Skip to content
reklama

Leží na dně Atlantiku ponorka plná zlata?

1944. Japonská ponorka I-52 vyráží z japonského přístavu Kure na svou první a poslední plavbu. Na palubě veze tuny wolframu, opia, kofeinu a hlavně zlata. Kde bohatství skončilo?

Někde u Karibských ostrovů se spojencům pozici ponorky, která veze cenný náklad nacistickým spojencům, podaří odhalit. Zásluhy na tom má i práce týmu pod vedením britského vědce Alana Turinga (1912–1954), který prolomil kód šifrovacího stroje Enigma.

Alan Turing.
Alan Turing.

Útočný letoun z letadlové lodi USS Bogue posílá na ponorku torpédo „Fida“, které podle dostupných informací zřejmě zasahuje cíl.

Ponorka měla vézt tuny zlata a dalších kovů.
Ponorka měla vézt tuny zlata a dalších kovů.

Dodnes není úplně jasné, jak to se Zlatou ponorkou, jak se I-52 přezdívá, bylo. Spekuluje se, že ve skutečnosti vezla mírovou listinu pro amerického prezidenta a USA jí potopily schválně, aby válka neskončila předčasně.

Největší diskuse se ale vedou kolem zlatého pokladu. V druhé polovině 90. let objevil Američan Paul Tidwell vrak ponorky. Jenže kvůli velké hloubce se k němu až doposud nepodařilo dostat. Je tedy na dně stále zlatý poklad Japonského císařství, nebo už ho někdo v tichosti vyzvedl?

Vrak už byl nalezen. Tajemství zlata uvnitř ale stále trvá.
Vrak už byl nalezen. Tajemství zlata uvnitř ale stále trvá.
Foto: commons.wikimedia.org, www.ww2f.com, www.huffingtonpost.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články