K dalším vězňům, jejichž příběh sloužil jako předloha k filmovému zpracování, patří Frank Freshwaters. Tomu se totiž v roce 1959 podařilo uprchnout z věznice v Ohiu a spravedlnosti unikal celých 56 let.
Jeho příběh později inspiroval tvůrce dechberoucího snímku Vykoupení z věznice Shawshank, který měl premiéru v roce 1994. Jenže zatímco si filmový Andy v podání skvělého Tima Robbinsona odpykával trest za vraždu manželky a jejího milence, kterou ale nespáchal, Frank byl odsouzen k 20 letům vězení za neúmyslné zabití.
Neodseděl si ale ještě ani desetinu svého trestu, když se mu podařilo utéct.
Guvernér jej nevydal
Většinu svého života pak žil pod falešným jménem William Cox v několika státech. Živil se všelijak, také jako řidič náklaďáku. Vždy ale poctivě pracoval, a dokonce si založil rodinu.
Také prý velice litoval svého činu, a když byl 16 let po svém útěku zadržen v Západní Virginii, guvernér jej odmítl vydat spravedlnosti, protože se po celou dobu na svobodě choval příkladně.
Trvalo dalších 40 let, než byl Frank znovu zatčen, tentokrát už byl ale vydán do Ohia, kde si měl odsedět zbytek svého testu. Tehdy přes 2000 lidí z celého půl tuctu amerických států podepsalo petici, která žádala jeho podmíněné propuštění. 15. června 2016 se tak Frank Freshwaters znovu ocitl na svobodě.
Po zločinu přichází trest
To filmový Andy měl osud poněkud komplikovanější. Trvalo mu mnoho a mnoho let, než si pomocí kladívka prokopal z cely tunel, kterým utekl na svobodu.
Ačkoli se filmové zpracování v mnohém liší od skutečnosti, Franku Freshwatersovi se dodnes přezdívá „The Shawshank Fugitive,“ což v překladu znamená „uprchlík z věznice Shawshank“.
To proto, že se tento vynikající snímek natáčel právě v onom vězení, odkud Frank kdysi utekl. Jeho budova ale dnes slouží jako muzeum, snad aby připomněla návštěvníkům nejen odvěkou touhu lidí po svobodě, ale i skutečnost, že po zločinu obvykle přichází trest.