Domů     Falešné fotografování: Rodina ruského cara skončila v krvi
Falešné fotografování: Rodina ruského cara skončila v krvi

Během bolševické revoluce, která vypuká v Rusku v listopadu 1917, se komunisté rozhodnou rázně se vypořádat s představiteli nenáviděného režimu – ruským carem i s celou jeho rodinou. Neváhají je chladnokrevně zavraždit.

Když roku 1894 nastupuje Mikuláš II. (1868–1918) jako 26letý na ruský trůn, vlastně ani vládnout nechce. Má rád vojenské přehlídky a armádu, ale hlavně pohodlí a svoje nejbližší.

Ve svých názorech podléhá manželce Alexandře Hessensko-Darmstadtské (1872–1918), která je podle mínění některých současníků skutečnou hlavou jeho rodiny.

Politické názory mu vštípí jeho učitel Konstantin Pobedonoscev (1827–1907). Díky němu si Mikuláš myslí, že pro vládu ho vyvolil Bůh.

Demokracie je nebezpečná a jedinou možnou správou Ruska je absolutistická vláda, jež má oporu ve vojsku, policejním aparátu a hrstce carovi oddaných úředníků.

Car podléhá svojí ženě Alexandře Hessensko-Darmstadtské. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Car podléhá svojí ženě Alexandře Hessensko-Darmstadtské. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Popularita klesá

Car hledá řešení, jak umlčet lidové demonstrace volající po větší svobodě. Ministr vnitra mu poradí, že všechno vyřeší vítězná válka. Lidé pak budou mít jiné starosti.

Válka s Japonskem v letech 1904–1905 ovšem nepřinese Mikulášovi II. očekávané vítězství, ale prohru. Jeho popularita mezi lidmi klesá na bodu mrazu. Porážka nastartuje revoluci.

Střílí se, před petrohradským Zimním palácem zůstane v březnu 1905 ležet 130 mrtvých. Dochází k dalším nepokojům, proti nimž také zasáhne armáda. 30. prosince 1905 car vydává manifest, ve kterém slibuje vznik parlamentu a všeobecné volební právo.

Jenže duma se do revoluce v roce 1917 sejde jenom čtyřikrát. Mikuláš jí hodně omezí pravomoci a na její rozhodnutí nebere příliš ohled.

Mikuláš II. miluje armádu a vojenské přehlídky. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Mikuláš II. miluje armádu a vojenské přehlídky. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Sbírá porážky

V roce 1915 propouští vrchního velitele armády a sám se staví na jeho místo do čela ruského vojska. Odjíždí bojovat na frontu první světové války a usazuje se v běloruském Mogilevě nedaleko bojišť.

Není ale schopen vytvořit pro své jednotky žádnou bojovou strategii a pro Němce jsou proto Rusové snadným cílem. Carská vojska sbírají jednu porážku za druhou a autorita Mikuláše klesá.

Jeho manželka Alexandra s dcerami v Carském Selu u Petrohradu pečuje o zraněné vojáky. Zatímco je ruský panovník daleko od hlavního města, moc v zemi díky Alexandře stále více ovlivňuje mnich Grigorij Rasputin (1869–1916).

Grigorij Rasputin ovlivňuje dění v zemi přes carovu manželku. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Grigorij Rasputin ovlivňuje dění v zemi přes carovu manželku. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Zrození Sovětů

Dne 8. března 1917 vyráží do petrohradských ulic na 90 000 nespokojených žen. Strhnou s sebou i vojsko a ruské vládě nezbývá než po nepokojích rezignovat.

13. března 1917 vzniká 12členný prozatímní výbor dumy a Prozatímní vláda v čele Georgijem Lvovem (1861–1925). Vojenskou moc ale má pod kontrolou Petrohradský sovět složený ze zástupců dělníků, rolníků a vojska.

Sověty vznikají jako houby po dešti i v dalších městech. 15. března 1917 zhodnotí Mikuláš situaci jako neúnosnou a rozhodne se rezignovat. Korunu předá svému bratrovi Michailovi (1878–1918).

Chce se i s rodinou vydat do Velké Británie, jenže bolševici ho nechávají odvézt do domácího vězení v Tobolsku na Urale. Stráví zde rok.

Grigorij Lvov stane v čele Prozatímní vlády. FOTO: Harris & Ewing/Creative Commons/Public domain
Grigorij Lvov stane v čele Prozatímní vlády. FOTO: Harris & Ewing/Creative Commons/Public domain

Příprava k činu

Car nevěří, že by s ním bolševici měli zlé úmysly. Lenina i jeho nohsledy proto podcení, což se ovšem ukáže jako osudné. V dubnu 1918 bolševici přesunou Mikuláše s manželkou do Jekatěrinburku, v květnu za nimi následují děti. Všechny ubytují v Ipaťjevově domě.

Bojů v Rusku se tehdy aktivně účastní i československé legie. Jejich jednotky dobývají Čeljabinsk a asi 200 km odsud je v Jekatěrinburgu ukryta carská rodina. Možná právě tato blízkost přiměje čekající bolševiky udělat rázný krok. Chystají se k činu.

Provokatér, který se označí za příznivce carského režimu, nabídne Mikulášovi možnost útěku. Ten mu uvěří a tím si podepíše ortel smrti.

Místo činu v Ipaťjevově domě v Jekatěrinburku. FOTO: Anonymní autor/Creative Commons/Public domain
Místo činu v Ipaťjevově domě v Jekatěrinburku. FOTO: Anonymní autor/Creative Commons/Public domain

Drahokamy brzdí kulky

Dne 17. července 1918 dvě hodiny ráno. Bolševici, kteří carskou rodinu hlídají, nařizují všem jejím členům, aby odešli do sklepa. Následně jim přikážou, aby se oblékli. „Chystá se společné fotografování,“ uklidňují je. Nechávají jim donést židle.

Dolů odejde celá rodina: Mikuláš, jeho žena Alexandra a pět dětí. Bolševik a věznitel rodiny Jakov Jurovskij (1878–1938) pak vytáhne revolver. Jako první zastřelí Mikuláše, potom jeho syna, careviče Alexeje.

Ženy mají šaty s korzety bohatě vykládanými drahými kameny, které zabrzdí kulky. Bolševici je proto nakonec ubodají bajonety.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Boasson and Eggler St. Petersburg Nevsky 24/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn