Domů     Eric Clapton: Svou nejkrásnější píseň věnoval zesnulému synovi
Eric Clapton: Svou nejkrásnější píseň věnoval zesnulému synovi
28.7.2022

Tragédie, která ve své době otřásla celým hudebním světem. Tak lze nazvat smutný příběh, ve kterém figuruje anglický zpěvák, kytarista a skladatel Eric Clapton. Ten totiž před 28 lety přišel o svého malého synka Conora.

Ta nešťastná událost dala vzniknout písni, jejíž tóny stále vhánějí slzy do očí.

Eric Clapton (*1945), který je považovaný za jednoho z nejlepších bluesových kytaristů všech dob, má za sebou neuvěřitelně bohatý život plný šťastných i tragických momentů.

Narodil se v roce 1945 v britském Ripley a už odmalička to vůbec neměl lehké. Vychovávali ho babička s dědečkem, které nejdřív považoval za rodiče a svou matku za sestru. Pravdu se dozvěděl až později.

Stal se z něj introvert, který se často uzavíral do světa hudby. V osmnácti založil první kapelu a v druhé polovině 60. let se stal skutečnou hvězdou, jež vyprodává koncertní haly. Objevily se ale také psychické problémy.

Několikrát Clapton propadl depresím, drogám a alkoholu, vždy se mu ale podařilo se zvednout.

V roce 1979 si vzal anglickou fotografku a modelku Pattie Boyd (*1944), jejich vztah ale nevydržel a definitivně skončil rozvodem v roce 1988. Ta největší bolest však měla teprve přijít.

Bouřlivák Clapton v 70. letech FOTO: Stoned59 / Creative Commons / CC BY 2.0
Bouřlivák Clapton v 70. letech FOTO: Stoned59 / Creative Commons / CC BY 2.0

Hlavně si užít

Poslední roky Claptonova prvního manželství byly jako na horské dráze. Muzikant totiž spíše než bluesového snílka připomínal bouřlivé rockové muzikanty a s počestným životem si velkou hlavu nedělal.

Později sám přiznal, že mu sláva a bohatství jednoduše stouply do hlavy. Peníze rozhazoval za alkohol, drogy i milenky a během poměrně krátké doby vystřídal hned několik vztahů. Dva z nich nakonec vedly k narození nemanželského potomka.

Nejprve to byla dcera Ruth (*1985), kterou měl s manažerkou nahrávací společnosti Ivonne Kelley. To, jak se Clapton tehdy k celé situaci postavil, ilustruje jeho tehdejší sobecký přístup k osobním problémům.

Ačkoli totiž muzikant věděl, že je Ruth ve skutečnosti jeho, zamlčel to na dlouhá léta jak před svou manželkou, tak před veřejností. Až později se ke všemu přiznal a k Ruth si nakonec vybudoval hezký vztah, jenž trvá dodnes.

Matkou syna Conora byla italská modelka Lory Del Santo. FOTO: Enrico Samori / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Matkou syna Conora byla italská modelka Lory Del Santo. FOTO: Enrico Samori / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Narodil se syn

Léta však plynula a s nimi pokračoval i Claptonův svérázný životní styl. V roce 1986 se stal otcem dalšího nemanželského dítěte – chlapce Conora (1986–1991), jehož matkou byla italská modelka Lory Del Santo (*1958).

Vztah k ní však muzikant považoval za vážnější, po Conorově porodu proto navrhl své ženě Pattie, že by mohli bydlet – ona, on, Lory i Conor – pohromadě. Jeho žena však nadšení pro takovou myšlenku vůbec nesdílela.

Místo společné idylky tak následoval rozvod a krátké soužití Erica se svou milenkou a synem. Ani to však moc nefungovalo. „Jak Conor rostl, Eric nesnesl ten nepořádek, který děti dělají.

Špatně snášel přítomnost miminka v životě, který byl dosud tak jednoduchý,“ vzpomíná Lory ve své knize. Dvojice nakonec začala žít odděleně, i když nadále oba partneři udržovali poměrně blízký vztah.

Eric se se svým synem často stýkal a otcovské pouto k němu každým dnem jen a jen sílilo.

Zdrcující zpráva

Zdálo se, že je konečně definitivně pryč doba rozbouřených emocí a určité sebezahleděnosti, s jakou Clapton přistupoval prakticky ke všem svým vztahům.

Jenže pak přišel 20. březen roku 1991. Malý Conor žil v té době u své matky v 53. patře newyorského mrakodrapu. Už od probuzení čekal na svého otce, který ho měl vyzvednout. V plánu byla návštěva zoologické zahrady.

„Kolem 11. hodiny dopoledne ale najednou zazvonil telefon. Na druhém konci jsem slyšel Lori, brečela jako smyslů zbavená, že Conor je mrtvý.

Řekl jsem jen, že hned přijedu,“ vzpomíná dnes Eric Clapton a dodává, že když se přiblížil k bloku, kde bydleli, a spatřil ulici plnou policistů a sanitku, nedokázal jet dál. „Otočil jsem se a utekl pryč.

Chodil jsem kolem a dvě hodiny se přemlouval.“ Nakonec našel odvahu a vyjel do 53. patra, kde se ta hrůzná zpráva potvrdila. Co se ale přesně stalo?

Otisk rukou geniálního kytaristy v Hollywoodu FOTO: Nick Wille / Creative Commons / volné dílo
Otisk rukou geniálního kytaristy v Hollywoodu FOTO: Nick Wille / Creative Commons / volné dílo

Vypadl z okna

Přesný průběh té tragické nehody mu oznámili lékaři. Za vše mohla strašlivá shoda náhod. Toho dne totiž domovník čistil velké francouzské okno nacházející se v obývacím pokoji. Conor si přitom hrál s chůvou na schovávanou a rozjařeně běhal po celém bytě.

V jednu chvíli si to ale namířil přímo k otevřenému oknu, a to přesně ve chvíli, kdy se všichni kolem dívali jinam. Nikdo už ho nestihl zastavit. Jeho pád ukončila až střecha sousedního čtyřpatrového domu.

I dnes po tak dlouhé době prý Eric Clapton nedokáže o těchto událostech hovořit bez pláče. Vzpomíná, že naposledy spatřil Conora v pohřebním ústavu, kde ležel pomlácený s roztříštěnou hlavou.

„Můj malý chlapeček… Rozloučil jsem se s ním a poprosil ho za odpuštění, že jsem nebyl dobrý táta… Že jsem ho neochránil…,“ říká v jednom rozhovoru. Jaké byly další měsíce a roky života tohoto slavného hudebníka?

Poslední vzkaz

Následovalo období, kdy byli oba Conorovi rodiče psychicky zcela na dně. Pohřeb byl bolestivý stejně jako každé usínání a každá vzpomínka na chvíle strávené s Conorem. Krátce po posledním rozloučení s chlapcem však zpěváka a kytaristu potkal další velký šok.

V poště totiž nalezl dopis od Conora s ručně napsaným vzkazem „Mám tě rád“. Okolnosti této zvláštní události později vysvětlila Lory. Podle ní se krátce před svou smrtí chlapeček pokoušel psát, ale nevěděl co.

Jeho matka ho vyzvala, ať napíše tátovi, že ho má rád, a on tak učinil. Vzkaz pak dali do obálky a poslali do Londýna, kde v té době Clapton žil. Dorazil ovšem až po tragédii a následném pohřbu.

Lze si asi jen těžko představit, jaké pocity při jeho otevření Clapton prožíval. Navzdory všemu ho však osobní tragédie nezlomila. Oporu totiž našel – jako už mnohokrát předtím – v hudbě.

Všechno je v té písni

O necelý rok později, v lednu 1992, vyšla jako součást soundtracku k americkému filmu Opojení (v originále Rush – pozn. redakce) píseň s názvem Tears in Heaven – Slzy v nebi. „Za těmi dveřmi, tam je mír, jsem si jist.

A vím, že nebudou žádné další, slzy v nebi,“ zpívá Eric Clapton v dojímavé bluesrockové baladě.

Právě jako již postaršího muže omláceného životem, zpívajícího uprostřed pódia s kytarou na klíně tento posmutnělý song, si Erica Claptona pamatuje dnes snad nejvíc lidí. Singl Tears in Heaven se stal jednou z nejúspěšnějších písní vůbec.

Dlouhou dobu okupoval přední příčky hitparád a hudebník za něj získal tři ceny Grammy v kategoriích píseň roku, nahrávka roku a nejlepší mužský popový zpěv. A těžko se tomu uznání ze strany kritiků i fanoušků divit.

Emoce, které se za písní skrývají, jsou totiž kvůli bolesti autora tak silné a opravdové, že musejí zasáhnout snad úplně každého.

Foto: Ckuhl / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Enrico Samori / Creative Commons / CC BY-SA 2.0, Stoned59 / Creative Commons / CC BY 2.0, Nick Wille / Creative Commons / volné dílo
reklama
Související články
Lifestyle
Srdce v nebezpečí: Infarkt, hypertenze i ateroskleróza
Nedostatek pohybu a nezdravá strava vedou k rozvoji kardiovaskulárních chorob. Rozvíjí se hypertenze neboli vysoký krevní tlak, dochází k ukládání tuku v cévách, čímž se zvyšuje riziko srdečního infarktu. V České republice jsou právě srdeční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí, stojí za 46 % z nich. V České republice každoročně zemře téměř 50 000 obyvatel na některé z onemocnění srdce, což z nich […]
Lifestyle
Nezdravé jídlo: zastavme trend doby!
Vaření je někdy věda, ale ne zas taková věda, abychom si nedávali pozor na nezdravé potraviny. Víte, co všechno vám může udělat takový populární Big Mac, pokud si ho budete dávat příliš často? A tušili jste, že na každých 100 000 obyvatel je 45 lidí s mrtvicí kvůli umělým sladidlům? Přepálený tuk může začít u […]
Lifestyle
Psychika v ohrožení: Poruchy příjmu potravy aneb když duše trápí tělo
Mentální anorexie, bulimie a záchvatovité přejídání přestavují závažná psychiatrická onemocnění, kterými trpí až 70 milionů lidí na celém světě. Jde o nemoci duše, které dopadají na tělo. Dříve byly spojovány především s dospívajícími, dnes se s nimi lze setkat i u dětí a starších dospělých. Proč vznikají a jak s nimi bojovat? Poruchy příjmu potravy nejsou, možná překvapivě, […]
Lifestyle
Janis Joplin: Heroin přivede soulovou královnu do hrobu
Na hudební scéně 60. let, které dominovali téměř výhradně jen muži, působí Janis Joplin (1943–1970) jako vzácný úkaz. Svým syrovým, elektrizujícím zpěvem se během krátké kariéry dostane pod kůži tolika fanouškům, že dodnes zůstává jednou z nejvlivnějších zpěvaček v historii. Bohužel i tato hvězda podlehne v pouhých sedmadvaceti letech démonům alkoholu a drog. Útěchu hledá v alkoholu Rodačka […]
reklama
svět zločinu
Rodney Alcala: Génius, který nemá rád ženy
Je 23. srpna roku 1943 a světlo světa spatří muž, který je extrémní dvěma věcmi – vysokým IQ a předpokládaným počtem svých obětí. Obojí se vyšplhalo nad 120. Jeho jméno je Rodrigo Jacques Alcala-Buquor, později známý jako Rodney Alcala. Známý americký sériový vrah je známý pod přezdívkou „The Dating Game Killer“ kvůli své účasti ve […]
Podvod století: Stavební inženýr napálil důvěřivé investory!
Objev ropy v okrese Wichita v Texasu učiní z místních prakticky přes noc boháče. K dojednávání ropných obchodů ale chybějí kancelářské prostory. Stavební inženýr z Filadelfie slíbí, že ve městě Wichita Falls vybuduje mrakodrap. Ve skutečnosti důvěřivé investory ošklivě napálí … Roku 1912 je západně od města Burkburnett, malého města v okrese Wichita v Texasu, objeveno ropné pole. Díky tomu zažívají okolní […]
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
„Pojď sem, prcku, tady máš taky stovku, ať si jednou osladíš život.“ směje se hledaný podvodník Mitileš v rodné vesnici na malého chlapce. Nemusí mít strach, že ho tu někdo udá. Pro sousedy je hrdina, i když jednoho z nich kdysi okradl. Dneska se jí a pije na něj. Skutečným jménem je vlastně Mitileš Kumar […]
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina […]
reklama
zajímavosti
Chorobné odéry: Dokážeme vyčenichat nemoci?
Čich je považován za „popelku“ mezi lidskými smysly. Americký průzkum provedený v roce 2011 zjistil, že přibližně polovina respondentů ve věku 16–30 let by se raději vzdala čichu než svého chytrého telefonu. Čich je úzce spojen s našimi emocemi a vzpomínkami, pomáhá ale také odhalovat potenciální hrozby, jako jsou zkažené potraviny, toxické látky – nebo nemoci. […]
Hranice nejsou problém: Dva nejúspěšnější čeští spisovatelé v zahraničí
V nemocničních papučích doťape k oknu, které rychle otevře. Vykloní se a vzduch najednou protne zvuk máchajících holubích křídel a tupá rána. Závěr života Bohumila Hrabala je přesně jako v jeho knihách – hořký a nečekaný. V alkoholovém oparu Kdo: Jaroslav Hašek Zajímavost: Kniha vychází i v tatarštině Život šprýmaře, satirika a v neposlední řadě […]
Kam padám a proč jsem nahý? Poznejte významy snů!
Sny si většinou nepamatujeme. Občas ale ano! Často jsou to takové, které se opakují, zanechají v nás silný dojem a donutí nás přemýšlet. O tom, co asi znamenají… Kde se sny berou, proč se nám zdají a proč jsou tak zmatené? Na většinu otázek o nejzajímavější složce spánku vědci stále odpovědět nedovedou. Shodují se však […]
Mechanická zoo z francouzského ostrova. Neuvěřitelné výtvory jako od Verna!
Slavný francouzský spisovatel Jules Verne by se asi hodně divil, kdyby se dnes mohl podívat do svého rodného města Nantes. Na náměstíčku Esplanade des Traceurs de Coques se pokojně prochází mechanický slon, vysoký jako čtyřpatrový dům. Mává ušima, troubí a občas postříká překvapené kolemjdoucí sprškou vody z chobotu. Z jeho hřbetu spokojeně pozoruje okolní svět […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kde všude firmy využijí ICT – od komunikace po automatizaci
21stoleti.cz
Kde všude firmy využijí ICT – od komunikace po automatizaci
Informační a komunikační technologie se staly základním stavebním kamenem, který formuje naše každodenní životy i způsob, jakým pracujeme a podnikáme. Od prvních počítačů až po současné cloudové služb
Za návratem prý stojí kolegyně
nasehvezdy.cz
Za návratem prý stojí kolegyně
Velkolepý návrat herce Davida Gránského (31) do seriálu ZOO má zřejmě skrytý důvod! Dočkat se ho údajně nemohla kolegyně Sára Milfajtová (32), se kterou hraje pár. Jiskra mezi nimi měla přeskočit i
Ústup ledovců způsobuje podle českých vědců hlubokou změnu ekosystémů
21stoleti.cz
Ústup ledovců způsobuje podle českých vědců hlubokou změnu ekosystémů
Mizení pevninských ledovců je jedním z průvodních jevů globální klimatické změny. Důsledkem jsou změny v hydrologickém cyklu nebo ztráta biodiverzity. Na druhé straně se tím otevírají nové možnosti pr
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
V márnici na nás čekalo děsivé překvapení
skutecnepribehy.cz
V márnici na nás čekalo děsivé překvapení
Tajně jsme se chodili dívat do márnice. Tolik jsme toužili po dobrodružství, že jsme vymysleli sázku. Když padla noc, sešli jsme se na hřbitově… Když jsem byla malá, hřbitov v naší vesnici měl úžasné kouzlo. Patřil mezi staré sudetské hřbitovy, a tak byly jeho součástí i opuštěné polorozpadlé hrobky. Nás děti to místo děsilo a fascinovalo zároveň. Dveře do
Kauza Licoricie z Winchesteru: Záhada smrti ženy, které dlužil i král
enigmaplus.cz
Kauza Licoricie z Winchesteru: Záhada smrti ženy, které dlužil i král
V Anglii třináctého století byla tato žena známou a respektovanou osobou i navzdory tomu, že byla židovského původu. Licoricia z Winchesteru se zabývala vysokými financemi, půjčovala peníze královské
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Největší tajemství Grand Canyonu: Havarovalo v něm UFO?
enigmaplus.cz
Největší tajemství Grand Canyonu: Havarovalo v něm UFO?
Platí za jedno z nejúchvatnějších míst naší planety, míst, které si při návštěvě Spojených států nechá ujít jen málokdo. Jde ale také o lokalitu spojenou s řadou pozoruhodných fenoménů a záhad, kt
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento