Domů     Falešné fotografování: Rodina ruského cara skončila v krvi
Falešné fotografování: Rodina ruského cara skončila v krvi

Během bolševické revoluce, která vypuká v Rusku v listopadu 1917, se komunisté rozhodnou rázně se vypořádat s představiteli nenáviděného režimu – ruským carem i s celou jeho rodinou. Neváhají je chladnokrevně zavraždit.

Když roku 1894 nastupuje Mikuláš II. (1868–1918) jako 26letý na ruský trůn, vlastně ani vládnout nechce. Má rád vojenské přehlídky a armádu, ale hlavně pohodlí a svoje nejbližší.

Ve svých názorech podléhá manželce Alexandře Hessensko-Darmstadtské (1872–1918), která je podle mínění některých současníků skutečnou hlavou jeho rodiny.

Politické názory mu vštípí jeho učitel Konstantin Pobedonoscev (1827–1907). Díky němu si Mikuláš myslí, že pro vládu ho vyvolil Bůh.

Demokracie je nebezpečná a jedinou možnou správou Ruska je absolutistická vláda, jež má oporu ve vojsku, policejním aparátu a hrstce carovi oddaných úředníků.

Car podléhá svojí ženě Alexandře Hessensko-Darmstadtské. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Car podléhá svojí ženě Alexandře Hessensko-Darmstadtské. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Popularita klesá

Car hledá řešení, jak umlčet lidové demonstrace volající po větší svobodě. Ministr vnitra mu poradí, že všechno vyřeší vítězná válka. Lidé pak budou mít jiné starosti.

Válka s Japonskem v letech 1904–1905 ovšem nepřinese Mikulášovi II. očekávané vítězství, ale prohru. Jeho popularita mezi lidmi klesá na bodu mrazu. Porážka nastartuje revoluci.

Střílí se, před petrohradským Zimním palácem zůstane v březnu 1905 ležet 130 mrtvých. Dochází k dalším nepokojům, proti nimž také zasáhne armáda. 30. prosince 1905 car vydává manifest, ve kterém slibuje vznik parlamentu a všeobecné volební právo.

Jenže duma se do revoluce v roce 1917 sejde jenom čtyřikrát. Mikuláš jí hodně omezí pravomoci a na její rozhodnutí nebere příliš ohled.

Mikuláš II. miluje armádu a vojenské přehlídky. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Mikuláš II. miluje armádu a vojenské přehlídky. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Sbírá porážky

V roce 1915 propouští vrchního velitele armády a sám se staví na jeho místo do čela ruského vojska. Odjíždí bojovat na frontu první světové války a usazuje se v běloruském Mogilevě nedaleko bojišť.

Není ale schopen vytvořit pro své jednotky žádnou bojovou strategii a pro Němce jsou proto Rusové snadným cílem. Carská vojska sbírají jednu porážku za druhou a autorita Mikuláše klesá.

Jeho manželka Alexandra s dcerami v Carském Selu u Petrohradu pečuje o zraněné vojáky. Zatímco je ruský panovník daleko od hlavního města, moc v zemi díky Alexandře stále více ovlivňuje mnich Grigorij Rasputin (1869–1916).

Grigorij Rasputin ovlivňuje dění v zemi přes carovu manželku. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Grigorij Rasputin ovlivňuje dění v zemi přes carovu manželku. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Zrození Sovětů

Dne 8. března 1917 vyráží do petrohradských ulic na 90 000 nespokojených žen. Strhnou s sebou i vojsko a ruské vládě nezbývá než po nepokojích rezignovat.

13. března 1917 vzniká 12členný prozatímní výbor dumy a Prozatímní vláda v čele Georgijem Lvovem (1861–1925). Vojenskou moc ale má pod kontrolou Petrohradský sovět složený ze zástupců dělníků, rolníků a vojska.

Sověty vznikají jako houby po dešti i v dalších městech. 15. března 1917 zhodnotí Mikuláš situaci jako neúnosnou a rozhodne se rezignovat. Korunu předá svému bratrovi Michailovi (1878–1918).

Chce se i s rodinou vydat do Velké Británie, jenže bolševici ho nechávají odvézt do domácího vězení v Tobolsku na Urale. Stráví zde rok.

Grigorij Lvov stane v čele Prozatímní vlády. FOTO: Harris & Ewing/Creative Commons/Public domain
Grigorij Lvov stane v čele Prozatímní vlády. FOTO: Harris & Ewing/Creative Commons/Public domain

Příprava k činu

Car nevěří, že by s ním bolševici měli zlé úmysly. Lenina i jeho nohsledy proto podcení, což se ovšem ukáže jako osudné. V dubnu 1918 bolševici přesunou Mikuláše s manželkou do Jekatěrinburku, v květnu za nimi následují děti. Všechny ubytují v Ipaťjevově domě.

Bojů v Rusku se tehdy aktivně účastní i československé legie. Jejich jednotky dobývají Čeljabinsk a asi 200 km odsud je v Jekatěrinburgu ukryta carská rodina. Možná právě tato blízkost přiměje čekající bolševiky udělat rázný krok. Chystají se k činu.

Provokatér, který se označí za příznivce carského režimu, nabídne Mikulášovi možnost útěku. Ten mu uvěří a tím si podepíše ortel smrti.

Místo činu v Ipaťjevově domě v Jekatěrinburku. FOTO: Anonymní autor/Creative Commons/Public domain
Místo činu v Ipaťjevově domě v Jekatěrinburku. FOTO: Anonymní autor/Creative Commons/Public domain

Drahokamy brzdí kulky

Dne 17. července 1918 dvě hodiny ráno. Bolševici, kteří carskou rodinu hlídají, nařizují všem jejím členům, aby odešli do sklepa. Následně jim přikážou, aby se oblékli. „Chystá se společné fotografování,“ uklidňují je. Nechávají jim donést židle.

Dolů odejde celá rodina: Mikuláš, jeho žena Alexandra a pět dětí. Bolševik a věznitel rodiny Jakov Jurovskij (1878–1938) pak vytáhne revolver. Jako první zastřelí Mikuláše, potom jeho syna, careviče Alexeje.

Ženy mají šaty s korzety bohatě vykládanými drahými kameny, které zabrzdí kulky. Bolševici je proto nakonec ubodají bajonety.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Boasson and Eggler St. Petersburg Nevsky 24/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
Historie
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Historie
Slavný Bedřich Hrozný získal profesuru až na třetí pokus
V červnu 1905 se Bedřich Hrozný stává docentem a do světa velké vědy se uvede přednáškou O babylónském eposu o stvoření světa. Finančně mu to ale nic nepřinese. Bádáním ani přednáškovou činností se Bedřich Hrozný (1879‒1952) neuživí. Naštěstí stále pracuje jako univerzitní knihovník, a proto může požádat o ruku svoji vyvolenou Vlastu Procházkovou (1888‒1959), aniž […]
Historie
Starořecký běžec Koroibos vyzrál na boha
Slunce pálí a nebe je bez mráčku. Vyvolávač ve městě Olympii na západě Peloponéského poloostrova vyzývá závodníky, aby se dostavili na startovní čáru, vymezenou pruhem kamenných desek. Místní aristokrat jménem Koroibos z Elidy se mezi mládeží ze vznešených rodin rozhodně neztratí. Na své vypracované a sluncem osmahlé tělo může být pyšný. Stadion se závodní dráhou o […]
reklama
lifestyle
Jak se vyhnout úrazům při sportování?
Ročně si Češi přivodí téměř dva miliony úrazů, každý pátý se přitom stane při sportu. Zejména v letních měsících se ordinace lékařů plní lidmi, kteří si přivodili zranění při typicky letních sportech, jakými jsou cyklistika, in-line bruslení a běh, u dětí pak ještě skákání na trampolíně. Jak jim předejít? Podle Českého statistického úřadu se sportu pravidelně […]
Courtney Love: Život napěchovaný drogami a alkoholem
Výrazné rudé rty, blond vlasy, hubená rozevlátá postava. Nepřehlédnutelná rockerka Courtney Love si v průběhu svého života vyslouží pověst „nejkontroverznější ženy historie rockové hudby“, aspoň podle magazínu Rolling Stone. Za co si toto označení vysloužila? Z problémové muzikantky, pocházející ze svobodného prostředí hippies, se do dnešních dní vyvinula potížemi ošlehaná osobnost, které dal život nejednu […]
Civilizační choroby útočí, braňte se!
Moderní styl života s sebou nese pohodlí, ovšem také strašáky v podobě civilizačních nemocí. Nadbytek jídla, všudypřítomný stres, nedostatek pohybu a znečištěné životní prostředí s sebou přinášejí takzvané nemoci z nadbytku, které mají na svědomí více než 70 % ročních světových úmrtí. Které civilizační nemoci vás ohrožují a jak se jim bránit? Podle zprávy Světové zdravotnické organizace stojí civilizační […]
Tragédie kolem Aaliyah Dany Haughtonové
V srpnu 2001 skončila rychlá a slibná kariéra R&B hvězdy Aaliyah tragickou leteckou nehodou. S ní zahynuli i další lidé, kteří jí byli nejbližší. Jak se události vyvíjely od posledního natáčení na Bahamách až po fatální chvíli, která změnila životy mnoha. Narodila se v Brooklynu a o pozdvižení se postarala hned poté, co spatřila světlo světa. […]
záhady a tajemství
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
Skutečně skrývají ruiny polského hradu ďáblem střežený poklad?
Starobylý polský hrad Liwa prý ukrývá poklad, který se kdysi dávno vydal Jasiek, chlapec z Liwy, do této zříceniny hledat. Cennosti údajně v kobkách hradu skryla královna Bona, když v roce 1556 opouštěla Polsko. Jak známo, zemřela pak v Itálii na otravu. Poklad existuje! Lidé raději nechávali její poklady na pokoji, neboť se obávali ďábelských […]
Zuzana Dřízhalová: Odmalička si představovala, že bude slavnou herečkou
Je to talent od dětských krůčků. Zpívá, vystupuje s Bambini di Praga a sní o herectví. Překvapivě ale málem končí jako odborník na chemii. Náhoda tomu chce, že se vydá na DAMU. Zákeřná choroba jí chce ale překazit plány. Dvakrát ji porazí a zakládá úspěšnou pacientskou organizaci. Třetí kolo boje je ale fatální.   Zuzana […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný