Domů     Fascinující vynálezy: Co nám přineslo dobývání vesmíru?
Fascinující vynálezy: Co nám přineslo dobývání vesmíru?
10.1.2025

Aniž bychom to tušili, spousta běžných přístrojů, věcí a vychytávek je výsledkem kosmického výzkumu a letů do vesmíru. Samozřejmě se nám jako první vybaví satelity, mobilní sítě a internet.

Ale co třeba mobilní fotoaparát, paměťová pěna v matracích nebo plastová sklíčka brýlí? A co dalšího nám přinesly výlety za hranici našeho světa?

Občas si někteří postesknou, že za lety do vesmíru utrácí lidstvo nekřesťanské peníze, a přitom úplně zbytečně. Vždyť k čemu je obyčejným lidem takové mrhání časem a prostředky? Aby se pár vyvolených podívalo na naši planetu z vesmíru? A proč?

Vždyť to vůbec k ničemu není. Jde však o omyl. V první řadě jsou totiž lety do vesmíru výsledkem letitých výzkumů. A právě výzkum je hybným motorem lidstva, který ho pohání kupředu.

Díky němu si můžeme užívat moderního světa tak, jak ho dnes známe, s mnoha jeho vymoženostmi. A že jich není málo.

Paměťová pěna: Vyvinuto pro astronauty

Paměťové PUR (polyuretanové) pěně se říká různě: viskoelastická pěna, líná pěna nebo NASA paměťová pěna.

Právě poslední zmíněný název odkazuje k původu jejího vzniku v laboratořích NASA. Pěna byla vyvinuta v 70. letech a její první a hlavní účel bylo zmírnění svalového napětí astronautů při letech do vesmíru.

Pro překonání gravitace dochází v raketách k obrovskému přetížení, které může poškodit záda a páteř. Právě výztuže z paměťové pěny měly poskytnout astronautům odpovídající ortopedickou podporu, protože se dokonale přizpůsobí tvaru a hmotnosti těla.

Unikátní vlastnost této pěny se brzy začala využívat také v nemocnicích do matrací pro pacienty dlouhodobě upoutané na lůžko, protože zabraňuje proleženinám a dopomáhá lepší cirkulaci krve v těle.

Přesto až v roce 2000 byla udělena licence pro sériovou výrobu matrací z paměťové pěny pro běžné užití v domácnostech.

Občas se můžeme dočíst, že vesmírný program stojí také za vznikem teflonu.
Občas se můžeme dočíst, že vesmírný program stojí také za vznikem teflonu.

Čističky vzduchu: Aby rostliny neusychaly

Dnes se jedná o poměrně rozšířený spotřebič, který je využíván v mnoha domácnostech. Obzvlášť pokud se v bytě vyskytuje alergik. Z podstaty asi nikoho příliš nepřekvapí, že původ čističek vzduchu spočívá právě v cestách do vesmíru.

NASA se snažila vyřešit problém, jak pěstovat v raketách rostliny, aby zbytečně brzo neusychaly. Hledal se proto způsob, jak ze vzduchu odfiltrovat znečištění a látky, které způsobovaly brzké usychání rostlin. Výsledkem byla právě čistička vzduchu.

Objevená technologie brzy našla uplatnění také na Zemi, kde se masově rozšířila mezi civilní obyvatelstvo.

Filtrace vody: Za vším je úspora

Neméně překvapivým vynálezem, který vznikl primárně pro účely vesmírných letů, je filtrace vody. V rámci úspor hmotnosti není možné, aby bylo na oběžnou dráhu vyneseno nadbytečné množství tekutin.

Vědci se proto snažili najít způsob, jak znečistěnou vodu recyklovat a opakovaně využívat pro potřeby astronautů.

Už v 70. letech 20. století byl vyvinut systém filtrace vody pomocí jodových a patronových filtrů, který zajistil bezpečnou a nezávadnou pitnou vodu.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace nemá více jak miliarda lidí na světě přístup k nezávadné pitné vodě, takže tyto filtrační systémy nabízí široké uplatnění.

Jsou úspěšně využívány například v Malajsii, Dominikánské republice, Mexiku a v mnoha dalších zemích. Najít je ale můžeme také v našich domech a vrtech.

Kojenecká výživa: Nečekaná spojitost

Je to zvláštní, ale vesmírný výzkum má prsty také v umělé výživě pro nejmenší. A to i přesto, že historie kojenecké výživy a veškerých náhrad mateřského mléka sahá mnohem dál do minulosti, než kdy byly vypuštěny první sondy do vesmíru.

Dnešní moderní umělá výživa totiž obsahuje mimo jiné také polonenasycené mastné kyseliny omega-3 (ARA) a omega-6 (DHA), které jsou velmi důležité pro správný vývoj mozku a očí, a které si malé tělíčko nedokáže vyrobit samo.

V 80. letech probíhal v NASA výzkum mikroskopických řas a jejich následné využití pro recyklaci kyslíku, potravy a odpadních látek.

Právě na základě těchto výzkumů několik vědců založilo firmu Martek Biosciences Corporation, která za pomocí řas začala vyrábět ARA a DHA, které jsou přidávány do běžné kojenecké výživy po celém světě.

Mobilní fotoaparát: Poděkujte kosmonautice

Možná máte teď před sebou na stole nebo v kapse svůj chytrý telefon s fotoaparátem. Naprosto normální věc, chtělo by se říct.

Dnes už opravdu ano, přitom první indicie naznačující vznik něčeho takového opět můžeme hledat v archivech NASA. Obecným předpokladem pro lety do vesmíru je totiž co nejvíce snižovat hmotnost a zjednodušovat obsluhu.

Proto bylo prvotní snahou vytvořit miniaturní kamery, které by dobře pasovaly do kosmických lodí, ale zároveň by nebyla snížena kvalita záběrů, což se ostatně podařilo už během 90. let.

Mnozí výrobci v tom spatřili potenciál i pro laickou veřejnost a vrhli se na úpravu a zakomponování těchto kamer do mobilních zařízení.

Víte, že… První mobilní telefon vznikl jen o osm let dřív, než do něj byl poprvé zabudován fotoaparát.

Během nedávného covidového období jsme se mohli setkat s bezdotykovými teploměry takřka na každém kroku.
Během nedávného covidového období jsme se mohli setkat s bezdotykovými teploměry takřka na každém kroku.

Aku nářadí a ruční vysavač: Veřejnost se vyjádřila

Proč jsou vedle sebe řazeny akumulátorové nářadí a malý ruční vysavač? Pokud se nad tím chvilku zamyslíme, dojde nám, že obojí funguje bezdrátově, a dokonce má i stejný původ. V 70. letech uzavřela firma Black &

Decker smlouvu s NASA pro vytvoření bezdrátového nářadí pro vesmírný program. Na základě této spolupráce později vznikla také sada aku nářadí pro domácnosti a mezi ním byl právě i ruční vysavač.

Ve vesmíru měl využití pro nasávání nečistot u bezdrátového vrtáku, ovšem mezi pozemskou veřejností vzbudil výrazný zájem. Firma D&B na to rychle zareagovala a už v roce 1979 přivedla na trh první bezdrátový vysavač pro domácnosti.

Bezdotykový teploměr: Měřil teplotu planet

Během nedávného covidového období jsme se mohli setkat s bezdotykovými teploměry takřka na každém kroku.

Jejich původ můžeme sledovat až do Laboratoří proudového pohonu, které spadají právě pod NASA. Zde byla vyvinuta technologie pro práci satelitu IRAS, který má za úkol měřit teplotu vzdálených planet a hvězd právě pomocí infračerveného záření.

I v tomto případě bylo pouze otázkou času, kdy vyvinutá technologie najde uplatnění také pro obyčejné lidi. Největší potenciál se skrýval na poli medicíny.

Vznikly tak bezkontaktní teploměry, které našly využití v nemocnicích pro jejich rychlé a přesné měření bez přímého kontaktu s nemocným člověkem.

Dnes je mimo jiné ocení také rodiče malých dětí, kteří je nemusejí bezdůvodně budit, když jim potřebují změřit teplotu.

Termofolie: Z raket do nemocnic

Jednou z povinných součástí autolékárničky je termofolie – tenká, nepromokavá a neprodyšná fólie, na které je v tenké vrstvě nanesen hliník, zabraňuje únikům tepla z těla. Ve velké míře se využívá také v záchrankách a nemocnicích jako součást první pomoci.

Také její původ můžeme najít u NASA. Výborné izolační schopnosti tohoto materiálu totiž sloužily a stále slouží jako vrchní izolant na všech jejich zařízeních, která jsou vypouštěna do vesmíru.

Splňuje totiž všechny důležité podmínky – je lehká, skladná a účinná. Pro své nepřekonatelné vlastnosti nabízí možnost využití také pro oběti zemětřesení, sportovce, lékaře, ale i pěstitele venkovních i vnitřních koníčků, při kterých hrozí vyšší ztráty tepla.

Odolná skla brýlí: Aby bylo lépe vidět z helmy

Pokud nosíte dioptrické brýle, tak dobře víte, jak nákladná a k poškození náchylná zdravotní pomůcka to je. Obzvláště menší děti snadno brýle nedopatřením strhnou z obličeje a rozbijí jim sklíčka.

K nerozbitným plastům sice optici přešli už před mnoha lety, ale poškrábaná sklíčka dál dělala problémy, a to i astronautům. Aby se mohli co nejbezpečněji pohybovat ve skafandrech, bylo potřeba mít co nejlepší výhled z helmy.

Neméně důležitý byl také výhled z kamer a fotoaparátů. NASA se proto zaměřila na vývoj plastů odolných proti poškrábání. Dnes jsou už běžnou součástí našich životů a najdeme je v nabídce u většiny dioptrických, slunečních i pracovních brýlí.

Nehořlavé materiály: Ve vesmíru nutnost

Požár ve vesmíru je velmi palčivý problém, protože řešit hašení ohně tisíce kilometrů od řídicího střediska je zhmotněnou noční můrou. Navíc další nevyžádané teplotní výkyvy přicházejí zvnějšku, kde si s nimi musejí poradit odolné tepelné štíty.

Proto se vědci a konstruktéři maximálně snaží, aby přehřátí lodi a potencionální příčině vzniku požáru dostatečně předešli. Díky tomu vznikla spousta odolných a ohnivzdorných materiálů.

Dnes máme různé ohnivzdorné nátěry nebo pěny, které se při vystavení ohni rozpínají.

Nejenom že je takto lépe zajištěna bezpečnost astronautů, ale efektivitu těchto materiálů oceníme také na Zemi, protože se už běžně vyskytují ve stavebnictví i v hasičských výbavách.

Zdroje informací: nasa.gov, space.com, nationalgeographic.com, scientificamerican.com, smithsonianmag.com, bbc.com, history.com, britannica.com, wikipedia.org, technologyreview.com
Úvodní foto: pexels, FOTO 2: pexels, FOTO 3: pexels
Související články
Věda a technika
Český vědec přišel s testem, který odhalí rakovinu slinivky v raném stadiu
Rakovina slinivky je desátým nejčastějším typem nádorového onemocnění. Její zákeřnost spočívá v poměrně dlouhém bezpříznakovém období. Kvůli pozdnímu odhalení této rakovině podlehne až 87 % postižených. Nyní však přišel český vědec s testem, který umožní nemoc odhalit z krve ještě v jejím raném stadiu. Slinivka břišní je žláza v dutině břišní, nachází se mezi žaludkem a páteří, kterou obklopují játra, […]
Věda a technika
Přepište učebnice: Z čeho byla stvořena Věstonická venuše?
Jako už tolikrát předtím seskočí do výkopu a vrhají se do práce. Dvojice mužů onoho července 1925 narazí na prehistorické tábořiště. A tam ji uvidí! Sice je rozlomena na dva kusy, to ale vůbec nevadí – Věstonická venuše je na světě. Dodnes platí za nejznámější keramickou památku z pravěku. Drobná Věstonická venuše ale i po […]
Věda a technika
Perly podzemní dopravy: New York ve znamení dlaždic
Newyorská podzemka je jako samotný New York – plná života a energie. Jeho chodby jsou svědkem milionů příběhů, od romantických setkání až po hluboké rozhovory s bezdomovci. Rok otevření: 1904 Počet tras: 36 Počet stanic: 424 Celková délka: 399 km Přestože se může zdát, že se v něm zastavil čas někdy v polovině 20. století, […]
Věda a technika
3 magické byliny: Věděli jste, že oregano, rozmarýn a máta pocházejí z Řecka?
Slouží jako prevence kardiovaskulárních chorob, podporují imunitu. Pozitivně ovlivňují trávicí soustavu – pomáhají proti žaludečním a střevním potížím, ale také pomáhají otěhotnět nebo zvládnout kocovinu po bujarém večírku. Oregano, rozmarýn a máta. Řecké oregano (Origanum heracleoticum) je považováno již od starověku za nejléčivější bylinu. V Řecku se traduje, že dokonce tuto bylinu věnoval lidem Zeus, […]
reklama
svět zločinu
Vražda jako pomsta katolíků
„Při své korunovaci jsem přísahal, že zde strpím jenom jedno náboženství, a to katolické,“ prohlašuje francouzský král Jindřich III. Jeho sexuální orientace je sporná, proto sotva zplodí dědice. Nástupcem Jindřicha III. (1551–1589) by se tedy měl stát jeho vzdálený bratranec, vůdce hugenotů Jindřich Navarrský (1553‒1610). To nemůže připustit – protestanta na trůně! Proto ho v roce […]
Zločin na plese: Švédský král umíral v agónii 13 dní
Ve Švédsku se král Gustav III. ocitá měli dvěma mlýnskými kameny, soupeří tu dvě politické frakce: „čapky“, stranící Rusku a Velké Británii, a „klobouky“ podporující Francii. Parlament zruší dědičnost koruny, spory se šlechtou brání reformám.   Proto Gustav III. (1746–1792) soustředí ve svých rukou absolutní moc. Šlechta mu ale nezapomene, že osekal její výsady a […]
Krvavý Korán: Husajn na zvrácený dárek přispěje 27 litry!
Pod jeho hustým knírem se rozprostře zářivý úsměv a okamžitě začne knihou opatrně listovat. Při předání svůj krok obhajuje, údajně jde o poděkování a gesto respektu vůči Alláhovi. Duchovní vůdci to ale vnímají jako urážku. Krev je totiž nečistá. Jak oslavit šedesáté narozeniny? Irácký diktátor Saddám Husajn (1937–2006) si dárek zařídí sám. Objedná si Korán, […]
Řádění Cambridgeské pětky: Špioni kašlali na peníze, hnala je ideologie
Konzervativci pracující ve službách komunistů. Taková představa by měla být z říše sci-fi, vždy jde o naprostý rozpor ve světonázorech. Přesto se něco podobného v minulosti stalo realitou. Kdo by ale čekal, že motivace takových lidí bude finanční, šeredně se mýlí. Britské úřady nevěří tomu, že konzervativní člen parlamentu může být zároveň komunistickým špionem. Zaskočí je také […]
reklama
historie
San José: o poklad se bojuje i po staletích
Dobře oblečený Angličan složí dalekohled a otočí se k dalším mužům. Je vedro k padnutí, ale z kopce, kam se vyšplhali, je vidět nejen přístav, ale i celá Cartagena. „Tři těžce naložené galeony. Chystají se k odplutí.“ Muž zavelí k návratu k britské flotile, která se skrývá mimo dohled španělských nepřátel. Několikaměsíční čekání v karibských vodách se chýlí ke konci. Píše […]
Vrah jugoslávského krále vlastnil československý pas
Alexandr I. Karađorđević je mrtev. Na onen svět se s rozseknutou hlavou odporoučí i jeho vrah. Po střelbě na krále ale umírá i francouzský ministr Louis Barthou. Vykrvácí po zranění ruky. Na ošetření totiž čeká více než hodinu… „Jednota Srbů, Chorvatů a Slovinců, která vznikla v ovzduší poválečné euforie, se ukázala v praxi jako těžko realizovatelná. […]
Klan Gatesů: Ve víru zlaté horečky
Policista pokývne hlavou. „Další!“ právě probíhá kontrola zásob budoucích zlatokopů. Kdo nemá předepsané dávky jídla, nepřežil by zimu. Na dlouhou cestu do bohem zapomenutého kraje u kanadského Klondiku míří hned dva Billové Gatesové. Jeden se stane předlohou dobrodružných příběhů. A druhý? Ten je praděda jednoho z nejbohatších lidí na Zemi…   Děd a praděd Billa […]
Louise de la Vallière: Oddaná milenka, nebo zbožná jeptiška?
Tahle dívka byla na královském dvoře podivuhodnou výjimkou. O pozici favoritky vůbec nestála, byla nábožensky založená, a nakonec utekla do kláštera. Pojďte se spolu s námi podívat na příběh ženy, která se natrvalo zapsala do francouzských dějin. Malá Luise (1644-1710) přišla na svět 6. srpna 1644 do urozené katolické rodiny. Když její otec zemřel, zůstala […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz