Za zajímavými paleontologickými objevy není nutné jezdit kraj světa. I nevelká země, jakou je Česká republika skrývá pozoruhodné množství relikvií a pokladů z dob, kdy po savcích ještě nebylo ani památky.
Jeden takový zajímavý nález byl nedávno učiněn nedaleko Plzně.
Supervulkány jsou neustálým dřímajícím nebezpečím, které mohou kdykoliv pozměnit tvář naší planety.
Kdyby například explodovala supersopka pod Yellowstonským národním parkem, byla by to podobná katastrofa srovnatelná s globálním jaderným konfliktem. Erupci supervulkánu nelze zastavit ani zmírnit a její dopady jsou celoplanetární a dlouhodobé.
Někteří vědci upozorňují, že právě v Yellowstonu se hromadí magma, což vede k nadzvedávání celé oblasti.
K výbuchu tohoto vulkánu dochází přibližně každých 500 000–600 000 let, přičemž poslední erupce nastala před 640 000 lety, supervulkán už tedy má zpoždění. Pokud by erupce byla stejně silná jako ta poslední, znamenalo by to pro současnou civilizaci absolutní pohromu…
K jedné takové erupci supervulkánu došlo i před 300 miliony lety. Pro tehdejší život tento výbuch znamenal katastrofu, ovšem současní badatelé si jej pochvalují.
Prach, který se vznesl nad povrch planety, totiž zakonzervoval tehdejší rostlinstvo. A tak mohli paleontologové ze Západočeského muzea při průzkumu v části plzeňské karbonské pánve najít až několikametrové pozůstatky plavuní, přesliček a jiných kapraďosemenných rostlin. Vzorky byly nalezeny u osady Doubrava nedaleko Nýřan.
Badatelé si pochvalují, že objevené rostliny jsou skvěle zachované, a to včetně jejich anatomie. Nález tak může vnést více světla do pohledu nejen na tehdejší život, ale i na onu gigantickou sopečnou katastrofu.
Pro vědu nesmírně cenný nález, včetně několika skutečně velkých mnohametrových fosilií, paleontologové našli ve výkopu o velikosti pět krát osm metrů. Celkem z Doubravy zajistili 2000 vzorků, jež byly zakonzervovány v asi dvaceticentimetrové vrstvě popela.
Mezi nejcennější nálezy patří kordaitová větev, tedy větev mohutného stromu z období karbonu.
Jsou na ní patrné dokonce i reprodukční orgány v podobě šištic napojených na větve. Doubrava je lokalita analogická světově unikátnímu nalezišti Ovčín na Rokycansku, z níž už mají paleontologové v depozitu zhruba 5000 vzorků. Podobně známá lokalita se nachází například ve Španělsku, ta je ovšem na nálezy mnohem chudší.