Domů     Dluhy Oskara Nedbala: Doženou ho až ke skoku z okna!
Dluhy Oskara Nedbala: Doženou ho až ke skoku z okna!
28.7.2022

Má talent od Boha a energie na rozdávání. Oskar Nedbal, jeden z nejslavnějších žáků Antonína Dvořáka, pracuje na sto procent až do svého konce a za svůj život dokáže čelit dlouhé řadě tragédií. Je geniálním hudebníkem, ale slabým obchodníkem. A na svých chabých obchodních zkušenostech nakonec ztroskotá.

Místností se line změť melodií přehlušovaná dětským smíchem a pokřikováním. Druhý nejmladší Oskar (1874–1930) se se svými šesti sourozenci právě rozehrává před nacvičováním českých koled na blížící se Štědrý den.

Všechny děti jsou k lásce k hudbě vedené již odmalička otcem Karlem Nedbalem (1836–1889), který si i ve své právnické kariéře nachází místo pro vedení hudebního spolku v Táboře, kde se celá rodina usadí.

V dětských srdcích nechybí ani silné vlastenecké cítění, které jim vštěpují oba rodiče. Malý Oskar již téměř v plenkách instinktivně sahá po houslích, jako by tušil, že za čas přesídlí na příbuznou violu, která ho proslaví.

Od tympánu k houslím

„Ten chlapec má nejen výjimečný talent. On má o hudbu skutečný zájem,“ pokyvuje hlavou Oskarův gymnazijní profesor a Karel Nedbal jen hrdě přitakává. V tu chvíli se rozhodne, že synovi dopřeje opravdové hudební vzdělání a zapíše jej na pražskou konzervatoř.

„Trubka? A tympán?“ vykulí překvapeně oči 11letý Oskar na zaměření třídy, kam je přijat.

Zanedlouho ale dochází na soukromé hodiny houslí k profesorovi Ferdinandu Lachnerovi, který spolupracuje se samotným Antonínem Dvořákem (1841–1904)!

Cesta mezi hudební a skladatelské špičky se Oskarovi otevírá rychleji, než by sám čekal.

Studium u slavného Dvořáka

Odložit housle a třímat v rukou violu se Oskar Nedbal odhodlá až po výměně svého profesora na konzervatoři v roce 1887. O čtyři roky později se nadějný violista vypracuje do třídy profesora hudební kompozice Antonína Dvořáka, který těsně před svým odjezdem do Spojených států věnuje talentu svého nového žáka dostatek času.

O úžasném úspěchu absolventského houslového koncertu mladého Oskara si ale může Dvořák už jen číst v novinách.

Na dirigentském stupínku

„Prosím zkusme to ještě jednou a nezapomeňte na výraz,“ zatleská Nedbal ještě coby student konzervatoře a uklidní tak rostoucí hluk v orchestřišti.

Upírají se na něj zraky hudebníků táborského Filharmonického spolku založeného jeho otcem v roce 1877. Oskar se pravidelně účastní společných koncertů ať už s violou či dirigentskou taktovkou v ruce. Má tak dokonalou průpravu pro svou dráhu slavného dirigenta.

Tu odstartuje již v pouhých 22 letech, kdy právě jeho pohyby rukou poprvé řídí Českou filharmonii! Během svého života se Nedbal proslaví ještě v mnoha hudebních tělesech v Londýně, Paříží, ve Vídni i v Petrohradu.

V Českém kvartetu hrál Nedbal na violu. FOTO: A. Ehrlich / Creative Commons / volné dílo
V Českém kvartetu hrál Nedbal na violu. FOTO: A. Ehrlich / Creative Commons / volné dílo

Splynutí čtyř talentů

Na chodbě pražské konzervatoře doplňuje Oskar hrou na violu houslové sólo svého spolužáka Josefa Suka (1874–1935). Improvizací se baví celé dopoledne.

„Co kdybyste založili kvartet?“ uvažuje jejich profesor a přední český violoncellista Hanuš Wihan (1855–1920).

Partu doplňuje houslistou Karlem Hoffmannem (1872–1936) a Ottem Bergrem (1873–1897), hráčem na violoncello. Od roku 1892 nese seskupení spolužáků jméno České kvarteto.

Oskar Nedbal se stává hlavní tváří i manažerem uskupení na dlouhé roky. Hvězdný rozjezd špičkového studentského kvarteta ale zasáhne tragická událost.

Nešťastné životní zlomy

Spoluhráči Otta Bergera jsou zdrceni jeho náhlým úmrtím na tuberkulózu. Jediný, kdo může zastoupit mrtvého kamaráda, je profesor Wihan. Pro Oskara Nedbala ale osobní katastrofy zdaleka nekončí.

„Tvůj starší bratr Vilém se zabil,“ oznamuje mu těžce nemocný otec a sám zanedlouho umírá. „Všichni mě opouštějí!“ pláče Nedbal nad další smrtí, tentokrát své milované a ochořelé ženy Josefiny Setunské (1876–1903).

V náručí svírá jejich teprve dvouletého syna Oskárka (1901–1918). V tu chvíli ještě netuší, že nakonec přežije i jeho.

Od rozvodu ke sňatku

Láska zasáhne muzikantovo srdce znovu, když se sblíží s manželkou spoluhráče Hoffmanna. Rozvod Marie a Karla Hoffmannových je na spadnutí, přesto Nedbal se svou budoucí chotí prchá před společenským skandálem na cesty Středním východem.

Na nějaký čas se poté usazují v Uhrách a ve Vídni. Po komplikovaném rozvodu Hoffmanových stvrdí pár v červnu roku 1910 svůj vztah manželským slibem. Nedbalovi se konečně začíná zase dařit.

Tvoří střídavě v rodné zemi i v blízkosti Jaderského moře a v roce 1913 uvede svou slavnou operetu Polská krev, které tleská celý muzikantský svět.

S manželkou Marií v roce 1928 FOTO: digitalniknihovna / Creative Commons / volné dílo
S manželkou Marií v roce 1928 FOTO: digitalniknihovna / Creative Commons / volné dílo

Poslední psaní nešťastného Oskárka

První světová válka je pomalu u konce a Evropa jásá. Ne tak však Oskar Nedbal. Zrovna pracuje v zámečku v Plané nad Lužnicí na dalším díle, když obdrží zmatečnou zprávu. Jeho jediný syn Oskárek v dopise píše: „Tatínku, odpust mi mé prohřešky a chování.

Slibuji, že brzy na bojišti prokáži, že jsem čestný.“ Sotva se rozrušený Nedbal vydá na cestu za svým 17letým synem, drží v rukou další psaní:

„Váš syn Oskar se zastřelil na vojně v Pešti ve chvíli, kdy měl stráž.“ Oskárka hluboce zasáhne dětství i dospívání bez matky. Otec na něj věčně nemá čas a stále problémovější Oskar Nedbal mladší vyrůstá v rodině Setunských.

Bojí se, že o něj táta nemá zájem a chvíli před smrtí prožívá hlubokou krizi. V okamžiku, kdy mačká spoušť, netuší, že otec je už na cestě za ním.

Odvrácená tvář úspěchu

Vznik Československa přitáhne Nedbalovy zpět domů, ale krajané skladatele zklamou. Setkává se zde jen se závistí a nepochopením. „Spolčuje se s Rakušáky,“ pomlouvají ho Pražané a dávají mu najevo své pohrdání.

Na žádost o angažmá v České filharmonii i Národním divadle dostává zamítavé odpovědi. „Tady si již nezahraji,“ zoufá si hudebník. Nedbalovi nezbývá než zkusit štěstí na Slovensku na pozici ředitele opery Slovenského národního divadla.

Atmosféra i finanční podmínky v divadle jsou na pováženou, ale to důvěřivého Nedbala neodradí od ředitelských a uměleckých plánů. Divadlu svítá na lepší časy, ale česká muzikantská hvězda si jeho vedením pomalu kope hrob.

Nezastavitelný krach divadla

Zpočátku se situace na Slovensku vyvíjí příznivě a Nedbal získává hluboké uznání odborné veřejnosti.

„Bravo!“ slyší konečně opět z hledišť pražských divadel, kam přiveze se slovenským souborem zpracování opery Sedlák kavalír a alespoň chvíli si lebedí v pocitu zadostiučinění. Slovenská opera pod jeho rukama vzkvétá, ale skladatel udělá osudovou chybu.

Přijme nabídku na vedení celého divadla, ačkoliv je prodchnuté finančními problémy. „Neproudí sem peníze, každý po mně něco žádá a všichni se jen hádají,“ stěžuje si Nedbal Marii na náladu v divadle, která se den ode dne zhoršuje. Doma tím ale vyvolá jen další hádku.

Oskar Nedbal byl pohřben na záhřebském hřbitově Mirogoj, dnes už ale jeho ostatky spočívají na pražském Slavíně.. FOTO:Budgiekiller / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Oskar Nedbal byl pohřben na záhřebském hřbitově Mirogoj, dnes už ale jeho ostatky spočívají na pražském Slavíně.. FOTO:Budgiekiller / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Poslední zbytky sil

Skladatel cítí, že už nemá sílu divadlo vést. Navíc další zájezd do Prahy končí finanční ztrátou a v očích divadelníků je viník jasný – Oskar Nedbal. Nejsou peníze na výplaty, penále rostou na všech stranách a Nedbal se dozvídá šokující rozhodnutí.

Celou škodu musí uhradit sám! „Žádost o finanční pomoc je zamítnuta,“ přichází nelítostná zpráva z nového vedení Slovenského národního divadla.

Nedbal zrovna putuje do chorvatského Záhřebu na vystoupení s tamní filharmonií a pod tíhou dlouhé cesty, zákeřných intrik a bolestivých pomluv se hroutí. Vánoční koncert odehraje s vypětím posledních sil.

Štědrý den roku 1930 mu jen oživuje vzpomínky na všechny blízké, kteří navždy odešli. Manželka, syn, rodina, přátelé… Oskar Nedbal se skokem z okna v divadle vydá na cestu za nimi.

Foto: sechtl-vosecek.ucw / Creative Commons / CC BY 2.5, A. Ehrlich / Creative Commons / volné dílo, digitalniknihovna / Creative Commons / volné dílo, Budgiekiller / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Související články
Historie
Tábor: Revoluční hradby a sen, který nevyšel
„To je on! Tábor!“ šeptají poutníci, když se před nimi vynoří věže a hradby na vysokém ostrohu. Míří sem z blízka i z daleka za vidinou lepšího života. Vysoký ostroh nad řekou Lužnicí a Tismenickým potokem je jako stvořený pro bezpečné sídlo. Nabízí výhled daleko do kraje a současně je ze tří stran chráněn strmými svahy a […]
Historie
Škraloupy amerických prezidentů pod lupou
Nejmocnější muži světa balancují na hraně zákona. Američtí prezidenti jsou nejviditelnějšími figurami na světové scéně, a není proto divu, že jsou pod neustálým dohledem médií, oponentů, ale i obyčejných lidí. Jejich kroky a činy jsou podrobeny mnohem přísnějším měřítkům. Vyprávět by o tom mohl třeba Bill Clinton s aférou „Cigars“. Kdyby americká veřejnost znala obsah dopisů, […]
Historie
Těhotenství z moči dokázaly odhalit už starověké Egypťanky
Kdy se začaly používat těhotenské testy? Překvapivě nejde o žádnou novodobou záležitost. Už starověké ženy si s tím dokázaly docela obstojně poradit a zjistit, zda se skutečně nacházejí ve stavu očekávání.   Překvapivě už starověké Egypťanky si v době kolem r. 1350 př. n. l. dokázaly ověřit, zda jsou v jiném stavu. Několik dnů po sobě močily na […]
Historie
100 let od smrti Franze Kafky: Co napsal, to spálil!
Prsty na nohou se zbarvují do temně fialova. Už se neuzdraví. Skousne ret, aby překoval bolest. Teploty se blíží téměř k nule a jeho rodiče nemají na boty. Vykročí k další vsi. Prodává sponky i mašličky, aby přilepšil rodinnému rozpočtu…   Chlapec se jmenuje Hermann Kafka (1852–1931) a časem se vypracuje na movitého podnikatele. Psát […]
reklama
svět zločinu
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
Za co všechno se chodilo do basy za komunismu?
Za bývalého režimu se dalo sedět ve vězení za ledacos, co dnes stěží chápeme. Třeba za koupi západního vozu nebo cizí literatury. I nevinná legrace v restauraci může skončit tragicky, když v ní sedí konfident. Peníze, které vám přijdou omylem na účet, jsou cestou za mříže. A na sovětskou vlajku není radno sahat, abyste nepřivolali […]
O. J. Simpson: Možná jsem ji opravdu zabil já
Jmenuje se O. J. Simpson. Je dnes už bývalou legendou amerického fotbalu, průměrným hollywoodským hercem, dokonce i spisovatelem. Jestli si k tomu přidáte i slovo „vrah“, necháme už na vás. Píše se rok 1977. Hvězda nejsledovanějšího amerického sportu O. J. Simpson přichází do svého oblíbeného privátního klubu Daisy v Beverly Hills. Krásná, čerstvě osmnáctiletá blonďatá recepční Nicole […]
Škrtiči z kopců: Děti celebrit radši nevraždíme!
Na zadním sedadle se krčí 24letá Catharine Lorre Bakerová. Na rukou má pouta. Dva policisté v civilu vepředu zatím probírají její peněženku. Mezi doklady vyloví rodinnou fotku. Na klíně muže sedí děvčátko. „To je Peter Lorre, fakt je jeho dcera!“ houkne jeden z mužů. Cathy brzy odchází s podlamujícími se koleny domů. V tu chvíli […]
reklama
svět zločinu
Čeští sérioví vrazi se neštítí vraždit ani pro pár korun
Sérioví vrazi. Zní to jako cizí pojem, s nímž naše země nemůže a nechce mít nic společného. Bohužel, tohle není pouze sousloví, ale tvrdá realita. Sériové vrahy má i Česká republika. Někteří z nich se ke své bestiálnosti přiznají, jiní ji zapírají pomalu do posledního dechu. Karel Šťovíček – jako mladistvý napadl matku, jako dospělý […]
Charles S. Dutton: Ve věznici napadne „bílého“ bachaře
Jak mladý Charles S. Dutton začínal svou cestu k herecké slávě, nebylo všechno růžové. Vzal násilí do svých rukou a skončil ve vězení, ale nakonec se vymanil z temné minulosti a stal se ikonou filmového průmyslu.   Charles S. Dutton, známý herec a režisér, zažil dramatické vzestupy a pády v průběhu své kariéry. Jeho cesta […]
Deviant si holčičku vyhlédne v lese, rozmlátí o ni paličku na maso
Muž kolem čtyřiceti let si nervózně přihne z láhve vodky. Není to žádný kulturista, i když z něj jde strach. Působí podivně a možná proto má problém u děvčat. Ani při použití násilí to nejde, protože se brání. Na děti má ale síly dost. Na oběť se navíc dobře vybaví. Po ruce má totiž škrtidlo, […]
Sharon Tate: Krutá smrt hollywoodské hvězdy
Nadějná herečka a těhotná matka Sharon Tate byla brutálně zavražděna v roce 1969. Vražda šokovala svět a dodnes zůstává symbolem krutosti a zla. Sharon Tate se narodila v roce 1943 a už od mala snila o herecké kariéře. V šestnácti letech se stala miss Texas a brzy se prosadila v Hollywoodu. Hrála v menších rolích […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na seznamce jsem našla toho pravého!
skutecnepribehy.cz
Na seznamce jsem našla toho pravého!
Na muže jsem štěstí neměla, a tak jsem se spíše ze zvědavosti přihlásila na seznamku. Lásku jsem ani nehledala, ale ona si mě stejně našla. Mnoho z nás dá na první dojem a věří v lásku na první pohled. V případě mě a Tondy byl průběh seznámení, vztahu i hledání společné cesty úplně jiný. Dá se říct, že opačný. Od rozčarování
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
nasehvezdy.cz
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
Herečka a moderátorka Víkendové Snídaně Dana Morávková (52) s láskou pečuje o svého manžela, klavíristu Petra Maláska (59). Ten před několika týdny ošklivě upadl na kole a zlomil si obě ruce. Ačkoli u
Drobenkový koláč s borůvkami
tisicereceptu.cz
Drobenkový koláč s borůvkami
Drobenku můžete různě kombinovat: místo hrubé mouky použít mleté ořechy, přidat skořici, vanilku. Ingredience na 1 plech Na těsto 250 g hladké mouky 125 ml mléka 1 vejce 50 g cukru 50 g m
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
epochalnisvet.cz
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
Služba Copernicus Climate Change Service (C3S), financovaná Evropskou komisí, uvedla, že květen 2024 byl celosvětově nejteplejším květnem v historii měření, s globální průměrnou teplotou vzduchu při zemském povrchu o 0,65 °C vyšší, než je průměr z let 1991–2020. To představuje už 12 po sobě jdoucích měsíců, kdy globální průměrná teplota dosáhla rekordní hodnoty pro příslušný
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
enigmaplus.cz
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
Díky nejrůznějším přírodním jevům, které si lidé odjakživa neuměli vysvětlit, postupem času vznikala celá řada mytických bytostí. Vědci se vydali například po stopách bájných příběhů o Kyklopech [
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
panidomu.cz
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
Město Tábor v létě nabídne rozmanité kulturní akce. Těšit se můžete na stálice letního programu Jazzový Tábor a festival pouličního divadla Komedianti v ulicích. Koncerty klasické hudby a rekonstrukcí historické bitvy vzdáme hold husitskému hejtmanu Janu Žižkovi, jenž skonal právě před 600 lety. Milovníci jazzu si přijdou na své v sobotu 13. července. Jazzový Tábor,
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
nejsemsama.cz
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
Toužíte letos po dovolené v Africe, ale horké klima vás neláká? Zvolte Tunisko, které vám díky své poloze nabídne nejen ideální počasí, ale také nádherné pláže a fascinující památky. Milovníci historie si tu přijdou na své! V severní Africe jen zhruba 150 km od Sicílie leží země, jejíž historie a kulturní dědictví sahá až do starověku. Je
Speciální povrchy v koupelně
rezidenceonline.cz
Speciální povrchy v koupelně
Uživatelský komfort v hygienické zóně zvyšují úpravy a technologie, jež znesnadňují usazování nečistot a vodního kamene, ulpívání otisků prstů a samozřejmě rovněž zjednodušují čištění veškerých souvisejících koupelnových ploch. Úpravy materiálů v rámci výroby nebo aplikované dodatečně usnadňují díky svým jedinečným vlastnostem údržbu umyvadel, umývátek, klozetů, van a další sanitární keramiky, stejně jako obkladů, sprchových a
Střední Čechy z paluby výletní lodě
epochanacestach.cz
Střední Čechy z paluby výletní lodě
Cestovat se dá nejrůznějšími způsoby, ale plout krajinou po meandrujících řekách má šmrnc a romantický nádech. Střední Čechy protíná několik významných řek, z nichž hned dvě jsou splavné pro velké výletní lodě. Nastupte na palubu a poznejte místa, která inspirovala třeba české umělce. Vltava: z Prahy až ke Slapské přehradě Jedním z nejkrásnějších úseků řeky Vltavy jsou
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
iluxus.cz
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
SHA Wellness Clinic nedaleko španělského Alicante představila tři Grand Suites, navržené prestižním designérem Lázaro Rosa-Violánem. Nově navržené apartmány vyvažují neutrální tóny s barevnými akcenty
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
historyplus.cz
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
„Račte s námi, dámo,“ říká ostře americký úředník cizince, která právě připlula z Japonska do Kalifornie. Mezi oběma státy panuje napětí kvůli nedávno přijatému zákonu, znemožňujícímu cizincům vlastnit v Kalifornii půdu. Zásah v mezinárodní přestřelce schytá i jedna z prvních českých světoběžnic.   Narodila se v listopadu a sychravé zůstane celé její dětství. Barbora Markéta
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
21stoleti.cz
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
Koně sehráli důležitou roli v historii lidstva, umožnili lidem cesty na dlouhé vzdálenosti, převoz těžkých břemen i obsluhu strojů. Díky koním se mohli rychle stěhovat z místa na místo i bojovat z jej