Skip to content
reklama

SOCIAL FREEZING: Volba i jediná možnosti při zachování plodnosti

Odkládání rodičovství je trendem s dlouhodobě stoupající tendencí. Odborníci na reprodukční medicínu ho přitom uvádějí jako jednu z hlavních příčin rostoucího počtu IVF terapií.

Pokud jde o onkologické pacientky, postup je potřeba konzultovat s odborníky z onkologie i reprodukční medicíny. Foto: TZ

Řešením pro zachování plodnosti v pozdějším věku může být i tzv. social freezing, tedy odběr a zmrazení vlastních pohlavních buněk. Ideální je absolvovat jej co nejdříve, zejména pokud jde o ženy, u kterých kvalita vajíček věkem výrazně klesá.

Pacienti s plánovanou onkologickou léčbou mají odběr a kryokonzervaci pohlavních buněk hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, a to i v případě, že jej absolvují na soukromé IVF klinice.

První fáze

Tzv. social freezing u žen ve své podstatě odpovídá první fázi léčby neplodnosti. Během hormonální stimulace je růst folikulů ve vaječnících monitorován ultrazvukovým vyšetřením, následně pacientka přichází k odběru vajíček a jejich zmrazení.

Aby měla žena solidní šanci, že po deseti letech se zamrazenými vajíčky otěhotní, potřebuje jich podle literatury přibližně třicet. Lékař s praxí již odhadne, kolik odběrů bude daná pacientka muset podstoupit a zda je pro ni tato metoda vhodná a také vzhledem k věku možná,“ říká MUDr. Hana Višňová, vedoucí lékařka pražské kliniky IVF CUBE.

blank
Hormonální stimulace s odběrem vajíček zabere přibližně dva týdny a může vyžadovat odklad samotné onkologické léčby. Foto: TZ

Na vlastní žádost jen pro samoplátce

V České republice zatím není metoda social freezing žádána ve velkém a důvodem je také její finanční náročnost. Cena jednoho cyklu včetně léků se totiž pohybuje okolo 35–45 tisíc Kč a na vlastní žádost si ji zájemkyně hradí sama.

Některé firmy dokonce nabízejí svým zaměstnankyním úhradu nákladů spojených se zmrazením vajíček jako firemní benefit. Tato možnost může být zajímavá pro mladé ženy, které začínají s budováním kariéry a v období příštích čtyř až pěti let mateřství neplánují.

V žádném případě však social freezing nelze vnímat jako stoprocentně funkční pojistku, se kterou může žena odkládat těhotenství na období po čtyřicítce,“ upozorňuje H. Višňová.

Onkologičtí pacienti mají výjimku

Rozhodnutí o zmrazení vlastních pohlavních buněk však nemusí být jen výsledkem pragmatického plánování kariéry či osobního života. Čím dál častěji ho využívají také páry nebo jednotlivci, kteří mají zdravotní indikaci, např.

onkologické onemocnění. Budoucí plodnost onkologických pacientů může ohrozit buď samotný nádor přímo poškozující reprodukční orgány, nebo plánová léčba. Také samotná délka onkologické terapie, která často trvá 5-10 let, způsobí odložení rodičovství do vyššího věku, kdy plodnost významně klesá,“ vysvětluje H. Višňová.

Dobrá zpráva je, že od začátku roku náklady na odběr pohlavních buněk (včetně hormonální stimulace u žen) a jejich kryokonzervaci u onkologických pacientů hradí zdravotní pojišťovna. Ta proplácí i náklady na jejich následné uchování, a to po dobu nejdéle deseti let.

Rozhoduje čas

Tak jako je plodnost biologicky limitovaná věkem, i při metodě „social freezing“ platí, že o úspěšnosti rozhoduje správné načasování.

blank
Proto není vhodné odkládat konzultaci a je třeba přijít se poradit co nejdříve. Foto: TZ

U žen je ideální odebrat vajíčka před třicátým rokem života, později metoda z medicínského hlediska ztrácí smysl. Ačkoli teoreticky mohou být zmrazena i více než deset let, těhotenství není vhodné odkládat příliš dlouho, jinak může pro ženu představovat velké zdravotní riziko.

Jednoduše, ženské tělo není fyziologicky stavěno na porody ve vysokém věku,“ dodává H. Višňová.

Foto: Úvodní foto: TZ
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Liberecký kraj dětem: Tipy na dva výlety
epochanacestach.cz

Liberecký kraj dětem: Tipy...

K příjemným procházkám svádí Mravenčí stezka v...
Pohřbený deník: Vysvětlí objev hrobu krvavé tajemství kruté šlechtičny?
enigmaplus.cz

Pohřbený deník: Vysvětlí objev...

Postavu krvelačné uherské hraběnky Alžběty...
PRU58 má zahrádku
iluxus.cz

PRU58 má zahrádku

Vyhlášená holešovická restaurace PRU58 je klenotem...
Bez ducha ve mně jsem jen poloviční člověk
skutecnepribehy.cz

Bez ducha ve mně jsem jen...

S nešťastným duchem jsem žila řadu let....
Dechberoucí udržitelná rezidence ve svahu
rezidenceonline.cz

Dechberoucí udržitelná...

To, co bylo původně plánováno jako...
Pistáciový dort
tisicereceptu.cz

Pistáciový dort

Dobrota na neděli či na oslavu Suroviny 85 g hrubě mletých...
Když očí pálí
panidomu.cz

Když očí pálí

Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato...
Podvedla Berenika manžela s milencem?
nasehvezdy.cz

Podvedla Berenika manžela s...

Krásná BERENIKA...
Stubby chytal zvědy za zadek
epochalnisvet.cz

Stubby chytal zvědy za zadek

„To přece nejde! Sem psi nesmějí!“ rozčílí se recepční...
Léčba viru podobného HIV u opic je nadějí i pro lidstvo
21stoleti.cz

Léčba viru podobného HIV u...

Virus HIV způsobuje u lidí onemocnění AIDS...
Tajemství reflexní terapie: Odrážejí chodidla náš zdravotní stav?
enigmaplus.cz

Tajemství reflexní terapie:...

Reflexní terapie vychází z přesvědčení,...
Dokáže Tatiana Dyková uhlídat manžela?
nasehvezdy.cz

Dokáže Tatiana Dyková...

Mít za manžela idol ženských...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha