Domů     Geniální mozky, ochotné pracovat pro kohokoli!
Geniální mozky, ochotné pracovat pro kohokoli!

Ve svém oboru byli špičkami a mnohdy svými vynálezy předběhli dobu. Ovšem jejich výzkumy byly finančně náročné. A tak se mnohdy tito géniové zaprodali ve jménu vědy. Komu a z jakého důvodu? Stálo jim to za to?

Wernher von Braun (1912–1977)

Synonymem pro osobu, která si jde tvrdě za splněním svých velkolepých plánů a snů bez ohledu na to, kdo jí s jejich realizací pomůže, se stalo jméno německého konstruktéra raket Wernehra von Brauna.

Ten pro nacisty vyrobil první balistické rakety V-2 s doletem 300 km, aby po válce pracoval pro americký vesmírný program NASA, pro který vytvořil rakety Redstone, Juno I a II a následně Saturn V, díky které Američané dobyli Měsíc.

Braun stál za zrodem rakety Saturn V.
Braun stál za zrodem rakety Saturn V.

Ferdinand Porsche (1875–1951)

Národnost: Němec, mezi roky 1918-1935 byl československým občanem

Úspěchy: řada úspěšných modelů automobilů včetně VW Brouk, návrh tanku Tiger II, stíhač tanků Ferdinand a prototyp supertěžkého tanku Maus

Narodil se ve Vratislavicích nad Nisou, kde žil až do 18 let. V jeho rodném domě se dnes nachází muzeum automobilky Škoda. Roku 1931 si založil vlastní firmu na výrobu automobilů a zaměstnal v ní řadu špičkových inženýrů.

Spolu s nimi začal pracovat i na konceptu lidového vozu (německy Volks Wagen), jehož cena se měla pohybovat pod 1000 říšskými markami. Smlouva na jejich výrobu byla uzavřena v roce 1934.

Porshe stál i za lidovým vozem Volkswagen.
Porshe stál i za lidovým vozem Volkswagen.

Místo lidového vozu vojenská výroba a tanky

O 4 roky později začal Porsche stavět tovární halu k jejich produkci. Kvůli začínající válce se v ní ale místo lidového vozu začaly vyrábět lehké vojenské osobní automobily Kübelwagen.

Porsche navrhl i tank označovaný jako Tiger II, ačkoliv se nakonec realizoval protinávrh firmy Henschel. Již vyrobené podvozky proto později použil pro těžký stíhač tanků Ferdinand. Pouze do fáze dvou prototypů se dostal jeho návrh supertěžkého tanku Maus.

Prsten s umrlčí lebkou od Himmlera

Porsche byl členem NSDAP od roku 1937, v SS dosáhl hodnosti Oberführera. Za jeho zásluhy mu byl dokonce roku 1944 propůjčen prsten s umrlčí lebkou (Totenkopfring), jež uděloval samotný vůdce SS Heinrich Himmler.

Po válce byl pozván do Francie pod záminkou, že může své vozy vyrábět tam. Byl ale zatčen jako válečný zločinech. Roku 1948 byl tribunálem pro válečné zločiny shledán nevinným.

Gerald Bull (1928–1990)

Národnost: Kanaďan, později získal americké občanství

Úspěchy: dělo HARP a projektily Martlet, granáty ER, dělo GC 45 a dále Baby Babylon a Babylon

Bull vystudoval Ústav pro letecká studia na Torontské univerzitě. Poté začal vyvíjet dělo označované jako HARP o délce 36 m a s dostřelem 150 km.

Dopravit pomocí něj 1 kg nákladu na oběžnou dráhu by tehdy vyšlo na 600 dolarů, zatímco v roce 1990 stálo totéž (pomocí raketoplánu) 1000 dolarů. Jeho projekt ale nakonec odmítli financovat Kanaďané i Američané. Paradoxem je, že podobné dělo s názvem SHARP začaly USA vyvíjet v roce 1992.

Husajn chtěl využít jeho dělo k vypuštěním chemických látek.
Husajn chtěl využít jeho dělo k vypuštěním chemických látek.

Krycí název: Mírová družice

V roce 1988 jej oslovil Saddám Husajn, který ho pozval na návštěvu Iráku. Chtěl vypustit mírovou družici do vesmíru a požádal Bulla, aby mu s tím pomohl. Tomu by se tak vyplnil životní sen, a proto rád souhlasil.

Nejprve vytvořil menší prototyp děla Baby Babylon o délce 52 metrů. Poté začal stavět dělo Babylon s hlavní o délce 156 metrů.

Stále hovořil o stroji k vyslání družice do vesmíru, Husajn však chtěl projekt Babylon využít ke sjednocení Arabů a vrhat jím po okolních státech chemické látky.

Kdo zabil druhého „von Brauna“?

Došlo mu to příliš pozdě! Dne 22. března 1990 byl Bull nalezen mrtev s pěti kulkami v těle před svým bytem v Bruselu. Původně se mělo za to, že se ho zbavil izraelský Mosad kvůli vývoji zbraní pro Irák.

Nyní ale převládá názor, že ho zabili samotní Iráčané, protože již byli schopní projekt dokončit bez něj a nelíbila se jim jeho upovídanost.

Projekt Babylon nakonec nikdy nebyl dokončen, protože britští celníci zabavili dodávky součástek, které Bull objednal různě po celém světě.

Werner Heisenberg (1901–1976)

Národnost: Němec

Úspěchy: Nobelova cena za fyziku za podíl na objevu kvantové mechaniky, matematický model atomu, Heisenbergův princip neurčitosti, vývoj jaderné bomby

Heisenberg nebyl přesvědčený nacista, ale rozhodl se zůstat v rodné zemi i po vypuknutí 2. světové války. Stal se tak hlavní osobou německého projektu na sestrojení jaderného reaktoru a jaderné zbraně.

Nikdy nevstoupil do NSDAP a ani s nacisty přímo nesympatizoval, přesto to byl on, kdo v nich vzbudil zájem o energii z jádra. V září 1939 proto vznikl Uranverein (Uranový spolek), který sdružoval největší německé vědecké mozky té doby.

Heisenberg postavil první funkční jaderný reaktor.
Heisenberg postavil první funkční jaderný reaktor.

Neblahý konec řetězové reakce

Heisenberg v té době dokončil v Lipsku stavbu prvního funkčního jaderného reaktoru na světě.

Dlouho se mu ale nedařilo zažehnou řetězovou reakci štěpení, poprvé se mu to podařilo až v srpnu 1941. Vzápětí ale přišla studená sprcha v podobě omezení financí pro projekt.

Hitler měl za to, že konec války byl na dohled, a tak pokračování vývoje jaderné zbraně považoval za plýtvání zdroji.

Bomba velká jako ananas

Když blesková válka selhala, svolal Hitlerův oblíbený ministr Albert Speer poradu, na které Heisenberg co nejsrozumitelněji vysvětlil výhody jaderné zbraně. Leteckého maršála Milcha zajímalo:

„Jaký rozměr bude mít bomba, která by mohla zničit milionové město?“ „Nebude větší než ananas,“ odvětil mu na to sebevědomě Heisenberg. Jeho odpověď vyvolala senzaci, která byla ovšem zchlazena výpočtem, že bomba by byla k dispozici nejdříve za pět let.

Němci naštěstí nestihli do konce války bombu vyrobit.
Němci naštěstí nestihli do konce války bombu vyrobit.

Jak pilně pracovali němečtí uranoví vědci?

Mezitím se informace o vývoji německé jaderné zbraně dostaly i ke spojencům.

Když se jejich přední vědci shodli na tom, že by Německo mohlo bombu vyrobit, stalo se jejich hlavním cílem zničení továrny na výrobu těžké vody v norském pohoří Hardanger Vidda asi 200 km od Osla. Uspěli, a Německo atomovou bombu vyrobit nestihlo.

Členové Uranového spolku byli po válce zadrženi. Šířili pak zvěsti, že vývoj zbraně schválně zdržovali, aby ji Hitler nemohl použít. Později odtajněné záznamy o jejich každodenní práci ale prokazovaly opak.

Sergej Koroljov (1907–1966)

Národnost: Rus

Úspěchy: podílel se na vývoji rakety R-7 a Sputniku 1, vypuštění psa Lajky i prvního člověka, Jurije Gagarina, do vesmíru

Sergej Koroljov byl členem sovětského týmu, který byl po druhé světové válce vyslán do Německa zkoumat jimi vyvinuté zbraně, včetně rakety V-2. Po návratu do rodné země pracoval na vylepšeních této německé rakety.

V roce 1950 se pak pustil do vlastního projektu balistické rakety R-7. Na jaře roku 1952 se stal kandidátem na členství v komunistické straně, pokud chtěl dále pokračovat na vývoji raket.

Koroljov pracoval na vylepšení balistické rakety.
Koroljov pracoval na vylepšení balistické rakety.

Slavný raketový inženýr vězněm v gulagu

Visel nad ním ovšem škraloup „nepřítele lidu“. Nacisté totiž roku 1938, aby oslabili Sověty, podvrhli Stalinovi důkazy o zradách mezi jeho nejvyššími vojenskými veliteli. Nastaly čistky, které se nevyhnuly ani raketovému ústavu, kde pracoval Koroljov.

Nejvyšší vedení bylo popraveno, on byl jako „nepřítel lidu“ odsouzen k 10 letům v gulagu, kde pracoval v dole na zlato a úplně si tam odrovnal zdraví.

Do kosmu dostal Gagarina sovětský lid

Nakonec byl do komunistické strany přijat, a dokonce získal i dekret, že byl v roce 1938 odsouzen neprávem. Když vývoj jeho balistické rakety R-7 dospěl roku 1957 do stádia zkoušek, přesvědčil politiky a generály, že by mohla vynést do vesmíru družici Sputnik.

Došlo k tomu 4. října 1957. Když chtěl však svět znát jméno jejího autora, sovětský diktátor Nikita Chruščov odpověděl: „Otec družice? To je přece všechen sovětský lid!“

Přísně utajovaný „Velký konstruktér“

Stejnou odpověď dostala švédská Akademie věd, která chtěla udělit Nobelovu cenu autorovi družice i tomu, kdo dostal do vesmíru prvního člověka, Jurije Gagarina. Koroljov musel i kvůli své minulosti žít v utajení a nesměl vystupovat na veřejnosti.

Pro jeho identifikaci se používalo označení „hlavní konstruktér“. Až poté, co roku 1966 zemřel na infarkt, se sovětský lid i svět dozvěděli, komu vděčí za úspěchy při dobývání kosmu.

Igor Kurčatov (1903–1960)

Národnost: Rus

Úspěchy: vedl tým, kterému se povedlo sestrojit první sovětskou jadernou bombu, stál za otevřením první jaderné elektrárny i vývojem jaderných reaktorů pro ponorky

Američané začali na vývoji jaderné bomby pracovat v červnu 1942, když spustili svůj projekt Manhattan.

Sovětský jaderný program byl zahájen jen s nepatrným zpožděním, v březnu 1943, kdy vůdce Josifa Stalina o nutnosti vytvořit vlastní atomovou bombu přesvědčil fyzik Igor Kurčatov.

Ovšem zanedlouho se ukázalo, že USA měly před SSSR velký náskok při spouštění řetězových štěpných reakcí. Zatímco Američanům se zdařila už v prosinci 1942, Sovětům teprve na Vánoce 1946.

Kurčatov vylepšil jadernou bombu.
Kurčatov vylepšil jadernou bombu.

Silou jádra, nikoli armády ovládneš svět

Až po úspěšných jaderných útocích Američanů na Hirošimu a Nagasaki (srpen 1945) pochopil Stalin, že v nové době už mu nestačí dobýt území pomocí silné armády, ale sílu musí demonstrovat atomovým hřibem.

Proto sovětský jaderný program nabral v srpnu 1945 na rychlosti. Země, která se ještě nevzpamatovala z následků druhé světové války, ztrojnásobila výdaje na vědu, štědře odměňovala vědce a k dispozici dala 300 000 vězňů, aby dobývali uran.

Dobrá práce sovětských zpravodajů

Sovětským špiónům se podařilo získat informace o americké bombě, což postup týmu okolo Kurčatova výrazně urychlilo. První sovětská bomba pak jako by z oka vypadla bombě Fat Man (tlouštík), kterou Američané svrhli na Nagasaki.

Pod Kurčatovovým vedením byla pak v roce 1953 otestována první sovětská termojaderná bomba, o rok později spuštěna první jaderná elektrárna na světě a v roce 1958 zkonstruován reaktor pro ledoborce a ponorky.

Ač si Kurčatov uvědomoval úskalí jaderného programu a hrozbu světové apokalypsy, byl energií jádra fascinován natolik, že si morální a politické dopady svých objevů nepřipouštěl.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Věda a technika
Fascinující lidský mozek
S ohledem na fungování lidského mozku platilo dlouho paradigma, že v dospělosti pracuje už jen s vybudovanými neurálními cestami a netvoří si nové. Až na začátku 21. století se prokázalo, že se mozek vyvíjí i v dospělosti.   Neuroplasticita či plasticita mozku je termín, který označuje vývoj změn v mozku v průběhu života jedince. Neuroplastické […]
Věda a technika
Okřídlený zabiják B-2: Stroj připomínající můru unikne i radarům!
V klidu vstoupí do afghánského vzdušného prostoru, sestoupí na požadovanou výšku, zamíří cíl a bomby už padají na potemnělou krajinu. O několik tisíc metrů níže si nepřátelští vojáci libují, jaký mají klídek. Na radaru totiž nic nevidí. Stačí, aby se objevily a lidé se okamžitě mají na pozoru. Americká armáda to moc dobře ví, a tak […]
Věda a technika
Fascinují Pennsylvania Station: Když orli odlétají…
Kdykoliv míří po kolejích do nebo z New Yorku hlava Spojených států amerických nebo jiní důležití tuzemští i zahraniční státníci, odjíždí z 11. nebo 12. koleje. Rozhodně nejde o konec nádraží, cestující tu mohou nastoupit do vlaků na celkem 21 kolejích obsluhovaných 11 nástupišti. A že je tu pořádně živo – kapacita tohoto nádraží je […]
Věda a technika
Anestezie: Bolest dostala utrum díky večírku
Bez anestezie byly dějiny chirurgie spíše dějinami bolesti. I když od starověku se prověřovaly nejrůznější způsoby, jak během operací docílit znecitlivění, nejběžnější praxí zůstávalo řezání do člověka při jeho plném vědomí. Bolest dostala utrum až díky večírku.   V 19. století se mnohé večírky neobešly bez nehořlavého plynu s nevýraznou vůní a nasládlou chutí. Zábava s oxidem […]
reklama
věda a technika
Zoo v tekutém dusíku
Říká se jim zamrzlé zoo, protože místo chovu zvířat schraňují v tekutém dusíku jejich buňky. Ty jsou mnohdy jedinou nadějí pro záchranu kriticky ohrožených a vyhynulých druhů.   Tříletý hřebec Kurt je pořádný divoch. Pobíhá, kope kolem sebe, jedné klisně odkousnul kus ocasu a od člověka se rozhodně pohladit nenechá. A jeho ošetřovatelům ze safari parku […]
Moderní lanovky: Zázraky soudobého inženýrství
Historie lanovek sahá do daleké minulosti – zařízení na způsob lanových drah se využívala už ve 4. století před naším letopočtem v Číně pro přepravu materiálu na stavby. Na vývoji lanovek v průběhu staletí je tak možné sledovat, jak se neustále zdokonalovala lidská zručnost a možnosti moderní techniky. Přelomem pro vývoj lanovek byl především vynález […]
Mechanismus z Antikythéry: Proč se nacházel na ztroskotané lodi a kdy začal fungovat?
Kolem roku 65 př. n. l. se nedaleko řeckého ostrova Antikythéra potopila loď. Její vrak roku 1900 objevili sběrači mořský hub. Místo se proslavilo zejména nálezem tzv. mechanismu z Antikythéry, Jde o ozubené soukolí sloužícího k zaznamenávání pohybu Slunce a Měsíce. Třebaže zbytky lodi byly během 20. století zkoumány hned několikrát, nebyly z nich vyloveny všechny cennosti. Roku […]
Jak bojovat proti bolesti?
Co je to vlastně bolest? Jedná se o nepříjemný smyslový i pocitový zážitek, který je pro nás obrannou reakcí a varováním před hrozícím nebo již i existujícím poškozením tkání. Z tohoto důvodu bychom ji tedy nikdy neměli podceňovat… Různorodé vnímání bolesti Většina lidí ji už zřejmě někdy zažila a ví, jak dokáže znepříjemnit život. Navíc […]
reklama
lifestyle
Tři pečené symboly Velikonoc: Mazanec, beránek a jidáše
„Jak pastýř pase své stádo, beránky svou paží shromažďuje, v náruči je nosí, březí ovečky šetrně vede,“ tak vystupuje Bůh ve Starém zákoně. Hebrejská tradice považuje ovci a jehně za symbol člověka jako člena Božího stáda. Nejčastější obětí Bohu se stává právě beránek, přikazuje to ve starozákonních předpisech Mojžíšův zákon. Nový zákon jako beránka označuje ukřižovaného […]
Smrt Diany! Byl řidič pod vlivem alkoholu a antidepresiv?
Princezna lidských srdcí se konečně vymaňuje z nešťastného manželství s princem Charlesem. Novou lásku nachází v egyptském obchodníkovi Dodim Al-Fayedovi. Paparazzi ji ale nepřestávají pronásledovat. V noci z 30. na 31. srpna 1997 se jí snaha o útěk před nimi stává osudnou. Co se tehdy stalo? A opravdu zavinili senzacechtiví fotografové smrt všemi milované lady Di? Je 29. července 1981 […]
Lesk a bída starověké čínské kultury
Starobylá čínská kultura, která obohatila celý svět, měla již za sebou v době, kdy obyvatelé střední Evropy stále ještě žili jako divoši, dlouhou dobu rozvoje. Přesto i zde najdeme až divošské zvyky… „Zlaté lotosy“ Jedním z nich je i tradice čínsky poeticky označovaná jako „zlaté lotosy“. Jedná se o umělé zmenšování ženských nohou. Celý tento […]
Sněhové vločky: Přezdívka generace Z
Jako generace sněhových vloček jsou označováni lidé narození zhruba mezi roky 1995 a 2010. Jedná se o tak zvané zoomers neboli představitele generace Z, případně o pozdní mileniály, tedy generaci Y.   Označení odkazuje na jejich přesvědčení o vlastní jedinečnosti, protože žádné dvě sněhové vločky nejsou stejné, stejně jako na jejich přílišnou křehkost, zvýšenou citlivost […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
iluxus.cz
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
V srdci nekonečných oceánů, kde tajemství a divy čekají na své odhalení, přichází Scenic Eclipse s novinkou, která překreslí mapu luxusního průzkumu podmořského světa. Triton 660/9 AVA, nejnovější pří
Napadli britskou flotilu žabí muži?
historyplus.cz
Napadli britskou flotilu žabí muži?
Řekli mu, že na jeho lodi dojde za půl hodiny k výbuchu. Podrobnosti však ze zadržených Italů nedostane. Kapitán britského bitevníku Valiant je na vážkách. Nakonec vydá rozkaz evakuovat alespoň spodní paluby…   Druhá světová válka ve Středomoří zuří naplno. Italové doposud schytali od Britů několik ponižujících porážek a touží po pomstě. Zaměří se na egyptskou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
panidomu.cz
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice. Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
enigmaplus.cz
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
Přibližně 20 kilometrů východně od Olomouce stojí zdánlivě obyčejný kopec Smolná, nazývaný dříve též Smolno. Říká se, že tato část Oderských vrchů je prokletá. Může na tom být něco pravdy?  
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
nasehvezdy.cz
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
Zdá se, že herečka Veronika Žilková (62), kterou známe například ze seriálu Sedm schodů k moci, má zase hlavu plnou starostí. Když totiž sundala růžové brýle, začaly jí na partnerovi, rockerovi Jose
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
21stoleti.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parc
DŮM A ZAHRADA
epochanacestach.cz
DŮM A ZAHRADA
Výstava Dům a zahrada, která se koná od 18. do 21. dubna 2024 na Výstavišti Diamant Expo v Lounech představí více než 300 prodejců okrasných rostlin, bylinek, keřů, zeleniny, cibulovin, zahradního nářadí, zahradní techniky, zahradního nábytku, hnojiv, postřiků, potravin, přírodních léčiv, ale i stavebního materiálů, topných systémů, tepelných čerpadel, fotovoltaiky, koupacích sudů, bazénů, saun a
Plněná vejce
nejsemsama.cz
Plněná vejce
Základním a tradičním symbolem Velikonoc jsou vajíčka. Váš sváteční stůl ozdobí a výborně chutnají třeba vejce plněná. Potřebujete: ✿ 5 vajec ✿ 50 g lučiny ✿ 1 lžíci majonézy ✿ 1 lžíce plnotučné hořčice ✿ 1 lžičku citronové šťávy ✿ sůl, bílý pepř ✿ špetku mleté sladké papriky ✿ hrst zelené petrželky nebo jiných bylinek 1. Vejce uvařte natvrdo, zchlaďte je a oloupejte.
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
epochalnisvet.cz
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
Mezi nejčastěji prodávané patří orchideje rodu Phalaenopsis, Oncidium a Dendrobium. Aby se jim opravdu dařilo, musíte jim věnovat tu správnou péči.   Nejdůležitější je světlo Orchidejím se nejlépe daří na parapetech oken obrácených na jih. Roztáhněte i záclony a závěsy, nepoužívejte žaluzie. Pokud i přesto začnou zasychat poupata a žloutnout listy, mají světla málo. Větrejte
Láska na konci sluchátka
skutecnepribehy.cz
Láska na konci sluchátka
S novým chytrým telefonem jsem to vůbec neuměla. Dvakrát jsem vyťukala špatné číslo. Místo švadleny to zvedl nějaký muž… Před dvěma lety jsem dostala nový moderní mobil. Jako žena nepolíbená moderními technologiemi jsem z toho nebyla moc nadšená. Vůbec jsem s ním neuměla pracovat. Jednou jsem dokonce popletla při přepisování kontaktu dvě čísla. Právě to mi
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
tisicereceptu.cz
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
Jehněčí maso nechybí na velikonočním stole ani ve Francii. Nejčastěji jde o Gigot d‘agneau (čti žigo daňó), pečená jehněčí stehna plněná česnekem. Potřebujete 200 ml kuřecího nebo zeleninového v