Domů     Fascinující Pilíře stvoření: Možná už neexistují!
Fascinující Pilíře stvoření: Možná už neexistují!
16.6.2021

Jsou to celebrity mezi kosmickými objekty, jejich fotografie z roku 1995 se stane jedním z jednoznačně nejslavnějších snímků vesmíru vůbec. Vznášejí se dalekými temnotami a dávají život novým hvězdám, jedna extrémně jasná ten jejich však ohrožuje…

Objekt M16 či NGC 6611, známý spíše pod názvem Orlí mlhovina, je jeden z nejúchvatnějších a nejsnadněji pozorovatelných objektů ve vesmíru.

Jde o malou otevřenou hvězdokupu v souhvězdí Hada, kterou mezi lety 1745 a 1746 objeví švýcarský astronom Jean-Philippe Loys de Chéseaux (1718–1751).

Od Země je vzdálena asi 7000 světelných let (jeden světelný rok se rovná 9,4 bilionu kilometrů, například Proxima Centauri, nejbližší hvězda naší Sluneční soustavy, se nachází ve vzdálenosti „pouhých“ 4,2 světelných let).

Astronomické ikony

Za velmi dobrých pozorovacích podmínek ji můžeme spatřit prostým okem jako slabou mlhavou skvrnu. Hvězdokupu obklopuje emisní mlhovina s označením IC 4703, složená převážně z plazmatu, který vyzařuje barevné světlo.

Její nejjasnější část na fotografiích vykresluje tvar letícího orla s roztaženými křídly, v severní části se do ní pak zařezává temná prachová oblast ve tvaru klínu.

Když se na ni s příchodem roku 1995 zaměří slavný Hubbleův vesmírný dalekohled, objeví vědci na snímcích útvary, které se rázem stanou astronomickými ikonami.

Za své jméno mlhovina vděčí charakteristickému tvaru své nejjasnější části, připomínající letícího orla s roztaženými křídly. (Foto: ESO / Creative Commons / CC BY-SA 4.0)
Za své jméno mlhovina vděčí charakteristickému tvaru své nejjasnější části, připomínající letícího orla s roztaženými křídly. (Foto: ESO / Creative Commons / CC BY-SA 4.0)

Hvězdná porodnice

V centrální části mlhoviny vystupují temné siluety – tři dlouhé sloupy tvořené hustým plynem a prachem, osvětlené horkými hvězdami, které si vyslouží označení Pilíře stvoření (někdy také Sloupy stvoření), protože v jejich nitru vznikají nové hvězdy.

Délka největšího pilíře, situovaného vlevo, je odhadována na čtyři až pět světelných let a je asi dvakrát větší než délka pravého.

Pilíře vznikly působením hvězdných větrů obřích hvězd o hmotnosti několika Sluncí (Slunce je v astronomii jednotka pro vyjádření hmotnosti hvězd), které vyzařují vysoce energetické fotony.

Nešťastné vyhlídky

Ty ionizují jejich okolí a způsobují rozpad atomů vodíku na páry protonů a elektronů.

V místě jejich kontaktu vznikají díky vzájemnému působení rozpínajícího se plazmatu a okolní chladné neutrální hmoty rázové vlny, které pak okraje oblaků prachu a plynu potrhají a vytvarují do složitých struktur.

Vyzařování mladých hvězd, které již začaly svítit, však Pilíře postupně rozrušuje a majestátní oblaky tak ztrácejí hmotu rychlostí asi 70 Sluncí za milion let.

Jejich hmotnost odborníci odhadují na 200 Sluncí – do konce jejich existence by jim tak měly zbývat necelé 3 miliony let.

Fotografie zachycená Hubbleovým vesmírným dalekohledem roku 1995 je složena ze 32 různých snímků pořízených 4 kamerami. (Foto: NASA, Jeff Hester, and Paul Scowen / Creative Commons)
Fotografie zachycená Hubbleovým vesmírným dalekohledem roku 1995 je složena ze 32 různých snímků pořízených 4 kamerami. (Foto: NASA, Jeff Hester, and Paul Scowen / Creative Commons)

Ničivá vlna

Hvězdné záření však není jediná hrozba, které Pilíře čelí. Další nemilé překvapení čeká s příchodem roku 2007 vědce pracující se Spitzerovým vesmírným dalekohledem (největším infračerveným teleskopem, který byl vypuštěn do vesmíru).

Na nově pořízených snímcích si povšimnou rozpínajícího se mračna horkého prachu, který by mohl být pozůstatkem výbuchu nedaleké supernovy. Ta mohla podle všeho explodovat již před 6000 let a Pilíře stvoření zničit!

„Jen vrcholy pilířů a některé části uvnitř jsou dostatečně husté, aby odolaly nárazu. Zbytek bude rázovou vlnou rozdroben,“ předpokládá francouzský astrofyzik Nicolas Flagey.

Pohled do minulosti

O tom se však budeme moci přesvědčit až za dalších zhruba 1000 let, kdy k Zemi teprve doputuje světlo, které nám mlhovinu ukáže v její nové podobě – pohled do vesmíru je pro pozemšťany vždy pohledem do minulosti.

Pokud se mohutné sloupy skutečně rozpadnou a prach a plyn budou odfouknuty, novorozené hvězdy budou odkryty, prachové trosky se však mohou stát materiálem pro tvorbu další generace hvězd.

Pilíře vyfotí Hubbleův teleskop ještě jednou, a to v roce 2014. Díky novějším technologiím je snímek daleko kvalitnější, s fascinujícími detaily. (Foto: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team / Creative Commons)
Pilíře vyfotí Hubbleův teleskop ještě jednou, a to v roce 2014. Díky novějším technologiím je snímek daleko kvalitnější, s fascinujícími detaily. (Foto: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team / Creative Commons)
Foto: Titulka (Foto: spirit111 / Pixabay) commons.wikimedia.org, pixabay.com
Související články
Věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Věda a technika
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
reklama
věda a technika
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
3 české vynálezy, které dobyly svět: Vysouvací tužka, děrovaná taška a stiskací knoflík
Češi jsou šikulové a mají opravdu zlaté ručičky. Důkazem je spousta různých vynálezů, které si z naší kotliny vyšlapaly cestičku daleko za humna. Seznamte se s nimi. Českobudějovická firma Koh-i-noor Hardtmuth pošle v roce 1946 na trh tužku s vysouvací tuhou zvanou verzatilka (přizpůsobivá). První vzorky, které měly ještě dřevěný plášť, ale byly v nabídce už před 2. světovou válkou […]
Vynález pračky: Hospodyňky se ho zpočátku bály
Valchy a necky se v minulých staletích staly jedinými pomocníky hospodyněk, kterým se doma nakupila hora špinavého prádla. Vydrhnout ho bývala často pořádná dřina, která by vám možná zabrala klidně i celý den, pokud by praní mělo být opravdu důkladné. Dneska stačí hodit prádlo do pračky, nasypat prášek a nalít aviváž a stisknout knoflík. Je […]
Strašák jménem fentanyl: Dobrý sluha ale velice zlý pán
Začíná se potit a být neklidný. Zničehonic jeho tělo paralyzuje bolest, a tak natáhne ruku pro prášky. Ty mu muka pomohou zmírnit, jenže za jakou cenu. O pár týdnů později už tablety baští jako bonbony. Závislost vyhrála. Jméno získává na základě zkráceniny složitého chemického názvu. Fentanyl dnes platí za symbol drogově závislých, přičemž původně sloužil […]
reklama
zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz