Domů     Fenomén zahradních trpaslíků: Zrodil se oblíbený kýč v Česku?
Fenomén zahradních trpaslíků: Zrodil se oblíbený kýč v Česku?
3.4.2023

Určitě už jste je někdy viděli. Možná je dokonce máte jako dekoraci na zahradě. A to přesto, že jejich estetická pověst není zrovna výstavní. Na rozdíl od míry popularity. Ta je tak velká, že mají dokonce svůj vlastní mezinárodní den.

Připadá na 21. června, oslavován je od roku 2002 a přičiní se o něj francouzská nezisková organizace Fronta za osvobození zahradních trpaslíků. Je to jen další důkaz toho, že tradiční součást (nejen) českých zahrádek se stále těší velké oblibě.

Dnes kýč, v minulosti uctívaní bohové

Zatímco dnešní trpaslíci jsou leckde pro smích, v minulosti jsou jejich předchůdci naopak vnímáni s posvátnou úctou. Jde totiž o malé kamenné sošky znázorňující řecko-římského boha plodnosti Priapa, které si obyvatelé starověkého Říma umisťují na své zahrady.

Ostatně trpaslíky, těmi živými, tedy lidmi nízkého vzrůstu, se nejrůznější panovníci velmi rádi obklopují už od dávných dob. Velmi populární jsou jako zaháněči chmur a nudy na královských dvorech například v období renesance.

V následném Baroku (17. a 18. století) ovšem opět znehybní. Právě z té doby ostatně pochází 28 mramorových soch trpaslíků, které je možné dodnes spatřit na zahradě zámku Mirabell v Salcburku.

Trpaslíci jsou všestranné bytosti. Hodí se na zahradu i jako parťáci pro Sněhurku. Foto: unsplash
Trpaslíci jsou všestranné bytosti. Hodí se na zahradu i jako parťáci pro Sněhurku. Foto: unsplash

Braun a 40 trpaslíků

Někde jsou trpaslíci chováni pěkně pod střechou. Zejména v Německu a Švýcarsku jsou jejich dřevěné nebo porcelánové figurky koncem 18. století oblíbenou dekorační součástí domácností. Zahanbit se samozřejmě nenechají ani v českých zemích. Vždyť tzv.

dědky, tedy dřevěné figury ochranných bůžků, si podle Kosmovy kroniky ze začátku 12. století staví naší předkové před své domy už po příchodu praotce Čecha.

A na počátku 18. století vznikne v dílně barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna (1684–1738) 40 soch trpaslíků, a to na objednávku hraběte Františka Antonína Šporka (1662–1738).

Dnes většina z nich ve formě kopií hlídá zámeckou zahradu v Novém Městě nad Metují.

Česko vs. Německo

Pořád ale jde o autorská díla. Lepší zboží, které není pro každého. Obyčejní lidé si těžko mohou dovolit zaplatit někoho jako je Matyáš Bernard Braun a další umělce, aby jim trpaslíky na zahradu také vyrobili.

A tak se hledá jiné, levnější řešení – tovární výroba. A tady začíná spor, který mezi sebou ohledně zahradních trpaslíků jakožto průmyslových výrobků už léta vedou Češi s Němci.

Jisté je, že v roce 1841 je v Ústí nad Labem založena keramická továrna, kterou pár let poté ovládne rodina obchodníka Johanna Maresche (1821–1914).

Ať je vedro nebo zima, s trpaslíky je vždycky prima. Foto: pixabay
Ať je vedro nebo zima, s trpaslíky je vždycky prima. Foto: pixabay

Ústí nebo Gräfenroda?

Tato továrna vyráběla od samého počátku i různé figurální záležitosti, ať už do interiéru nebo exteriéru.

My máme doloženo, že vyráběla ve velkých sériích keramické figury zahradních trpaslíků určitě už od konce 70. a během 80. let 19. století.“ popisuje historik Václav Houfek (*1963) v nedávném rozhovoru pro Český rozhlas.

Jenže továrna v Gräfenrodě v Durynsku má doloženou výrobu zahradních trpaslíků už ze začátku 70. let 19. století, tak jakýpak spor? „Je vysoce pravděpodobné, že v Ústí nad Labem se trpaslíci začali vyrábět už ve 40., nejpozději 50. letech 19. století.

Není k tomu ale dochována žádná konkrétní obrazová dokumentace,“ vysvětluje Václav Houfek, který si stojí za tím, že Ústí nad Labem bylo první město na světě, známé sériovou výrobou zahradních trpaslíků. Dále dodává, že podle dobových materiálů tehdy továrna nabízela nejrůznější figury.

„Zatím jsme ale nenašli žádný, kde by bylo konkrétně řečeno, že se jedná o trpaslíky.“ Mimochodem – Mareschovy sošky jsou dnes velmi cenným artefaktem, za který sběratelé neváhají zaplatit i několik tisíc eur.

Do hry je vrátí Sněhurka

Tak či tak se ze zahradních trpaslíků v průběhu 19. století stane oblíbená dekorace zahrad nejen u nás a v Německu, ale také třeba ve Francii, Velké Británii a dalších evropských i mimoevropských zemích.

Jejich rozlet sice zabrzdí první světová válka, kdy mají lidí jiné starosti, jenže pak Walt Disney (1901–1966) vyrukuje s celovečerní animovanou pohádkou Sněhurka a sedm trpaslíků (1937) a zahrady se opět začínají plnit vousatými pidimužíky v nejrůznějších pozicích.

Jedním z největších výrobců trpaslíků je v té době firma Major’s Garden Ornaments, založená otcem někdejšího předsedy britské vlády Johna Majora (*1943) Thomasem (1879–1962).

Někteří trpaslíci mají k dispozici dokonce i jezírko. Foto:pixabay
Někteří trpaslíci mají k dispozici dokonce i jezírko. Foto:pixabay

A nejhorší ze všeho jsou trpaslíci!

Druhá světová válka, stejně jako ta první, trpaslíkům opět trochu sebere vítr z plachet, po ní ovšem přichází pro postavičky s typickou špičatou čepicí zase doba hojnosti. Tedy, jak kde.

Výroba v Mareschově továrně, poničené bombardováním, jde naopak od desíti k pěti, až se v roce 1948 definitivně zastaví.

A ani komunistický režim, který se v Československu téhož roku ujme vlády, se nekouká na zahradní trpaslíky, jakožto buržoazní přežitek bez dělnického původu, zrovna přívětivě.

Odhalují ňadra i zadnici

Jinde ve světě je to ovšem jiná káva. Když v roce 1970 vydává George Harrison (1943–2001) své první sólové album po rozpadu Beatles All Things Must Pass, obklopí se na jeho obalu čtyřmi zahradními trpaslíky.

Jeden z nich mimochodem pochází z Mareschovy továrny. Postupem času také začnou, ruku v ruce s bezmeznou lidskou tvořivostí, vznikat nejrůznější extravagantní verze – s obnaženými trpasličími ňadry či vystrčenou zadnicí.

Autor hajlujícího trpaslíka je roce 2009 dokonce postaven před soud. Stíhání je nakonec zastaveno s tím, že nešlo o propagaci nacismu, nýbrž naopak o jeho zesměšnění. Výjimkou samozřejmě nejsou ani trpaslíci s tváří známých osobností, hlavně politiků.

Foto: pxfuel, unsplash, pixabay Tit Foto: pxfuel
Související články
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Zajímavosti
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Zajímavosti
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
reklama
historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
reklama
zajímavosti
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
Remoska: Proč se z ní stal ve Velké Británii hit?
Možná máte doma Remosku a pečete v ní raději než v běžné troubě. Nejspíš ale netušíte, že tenhle zajímavý vynález vznikl v Čechách. Navíc má jeho používání svoje opodstatnění i dnes. Nabízí totiž několik výhod. Třeba v porovnání s běžnou troubou u sporáků má přibližně pětinovou spotřebu. Šikovný elektrický pečící hrnec si také můžete vzít s sebou kamkoliv, třeba […]
Považovali Evropané čokoládu za tekuté pomyje?
Milujete čokoládu a nedělá vám problém smlsnout jí pořádný kus na posezení? Potom vás možná zarazí, že v minulosti byla čokoláda v tekuté podobě. Nejspíš netušíte, že vaše oblíbená pochoutka má za sebou zajímavou historii. Kdysi měla čokoláda cenu zlata – tedy s trochou nadsázky. Jak je to možné? Mayové nebo Aztékové používali od 7. až do 16. […]
6 slov, kterým rozumí všude
K porozumění cizím jazykům potřebujeme slovník, překladač nebo dostatečné znalosti. U některých slov ale není třeba nic! A právě ony mezinárodní výrazy často skrývají zajímavý příběh… 1/ Hořká voda slovo: ČOKOLÁDA Čokoláda se vyrábí z kakaových bobů, jejichž kouzlo objeví kultury předkolumbovské Ameriky. Olmékové říkají kakaovníku kakawa, Mayové cacao. Že už jsme jen krůček od […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz