Skip to content
reklama

Fibrilace síní – nová epidemie Evropy!

V Evropě postihuje v současnosti fibrilace síní asi 11 milionů pacientů a v České republice se vyskytuje až u 300 000 pacientů.

U některých jedinců však nedojde k jejímu spontánnímu ukončení, a tak musí být přerušena kardioverzí, což je přerušení pomocí léků či elektrického výboje. Foto: Pixabay

Na podzim roku 2018 se konal Global AF Aware Week, celosvětový týden na podporu onemocnění fibrilace síní. Jedná se totiž o narůstající problém, kdy se podle nejnovějších dat předpokládá, že se do roku 2030 pravděpodobně zvýší počet pacientů s tímto druhem srdeční arytmie až o 70 %.

Do roku 2050 by tak mělo v Evropě, v porovnání s jinými oblastmi světa, dojít k nejvyššímu nárůstu výskytu onemocnění.

Narůstající onemocnění

Světová asociace atriální fibrilace (AFA) informuje o fibrilaci síní jako o jednom z nejvážnějších zdravotních problémů v Evropě. V České republice 20–30 % všech mozkových příhod vzniká u pacientů s tímto typem srdeční arytmie.

Jak však nemoc rozpoznat? Nejlepším způsobem je nahmatat pulz na vnitřní straně zápěstí, ze strany na krku či v třísle a zaznamenat nepravidelnosti v srdečním rytmu, poté je třeba vyhledat odborníka.

Zdravým životním stylem ku zdraví

Významnou roli při prevenci onemocnění fibrilace síní hraje zdravý životní styl, všímání si příznaků, pravidelné měření pulsu a preventivní prohlídky, které zahrnují také vyšetření EKG.

blank
S častějším výskytem arytmie a se změnami ve svalovině síní, které s ní úzce souvisejí, dochází snadnějšímu upevňování nemoci. Foto: Pixabay

Za hlavní diagnostický prostředek se považuje právě záznam EKG. Zkušený lékař může arytmii poznat i podle pulzu a měření krevního tlaku, ale EKG je nejspolehlivější. Časné odhalení fibrilace síní může zachránit život.

Nejčastějšími původci jsou abnormality či poškození struktury srdce. Mezi příčiny onemocnění patří spánková apnoe, plicní choroby, stres, způsobený zápalem plic, operací nebo jinou nemocí. Dále také nadměrně aktivní štítná žláza nebo jiná metabolická nerovnováha, vysoký krevní tlak, infarkt, ischemická choroba srdce, abnormální srdeční chlopně, vrozená srdeční vada, předešlé operace srdce a porucha srdečního rytmu.

Zásahy do běžného života

Projevy fibrilace síní jsou u každého jedince jiné. Nejčastějším projevem bývá zaznamenaný pocit rychlé srdeční akce – palpitace. Objevuje se výrazná nepravidelnost srdečního tepu. Jinými příznaky může být nízká výkonnost při tělesné zátěži.

Z osobní zkušenosti prof. MUDr. Vladimíra Šrámka, Ph.D., přednosty anesteziologicko-resuscitační kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, se první příznaky objevovaly v podobě bušení srdce, především po ránu.

Jednotlivé epizody začaly postupně nabývat na intenzitě a byly frekventovanější. Snížila se jeho výkonnost a při chůzi do schodů nevystačil s dechem.

blank
Ve svalovině se začnou objevovat drobné jizvy, čímž se vytvoří podmínky pro přetrvání arytmie. Foto: Pixabay

Zvyšuje rizika jiných smrtelných stavů

Fibrilaci síní je jednou z mnoha druhů srdečních arytmií. Charakterizuje ji nepravidelný a často rychlý srdeční rytmus, který vede k nekoordinovaným stahům dvou srdečních síní. Tato nepravidelnost může vést ke snadnějšímu vzniku krevních sraženin v síních.

Než je krev přečerpána do krevního oběhu těla, může se nahromadit v srdci. Obvykle k tomu dochází ve výběžku síně, která je nazývána jako ouško. Sraženina se následně uvolní a může skončit v některých z mozkových tepen a způsobit tak mozkovou příhodu, která je zvláště závažná.

Jinou komplikací je ucpání periferních tepen, což může např. vést k uzavření tepny pro některou z končetin. Hlavní příčinou úmrtí bývá srdeční selhání, které fibrilace síní přímo způsobuje nebo zhoršuje – riziko je až pětinásobné.

Postupně si vyšlapává cestičku…

Onemocnění se může vyskytovat v různých formách. Tou nejčastější, především na začátku nemoci, je tzv. záchvatová forma. Arytmie vznikne náhle a po různě dlouhé době (po několika minutách, ale i hodinách) opět náhle ustane.

blank
V této fázi nemoci ji již nelze ukončit kardioverzí. Foto: Pixabay
Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nikdy nevíte, kde na vás vybafne tátův levoboček
skutecnepribehy.cz

Nikdy nevíte, kde na vás...

O tom, že by nás mohlo být na tátovo dědictví...
Blahodárné účinky saunování
rezidenceonline.cz

Blahodárné účinky saunování

Pořídit si v dnešní době privátní saunu není vůbec...
Čokoláda pleti neškodí
panidomu.cz

Čokoláda pleti neškodí

Naopak, čokoláda s vysokým podílem kakaa pleť hned...
Záhada plavby sv. Máří Magdalény  napříč Středozemním mořem
enigmaplus.cz

Záhada plavby sv. Máří Magdalény ...

Obvykle bývá označována jako patronka kajícníků,...
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
tisicereceptu.cz

VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY...

„Užít si tradiční jídlo plné vůně a...
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz

Za divočinou nemusíte...

Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je...
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz

Realizace koupelny 2023: V módě...

Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem...
Opustí nakonec Filip Blažek svou manželku kvůli jiné?
nasehvezdy.cz

Opustí nakonec Filip Blažek...

Po pracovní stránce se...
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
21stoleti.cz

Za divočinou nemusíte...

Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je...
Sjezdařská klasika na Lipně
epochanacestach.cz

Sjezdařská klasika na Lipně

Ze všech skiareálů je...
Navzdory těžkému dětství a mládí se z Terezy Brodské stala sebevědomá dáma
nasehvezdy.cz

Navzdory těžkému dětství a...

Talentovaná a...
Záhadná Anomálie: Leží na dně Baltu nacistická základna?
enigmaplus.cz

Záhadná Anomálie: Leží na dně...

Zhruba 90 metrů pod hladinou Baltského moře se...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha