Domů     Fiasko u Jičína: Rozhodl o rakouské porážce zamilovaný kurýr?
Fiasko u Jičína: Rozhodl o rakouské porážce zamilovaný kurýr?
16.11.2020

Rakousko-saské velení sleduje, jak se pruské oddíly marně pokoušejí prorazit jejich obrannou linii.

„Jsme na ně dobře připraveni,“ pochvalují si, když v tom do velitelského stanu vejde posel se zprávou, ať se vojsko stáhne na východ a připojí se zde ke zbytku armády. Navzdory příznivému průběhu bitvy generál Clam-Gallas rozkaz uposlechne. Toto rozhodnutí jej stojí vítězství i pověst.

Střetnutí pruské a rakousko-saské armády u Jičína má svůj počátek v dlouhodobějším sporu Rakouska a Pruska o dominanci v Německém spolku.

Když pak Rakousku rupnou nervy a 17. června roku 1866 vyhlásí svému soupeři válku, rozhoří se mezi oběma zeměmi sedmitýdenní boj. Prusové mají od začátku navrch.

Rakušané, podpořeni spojenci ze Saska, však hodlají jejich postupu učinit přítrž a jako místo plánovaného obratu zvolí okolí severočeského Jičína, kde vybudují pevnou obrannou linii.

Pak už velitelé spojenecké armády, saský korunní princ Albert (1828–1902) a rakouský generál, hrabě Eduard Clam-Gallas (1805–1891), jen vyčkávají příjezd pruských vojsk.

Ani dobrá příprava ženijního vojska porážku neodvrátila.
Ani dobrá příprava ženijního vojska porážku neodvrátila.

Překvapení pro nepřítele

Pruská armáda vstoupí na území Čech 23. června ve třech proudech a rakouské oddíly jí hned vyrazí na zteč. Vojska se střetnou několikrát – u Náchoda, Podolí či Mnichova Hradiště, ve všech ale slaví vítězství Prusové.

Rakouská a saská armáda již nehodlá nechat nic náhodě a na rozjeté Prusy si počkají u Jičína. První výstřel padne kolem čtvrté hodiny odpolední a do večera se bojuje po celé délce obranné linie.

Překvapená pruská generalita se znepokojením zjišťuje, že tentokrát je na ně nepřítel důmyslně připraven. Rakušané si však pomyslně vrazí kudlu do vlastních zad…

S puškou Lorenz vzor 1854 rakouský voják dostřelil až do vzdálenosti 600 metrů.
S puškou Lorenz vzor 1854 rakouský voják dostřelil až do vzdálenosti 600 metrů.

Když povinnost velí

„Pane generále, nesu zprávu od polního zbrojmistra von Benedeka,“ oznámí posel a předává rakouskému generálovi obálku s dopisem.

Ten obálku otevře, dopis rozloží a začte se do něj. Jakmile od řádek odvrátí zraky, všichni přítomní vidí, že je něco v nepořádku. Clam-Gallas se právě dozvěděl, že se má vojsko stáhnout a připojit se ke zbytku armády seskupené asi 50 kilometrů na východ.

Ačkoliv se mu celá věc vůbec nechce líbit, rozkaz zní jasně. „Ústup!“ nese se bitevním polem a rakouští vojáci, mnohdy zrovna ve výhodných pozicích, si klepou na čelo. Cit k povinnosti jim však velí otočit se a svá stanoviště opustit.

Nějakou dobu se přesto ještě bojuje. Bitva symbolicky vrcholí přímo na jičínském náměstí, kde se Prusové střetnou se saskou brigádou plukovníka Maxe von Hausena (1846–1922).

Eduard Clam-Gallas byl válečným soudem zproštěn obvinění.
Eduard Clam-Gallas byl válečným soudem zproštěn obvinění.

Posel se zdržel

Po prohrané bitvě se na hlavu Clam-Gallase snese bouře kritiky. A nejenom to, ze své funkce je odvolán a následně i vyšetřován před vojenským tribunálem! Ačkoliv je všech obvinění zproštěn, fiasko u Jičína mu kazí jméno do konce života.

Nabízí se tedy otázka, kde vlastně vznikla chyba. „Kurýr, který vyrazil brzo ráno 29. června na trasu dlouhou asi 50 kilometrů, promarnil několik hodin na zámku v Milíčevsi…

K urgentnímu doručení depeše jej přiměla až dělostřelba, která byla slyšet od Jičína,“ vysvětluje současný český novinář Jakub Samek. Podle některých zdrojů se posel na zámku zdržel snad kvůli ženě.

Rozkaz zkrátka přišel pozdě, navíc nebral (a ani nemohl brát) v potaz vývoj událostí na bojišti. Slepé následování příkazu „shůry“ tak rakousko-saské armádě přivodilo další bolestivý políček.

Odhaduje se, že v bitvě u Jičína přijde o život na 5500 spojeneckých vojáků, z toho přes dvě stovky důstojníků. Prusové své mrtvé počítají na půl druhého tisíce.

Slavnou bitvu a její padlé dnes v Jičíně připomíná tento pomník.
Slavnou bitvu a její padlé dnes v Jičíně připomíná tento pomník.

Jako na střelnici

Někteří odborníci spatřují jako důvod zproštění viny hraběte Clam-Gallase v jeho společenském postavení. Jiní však poukazují na to, že kromě zmatku, který na bojiště generálův příkaz k ústupu jistě vnesl, existují ještě další příčiny zdrcující porážky.

Zmiňují například zastaralou taktiku rakouské armády a též fakt, že Prusové disponují modernějším arzenálem.

„Pruské jehlovky (novější typ pušek, které se nabíjely zezadu a vleže, pozn. red.) dělaly v řadách Rakušanů ohromné mezery, že tito ku strašnému upotřebení své zbraně, totiž k útoku bodákem, ani dostati se nemohli,“ popisuje pruskou zbrojní dominanci český historik Václav F. Bambas (1822–1904).

Porážka by Rakušany patrně čekala i proto, že Prusům přijely posily, zatímco Clam-Gallasovi muži, byť ve výhodnější pozici, byli na nepřítele sami.

Foto: Wikimedia Commons (Benutzer: Hejkal), vhu.cz, knihovnasobotka.cz
Související články
Historie
Žena v čele Habsburské monarchie
12. května 1743 se v Praze koná velkolepá událost. Marie Terezie je ve Vladislavském sále Pražského hradu korunována českou královnou. Na trůnu ji ovšem nečeká jednoduchý život. Marie Terezie, německy Maria Theresia Walburga Amalia Christiana (1717–1780), která vládla Habsburské monarchii letech 1740–1780, byla panovníci, která do systému stagnující říše přinesla mnohé inovace a znovu ji […]
Historie
Lev salonů Milan Rastislav Štefánik využíval svého šarmu
Vypuknutí 1. světové války zastihne Slováka Milana Rastislava Štefánika v pařížské nemocnici, kde právě absolvoval operaci žaludku. Přitom by tak rád povzbudil Čechy a Slováky k tomu, aby se zbavili habsburské nadvlády. Jakmile se Milan Rastislav Štefánik (1880–1919) cítí trochu při síle, pošle do světa text Provolání k Slovanům v rakousko-uherské armádě, které uvádí: „Slované: Češi – […]
Historie
Proč to kněžna Drahomíra neměla se svojí tchyní lehké?
Odlišné politické názory dvou žen, české kněžny Ludmily a její snachy Drahomíry, spory o výchovu dědice i prostý fakt, že vládnout by chtěly obě a každá po svém, však nejsou jedinými důvody, proč nenávist vůči Ludmile ze strany Drahomíry sílí… Legendy, ať už Fuit in provincia Boemorum (Byl v zemi Čechů), datovaná do období 20. let […]
Historie
Karel, toho jména čtvrtý i první
V prosinci 1378 se tisíce lidí spěchají rozloučit s dosud největším panovníkem Českého království a hned dva učenci si kladou za čest pronést o zesnulém uctivou řeč. Arcibiskup Jan Očko označuje nebožtíka Novým Konstantinem. Mistr ze Sorbonny Vojtěch Raňkův z Ježova mluví o Otci vlasti. Jaký ale Karel ve skutečnosti byl a jak panoval? Karel […]
reklama
lifestyle
Rozvod Jeffa Bezose: Měla dostat MacKenzie ještě víc?
Poznají se v práci. Časem dají výpověď a bok po boku rozjedou vlastní byznys. V maličkých kancelářích, kde je každý „holka pro všechno“.   „Měli jsme brigádníka, seděla jsem s ním v kumbálku, co fungoval jako kuchyňka a hlídala účetnictví. Když bylo hotovo, šla jsem balit objednávky,“ vzpomíná na rok 1996 většinou nepříliš sdílná MacKenzie […]
Tom Hanks a Rita Wilsonová: Hollywoodská pohádka
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
Michael J. Fox a Tracy Pollanová: Nerozhází je ani nezvaný host Parkinson
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
České filmové novinky 2024: Co nás ještě čeká do konce roku
Většinu roku 2024 máme již za sebou a dosud se jeví jako období plné inovací a zajímavých příběhů, které reflektují aktuální společenská i osobní témata. Dočkali jsme se široké škály filmových žánrů, které dokazují, že český film má co nabídnout nejen na domácí scéně, ale i v mezinárodním kontextu. A přestože nám do konce roku […]
historie
Mýty opředená ornitoptéra: Slepá ulička letectví?
Místní si ťukají na čelo, co si ten podivín od Krausů zase vymyslel. „Prý kvůli tomu musel probořit kus zdi,“ šeptá jedna ze sousedek. V podomácku vyrobeném stroji se speciálními křídly urazí jen několik metrů, poté tvrdě přistává na zem. Krkolomně znějící slovo má svůj původ v řečtině, jde o složeninu výrazů pták a křídlo. Ornitoptéry totiž […]
Tchyňovražda v přemyslovské rodině: Zabili kněžnu Vikingové?
Škubnutí závojem a z úst starší ženy se ještě ozve zachrčení. Potom nastane ticho. Vrazi chvíli čekají. Co kdyby se probrala? „Je mrtvá,“ šeptnou si Tunna s Gommonem a chvatně zmizí. Svůj úkol splnili na výbornou. V přemyslovské knížecí rodině dochází k rozkolu mezi kněžnou Ludmilou (asi 860–921) a její snachou Drahomírou ze Stodor (kolem r. […]
Brutální varšavské povstání: Ulice plné mrtvých v pekle bez naděje!
Oba vyčerpaně leží v posteli, když se žena ke svému milovanému přitočí a šeptá mu do ucha: „Radši odjeď z města, něco se bude dít.“ Myslí to v dobrém, aby ho ochránila od nebezpečí. Přitom několika slovy ovlivní osud celého města, které už záhy přestane existovat. Na jedné straně nacisté, na druhé zase hrozivá budoucnost v podobě komunismu. Poláci […]
Proč se Beneš se Štefánikem hádali?
TGM o M. R. Štefánikovi říká, „že dovedl lidi nadchnout; získával pro nás zájem i lásku.“ Francouzský premiér Aristide Briand v roce 1916 vydává prohlášení, že „Francie sdílí československé tužby a učiní vše, aby se Čechům dostalo samostatnosti.“ Svět se dozvídá o přání dvou národů v srdci Evropy stát se samostatnými.   Někdejší letec Milan Rastislav Štefánik […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz