Domů     Francouzská diplomacie vložila Biismarckovi do rukou trimf
Francouzská diplomacie vložila Biismarckovi do rukou trimf

Zklamání. I tak se dají popsat pocity Francouzů, kdy Rakousko prohraje v roce 1866 válku s Pruskem. Mnohem raději by byli, kdyby válečné štěstí stálo při Vídni. Pruské vítězství a následné rychlé uzavření míru mezi oběma zeměmi považují za vlastní selhání.

Francouzský císař Napoleon III. (1808–1873) chtěl v tomto sporu hrát prostředníka. Počítal s tím, že si za tuto pomoc řekne o území ležící na levém břehu Rýna..

Neustálé dohady mají jediný výsledek: napětí mezi Francií a Pruskem roste. Pruský kancléř Otto von Bismarck (1815–1898) si však mne ruce.

Čeká na ten nejvhodnější okamžik, kdy bude moci zatáhnout Francii do války, protože sám nechce být tím, kdo otevřeně vyhlásí boj.

Nebude to trvat dlouho… V roce 1868 svrhnou španělští povstalci královnu Isabelu II. (1830–1904) a na její místo nastoupí jako regent generál Francisco Serrano y Domínguez (1810–1885). Evropské dvory mají rázem co řešit:

debatují o novém kandidátovi na španělský trůn. Zatímco Napoleon III. by na něm rád viděl portugalského prince Ferdinanda II. (1816–1885), Bismarck se kloní na stranu prince Leopolda Hohenzollernského (1835–1905).

Kancléř s ním uzavře tajnou dohodu, jejíž detaily brzy prosáknou na veřejnost. A Francouzi můžou puknout vzteky.

Bismarck by na španělském trůnu chtěl vidět Leopolda Hohenzollernského.
Bismarck by na španělském trůnu chtěl vidět Leopolda Hohenzollernského.

6.–12. července 1870

Konflikt na spadnutí

„Hohenzollernové za Rýnem, Hohenzollernové za Pyrenejemi! Francie je obklíčena!“ líčí s obavami francouzský tisk, co bude následovat, když Leopold uspěje. Bismarck je z nového vývoje nadšený, zato Francouzi ztrácejí hlavu.

Naše země „bez váhání začne válku proti té mocnosti, která by se pokoušela vzkřísit říši Karla V.,“ vyhrožuje 6. července 1870 v parlamentu francouzský ministr zahraničí, vévoda Agénor de Gramont (1819 – 1880).

Konflikt s Pruskem už je doslova na spadnutí. Do mezistátních jednání vstupuje francouzský velvyslanec v Prusku, hrabě Vincent Benedetti (1817–1900).

Žádá pruského krále Viléma I. (1797–1888), aby se jeho země zaručila, že si Hohenzollernové nebudou nárokovat španělský trůn. Jenže Vilém na nic takového nepřistoupí.

„Leopold je plnoletý a také svéprávný,“ odmítne jednoznačně požadavky Francie. Kandidaturu Leopolda Hohenzollernského už považuje za hotovou věc a oficiálně ji vyhlásí. Odpověď Francie přichází rychle.

„Jeďte za pruským králem do lázní v Emsu (v dnešní spolkové zemí Porýní-Falc – pozn. red.),“ přikazuje Napoleon III. Benedettimu. Velvyslanec tam zamíří a snaží se přesvědčit krále, aby Hohenzollernovu kandidaturu odvolal.

Spoléhá na své diplomatické schopnosti. Je mu totiž jasné, že Vilém I. na rozdíl od Bismarcka o konflikt moc nestojí a nežádá, aby koruna spadla do klína jeho příbuznému.

Všechno vypadá nadějně a Benedetti do Paříže proto posílá zprávu, že se Hohenzollern trůnu s velkou pravděpodobností vzdá.

Francouzský vyslanec Vincent Benedetti chce po pruském králi, aby si jeho země nenárokovala španělský trůn.
Francouzský vyslanec Vincent Benedetti chce po pruském králi, aby si jeho země nenárokovala španělský trůn.

Noc z 12. července a ráno 13. července 1870

Objevují se nové požadavky

„Znovu se sejděte s králem Vilémem. Trvejte na zárukách, které by zakazovaly Leopoldovi přijmout trůn, kdyby mu byl v budoucnosti nabídnut,“ dostane v noci z 12. na 13. července 1870 Benedetti telegram od ministra zahraničí Gramonta.

Nazítří ráno se s Vilémem skutečně setká, a to na lázeňské kolonádě v Emsu. „Podívejte, Hohenzollern opravdu španělský trůn nechce,“ podá Benedettimu pruský panovník noviny, které o této záležitosti napsaly.

Jenže velvyslanec vyrukuje s novými požadavky, a to král nečeká. „Co ještě chcete? Jaké záruky? Další vám už dát nemohu,“ zareaguje na Benedettiho slova. Muži se rozloučí.

Gramont si v Paříži následně zavolá pruského vyslance Karla von Werthera (1809–1894). Chce po něm,aby Vilém I. písemně potvrdil, že ani teď, ani později nebude poškozovat zájmy Francie.

Pruského panovníka, jemuž Werther ihned pošle telegram, ale francouzské chování urazí.

Otto von Bismarck si mne ruce, jak na všechny vyzrál a přelstil je.
Otto von Bismarck si mne ruce, jak na všechny vyzrál a přelstil je.

Večer 13. července – 14. července 1870

Ze zprávy vyškrtá slova a věty

Večer téhož dne se Benedetti ještě jednou setká s Vilémem I., ničeho konkrétního však nedosáhne. Ovšem schůzka proběhne zdvořile. „Hodně štěstí. V Berlíně s Bismarckem situaci urovnáme,“ slíbí mu pruský král na závěr.

„Napište Bismarckovi,“ požádá následně svého rádce Heinricha von Abekena (1809–1872). Když se kancléři dostane do ruky příslušný telegram, ví, že má vyhráno. Konečně drží v rukou trumf. Vynechá v něm některé části a zprávu v osekané podobě pustí na veřejnost.

„Bismarck využil tuto příležitost, kterou mu neobratnost francouzské diplomacie vlastně sama vložila do rukou,“ líčí současný historik Vladimír Kupka a dodává, že ji „po určitém zkrácení (nikoli však zfalšování, jak se někdy mylně tvrdí) telegramu o Vilémovy smířlivé fráze poskytl severoněmeckému ústřednímu listu „Norddeutschen Allgemeinen Zeitung,“.

Depeše 14. července 1870 vychází v tisku. Zkrácený text vypadá, jako kdyby francouzský velvyslanec hrozil válkou, pokud nebudou splněny jeho požadavky.

Francouzský císař Napoleon III. se rozzuří a Prusku vyhlásí válku.
Francouzský císař Napoleon III. se rozzuří a Prusku vyhlásí válku.

19. července 1870

Pomoc zajistí válečné dohody

Francie zuří. Takhle ostouzet jejich velvyslance! Ovšem situace se nelíbí ani Prusům. „Francouzi nevěří slovu našeho krále Viléma,“ říkají si rozčileně mezi sebou.

Nejvíc se ale rozčílí Napoleon III. Nehodlá ani vyčkat, co mu řekne o jednáních Benedetti a 19. července 1870 vyhlásí Prusku válku. „Francie se nechala Bismarckovým obratným postupem vmanévrovat do role útočníka,“ dodává Kupka.

Císař tehdy netuší, jak obrovskou chybu dělá. Bismarck totiž má s jihoněmeckými státy, Bavorskem či Bádenskem, uzavřené smlouvy o pomoci v případě ozbrojeného konfliktu. Proti Francii se tak postaví silná koalice hned několika zemí.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Historie
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Historie
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
reklama
věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
záhady a tajemství
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Bermudský trojúhelník není třeba představovat. Ale co takhle Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam podivné věci. Kromě mizení lodí, letadel i lidí tam prý operují mimozemšťané a něco tajemného je údajně i pod vodou! Většina z nás zná oblast zvanou Bermudský trojúhelník […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz