrojit první sovětskou jadernou bombu, stál za otevřením první jaderné elektrárny i vývojem jaderných reaktorů pro ponorky

Američané začali na vývoji jaderné bomby pracovat v červnu 1942, když spustili svůj projekt Manhattan.

Sovětský jaderný program byl zahájen jen s nepatrným zpožděním, v březnu 1943, kdy vůdce Josifa Stalina o nutnosti vytvořit vlastní atomovou bombu přesvědčil fyzik Igor Kurčatov.

Ovšem zanedlouho se ukázalo, že USA měly před SSSR velký náskok při spouštění řetězových štěpných reakcí. Zatímco Američanům se zdařila už v prosinci 1942, Sovětům teprve na Vánoce 1946.

Kurčatov vylepšil jadernou bombu.
Kurčatov vylepšil jadernou bombu.

Silou jádra, nikoli armády ovládneš svět

Až po úspěšných jaderných útocích Američanů na Hirošimu a Nagasaki (srpen 1945) pochopil Stalin, že v nové době už mu nestačí dobýt území pomocí silné armády, ale sílu musí demonstrovat atomovým hřibem.

Proto sovětský jaderný program nabral v srpnu 1945 na rychlosti. Země, která se ještě nevzpamatovala z následků druhé světové války, ztrojnásobila výdaje na vědu, štědře odměňovala vědce a k dispozici dala 300 000 vězňů, aby dobývali uran.

Dobrá práce sovětských zpravodajů

Sovětským špiónům se podařilo získat informace o americké bombě, což postup týmu okolo Kurčatova výrazně urychlilo. První sovětská bomba pak jako by z oka vypadla bombě Fat Man (tlouštík), kterou Američané svrhli na Nagasaki.

Pod Kurčatovovým vedením byla pak v roce 1953 otestována první sovětská termojaderná bomba, o rok později spuštěna první jaderná elektrárna na světě a v roce 1958 zkonstruován reaktor pro ledoborce a ponorky.

Ač si Kurčatov uvědomoval úskalí jaderného programu a hrozbu světové apokalypsy, byl energií jádra fascinován natolik, že si morální a politické dopady svých objevů nepřipouštěl.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
reklama
Související články
Věda a technika
Monstrózní vesmírné dalekohledy
Na jednom z 3000 m vysokých vrcholků v chilské poušti Atacama se tyčí 74 metrů vysoká ocelová konstrukce. Do pár let se z ní stane největší optický dalekohled světa s průměrem hlavního zrcadla přes 39 metrů. Málokdo dostal k Vánocům 2023 sofistikovanější dárek než Extrémně velký dalekohled (ELT). Před koncem roku vyslala Evropská jižní observatoř (ESO) na 10 000 km dlouhou […]
Věda a technika
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu […]
Věda a technika
Oči v ohrožení: Poznáte varovné příznaky?
Tlačí vás oči nebo bolí a pálí? Možná jste jenom pracovali se dřevem nebo opravovali auto a stačila malá částečka, aby se dostala do oka. Nebo je to horší infekce či dokonce rakovina. I tento smyslový orgán ale může postihnout degenerace. Stačí vést bujarý život a dosáhnout padesátky věku. Poznali byste ale příznaky znamenající vážné […]
Věda a technika
Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
Co se stane za 3,5 až 10 miliard let? Vědci už o tom mají poměrně jasnou představu…   Za 3,5 miliardy let. Teplota na Zemi rapidně stoupla. Vypařené oceány halí planetu do všudypřítomných mračen. Začíná to tu vypadat více jako na Venuši, než na staré dobré modré planetě. Vnější vrstvy Slunce se zatím pomalu rozpínají. […]
reklama
lifestyle
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
Kouření škodí zdraví, to je fakt. Jenže zbavit se závislosti není snadné. Když se to ale někomu přeci jen podaří, jeho tělo se mu za to odvděčí. Některé zdravotní benefity se projeví téměř okamžitě, jiné až po letech, ale rozhodně stojí za to.     „První změnou, ke které může dojít už během několika hodin […]
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty, […]
Střevní bakterie ovlivňují i sexuální život
Střevní mikroflóra dokáže ovlivňovat zdraví člověka na různých úrovních. Je klíčová pro naši imunitu a pozitivně ovlivňuje i trávení. Podle mnoha studií z poslední doby má velký vliv také na sexuální život. Jak k tomu dochází?   V lidských střevech se nachází 10 až 100 bilionů bakterií, přičemž buněk lidského těla je kolem deseti bilionů. To znamená, že […]
Nebezpečné tloustnutí: Epidemie obezity trápí nejen Česko
Více než miliarda lidí na celém světě dnes trpí obezitou, z toho 650 milionů dospělých, 340 milionů dospívajících a 39 milionů dětí. Je důsledkem nezdravých stravovacích návyků, omezené fyzické aktivity, sedavého zaměstnání a digitalizace. Ročně má na svědomí 1,2 milionu mrtvých. Dá se s epidemií obezity vůbec bojovat? O obezitě hovoříme tehdy, když index tělesné hmotnosti BMI […]
reklama
lifestyle
Únavový syndrom: Když nemůžete vstát, nemusí to být lenost
Být unavený je normální. Každý přece občas zažijeme situaci, kdy jsme doslova vyčerpaní, ať už vinou stresu nebo přehnané fyzické zátěže. Jsou ale lidé, kteří se ve stavu permanentního vyčerpání nacházejí neustále. Patříte mezi ně? Pak možná trpíte chronickým únavovým syndromem. O chronickém únavovém syndromu se začalo více hovořit až v posledních desetiletích, samotné onemocnění už […]
Neexistuje špatné počasí, pouze špatně oblečené děti
Co myslíte, je vhodné děti nabalit co největším množstvím oblečení, nebo se držet zlaté střední cesty? Ono takové ofouknutí také není dvakrát příjemné. A přitom si stačí dát pozor na to, abychom neprochladli, když se zapotíme… „Neexistuje nic jako špatné počasí!“ zní překlad knihy švédské autorky Lindy Åkeson McGurks. Po přestěhování do Spojených států byla […]
Neobyčejný příběh Tomáše Bati. Jak se stal „králem obuvi“?
Přezdívalo se mu československý Henry Ford a patřil k největším podnikatelům své doby. Díky svým tehdy revolučním pracovním a obchodním metodám, ale i péči o zaměstnance a jejich motivaci k dobrému výkonu, dokázal svou firmu rozšířit do celého světa. Tomáš Baťa, tvůrce legendárního obuvnického impéria a také starosta Zlína, se narodil před téměř stoletím a půl. […]
Kde se vzala nepostradatelná pračka?
Pračkou je v podstatě jakýkoliv vodní tok, pracím práškem kameny v něm. V lepším případě dřevěné prkno a trocha písku. Takové jsou začátky očisty oblečení, které vedou až k vynálezu nejběžnějšího (spolu s lednicí) domácího spotřebiče na světě. Už od dob, kdy lidé vymění fíkové listy za první kusy látky, přemýšlejí, jak nejlépe své oděvy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
BRNĚNSKÝ AMPER
epochanacestach.cz
BRNĚNSKÝ AMPER
Na brněnském Výstavišti uskuteční 30. ročník veletrhu AMPER – největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení v ČR a na Slovensku. Veletrh Amper se stal tradičním symbolem inovací, spolupráce a rozvoje elektrotechnického průmyslu. 30. výročí představuje nejen důležitý milník v historii veletrhu AMPER, ale svědčí také o jeho přínosu pro odvětví elektrotechniky.
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
enigmaplus.cz
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
Pokud bychom hledali na naší planetě místa, která stále unikají prozkoumání a zmapování, byly by to hlavně hlubiny oceánů. Právě tam čekají objevy, které stále nedokážeme jednoznačně zařadit a popsat.
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
skutecnepribehy.cz
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději… Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta,
Přišel o svého jediného syna
nasehvezdy.cz
Přišel o svého jediného syna
Ani tři Zlatí slavíci nemohou vynahradit hrůzy, kterými si Dalibor Janda (70) prošel v osobním životě. Přestože je slavný a dnes si nemá na co stěžovat, některé okamžiky ze svého života by nejraděj
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Operace, která může změnit život
iluxus.cz
Operace, která může změnit život
Nejžádanějším zákrokem na českých estetických klinikách je jednoznačně augmentace neboli zvětšení prsou. Desetitisíce žen si splní každoročně svůj sen. Zdánlivě malicherná operace je ovšem mocným pomo
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
enigmaplus.cz
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
Měří 18 metrů a každá z nich váží něco kolem 700 tun. Řeč je o Memnónových kolosech, o dvou majestátních sochách tyčících se v Thébské poušti proti městu Luxor. [gallery ids="138077,138076,138075"]
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
21stoleti.cz
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
Neživí se sice mozky, ale přece jen dosud neznámé kapradiny zombie připomínají. Je to první známý druh rostlin, který přeměňuje svou rozkládající se tkáň na nový zdroj živin. Vědci v deštném pralese
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec