Domů     Falešné fotografování: Rodina ruského cara skončila v krvi
Falešné fotografování: Rodina ruského cara skončila v krvi

Během bolševické revoluce, která vypuká v Rusku v listopadu 1917, se komunisté rozhodnou rázně se vypořádat s představiteli nenáviděného režimu – ruským carem i s celou jeho rodinou. Neváhají je chladnokrevně zavraždit.

Když roku 1894 nastupuje Mikuláš II. (1868–1918) jako 26letý na ruský trůn, vlastně ani vládnout nechce. Má rád vojenské přehlídky a armádu, ale hlavně pohodlí a svoje nejbližší.

Ve svých názorech podléhá manželce Alexandře Hessensko-Darmstadtské (1872–1918), která je podle mínění některých současníků skutečnou hlavou jeho rodiny.

Politické názory mu vštípí jeho učitel Konstantin Pobedonoscev (1827–1907). Díky němu si Mikuláš myslí, že pro vládu ho vyvolil Bůh.

Demokracie je nebezpečná a jedinou možnou správou Ruska je absolutistická vláda, jež má oporu ve vojsku, policejním aparátu a hrstce carovi oddaných úředníků.

Car podléhá svojí ženě Alexandře Hessensko-Darmstadtské. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Car podléhá svojí ženě Alexandře Hessensko-Darmstadtské. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Popularita klesá

Car hledá řešení, jak umlčet lidové demonstrace volající po větší svobodě. Ministr vnitra mu poradí, že všechno vyřeší vítězná válka. Lidé pak budou mít jiné starosti.

Válka s Japonskem v letech 1904–1905 ovšem nepřinese Mikulášovi II. očekávané vítězství, ale prohru. Jeho popularita mezi lidmi klesá na bodu mrazu. Porážka nastartuje revoluci.

Střílí se, před petrohradským Zimním palácem zůstane v březnu 1905 ležet 130 mrtvých. Dochází k dalším nepokojům, proti nimž také zasáhne armáda. 30. prosince 1905 car vydává manifest, ve kterém slibuje vznik parlamentu a všeobecné volební právo.

Jenže duma se do revoluce v roce 1917 sejde jenom čtyřikrát. Mikuláš jí hodně omezí pravomoci a na její rozhodnutí nebere příliš ohled.

Mikuláš II. miluje armádu a vojenské přehlídky. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Mikuláš II. miluje armádu a vojenské přehlídky. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Sbírá porážky

V roce 1915 propouští vrchního velitele armády a sám se staví na jeho místo do čela ruského vojska. Odjíždí bojovat na frontu první světové války a usazuje se v běloruském Mogilevě nedaleko bojišť.

Není ale schopen vytvořit pro své jednotky žádnou bojovou strategii a pro Němce jsou proto Rusové snadným cílem. Carská vojska sbírají jednu porážku za druhou a autorita Mikuláše klesá.

Jeho manželka Alexandra s dcerami v Carském Selu u Petrohradu pečuje o zraněné vojáky. Zatímco je ruský panovník daleko od hlavního města, moc v zemi díky Alexandře stále více ovlivňuje mnich Grigorij Rasputin (1869–1916).

Grigorij Rasputin ovlivňuje dění v zemi přes carovu manželku. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Grigorij Rasputin ovlivňuje dění v zemi přes carovu manželku. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Zrození Sovětů

Dne 8. března 1917 vyráží do petrohradských ulic na 90 000 nespokojených žen. Strhnou s sebou i vojsko a ruské vládě nezbývá než po nepokojích rezignovat.

13. března 1917 vzniká 12členný prozatímní výbor dumy a Prozatímní vláda v čele Georgijem Lvovem (1861–1925). Vojenskou moc ale má pod kontrolou Petrohradský sovět složený ze zástupců dělníků, rolníků a vojska.

Sověty vznikají jako houby po dešti i v dalších městech. 15. března 1917 zhodnotí Mikuláš situaci jako neúnosnou a rozhodne se rezignovat. Korunu předá svému bratrovi Michailovi (1878–1918).

Chce se i s rodinou vydat do Velké Británie, jenže bolševici ho nechávají odvézt do domácího vězení v Tobolsku na Urale. Stráví zde rok.

Grigorij Lvov stane v čele Prozatímní vlády. FOTO: Harris & Ewing/Creative Commons/Public domain
Grigorij Lvov stane v čele Prozatímní vlády. FOTO: Harris & Ewing/Creative Commons/Public domain

Příprava k činu

Car nevěří, že by s ním bolševici měli zlé úmysly. Lenina i jeho nohsledy proto podcení, což se ovšem ukáže jako osudné. V dubnu 1918 bolševici přesunou Mikuláše s manželkou do Jekatěrinburku, v květnu za nimi následují děti. Všechny ubytují v Ipaťjevově domě.

Bojů v Rusku se tehdy aktivně účastní i československé legie. Jejich jednotky dobývají Čeljabinsk a asi 200 km odsud je v Jekatěrinburgu ukryta carská rodina. Možná právě tato blízkost přiměje čekající bolševiky udělat rázný krok. Chystají se k činu.

Provokatér, který se označí za příznivce carského režimu, nabídne Mikulášovi možnost útěku. Ten mu uvěří a tím si podepíše ortel smrti.

Místo činu v Ipaťjevově domě v Jekatěrinburku. FOTO: Anonymní autor/Creative Commons/Public domain
Místo činu v Ipaťjevově domě v Jekatěrinburku. FOTO: Anonymní autor/Creative Commons/Public domain

Drahokamy brzdí kulky

Dne 17. července 1918 dvě hodiny ráno. Bolševici, kteří carskou rodinu hlídají, nařizují všem jejím členům, aby odešli do sklepa. Následně jim přikážou, aby se oblékli. „Chystá se společné fotografování,“ uklidňují je. Nechávají jim donést židle.

Dolů odejde celá rodina: Mikuláš, jeho žena Alexandra a pět dětí. Bolševik a věznitel rodiny Jakov Jurovskij (1878–1938) pak vytáhne revolver. Jako první zastřelí Mikuláše, potom jeho syna, careviče Alexeje.

Ženy mají šaty s korzety bohatě vykládanými drahými kameny, které zabrzdí kulky. Bolševici je proto nakonec ubodají bajonety.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Boasson and Eggler St. Petersburg Nevsky 24/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Trestanci do zbraně! Jednotka Dirlewanger upaluje, znásilňuje a zabíjí
Pod rouškou tmy doráží k jedné z běloruských vísek. Světlo v oknech nasvědčuje, že vesničané si užívají poklidného večera. Během pár minut se situace změní v naprostý chaos. Druhý den už z malebné obce zůstává pouhé spáleniště. Oficiální název zni 36. granátnická divize SS, zasvěcení ji ale znají spíše jako Jednotku Dirlewanger. Historici vojáky, jenž jsou vybíráni z řad těch nejhorších […]
Historie
Ty jsi mi filištín! Jenže… Odkud ses vzal?
Kráska se přivine ke svalnatému tělu. „Prozraď mi, jak může být někdo tak silný?“ Dvakrát si vymýšlel, teď ale Samsonova ostražitost opadla: „Mé hlavy se nikdy nedotkla břitva. Kdyby se tak stalo, síla by ode mne odstoupila.“ Onou ženou není nikdo jiný, než pelištejnská dívka Dalila. Posledního ze starozákonních soudců uspí a oholí…   Dříve […]
Historie
Alois Rašín: Od trestance po ministra financí
Je 3. července 1916 a zdlouhavý proces s členy Maffie končí. Rozdávají se tresty smrti. Mezi bledými tvářemi je jedna jiná: Značí se v ní klid. Po přečtení rozsudku se dokonce pohrdavě rozesměje! Ta tvář patří budoucímu československému ministru financí, Aloisovi Rašínovi.   Píše se rok 1867. V Čechách probíhají zemské volby, do Prahy se […]
Historie
V prosinci uplyne další rok od Lennonovy smrti. Jaký to byl člověk?
V prosinci si znovu připomeneme výročí vraždy Johna Lennona, zakladatele ikonických Beatles. Ti způsobili doslova zemětřesení jak v hudbě, tak v konzervativní britské společnosti. Johnova hvězda ale nezhasla, ani když se skupina rozešla. A svítí i desítky let po jeho smrti. Jaký vlastně byl Lennonův život? Během vrcholící „beatlemánie“ novinářka Maureen Cleave napsala, že když […]
reklama
věda a technika
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
Kalendáře ukazují rok 1965, v Československu se dá konečně zakoupit první ženská antikoncepce a televize začíná vysílat Večerníčka. A daleko za oceánem, v delawarském Wilmingtonu, představí americká chemička polského původu Stephanie Kwoleková (1923–2014) para-aramidové vlákno, které dostane název kevlar.   Oproti jiným polyamidům čtyřnásobně absorbuje rázovou energii. Bezpečnostní složky si mnou ruce. Neprůstřelné vesty a […]
Nezničitelné želvušky přežijí (téměř) všechno
Želvušky jsou hotovými supermany zvířecí říše. Jsou pravděpodobně nejodolnějšími živočichy na Zemi. Dokážou přežít skoro cokoliv: vysoké teploty, silný mráz, extrémní sucho, tlak šestkrát větší, než je na dně Mariánského příkopu, a dokonce i pobyt ve vesmíru. Díky jejich odolnosti je najdete prakticky po celém světě. Žijí na ledovcích, v rozpálené poušti, ve sladké i […]
Bude pivo v budoucnosti chutnat stejně?
Chuť potravin ovlivňuje teplota vzduchu, půdní podmínky i množství srážek v oblasti pěstování či chovu. Klimatické změny toto všechno mění, což zřejmě do budoucna negativně ovlivní chuť některých, možná i většiny plodin. Nejen producenti se proti tomu snaží ze všech sil bojovat. Chuť piva se může v budoucnu změnit kvůli měnící se chuti hlavních surovin, které se […]
Kvašení potravin neboli fermentace zažívá svoji renesanci
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
reklama
záhady a tajemství
Děsivý tanec s mrtvými: Následovala kletba?
Bývalou zaniklou sklářskou ves Hůrka najdeme na Šumavě, asi sedm kilometrů od Železné Rudy. Historie obce se začala psát po roce 1732, kdy byla při sklářské huti Hafenbrändlů založena osada Hůrka, později nazývaná Stará Hůrka. V roce 1766 byla nedaleko založena nová sklárna a místu se začalo říkat Nová Hůrka. V roce 1789 dal Ignác […]
Čtyři nejpalčivější otázky ohledně Sfingy: Koho vlastně zobrazuje?
Napoleonští vojáci do sebe obracejí další měch vína. „Že tam neprolezeš?“ hecují se u z metr širokého vchodu do nitra sochy. Jeden odvážlivec se najde. O hodinu později již stojí uvnitř Velké pyramidy. Když se zdá vše prozkoumané, přijde na řadu dělostřelecká soutěž: Kdo ustřelí téhle gigantické soše nos?     Je to největší socha […]
Bruncvíkova spása: Existoval legendární pták Noh?
Kolem Jantarové hory víří prach. Stále silnější vítr mají na svědomí křídla gigantického ptáka. Dočteme se o něm ve Starých pověstech českých od Aloise Jiráska (1851–1930).   „Každý rok sem jednou přiletí,“ osvětluje knížecímu synkovi Bruncvíkovi vysloužilý rytíř Balád. Řeč je o legendárním gigantickém ptáku Nohovi, díky kterému Brunclík zabalený do kůží lstivě opustí ostrov. […]
KRYPTOS: 97 znaků, které nedají spát agentům CIA
Přes třicet let si nad ní lámou hlavu profesionální kryptoanalytici i nadšenci šifrování. Marně. Socha nazvaná Kryptos, nejznámější dílo amerického umělce Jima Sanborna (*1945), která zdobí ústředí americké zpravodajské služby CIA ve Virginii, se tak po právu honosí označením „nejslavnější nevyřešený kód světa“. A to už autor poskytl k rozluštění čtyři vodítka! Každá část má […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz