Domů     Fascinující léto: Eiffelovka roste, duha hoří a my jsme chytřejší!
Fascinující léto: Eiffelovka roste, duha hoří a my jsme chytřejší!
25.7.2023

Po roce ho tu konečně máme zas! Čas prázdnin, dovolených, slunce, koupání, zmrzliny i bláznivých dobrodružství…

Také se vám někdy zdá, že léto vlastně dokáže zázraky? Rozhodně souhlasíme s vámi! Některých letních kouzel jste si možná už všimli, o jiných (zatím) netušíte.

Chlouba Paříže je větší

Víte, kolik přesně Eiffelovka měří? Samotná konstrukce dle oficiálních stránek 312 metrů, 330 metrů pak včetně antén.

Kdybyste se však rozhodli si to sami přeměřit, může vám to vyjít jinak. Zvlášť pokud si k návštěvě francouzské metropole vyberete některý z letních měsíců. Každé léto totiž Eiffelova věž o kousek vyroste!

Nejde o žádný vtip, ale o obyčejný fyzikální jev zvaný teplotní roztažnost. Zahříváním se roztahuje většina látek, přičemž konstrukce slavné železné dámy nabobtná o dobrých několik centimetrů (uvádí se 7 až 17 cm).

A to není všechno! Protože slunce vždy pálí jen na jednu ze čtyř stran věže, ta se celá ještě postupně naklání ke straně. Nemusíme se však bát, že spadne nebo naroste až do vesmíru. V zimě se materiál zase smršťuje a rozměry se vrátí zpět.

Eiffelovka je v létě větší než v zimě. Rozhodně to ale ale nepoznáte. Foto: piipaaa / Pixabay.
Eiffelovka je v létě větší než v zimě. Rozhodně to ale ale nepoznáte. Foto: piipaaa / Pixabay.

Kozy lezou po stromech

Na letní dovolené v jihozápadním Maroku si dejte dobrý pozor při procházce mezi košatými argániemi – aby na vás ze stromu neskočila koza!

V letních měsících (až do začátku podzimu) se to jimi ve větvích jen hemží. Co tu dělají? Doslova totiž milují žluté či zelené plody, které slouží jako obal vzácným arganovým ořechům.

Vylézt za pochoutkou třeba na 10 metrů vysoký strom pro ně není problém a díky svým kopytům se tu i celkem snadno udrží.

V ostatní roční doby buďte v klidu. Když na stromech už nic k snědku není, kozy zůstávají raději při zemi.

Za chutným ovocem kozy vylezou kamkoliv. Foto: marco arcangeli / Creative Commons / CC BY 2.0.Náš mozek je nejvýkonnější
Za chutným ovocem kozy vylezou kamkoliv. Foto: marco arcangeli / Creative Commons / CC BY 2.0.Náš mozek je nejvýkonnější

Kdy jít na důležitou zkoušku, kterou už tak dlouho odkládáte? Rozhodně v létě! Podle studie belgických vědců na univerzitě v Lytuchu totiž mozek v létě pracuje podstatně lépe než v jiná roční období!

Myslíte, že za to může jen více slunce? Vědci na něj mají podezření také, a proto se rozhodnou skupině 28 mladých dobrovolníků denní rytmus trochu nabourat.

Studenti jsou 2 dny zcela beze spánku, během dalších třech dnů pak jen při tlumeném světle plní řadu zapeklitých úkolů.

Experiment se opakuje několikrát v roce, přičemž nejlepších výsledků všichni dosáhnou v červnu nebo v červenci! Nejslabší paměť a kognitivní schopnosti se oproti tomu potvrdí v prosinci.

Co se s naším mozkem během roku přesně děje, vědci zatím zkoumají.

V srpnu nezapomeňte pozorovat padající hvězdy! Foto: NASA's Marshall Space Flight Center / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.
V srpnu nezapomeňte pozorovat padající hvězdy! Foto: NASA’s Marshall Space Flight Center / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.

Padá nejvíce hvězd

Nebojte se, hvězdy z nebe samozřejmě spadnou nemohou, i dlouho po nás budou dál putovat vesmírem. Ony svítící padající objekty jsou jen meteorické roje, tedy zbytky nějakého rozpadlého tělesa, které se každý rok z našeho pohledu dostanou před Slunce. A to nám pak připraví efektní povídanou!

V tomto smyslu hvězdy padají celý rok, nejjasnější však bývají letní Perseidy neboli také Slzy svatého Vavřince, které jsou pozůstatkem po kometě Swift-Tuttle.

Letos se maximum „padajících hvězd“ očekává v noci z 12. na 13. srpna. A protože Měsíc bude zrovna téměř v novu a nebude nás rušit, mohlo by to stát za to!

Pokud vyjde počasí, zahlédnete i 50 až 80 svítících meteorů za hodinu.

Nejvíce radosti v porodnicích se odehraje během léta. Foto: blankita_ua / Pixabay.
Nejvíce radosti v porodnicích se odehraje během léta. Foto: blankita_ua / Pixabay.

Velryby se svlékají

V létě nejraději svlékáme, co se dá, a nejsme samy. Svlékají se dokonce i velryby, ovšem z jiného důvodu, než že by jim bylo horko. Potřebují shodit starou obnošenou kůži, aby ji mohla nahradit nová!

Dokonale tento letní striptýz předvádějí velryby grónské, které se vždy předtím shromáždí u severovýchodního pobřeží Kanady a vplují odtud do zálivu u Baffinova ostrova.

Zdržují se v hloubce jen asi 8 metrů, což je pro velryby velmi málo – ony tu však neplavou to, ale otírají se o skály, jako by je něco svědilo a potřebovaly se podrbat.

Musí se tak zbavit po dlouhých pásech celé staré kůže, aby stihly dostat nový kabát ještě do podzimu.

Narodí se nejvíc miminek

Nejvíce narozeninových oslav je v září, protože děti jsou nejčastěji počaty během kouzelné vánoční pohody. Takto se to říká už dávno, ovšem ve skutečnosti je to nejspíš trochu jinak.

Statistiky ukazují největší nápor v porodnicích spíš v červenci nebo srpnu. Jak si to odborníci vysvětlují? Většinou evolucí!

Každý živočich má svou vhodnou dobu páření podle toho, za jak dlouho se pak mládě narodí. A lidé tak nejsnáze počnou potomka na podzim – narodí se poté v létě, kdy byl vždy všude dostatek potravy.

Šťastná letní čísla však vedle sebe mají i ty smutnější – každoročně je právě v první polovině léta spácháno nejvíce sebevražd.

Les o letní noci je jako z pohádky. Když se sejde hodně světlušek. Foto: kiwi616 / Pixabay.
Les o letní noci je jako z pohádky. Když se sejde hodně světlušek. Foto: kiwi616 / Pixabay.

Světlušky svítí

Vydali jste se o letní noci na procházku do lesa? Poletující světélka vás tu nejspíš nevyděsí – dobře víte, že jsou to světlušky!

Jejich zadečky fungují jako baterky, díky chemickým látkám luciferinu a luciferáze a jejich reakci s kyslíkem. A především v červnu a v červenci září nejvíce!

Drobným broučkům však nejde o to, aby si posvítili na cestu – lákají tak potenciální partnery k páření. Samci svítí při letu, nelétající samičky pak v trávě, aby si jich samci všimli. Po páření naklade světluška na zemi vajíčka a za pár dnů bohužel zemře. Malé následnice vám pak ale budou letní noci osvětlovat dál.

Nejčastěji je jejich světlo zelenkavé, exotické druhy světlušek světélkují i bíle či modře.

Duhový mrak skutečně připomíná plameny. Foto: Cbjensen715 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.
Duhový mrak skutečně připomíná plameny. Foto: Cbjensen715 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.

Duha (někdy) hoří

Po letním dešti se objeví na nebi krásná duha, Ale pozor, proč ta duha hoří? Právě jste svědky vzácného halového jevu, který může nastat jen při souhře několika okolností.

Slunce musí svítit na mrak typu cirrus (jemné průsvitné obláčky ve velkých výškách), ve kterém se zrovna nacházejí ploché ledové krystalky ve tvaru šestiúhelníků.

Když není velký vítr, krystalky jen tak pozvolna levitují a fungují jako optické hranoly, na nichž se láme světlo.

Slunce (anebo Měsíc) se zároveň musí nacházet výš než 58° nad obzorem (to se u nás stane pouze v létě), aby prošel paprsek světla horní plochou hranolu a zlomený pak vyšel boční stěnou ven.

Rozlámané světlo nakonec složí ohnivou duhu, podle tvaru oblaku s různě střapatými plameny. Ovšem tedy za splnění i poslední podmínky – nenacházíte se severněji nebo jižněji než 55 stupňů zemské šířky.

Záříme štěstím!

Míváte lepší náladu v létě, nebo v zimě? Většina lidí se shodne na první možnosti, a rozhodně to není jen dovolenou či větší porcí zmrzliny!

Může za to samozřejmě slunce, které pomáhá našemu tělu produkovat vitamín D. Ten pak zvyšuje produkci serotoninu, tzv. hormonu štěstí, který nás chrání i před únavou a úzkostnými stavy.

Díky paprskům dopadajícím na naši kůži ale také tkáně dokážou lépe využívat kyslík. Tělem se tak rozproudí i více hormonu melatoninu, který má zas blahý vliv na náš spánek.

Proto se do letního prosluněného dne probouzíme veselejší a plní života!

Foto: úvodní foto: Victoria_Regen / pixabay 1, 4, 5: Pixabay 2, 3, 6: Creative Commons
Související články
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
reklama
lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
reklama
záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn