Domů     Fascinující smysly: Jak vlastně vidí zvířata?
Fascinující smysly: Jak vlastně vidí zvířata?
17.12.2024

Zamýšleli jste se někdy nad tím, jak vidí svět jiní tvorové než lidé?

Zvířata, ptáci, ryby a hmyz rozlišují jiné typy barev, vnímají i infračervené nebo ultrafialové záření, vidí i v naprosté tmě, mají superostrý zrak i schopnost rozlišovat velice rychlé, nebo naopak pomalé pohyby.

To, jak vidíme svět, považujeme za samozřejmost. Pro ostatní živočichy ale vypadá naprosto odlišně. Pojďte se s námi ponořit do smyslového vnímání zvířecí říše a podívejte se na svět očima psa, koně, mouchy nebo káněte. 

Barevné vidění umožňují čípky v oku

Možná si ještě ze školy pamatujete, že naše oko má dva druhy receptorů světla – tyčinky, které nám umožňují vidět v noci, ale jen černobíle, a čípky, které nám zase za denního světla umožňují barevné vidění a rozlišování jemnějších detailů.

Barevně tedy vidí ta zvířata, která mají v oku kromě tyčinek i čípky. Lidé mají v oku tři druhy čípků – pro červenou, zelenou a modrou barvu. Podobně na tom mezi savci jsou jen někteří primáti.

Díky tomu, že dokážou rozeznat červenou od zelené, mohou si k snědku vybírat zralé plody. Tyto dvě barvy ale nedokáže rozlišit například pes, který má v oku jen dva druhy čípků.

Podobně je na tom i většina savců, ale každý druh vnímá trochu jiný rozsah barevného spektra. Například myši vidí svět v zelené a ultrafialové. 

U některých jihoamerických primátů mají tři druhy čípků v oku jen samice, a to jen některé. Zbylé samice a všichni samci mají pouze dva druhy čípků, a proto červenou od zelené nerozlišují.

Některé druhy žab dokážou rozlišovat barvy i ve skoro úplné tmě. Tam, kde lidé už nejsou schopni vidět nic, umějí žáby rozeznat modrou barvu od zelené, což je úctyhodný výkon.

Nejvíce barev vidí strašek, což je druh korýše. Jeho dělené oči dokážou rozeznat barvy z celkem 12 barevných kanálů spektra, zatímco lidé jen ze tří. Jak pestrý asi musí být jeho svět?

Jsou lepší oči směřující dopředu, nebo do stran?

Poloha očí určuje, jak velké zorné pole a jakou hloubku vidění daný druh má. U zvířat, pro které je důležitý přesný odhad vzdálenosti, například při skákání ze stromu na strom, směřují obě oči dopředu.

To jim sice poskytuje menší zorné pole, ale zato umožňuje výborné vnímání hloubky a prostoru. Tohle postavení očí jsme po primátech, kteří žili na stromech, zdědili i my.

Zvířata, která musí především včas zpozorovat predátory, mají zase oči umístěné po stranách hlavy. To jim poskytuje širší zorné pole, takže snadněji uvidí i šelmu, snažící se je přepadnout zezadu.

Toto rozšířené vidění je ale na úkor hloubky, kterou nevnímají příliš dobře. Široké zorné pole mají i někteří draví ptáci, ti ale hloubku vnímají velmi dobře.

Oči zvířat a lidí. Vzhled přirozeného světa.
Oči zvířat a lidí. Vzhled přirozeného světa.

Ovce, koně a další sudokopytníci si vyvinuli další zrakovou ochranu před predátory – jejich oko se samo otáčí tak, aby zornička byla stále vodorovně s horizontem, i když skloní hlavu, aby se mohli pást.

Tento samovolný pohyb očí se nazývá cyklovergence. 

Koně mají uprostřed mezi očima slepou skvrnu. Když jsou těsně před překážkou, už ji nevidí a jejich mozek se při pohybu řídí tím, co předtím zaznamenal na dálku. Koně také nevidí červenou barvu a jejich oko vše kolem nich zvětšuje o 50 %!

Supermani v říši zraku – ptáci

Ptáci mají jedno z nejdokonalejších vidění barev v celé živočišné říši. Zatímco my máme v oku jen tři typy čípků, ptáci mají čtyři, což jim umožňuje vidět širší rozsah odstínů včetně ultrafialového spektra.

Díky schopnosti rozlišovat víc barev dokážou ptáci na peří svých druhů vnímat barvy a vzory, které jsou pro nás neviditelné. Kromě toho mají dokonalejší zrak než my i v jiných ohledech. Dokážou vidět velice ostře i na velkou vzdálenost.

Touto superschopností oplývají obzvláště draví ptáci. Umožňuje jim to větší hustota buněk citlivých na světlo v oblasti žluté skvrny oka, což je oblast na sítnici, která umožňuje nejostřejší vidění.

Lidé v ní mají zhruba 160 tisíc buněk, ale například káně více než milion. Díky tomu dokážou draví ptáci rozlišovat takové detaily, na jaké my už potřebujeme dalekohled.

Člověk například neuvidí letící vážku ani na 100 metrů, ale poštolka ji vnímá i ze vzdálenosti skoro jednoho kilometru. Supi jsou dokonce schopni zpozorovat zdechlinu ze vzdálenosti až několika kilometrů. Dravci mají také velmi široké zorné pole – někteří až 300°.

Váš papoušek by si televizi neužil

Ptáci jsou také schopni vnímat velice rychlé pohyby, které by nám už splývaly v rozmazanou šmouhu. Dokážou rozlišit až 150 obrázků za sekundu, zatímco lidé jen 20. Tento nedostatek našeho zraku nám ale zase umožňuje užít si filmy.

Ty jsou totiž složené z jednotlivých obrázků, promítaných rychle po sobě. Když jich v jedné sekundě uvidíme více než 20, lidské oko je vnímá jako souvislý pohyb. Ptáci by ale viděli jen sérii rozsvěcujících se a zhasínajících bodů.

Kromě schopnosti vnímat extrémně rychlé děje jsou také ptáci schopni vnímat velmi pomalé změny, které my nevidíme. Dokážou se například během tahu orientovat podle změn v postavení hvězd a měsíce na obloze. 

Psi neumějí rozeznat červenou od zelené

Kdysi se tvrdilo, že psi vidí černobíle. Tak to ale není – mají v oku dva druhy čípků, což je o jeden méně než lidé. Díky tomu od sebe nedokážou rozlišit zelenou a červenou barvu, podobně jako lidé s červeno/zelenou barvoslepostí.

Červenou barvu vnímají spíše jako tmavě hnědou, zatímco zelenou, žlutou a oranžovou jakou odstíny žluté. Modrou a zelenou vidí šedě, a fialovou zas modře.

Když psovi tedy hodíte oranžový míček na zelený trávník, bude mu trvat dlouho, než ho pouhým zrakem vypátrá. Psi navíc zřejmě nevidí svět v sytých tónech, ale spíš v pastelových odstínech.

Také neumějí zaostřit na vzdálenější předměty tak dobře jako my – jejich ostrost vidění odpovídá zhruba člověku se čtyřmi dioptriemi. Díky umístění očí na boku hlavy však vidí mnohem lépe do stran.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.britannica.com, www.nationalgeographic.com, www.scientificamerican.com, www.smithsonianmag.com
Úvodní foto: Shutterstock, FOTO 2: Shutterstock
Související články
Zajímavosti
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
zajímavosti
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
Remoska: Proč se z ní stal ve Velké Británii hit?
Možná máte doma Remosku a pečete v ní raději než v běžné troubě. Nejspíš ale netušíte, že tenhle zajímavý vynález vznikl v Čechách. Navíc má jeho používání svoje opodstatnění i dnes. Nabízí totiž několik výhod. Třeba v porovnání s běžnou troubou u sporáků má přibližně pětinovou spotřebu. Šikovný elektrický pečící hrnec si také můžete vzít s sebou kamkoliv, třeba […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz