Domů     Fitness trendy pro rok 2022? Budou se vám líbit!
Fitness trendy pro rok 2022? Budou se vám líbit!
31.1.2022

Jste fanoušky fitness a zdravého životního stylu? Nebo se teprve chcete začít hýbat, abyste se ve vlastním těle konečně cítili lépe?

Rok 2022 je vám nakloněn při obou možnostech. Přináší totiž trendy, kterým neodoláte! A jestli fandíte i technologiím, spojíte letos příjemné s užitečným.

Virtuální nebo hybridní tréninky

Cvičení pod odborným vedením je zážitek, který si díky technologiím můžete užít doslova odkudkoliv. Současná pandemie sice přinutila mnoho fitness center a vnitřních sportovišť dočasně zavřít, jejich aktivita se ovšem přesunula online.

A ani v roce 2022 tento trend nikam nezmizí – dokonce ani v případě, že se fitka opět plně otevřou.

Cvičení prostřednictvím aplikace nebo online konference je natolik oblíbené pro jeho časovou úsporu, že se s ním počítá i v roce 2022 a také v letech následujících.

Novinkou roku 2022 budou ale tréninky hybridní – kdy část lekcí proběhne osobně, aby trenér mohl přímo reagovat na cvičební postupy a postoje klienta. No a část bude probíhat online. Čím se na hybridní tréninky vybavit?

Omrkněte Pepco leták – sportovní módu pro tyto příležitosti roku 2022 už v něm najdete.

Mini trénink, kdykoli to jen bude možné

V roce 2022 budou ve světě fitness velmi módní tzv. mini tréninky. Pryč jsou doby, kdy jste si na cvičení museli vyhradit určitý čas – a to vás někdy také odradilo.

Mini trénink je tu pro všechny, kdo chtějí zůstat fit, ale nemají možnost si vyhradit několik odpolední v týdnu na 45minutové nebo hodinové cvičení.

Fitness trenéři budou v roce 2022 říkat, že mini tréninky, které kombinují kardio, silové a pohybové cviky, si lze pohodlně rozložit do celého dne – každý z nich bude trvat pět nebo deset minut.

Odborníci v této oblasti navrhují zařadit chůzi, schody a poklus kamkoliv, kam míříte, právě do série každodenních mini tréninků.

Součástí trendu je i styl oblékání a obouvání. Vede zkrátka sportovnější móda, která nám se sérií mini tréninků pomůže právě tím, že eliminuje nutnost převlékání se. V sukni a lodičkách nikam moc nedoklušeme.

Tou nejlepší volbou budou sportovní kalhoty (třeba i ve společenském stylu), k nim pohodlné a prodyšné polobotky.

Chůze neztratí svůj půvab ani v roce 2022

Pro chůzi, jejíž obliba v pandemii roste i díky důležitému společenskému prvku, se nemusíte nijak zvláštně vybavit, a ani si pořizovat členství v posilovně, či platit za aplikaci.

Navíc se u ní můžete dokonale bavit během konverzace s tím, s kým jste se na procházku vydali.

Rozhodně nepodceňujme blahodárný vliv chůze i na ty jedince, kteří mají vyšší úroveň kondice. I jim totiž dokáže leccos nabídnout. A pokud s pohybem teprve začínáte, tak vězte, že i 15 minut procházení se denně může znamenat obrovský rozdíl ve vašem zdraví.

Celostní přístup ke cvičení

Cvičební myšlení, plánování a cíle se stále více odklánějí od štíhlosti. Zaměřují se na cíl mnohem komplexnější, celostnější a hlavně tělu prospěšnější: na celkové zdraví a dobrý pocit z vlastního těla.

Cvičení bychom si podle tohoto přístupu měli hlavně užívat. Zaměření pouze na některý prvek, jako je třeba zeštíhlení stehen, spálení kalorií nebo zmenšení obvodu pasu, obírá člověka o komplexní prožitek spojený s příjemným pohybem. A takovému přístupu bude v trendech roku 2022 doslova konec.

V roce 2022 se ze cvičení stává smysluplnější cestou k nalezení lepšího přístupu k životu a k zajímavějším zážitkům z něj, včetně správného a chutného stravování. Jak by mělo vypadat cvičení s holistickým přístupem? Vždy jej má tvořit kardio a tzv.

uvědomělé cvičení, jako je například jóga. Vynechat bychom neměli ani odpočinkové dny tak, abychom nalezli celkovou rovnováhu.

Cvičení venku (se psem)

Cvičení venku je trend, který přišel s rokem 2020, ale nepoleví ani v roce 2022. Jednak si mnohem více lidí pořídilo psy, se kterými je nutné chodit ven, ani kdybyste vlastně nechtěl, jednak jsme objevili krásu a volnost pohybu venku.

Tu žádná tělocvična nenahradí (až na výjimky extra špatného počasí).

Psi jsou ideálními společníky jak na menší procházky, tak i na náročný HIIT trénink. A právě díky psům uběhne váš cvičební čas rychleji, dokonce vám mohou pomoci, když se jimi občas necháte popotáhnout (dog trekking).

Samozřejmě ho tím ale nepřetěžujte – a nezapomeňte, že pes naběhá mnohem více kroků i kilometrů než vy, protože málokdy jde přímou cestou!

Protažení a regenerace

Protahování je pro vaše celkové zdraví stejně důležité jako cvičení. I proto je dalším z trendů, které v roce 2022 ovládnou fitness oblast. Dokonce se objevují doporučení k protahování se každodenně, i bez předchozího cvičení. Jen pozor, intenzita protažení se pak musí upravit!

Po protažení se totiž budete cítit mnohem lépe – a stačí na něj pár minut. Protahovací cviky se snadno dělají třeba u televize.

Ale ani v kanceláři nejsou k zahození – a zda je budete provádět jen na židli a ve stoje, nebo i na podlaze – to záleží na možnostech, které vám váš pracovní prostor dává.

Foto: PX FUEL
Související články
Lifestyle
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů.   Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu […]
Lifestyle
Kněžna Grace: Osudná hádka nad Monte Carlem
Grace Kelly, americká herečka a později monacká kněžna, se narodila do sportovní rodiny, ale od dětství snila o herectví. Po studiích na Americké akademii dramatických umění se brzy proslavila a získala Oscara za nejlepší vedlejší herecký výkon.   Narodí se do rodiny se silným sportovním duchem. Její otec John Brendan Kelly je trojnásobným olympijským vítězem […]
Lifestyle
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Lifestyle
Mladická role ho poznamená: Příběh Marka Endala, který se proslavil jako Rosenheim z Obecné školy
Na stříbrném plátně byl roštákem, i když spousta diváků mu určitě držela palce. V civilním životě se představitel nenapravitelného uličníka choval tak trochu v duchu své největší a jediné filmové role.   Ve filmových příručkách nalezneme u jména herce Marka Endala (*1978) jedinou roli. V roce 1991 zaujal jako zlobivý žák Rosenheim v oscarové Obecné […]
reklama
věda a technika
Příroda jako architekt: Jak ledňáčci inspirovali Šinkansen
S rychlostí přesahující 270 km/h byl v roce 1989 japonský vlak šinkanzen zázrak techniky. Měl jenom jednu vadu – na hlasitou vlnu aerodynamického třesu, která vznikala s každým průjezdem tunelem, si stěžovali lidé i 400 metrů daleko. Problém dokázal vyřešit japonský inženýr Ejdži Nakacu díky svému hobby – byl totiž vášnivým pozorovatelem ptáků. Ejdži Nakacu […]
Ikony metropolí: Nejpozoruhodnější mosty na světě
Mosty slouží k přepravě vozidel a lidí přes vodní plochy nebo údolí – jako praktické stavby proto mají většinou především dopravní funkci. Mnohé z nich jsou však inženýrskými skvosty a boří naše představy o tom, co všechno je možné postavit. Některé z mostů jsou na první pohled obyčejné, jiné vzbuzují úžas. Některé se staly jedněmi […]
Neobvykle hladová černá díra
Přibližně dvanáct miliard světelných let od nás se nachází neobvykle hladová černá díra. Každý den v ní zmizí vesmírný materiál odpovídající prý přibližně polovině našeho Slunce. Byla objevena teprve poměrně nedávno… Z historie černých děr Černé díře se říká černá, protože její gravitace je natolik silná, že jí neunikne ani světlo. Existence černých děr byla […]
Přelstěte svůj zrak! Jak funguje dírkový efekt?
Chroupete někdy u televize slané krekry s dírkami? Zkuste si dát dva před oči… a stane se kouzlo! Obraz uvidíte mnohem ostřejší než předtím, a dost možná i odložíte brýle! Sušenky po ruce nemáte? Nevadí, zkuste třeba cedník či cokoliv jiného s malými otvory (nebo alespoň s jedním). Výsledek bude stejný! Samozřejmě nejde o žádné […]
svět zločinu
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
Za co všechno se chodilo do basy za komunismu?
Za bývalého režimu se dalo sedět ve vězení za ledacos, co dnes stěží chápeme. Třeba za koupi západního vozu nebo cizí literatury. I nevinná legrace v restauraci může skončit tragicky, když v ní sedí konfident. Peníze, které vám přijdou omylem na účet, jsou cestou za mříže. A na sovětskou vlajku není radno sahat, abyste nepřivolali […]
O. J. Simpson: Možná jsem ji opravdu zabil já
Jmenuje se O. J. Simpson. Je dnes už bývalou legendou amerického fotbalu, průměrným hollywoodským hercem, dokonce i spisovatelem. Jestli si k tomu přidáte i slovo „vrah“, necháme už na vás. Píše se rok 1977. Hvězda nejsledovanějšího amerického sportu O. J. Simpson přichází do svého oblíbeného privátního klubu Daisy v Beverly Hills. Krásná, čerstvě osmnáctiletá blonďatá recepční Nicole […]
Škraloupy amerických prezidentů pod lupou
Nejmocnější muži světa balancují na hraně zákona. Američtí prezidenti jsou nejviditelnějšími figurami na světové scéně, a není proto divu, že jsou pod neustálým dohledem médií, oponentů, ale i obyčejných lidí. Jejich kroky a činy jsou podrobeny mnohem přísnějším měřítkům. Vyprávět by o tom mohl třeba Bill Clinton s aférou „Cigars“. Kdyby americká veřejnost znala obsah dopisů, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O rodinu se umí manžel postarat
skutecnepribehy.cz
O rodinu se umí manžel postarat
Mezi mojí a Matějovou rodinou byla přehrada. Bydleli jsme sice, já i Matěj, v paneláku, ale rozdíly by přehlédl jen slepý. Já byla hýčkaná princezna, jezdili jsme k moři, v pokojíčku jsem měla růžové závěsy a růžový přehoz přes křesílko, snídala jsem chleba s medem nebo bábovku a měli jsme chatu u rybníka. Zato Matěj. To byl smutný případ. Děti se mu smály, že
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
21stoleti.cz
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
Málokteré těleso ve Sluneční soustavě je pro astrobiology tak lákavé, jako Jupiterův Měsíc Europa. Pod jeho ledovým příkrovem se totiž ukrývá oceán kapalné vody, které je zde více, než v pozemských oc
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
historyplus.cz
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
Ve stáncích na ulicích Lisabonu se během oslav svatého Antonína prodává spousta dobrot. Největší zájem je ale jednoznačně o grilované sardinky. Lidé je obvykle pojídají spolu s křupavým chlebem. Bloumají při tom městem, které vzdává hold svému patronovi a „vyhlášenému dohazovači“. Pro jeho oblíbenost se mu občas říká „světec celého světa“. Je patronem zamilovaných, cestujících
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
iluxus.cz
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
Ivona Dadic, rakouská sedmibojařka, má za sebou pozoruhodnou kariéru a již dosáhla mnoha milníků v atletice. Byla první Rakušankou, která se kvalifikovala na olympijský sedmiboj v roce 2012 v Londýně,
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
nejsemsama.cz
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
Když ten šperk uviděla, doslova ji uhranul. Od té chvíle se nás štěstí drželo, ale jen do té doby, než se dcera rozhodla prsten prodat. Bylo to v dobách, kdy se hranice otevřely a my se začali hrnout do světa. U nás doma jsme nebyli výjimkou. První cesta vedla do Vídně. Možná si pamětníci vzpomenou na ty slevové kupony,
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
nasehvezdy.cz
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
V čem spočívá tajemství dokonalé postavy herečky a moderátorky Terezy Kostkové (47)? Konečně šla s pravdou ven. Zejména divačky si vždy v průběhu televizního pořadu StarDance aneb když hvězdí tančí
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
panidomu.cz
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
Mariánské Lázně, město zapsané na seznamu UNESCO, jsou známé jako jedno z nejkomplexnějších lázeňských měst na světě. Toto město se pyšní čistým vzduchem, malebnými procházkami v okolních parcích a lesích a relaxačními procedurami, které poskytují novou energii a regeneraci. Spa Hotel Děvín Superior *** nabízí širokou škálu služeb pod jednou střechou. Hotel poskytuje léčebné a
Kuskus s kuřetem a zeleninou
tisicereceptu.cz
Kuskus s kuřetem a zeleninou
Zbylo vám trochu pečeného kuřecího masa od oběda? Využijte ho k přípravě dalšího pokrmu. Potřebujete 150 g pečeného kuřecího masa 1 lžíci másla 3 lžíce oleje 250 g kuskusu 1 kuřecí bujón 1
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Hledání Semiramidiných zahrad
enigmaplus.cz
Hledání Semiramidiných zahrad
Při hledání místa, kde se zahrady stvořené pro Semiramis nacházely, se archeologové nemají čeho chytit. Německá skupina archeologů pod vedením Roberta Koldeweye se na domnělé místo vydává na přelomu
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
epochalnisvet.cz
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických