Domů     Generál Lafayette v Americe: Dodával Georgi Washingtonovi energii?
Generál Lafayette v Americe: Dodával Georgi Washingtonovi energii?

„Všichni lidé byli stvoření jako sobě rovní,“ šeptá si generál Lafayette slova z ústavy Spojenýhc států amerických. I když je poddaným francouzského krále, velmi silně ho ovlivňují názory filozofa Jeana Jacqua Rousseaua a dalších osvícenců.

V Americe, kde lidé povstali proti britské koruně, proto vidí vzor liberálního státu.

15. června 1777 přistává Gilbert du Morier, markýz de La Fayette (1757–1834) na americké půdě. Vylodí se v Charles Townu (dnešní Charleston) v Jižní Karolíně. Strávil na moři 54 dnů a během plavby se učil anglicky.

Nyní je z nového kontinentu nadšený. „Všeobecně tu vládne prostota, touha prokázat lidem laskavost, láska k vlasti a ke svobodě, nádherná rovnost. Tady má i nejchudší člověk stejnou váhu jako ten nejbohatší,“ píše nadšeně své ženě.

Nechce ale zůstat v Charles Townu. Dostává zprávy, že se chystá útok proti Britům. Chce, aby on i jeho muži byli co nejdříve začleněni do americké armády.

Proto prodá loď, aby mohl financovat cestu svých mužů do Filadelfie, sídla amerického Kongresu a štábu revolučního velitele George Washingtona (1732–1799).

Z americké svobody je Gilbert du Motier nadšený.
Z americké svobody je Gilbert du Motier nadšený.

Filadelfie: Dobrodruzi čekají na přijetí

Markýzovu výpravu trápí vedra. Musí složitě obcházet bažiny i hluboké lesy, a to jejich pouť prodlužuje. Kromě toho si musí dávat velký pozor na všudypřítomné zvědy nepřátelských Indiánů, kterým bílí muži leží v žaludku.

Proto teprve 22. července 1777 spatří Independence Hall ve Filadelfii. Slavná budova s věžičkou, ve které 4. července 1776 podepsali zástupci třinácti amerických států Prohlášení o nezávislosti, se mu vryje do paměti. Právě proto sem přijel bojovat.

Zatím tu ale Francouzi žádné velké nadšení nevzbuzují. Musí stát před Kongresem na ulici, na přijetí zde čekají několik dní.

Někteří američtí politici si dokonce myslí, že jim jde o to „po zádech amerických důstojníků vyšplhat k vysokým hodnostem“ a považují je hlavně za dobrodruhy.

Setkání s Georgem Washigtonem udělá na La Fayetta ohromný dojem.
Setkání s Georgem Washigtonem udělá na La Fayetta ohromný dojem.

Belmont u Filadelfie: V revolucionáři vidí otce

Před mladičkým Francouzem stojí 10. září 1777 stojí vysoký muž. Má hubenou tvář posetou stopami po neštovicích. Tvrdé rysy prozrazují poctivého a charakterního muže.

„Nepatřil mezi žádné krasavce, měl delší nos, úzká ramena, nepříliš dobré zuby, které později nahradila dřevěná protéza,“ píše současný autor Ivan Brož o Georgi Washingtonovi. Na markýze udělá ohromný dojem.

Později sám říká, že v něm viděl „otce, o něhož ho připravil dělový náboj u Mindenu“. La Fayette se před Američanem promenáduje s generálskou šerpou, kterou získal už 7. prosince 1776 v Paříži.

„Mám značné vojenské znalosti a dovednosti,“ snaží se ho přesvědčit co nejvybranější angličtinou, kterou se teprve nedávno naučil.

La Fayette myslí své bojové nadšení v Americe opravdu vážně.
La Fayette myslí své bojové nadšení v Americe opravdu vážně.

Brandywine: Bitevní křest se zraněním

„Není mi lehko u srdce, když musím francouzskému důstojníkovi ukazovat svoji chudou a rozdrbanou armádu,“ říká Washington, když absolvují procházku vojenským ležením „Pane, jsem zde proto, abych se učil, a nikoliv proto, abych učil,“ odpoví mu ale skromně La Fayette.

Právě tím zřejmě Washingtona přesvědčí, že svůj úmysl zasáhnout do bojů proti Britům myslí opravdu vážně. Americký vojevůdce mu proto ustupuje. 11. září 1777 zamíří oba bok po boku do víru bitvy u říčky Brandywine v Pensylvánii.

La Fayette tu ještě nemá žádné velitelské pravomoci. Jenom Washingtonova chladná hlava a statečnost vojáků včetně La Fayetta, který se ocitá v přímé palbě, zabrání úplné katastrofě. Markýz je zraněn, ale jde naštěstí jenom o pouhé škrábnutí na noze.

Mezi oběma muži, generálem a zakladatelem USA, vznikne vztah jako mezi tocem a synem.
Mezi oběma muži, generálem a zakladatelem USA, vznikne vztah jako mezi tocem a synem.

Yorktown: Společně k vítězství

Z přístavu ve francouzském Rochefortu vyráží La Fayette 20. března 1780 na druhou cestu do Ameriky. Původně měl vyrazit už o čtrnáct dní dříve, ale zdržela ho bouře na moři.

Jakmile přirazí k molu v bostonském přístavu, kromě spousty lidí na něj zde čeká i dopis od Washingtona se slovy:

„Těším se, že Vás obejmu s celou vřelostí láskyplného přítele.“ Když se po roce a půl znovu potkají, La Fayette má pocit, že Washington zestárl o deset let. Američan ale po boku svého přítele znovu ožije.

Po večerech spolu ve svitu plápolajících svíček plánují další bojovou taktiku. Čeká je ještě rozhodující bitva u York Townu. Boje probíhají mezi 30. zářím a 19. říjnem 1781 a skončí jejich vítězstvím.

Britská posádka kapituluje 17. října 1781. O pět dní později už míří zpátky do Evropy.

Foto: wikipedia.org
reklama
Související články
Historie
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve […]
Historie
Napoleona I. Bonaparta se bál i papež
První konzul Francie Napoleon Bonaparte se bojí o svůj život. 18. května 1804 proto přiměje senát, aby ho jmenoval císařem. Dědičným následnictvím trůnu chce zmařit pokusy případných atentátníků. Pozice Napoleon Bonaparte (1769–1821) tehdy není nijak silná, a to ani ve vlastní rodině. Matka Letizia (1750–1836) se na syna naštve. Vadí jí, že z rodiny vylučuje své […]
Historie
Rudolf Habsburský donutil Přemysla Otakara II., aby se vzdal Chebska
Sňatkem s mnohem starší Markétou spadlo v roce 1252 budoucího českému králi Přemyslu Otakarovi II. do klína babenberské dědictví – Rakousy. Po smrti svého otce Václava I. (1205–1253) se ale králi Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) kvůli rakouským zemím utká s uherským králem Bélou IV. (1206–1270). Drancování území zastaví až papež Inocenc IV. (asi 1195–1254) a […]
Historie
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává […]
reklama
záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
reklama
svět zločinu
Loupež v brazilské centrální bance: Dokonalý plán pilných zahradníků
Jak rychle se dá nenápadně vyloupit banka, aby to vydalo kořist v hodnotě 70 milionů dolarů? Ti, kdo slyšeli o případu Centrální banky v brazilském městě Fortaleza, by možná odpověděli, že se to dá zvládnout za víkend. Práce na téhle loupeži bylo ale daleko víc. Fortaleza je třímilionové město na severovýchodním brazilském pobřeží, jedno ze sta největších […]
Útočící galerista Brit Eric Hebborn
Když si britský chlapec Eric Hebborn v osmi letech hraje s ohněm a zapálí školu, většina lidí předpokládá, že zraje pro kriminál. Erikovi učitelé si ale všimnou, že výborně kreslí a maluje, a podporují ho v této činnosti. Malý grázlík to nakonec dotáhne až na Královskou akademii umění a poté se stane pomocníkem restaurátora obrazů George Aczela. Jako […]
Padělatel Elmyr de Hory: Baron z Hollywoodu si vezme život, než aby riskoval ostudu
Sotva dvacetiletý Elmyr de Hory, absolvent mnichovské Akademie Heimann, se v Paříži stává žákem slavného francouzského malíře Fernanda Légera (1881–1955). Vyniká úžasným šarmem a díky tomu se seznámí snad s každým umělcem, který se ve zdejší čtvrti bohémů objevil. Nit úspěchu ale přetrhává 2. světová válka. Protože je židovského původu, skončí v koncentračním táboře. V roce 1945 se opět […]
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Mohla ta kniha v poličce ovlivnit naše sny?
skutecnepribehy.cz
Mohla ta kniha v poličce ovlivnit naše sny?
Když moje žena četla tu tajemnou knihu, každou noc se budila ve stejnou dobu a s výkřikem. Pak jsem začal mít problémy i já! Ozval se výkřik! Už několik nocí po sobě mě manželka budila uprostřed noci. Rozsvítil jsem malou stolní lampu. Manželka se vsedě předklonila ke svým nohám a obličej utopila v dlaních. Viditelně se třásla po celém těle. „Zase
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
epochanacestach.cz
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
Východní Morava je rájem, jehož krásy vás omámí na první pohled. Lidové zvyklosti si zde totiž můžete vychutnat do poslední kapky. A to doslova. Ať už jste milovníky nadčasové architektury, tradiční módy anebo dáváte přednost turistice, zde si zaručeně přijde na své každé vaše „já“. Tekutý poklad Nejvýznamnějším plodem celého regionu je bezesporu švestka, neboli
Býčí skála: Svědkyně krvavého masakru
21stoleti.cz
Býčí skála: Svědkyně krvavého masakru
Proslaví ji nález sochy býčka, po které také získá svůj název. Vyjma cenných artefaktů však jeskyně láká i na dávný masakr, jehož pravá podstata stále nebyla přesvědčivě objasněna. Začneme ale od z
Kosmetika s prebiotiky a probiotiky dokáže divy
iluxus.cz
Kosmetika s prebiotiky a probiotiky dokáže divy
Kosmetické receptury prošly v posledních letech velkými proměnami. „Ženy i muži stojí ve frontách na dlouhověkost. Přejí si krásnou, pevnou, živou pleť do co nejvyššího věku,“ říká Ing. Jitka Poláková
Záhada Thoor Ballylee: Jaké přízraky obývají slavný věžový dům?
enigmaplus.cz
Záhada Thoor Ballylee: Jaké přízraky obývají slavný věžový dům?
Poblíž města Gort v irském hrabství Galway se nachází známá stavba takzvaného věžového domu. Jedná se o historický objekt z patnáctého století, z anglo-normanského období. Ze stejné epochy však patrn
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Byl Ježíš Kristus synek z dobře situované rodiny
enigmaplus.cz
Byl Ježíš Kristus synek z dobře situované rodiny
Putuje po celé Galileji. Kam vkročí, tam si o něm lidé povídají různé báchorky. Mnohdy Ježíše Krista povídačky o jeho činech dokonce předstihnou. Netrvá dlouho a během cesty se k němu chtějí přidat da
Koi kapři a ti další
panidomu.cz
Koi kapři a ti další
Přemýšlíte o zahradním jezírku a chtěli byste v něm mít i nějaké ryby? Módní jsou koi kapři, ale v pohodě můžete chovat i jiné druhy. Co ještě můžete ve svém jezírku mít? Zahrada, která žije… To je dnešní trend, a je to tak dobře. Návrat k přirozeným zahradám, ve kterých mají své místo a domov nejrůznější živočichové,
Bitcoin nebo zlato?
21stoleti.cz
Bitcoin nebo zlato?
O Bitcoinu se často mluví jako o zlatu nové generace. Pojďme se blíž podívat na to, co má Bitcoin se zlatem společného a v čem se naopak zásadně liší. Společné charakteristiky Jak Bitcoin, tak zlato
Stali se z nich nepřátelé?
nasehvezdy.cz
Stali se z nich nepřátelé?
Současný stav herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové (67) mnohé znepokojuje. Své k jejímu životu už mnohokrát řekl také herec Jiří Krampol (85). Mimo jiné uvedl, že má nejspíš alkoholovou demenci a že
Čeští výrobci jsou mezi hráči online automatů velmi oblíbení
epochalnisvet.cz
Čeští výrobci jsou mezi hráči online automatů velmi oblíbení
Svět hazardu si většinou podvědomě umisťujeme do míst jako Monte Carlo nebo Las Vegas. S tím, jak se hráči hazardních her přesouvají do online prostředí, ztrácí tato představa reálný smysl. Svoje vlas