Domů     Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
22.5.2024

Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.

Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen mezi těmito lety absolvuje téměř 1100 beznadějně vyprodaných koncertů.

Je prvním zpěvákem, který čtyřikrát po sobě vyprodá slavnou halu Madison Square Garden v New Yorku. V roce 1969 se také konečně ožení se svou láskou z dřívějších let, Priscillou, která dosáhla věku 21 let, a tudíž se může legálně vdát.

Svatba je to vskutku okázalá, neboť ji organizuje Thomas Parker osobně. Tento muž nenechává nic náhodě a zařídí, aby i velkolepá svatba ještě víc proslavila Elvisovo jméno.

Juliet Prowse, Elvis Presley & Arch Johnson v G.I. Blues Foto: Paramount Pictures / CC - volné dílo
Juliet Prowse, Elvis Presley & Arch Johnson v G.I. Blues Foto: Paramount Pictures / CC – volné dílo

Rozvod, drogy a léky

Manželství, které se na první pohled jeví jako šťastné, však je jako mnohá jiná manželství slavných složité a provázejí ho velké problémy.

I když Elvis tvrdí, že měl všechny své milenky před tím, než si vzal svou ženu, muži s jeho věhlasem se to jen těžko věří. Priscilla se v pozdějších letech zamiluje do svého učitele karate a není vyloučena ani nevěra z její strany.

Manželství nakonec v roce 1973 končí a Priscilla zpěváka opouští i s dcerou Lisou Marií Presley. Na Elvise má tato událost velmi špatný vliv.

Nadměrně užívá léky, injekční narkotika, přejídá se, tudíž brzy trpí velkou obezitou a denně mu mají projít postelí až tři milenky. Velmi často ve svém sídle také pořádá hromadné sexuální a drogové orgie.

Už několik let předtím se mu přezdívalo „chodící lékárna“, protože s sebou na koncerty nechává nosit až tři zavazadla, plná různých narkotik a medikamentů.

Některé záznamy uvádějí, že za posledních 20 měsíců života spolykal až 20 000 pilulek proti bolesti a na uklidnění.

Lisa Marie Presley na automobilovém závodě. Foto: autor neznámý / volné dílo.
Lisa Marie Presley na automobilovém závodě. Foto: autor neznámý / volné dílo.

Král je mrtev, ať žije Král!

Přes všechny tyto události Elvis téměř bez přestání koncertuje, dále trhá rekordy ve vyprodaných vystoupeních a také nalézá novou lásku v podobě devatenáctileté modelky Ginger Alden.

Nezřízený a do jisté míry i zhýralý životní styl si vybírá svou daň na jeho zdraví.

Poslední rok svého života se v podstatě vůbec neobjevuje na veřejnosti bez toho, aniž by v sobě neměl léky či drogy, a žije v podstatě v permanentním drogovém či alkoholovém opojení.

Trpí také jistou formou paranoidní psychózy a několikrát se z jeho domu ozývá střelba, kterou vysvětluje tím, že se bránil, protože ho někdo chtěl zabít.

Jeho hvězda nicméně stále září, a to až do 16. srpna 1977 odpoledne, kdy jeho snoubenka Ginger nalézá v koupelně Elvisova sídla Graceland v americkém Memphisu jeho tělo bez známek života.

Oficiální příčinou smrti podle pitevní zprávy je „smrt následkem srdečního infarktu“. Mnozí se domnívají, že šlo spíše o předávkování drogami, nicméně tuto verzi nelze věrohodně doložit.

Vzor v dobrém i ve zlém

Za svůj poměrně krátký život, který skončil jeho předčasnou smrtí v pouhých 42 letech, se Elvis Presley stal hudební ikonou téměř celé druhé poloviny 20. století.

Jeho osobitý styl hudební, taneční i životní se staly do té doby nevídaným ztělesněním moderního showbyznysu, kterým se mnozí bohužel inspirovali, ovšem pouze v záporném slova smyslu.

Jeho eskapády, zhýralé sexuální a fetišistické praktiky, které vypluly na povrch až po jeho smrti, mu příliš dobré jméno nedělají. Ovšem co se týče hudební scény, patří Elvis Presley k nejvýznamnějším, nejslavnějším a nejúspěšnějším hudebníkům všech dob.

Jen v USA se za dobu jeho aktivního uměleckého života prodalo přes 130 milionů kopií jeho nahrávek a do dnešních dnů počet prodaných kopií přesahuje jednu miliardu.

Elvis v roce 1997. Foto: CBS / CC - volné dílo
Elvis v roce 1997. Foto: CBS / CC – volné dílo

Nesmrtelný Elvis Presley

Rozsah, kterým „Král rock’n’rollu“ ovlivnil svět hudby a životy obyčejných lidí, je nepopsatelný.

Ještě několik dní po oznámení jeho smrti se před jeho pozemkem v slzách hroutili jeho věrní fanoušci a zástupy žen a mnozí tvrdili, že si zde přejí zemřít, protože „život bez Elvise už přece nemá žádný smysl“.

Objevují se také mnohé spekulace, které tvrdí, že nezemřel a pouze se schovává před veřejností. Tyto zprávy jsou ovšem dost nedůvěryhodné. Dodnes jeho bývalé sídlo Graceland navštíví ročně desítky tisíc lidí.

Je tak druhým nejnavštěvovanějším místem v USA hned po Bílém domě a je také příslovečnou Mekkou všech umělců, kteří zde přicházejí, aby se poklonili „Králi“.

Foto: viz. popisky. Úvodní foto: CC - volné dílo
Související články
Historie
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
Historie
Sežrali slavného francouzského objevitele domorodci?
Na širé moře Verrazzano vyplouvá na podzim roku 1523 se čtyřmi loděmi. 17. ledna 1524 však u mysu Fear v dnešní Severní Karolíně přistane jenom Dauphine, další dvě plavidla zničila bouře, třetí potopili Španělé. Mořeplavec Giovanni da Verrazzano (1485–1528) pluje do Nového Světa z pověření francouzského krále Františka I. (1494–1547), který by si z nově objevených zemích […]
Historie
Nankingský masakr: Sexuální týrání Číňanek japonskými vojáky patřilo léta k tabuizovaným tématům
Když je 13. prosince 1937 dobyto japonské město Nanking, japonští vojáci začnou řádit. S čínskými ženami zacházejí jako s hadrovými panenkami, vybíjí si na nich sexuální pudy. Zajatce krutým způsobem zabíjejí. Proč Japonci vraždí s takovou krutostí? Podle jejich vojenského kodexu cti je život zajatce naprosto bezcenný. Navíc Číňané jsou v početní převaze a Japonci je nechtějí […]
Historie
Tábor: Revoluční hradby a sen, který nevyšel
„To je on! Tábor!“ šeptají poutníci, když se před nimi vynoří věže a hradby na vysokém ostrohu. Míří sem z blízka i z daleka za vidinou lepšího života. Vysoký ostroh nad řekou Lužnicí a Tismenickým potokem je jako stvořený pro bezpečné sídlo. Nabízí výhled daleko do kraje a současně je ze tří stran chráněn strmými svahy a […]
reklama
zajímavosti
Tragédie nad mraky: Let kapely Lynyrd Skynyrd, který změnil rockovou historii
Když osud vzal cestou, která měla vést k hudbě, životy hudebníků se změnily v okamžiku. Příběh pádu letadla, který zastavil srdce jižanského rocku a zanechal svět v šoku. Máme nějaký problém s palivem            Tihle hoši byli od začátku průšviháři. Když už založí kapelu, tak hned několikrát změní její název. Z One percent se přes Noble Five […]
Zmije obecná: Jedem se neplýtvá!
Žádného jiného suchozemského hada nepotkáte v tolika státech světa (v tomto případě 35) a žádný také nevydrží takové teplotní výkyvy – zejména ty směrem do chladu. I proto na zmiji obecnou můžete třeba v Itálii narazit i v úctyhodné nadmořské výšce 2900 metrů. Přesto si libuje ve vyhřívání na slunci, ale ideálně v místech, kde […]
Muzea voskových figurín: Zrodila se na hřbitově!
Před vámi zamračený Jan Žižka, nedaleko vyplazuje jazyk Albert Einstein a zdáli kyne Tom Cruise. Stroj času? Jistě. I tak lze vnímat muzeum voskových figurín. Očekávání, že v době všudypřítomného videa, internetu a sociálních sítí, ztratí význam a zaniknou coby zastaralá forma zábavy, se nenaplnila. Zájem o vosková panoptika neklesá a dokonce se otevírají nová. Přitom […]
Plyšoví medvídci: Roztomilí i zatracovaní
Jen málokterá hračka se dá považovat za roztomilejší a neškodnější, než jsou plyšoví medvídci. Ale než se stanou běžnou ozdobou dětských pokojíčků, musí si své místo na slunci tvrdě vydobýt. Ozvou se dokonce hlasy, které je považují za nebezpečné pro zdravý vývoj dětí a důvod nižší porodnosti! V obchodech si dnes můžeme vybírat ze široké […]
záhady a tajemství
Čarodějnictví a magie: Co na to věda?
Čarodějnictví a magie se lidé báli odedávna. Možná zde svou roli sehrávala i pověrčivost a určité nesmiřitelné pojetí smrti či existence druhého břehu. Duše zemřelých se často stávaly objektem jakéhosi pověrečného strachu… Například staří Mezopotámci dokonce věřili, že pokud nebude duch zemřelého na onom světě spokojený, může nám ublížit nebo dokonce rovněž i zabíjet. Zejména […]
Dolores O ´Riordan: Byla smrt slavné zpěvačky opravdu jen náhoda?
Kdo by neznal hity jako Zombie, Dreams nebo Linger? Věděli jste, že slavná písničkářka Dolores O ´Riordan vystupovala nejprve po hospodách? Poté potkala irské „Brusinky“ a nastartovala slavnou kariéru. Když ale před čtyřmi lety náhle umírá, mezi lidmi se říká, že to není jen tak. Může za to psychika, cizí zavinění, nebo je za vším […]
Kdo tě zabil, božská Marilyn?
Narodila se jako Norma Jean Mortenson, ale svět dobyla už jako Marilyn Monroe. Objevila se na titulní stránce prvního vydání Playboye. Bulvární listy živila svými nekonečnými románky s mocnými muži. A ve svých 36 letech zemřela. Jak? To se dosud nepodařilo uspokojivě vysvětlit.   Pro její dětství se nejlépe hodí slova „psí život“. Její biologická matka […]
Heath Ledger: Šlo o sebevraždu, nebo nešťastnou náhodu?
Australský herec se proslavil především rolí homosexuála ve snímku Zkrocená hora. Než do kin přišel film Temný rytíř, ve kterém fenomenálně ztvárnil padoucha Jokera, za což posmrtně získal Oscara, byl ve svých 28 letech nalezen mrtvý ve svém domě. Co stálo za jeho smrtí?   Ve tři čtvrtě na tři odpoledne dne 22. ledna 2008 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kuskus s kuřetem a zeleninou
tisicereceptu.cz
Kuskus s kuřetem a zeleninou
Zbylo vám trochu pečeného kuřecího masa od oběda? Využijte ho k přípravě dalšího pokrmu. Potřebujete 150 g pečeného kuřecího masa 1 lžíci másla 3 lžíce oleje 250 g kuskusu 1 kuřecí bujón 1
Přidaný cukr zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
21stoleti.cz
Přidaný cukr zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním poh
Ostrov Poveglia: Půda z hnijících těl a popela upálených!
enigmaplus.cz
Ostrov Poveglia: Půda z hnijících těl a popela upálených!
Pouhé tři kilometry od historického centra Benátek se ze severních vod Jaderského moře tyčí malý kus země. Povídá se o něm, že je tvořen převážně z hnijících lidských těl a popela upálených. Toto míst
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
epochalnisvet.cz
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Kaplani se obětovali pro mladé vojáky
historyplus.cz
Kaplani se obětovali pro mladé vojáky
Je klidná, chladná noc. Na americkém parníku SS Dorchester už spí všichni, kteří nemusejí být na hlídce. Krátce před první hodinou ranní se ale plavidlo stane cílem útoku německé ponorky. Dorchester asi s 900 lidmi na palubě jde okamžitě ke dnu. A záchranných vest není dost!   Původně byla postavena jako civilní zaoceánská loď, s
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
iluxus.cz
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
Ivona Dadic, rakouská sedmibojařka, má za sebou pozoruhodnou kariéru a již dosáhla mnoha milníků v atletice. Byla první Rakušankou, která se kvalifikovala na olympijský sedmiboj v roce 2012 v Londýně,
Letní vaření: Když se léto červená
panidomu.cz
Letní vaření: Když se léto červená
Meteorologové hlásí, že příští týden k nám dorazí to pravé letní počasí! Máme tu tedy to krásné období, kdy první zářivé plody lákají k utrhnutí. Nejdřív samozřejmě do pusy a potom? No přece něco dobrého uvařit a také něco uchovat pro strýčka příhodu. Kachní prsa s višňovou omáčkou (4 porce) 500 g kachních prsou, 150 g
Česnekové krevety
nejsemsama.cz
Česnekové krevety
Krevety můžete připravit i v podobě špízů. Zajímavá kombinace je napichovat je střídavě s vodním melounem. Podávejte s opečenými kousky bagety. Ingredience na 4 porce: ● 1 kg neloupaných krevet ● 1 chilli paprička ● 1 stroužek česneku ● citronová šťáva ● sůl ● pepř ● 100 ml olivového oleje Postup: Olivový olej dejte do nádobky nebo pánve, přidejte stroužek česneku a chilli papričku. Zahřejte a nechte chvilku stát, aby
Na nemoc Maciuchové ani láska nestačila
nasehvezdy.cz
Na nemoc Maciuchové ani láska nestačila
Herečka ze seriálu Ulice Hana Maciuchová (†75) vždy rozdávala lidem radost, i když často sama trpěla. Sama o sobě sice říkala, že je obyčejná holka z Moravy, pro většinu lidí však byla Hana Maciuchov
Jak jsme s mým manželem dokázali, že zázraky se dějí
skutecnepribehy.cz
Jak jsme s mým manželem dokázali, že zázraky se dějí
Nebyla to chyba moje ani manželova, že se nám narodilo postižené dítě. K nešťastnému poškození mozku došlo při porodu. Předpotopní technologie doby nedokázala ještě určit vrozené genetické vady a lékaři nebyli příliš sdílní. Mladá, vystrašená maminka jako já byla v přeplněné okresní porodnici jen jednou z mnoha. Porod byl komplikovaný. Veškeré snahy dostat dítě do správné polohy selhávaly. Děťátko