Skip to content
reklama

Záhadná síla vltavínu: Mají nadpřirozenou moc?

Mnoho lidí věří, že kameny a minerály mají v sobě ukrytou magickou moc. Za touto přírodní silou však nemusíme putovat daleko. Jeden takový kamenný zázrak je i ryze česká záležitost.

Křišťál, jaspis, ametyst… Tyto mocné minerály jsou notoricky známé a často využívané už po tisíciletí. Co ale takový vltavín, čistě česká hornina? Odkud se vůbec vzal? To je dodnes nevysvětlená záhada, která nedá mnohým badatelům spát.

Podle některých se jedná o dar rovnou z vesmíru.

Zázračný objev

Píše se rok 1787 a doktor Josef Mayer, profesor Karlovy univerzity, se prochází u Týna nad Vltavou. Zkoumá zde horniny a stále doufá, že se mu podaří alespoň trochu zajímavý objev. Tak úspěšnou práci ale sám nečeká.

Naráží poblíž Vltavy na několik kousků zeleného přírodního skla, které Mayera naprosto uhranou. Jejich lesklý povrch a magická síla jej nikdy nepřestanou přitahovat. Nakonec jejich studiu věnuje celý svůj život.

Jeho domovem je Vltava

Přírodní sklo brzy získává jméno vltavín nebo také moldavit, podle řeky Vltavy (německy Moldau), na jejímž břehu se vyskytuje. Největší naleziště je oblast horního povodí Vltavy jižně a západně od Českých Budějovic.

Lze jej nalézt i po světě, ale jedná se o zanedbatelné množství. Profesor Mayer se zprvu domnívá, že vltavín je sopečného původu. To však testy v budoucnu vyvrátí.

Vybroušením získá vltavín ještě větší krásu. FOTO: Vassil / Creative Commons / volné dílo

Pochází z meteoritu?

Jak již bylo řečeno, vltavín není minerál, ale tektit, tedy forma přírodního skla. Jeho složení je podobné obsidiánu, který badatelé považují za mimozemský kámen. Je to tedy stejné i u vltavínu? V tom se i dnes po tolika letech vědci neshodují.

Podle některých odborníků dopadl ve třetihorách do oblasti západního Německa meteorit a jeho úlomky dolétly na naše území. Údajně právě po tomto meteoritu zůstává v Německu obrovský kráter Reis o průměru asi 25 kilometrů.

Otázkou zůstává, proč by zůstaly stopy jen na dvou dost vzdálených místech.

Vzduchové bublinky

Proti této teorii však mluví struktura vltavínů, které obsahují vzduchové bublinky s obrovským vnitřním tlakem. Podle těchto stop se usuzuje, že vznikly v atmosféře. Jsou tedy vltavíny spíš kousíčky komety, která se při svém letu jen zlehka dotkla atmosféry?

Nebo jsou tyto zelené tektity měsíčního původu, jak se domnívají někteří badatelé? Jisté je, že vltavíny jsou velice silné, což potvrzují nejen psychotronici, ale i citlivější lidé.

V rytmu lidského srdce

Hřejivý a mocný vltavín má nejen magickou, ale i léčivou sílu. Řada lidí je přesvědčená, že vltavín si žije svým vlastním životem. Není se čemu divit. V srdci každého úlomku údajně pulzuje teplo a každý pulz přichází ve stejných intervalech, ve kterých bije lidské srdce.

Právě proto se vltavíny používají k léčení a harmonizaci čtvrté, tedy srdeční čakry. Kromě toho slouží k ochraně před nepřátelským prostředím a vyzařují pozitivní a léčivou energii. Očišťuje mysl i tělo.

Kdy získáme odpovědi?

Proč a jak vůbec se vltavín ocitá na Zemi, to zůstává stále záhadou. Je v zelených kamenech snad ukryto nějaké poselství z vesmíru? A jak je možné, že má tak silnou magickou energii? Můžeme jen spekulovat, zda nám věda dokáže někdy v budoucnu na tyto otázky odpovědět.

Nebo se pravda skrývá mimo vědecké kruhy?

Foto: H. Raab / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Vassil / Creative Commons / volné dílo
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články