Ve sportu jsou emoce důležité do té míry, že někdy mohou rozhodnout o výhře a prohře. Pravděpodobně je častější, že sportovec podává slabší výkony kvůli emocionálním a mentálním aspektům než kvůli technickým nebo fyzickým aspektům.
Proto je duševní a emocionální práce tak důležitá pro zlepšení vašeho výkonu. V tomto článku vám představíme různé možnosti, které máte k dispozici, když při sportu pocítíte škodlivé emoce.
Pro ilustraci významu emocí uvádíme několik příkladů situací, kdy mohou ovlivnit výkon ve sportu:
Když cítíte komplex méněcennosti nebo nízkou důvěru ve své schopnosti, když čelíte určitému týmu nebo soupeři.
Když vás protivník urazí a vy se rozzlobíte a dostanete trest.
Sportovci, kteří příliš přemýšlejí a pod tlakem se hroutí, když je sázka příliš vysoká
Speciálním případem sportu, kde emoce hrají obrovskou roli, je poker, který se přibližně od přelomu století, a hlavně od roku 2003, kdy se amatérskému hráči Chrisi Moneymakerovi povedlo přes online hraní kvalifikovat na hlavní turnaj World Series of Poker, považovaného za neoficiální mistrovství světa, které vyhrál.
Vítězství si připsal nejen díky logickému myšlení, ale také díky skvělé emoční inteligenci.
Tato událost měla za následek velký růst počtu hráčů online pokeru na různých platformách a v dnešní době je online poker pravděpodobně rozšířenější než “živá” varianta.
Veřejnost se stále více kloní k názoru, že jej lze, podobně jako šachy, považovat za sport. Koneckonců, jen o pověstný chloupek unikla pokeru možnost stát s v roce 2024 ukázkový olympijským sportem.
Stránky, kde lze nalézt taktické poker tipy pro zlepšení vlastních postupů i zmatení soupeře se shodují v tom, že nedávat najevo emoce, které by prozradily, co máte v ruce, je žádoucí.
Přestože v online verzi nedochází k přímé konfrontaci mezi hráči, i v takové hře je kontrola emocí stejně důležitá jako v jiných sportech.
Emoce mohou mít velký vliv na váš výkon, ať už se vám to líbí, nebo ne. Mohou být spojenci nebo nepřáteli a záleží na tom, co s nimi uděláte. Když se u vás objeví nežádoucí emoce, máte k dispozici několik možností.
Možnost 1: Nedělat nic
Tato možnost jistě nevyžaduje velké úsilí, ale také nebude mít velký efekt. Představme si vnitřní řeč sportovce v individuálním sportu, který cítí nával úzkosti: „Co když prohraju zápas? Všichni očekávají, že vyhraju, a to by byla škoda.
Začínám příliš přemýšlet a to mi uškodí. Ale ne, právě jsem získal dva body za sebou. Nechci, aby se můj soupeř vrátil. Kolegové z týmu a trenér si budou myslet, že jsem špatný, když nevyhraju.
Je pravděpodobně častější, že sportovec podává slabé výkony spíše kvůli emocionálním a mentálním aspektům než kvůli technickým nebo fyzickým aspektům
Tato vnitřní diskuse nemusí být nutně škodlivá, pokud si ji sportovec uvědomí a zaměří se na to, co musí v daném okamžiku udělat, aby zvítězil. Na druhou stranu, pokud sportovec nechá tento vnitřní diskurz bez kontroly, bude pro něj obtížné podat dobrý výkon.
Je dokonce možné, že tento diskurz probíhá, aniž by si to sportovec uvědomoval! To neznamená, že to nebude mít vliv, protože to bude mít vliv na mysl a tělo, ale nevědomě. Možná se vám to stalo při nějaké fyzické aktivitě nebo dokonce při běhu.
Po několika minutách si uvědomíte, že jste byli zcela ztraceni v myšlenkách a že vaše tempo nebo intenzita klesly, aniž byste si toho byli vědomi.
Dobrou zprávou je, že čím více budete věnovat pozornost svým emocím, tím menší je pravděpodobnost, že se vám to stane. Jinými slovy, cvičit, cvičit a ještě jednou cvičit.
Stručně řečeno, nedělat nic, když cítíte škodlivou emoci, je zřídkakdy tou nejlepší volbou.
Poznejte sami sebe a vyzkoušejte různé metody
Možnost 2: Vyjádření emocí
Vezmeme-li si příklad rozzlobeného sportovce, který dostal trest, protože neuměl ovládat své emoce. Vyjádření hněvu zjevně nebylo tou nejlepší volbou, protože za svůj čin byl potrestán. V jiných případech to může být dobrý nápad.
Často vidíme, jak tenisté vyjadřují svou nespokojenost házením raketou. Vyjádření této emoce nemusí být nutně škodlivé.
Důležité je se po jeho vyjádření znovu soustředit na další bod a vrátit se na správnou cestu. Záleží na konkrétním člověku. Poznejte sami sebe a vyzkoušejte různé metody.
Udržet hněv v sobě může být ve vašem případě pozitivní, pokud ho dobře zvládnete a nasměrujete dobrým způsobem, ale pro ostatní může být nutné ho vyjádřit, aby nenarušoval zbytek hry.
Je důležité vědět, že nevyjádřené emoce mohou mít vliv na tělo, například zvyšovat napětí ve svalech nebo vyvolávat bolesti hlavy.
Možnost 3: Regulace emocí
Regulace emocí zahrnuje ovlivňování toho, jaké emoce, kdy a jak jsou prožívány a vyjadřovány. Existuje mnoho způsobů, jak regulovat emoce.
Jedním ze způsobů je změnit naše vnímání situace. To může být dobrý nápad, například pokud jste po části hry znechuceni dominancí. Mohli byste si říct: „Odteď se mohu jen zlepšovat.
Hra ještě neskončila, zbývá ještě hodně času.“ Změnou vnímání se rozhodně změní i vaše emoce.
Další technikou regulace emocí je expresivní potlačení. Jedná se o vyhýbání se projevům emocí.
Tato metoda může být ve sportu užitečná, protože pokud soupeři zjistí, že prožíváte škodlivé emoce (například ztrátu sebedůvěry nebo sklíčenost), mohou toho využít ve svůj prospěch. Podívejme se na případ dvou boxerů, kteří spolu bojují.
Pokud dáte najevo nedostatek důvěry ve své schopnosti (ať už svým postojem, nebo jen výrazem tváře), může to soupeře ještě více motivovat a zvýšit jeho sebevědomí.
Změnou vnímání se určitě změní i vaše emoce.
Na závěr je důležité si uvědomit, že naučit se regulovat své emoce je proces, na kterém se obvykle pracuje a který se rozvíjí dlouhodobě. Při zkoušení nové techniky nemůžete očekávat, že bude fungovat okamžitě.
Je také důležité si uvědomit, že každý člověk je jiný a to, co dobře funguje u jednoho sportovce, nemusí být stejně účinné u jiného. Existuje řada dalších technik, které nebyly v tomto sloupci podrobně popsány, ale které vám také mohou pomoci zvládat své emoce:
použití rozptýlení (například hudby), pozitivní vnitřní diskuse, vizualizace požadovaných emocí a jejich intenzity, použití relaxačních technik a mnoho dalších. Využijte tréninky k vyzkoušení některých z nich a buďte trpěliví!