Domů     Eric Clapton: Svou nejkrásnější píseň věnoval zesnulému synovi
Eric Clapton: Svou nejkrásnější píseň věnoval zesnulému synovi
28.7.2022

Tragédie, která ve své době otřásla celým hudebním světem. Tak lze nazvat smutný příběh, ve kterém figuruje anglický zpěvák, kytarista a skladatel Eric Clapton. Ten totiž před 28 lety přišel o svého malého synka Conora.

Ta nešťastná událost dala vzniknout písni, jejíž tóny stále vhánějí slzy do očí.

Eric Clapton (*1945), který je považovaný za jednoho z nejlepších bluesových kytaristů všech dob, má za sebou neuvěřitelně bohatý život plný šťastných i tragických momentů.

Narodil se v roce 1945 v britském Ripley a už odmalička to vůbec neměl lehké. Vychovávali ho babička s dědečkem, které nejdřív považoval za rodiče a svou matku za sestru. Pravdu se dozvěděl až později.

Stal se z něj introvert, který se často uzavíral do světa hudby. V osmnácti založil první kapelu a v druhé polovině 60. let se stal skutečnou hvězdou, jež vyprodává koncertní haly. Objevily se ale také psychické problémy.

Několikrát Clapton propadl depresím, drogám a alkoholu, vždy se mu ale podařilo se zvednout.

V roce 1979 si vzal anglickou fotografku a modelku Pattie Boyd (*1944), jejich vztah ale nevydržel a definitivně skončil rozvodem v roce 1988. Ta největší bolest však měla teprve přijít.

Bouřlivák Clapton v 70. letech FOTO: Stoned59 / Creative Commons / CC BY 2.0
Bouřlivák Clapton v 70. letech FOTO: Stoned59 / Creative Commons / CC BY 2.0

Hlavně si užít

Poslední roky Claptonova prvního manželství byly jako na horské dráze. Muzikant totiž spíše než bluesového snílka připomínal bouřlivé rockové muzikanty a s počestným životem si velkou hlavu nedělal.

Později sám přiznal, že mu sláva a bohatství jednoduše stouply do hlavy. Peníze rozhazoval za alkohol, drogy i milenky a během poměrně krátké doby vystřídal hned několik vztahů. Dva z nich nakonec vedly k narození nemanželského potomka.

Nejprve to byla dcera Ruth (*1985), kterou měl s manažerkou nahrávací společnosti Ivonne Kelley. To, jak se Clapton tehdy k celé situaci postavil, ilustruje jeho tehdejší sobecký přístup k osobním problémům.

Ačkoli totiž muzikant věděl, že je Ruth ve skutečnosti jeho, zamlčel to na dlouhá léta jak před svou manželkou, tak před veřejností. Až později se ke všemu přiznal a k Ruth si nakonec vybudoval hezký vztah, jenž trvá dodnes.

Matkou syna Conora byla italská modelka Lory Del Santo. FOTO: Enrico Samori / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Matkou syna Conora byla italská modelka Lory Del Santo. FOTO: Enrico Samori / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Narodil se syn

Léta však plynula a s nimi pokračoval i Claptonův svérázný životní styl. V roce 1986 se stal otcem dalšího nemanželského dítěte – chlapce Conora (1986–1991), jehož matkou byla italská modelka Lory Del Santo (*1958).

Vztah k ní však muzikant považoval za vážnější, po Conorově porodu proto navrhl své ženě Pattie, že by mohli bydlet – ona, on, Lory i Conor – pohromadě. Jeho žena však nadšení pro takovou myšlenku vůbec nesdílela.

Místo společné idylky tak následoval rozvod a krátké soužití Erica se svou milenkou a synem. Ani to však moc nefungovalo. „Jak Conor rostl, Eric nesnesl ten nepořádek, který děti dělají.

Špatně snášel přítomnost miminka v životě, který byl dosud tak jednoduchý,“ vzpomíná Lory ve své knize. Dvojice nakonec začala žít odděleně, i když nadále oba partneři udržovali poměrně blízký vztah.

Eric se se svým synem často stýkal a otcovské pouto k němu každým dnem jen a jen sílilo.

Zdrcující zpráva

Zdálo se, že je konečně definitivně pryč doba rozbouřených emocí a určité sebezahleděnosti, s jakou Clapton přistupoval prakticky ke všem svým vztahům.

Jenže pak přišel 20. březen roku 1991. Malý Conor žil v té době u své matky v 53. patře newyorského mrakodrapu. Už od probuzení čekal na svého otce, který ho měl vyzvednout. V plánu byla návštěva zoologické zahrady.

„Kolem 11. hodiny dopoledne ale najednou zazvonil telefon. Na druhém konci jsem slyšel Lori, brečela jako smyslů zbavená, že Conor je mrtvý.

Řekl jsem jen, že hned přijedu,“ vzpomíná dnes Eric Clapton a dodává, že když se přiblížil k bloku, kde bydleli, a spatřil ulici plnou policistů a sanitku, nedokázal jet dál. „Otočil jsem se a utekl pryč.

Chodil jsem kolem a dvě hodiny se přemlouval.“ Nakonec našel odvahu a vyjel do 53. patra, kde se ta hrůzná zpráva potvrdila. Co se ale přesně stalo?

Otisk rukou geniálního kytaristy v Hollywoodu FOTO: Nick Wille / Creative Commons / volné dílo
Otisk rukou geniálního kytaristy v Hollywoodu FOTO: Nick Wille / Creative Commons / volné dílo

Vypadl z okna

Přesný průběh té tragické nehody mu oznámili lékaři. Za vše mohla strašlivá shoda náhod. Toho dne totiž domovník čistil velké francouzské okno nacházející se v obývacím pokoji. Conor si přitom hrál s chůvou na schovávanou a rozjařeně běhal po celém bytě.

V jednu chvíli si to ale namířil přímo k otevřenému oknu, a to přesně ve chvíli, kdy se všichni kolem dívali jinam. Nikdo už ho nestihl zastavit. Jeho pád ukončila až střecha sousedního čtyřpatrového domu.

I dnes po tak dlouhé době prý Eric Clapton nedokáže o těchto událostech hovořit bez pláče. Vzpomíná, že naposledy spatřil Conora v pohřebním ústavu, kde ležel pomlácený s roztříštěnou hlavou.

„Můj malý chlapeček… Rozloučil jsem se s ním a poprosil ho za odpuštění, že jsem nebyl dobrý táta… Že jsem ho neochránil…,“ říká v jednom rozhovoru. Jaké byly další měsíce a roky života tohoto slavného hudebníka?

Poslední vzkaz

Následovalo období, kdy byli oba Conorovi rodiče psychicky zcela na dně. Pohřeb byl bolestivý stejně jako každé usínání a každá vzpomínka na chvíle strávené s Conorem. Krátce po posledním rozloučení s chlapcem však zpěváka a kytaristu potkal další velký šok.

V poště totiž nalezl dopis od Conora s ručně napsaným vzkazem „Mám tě rád“. Okolnosti této zvláštní události později vysvětlila Lory. Podle ní se krátce před svou smrtí chlapeček pokoušel psát, ale nevěděl co.

Jeho matka ho vyzvala, ať napíše tátovi, že ho má rád, a on tak učinil. Vzkaz pak dali do obálky a poslali do Londýna, kde v té době Clapton žil. Dorazil ovšem až po tragédii a následném pohřbu.

Lze si asi jen těžko představit, jaké pocity při jeho otevření Clapton prožíval. Navzdory všemu ho však osobní tragédie nezlomila. Oporu totiž našel – jako už mnohokrát předtím – v hudbě.

Všechno je v té písni

O necelý rok později, v lednu 1992, vyšla jako součást soundtracku k americkému filmu Opojení (v originále Rush – pozn. redakce) píseň s názvem Tears in Heaven – Slzy v nebi. „Za těmi dveřmi, tam je mír, jsem si jist.

A vím, že nebudou žádné další, slzy v nebi,“ zpívá Eric Clapton v dojímavé bluesrockové baladě.

Právě jako již postaršího muže omláceného životem, zpívajícího uprostřed pódia s kytarou na klíně tento posmutnělý song, si Erica Claptona pamatuje dnes snad nejvíc lidí. Singl Tears in Heaven se stal jednou z nejúspěšnějších písní vůbec.

Dlouhou dobu okupoval přední příčky hitparád a hudebník za něj získal tři ceny Grammy v kategoriích píseň roku, nahrávka roku a nejlepší mužský popový zpěv. A těžko se tomu uznání ze strany kritiků i fanoušků divit.

Emoce, které se za písní skrývají, jsou totiž kvůli bolesti autora tak silné a opravdové, že musejí zasáhnout snad úplně každého.

Foto: Ckuhl / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Enrico Samori / Creative Commons / CC BY-SA 2.0, Stoned59 / Creative Commons / CC BY 2.0, Nick Wille / Creative Commons / volné dílo
Související články
Lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Lifestyle
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Lifestyle
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan