Domů     Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
22.5.2024

Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.

Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen mezi těmito lety absolvuje téměř 1100 beznadějně vyprodaných koncertů.

Je prvním zpěvákem, který čtyřikrát po sobě vyprodá slavnou halu Madison Square Garden v New Yorku. V roce 1969 se také konečně ožení se svou láskou z dřívějších let, Priscillou, která dosáhla věku 21 let, a tudíž se může legálně vdát.

Svatba je to vskutku okázalá, neboť ji organizuje Thomas Parker osobně. Tento muž nenechává nic náhodě a zařídí, aby i velkolepá svatba ještě víc proslavila Elvisovo jméno.

Juliet Prowse, Elvis Presley & Arch Johnson v G.I. Blues Foto: Paramount Pictures / CC - volné dílo
Juliet Prowse, Elvis Presley & Arch Johnson v G.I. Blues Foto: Paramount Pictures / CC – volné dílo

Rozvod, drogy a léky

Manželství, které se na první pohled jeví jako šťastné, však je jako mnohá jiná manželství slavných složité a provázejí ho velké problémy.

I když Elvis tvrdí, že měl všechny své milenky před tím, než si vzal svou ženu, muži s jeho věhlasem se to jen těžko věří. Priscilla se v pozdějších letech zamiluje do svého učitele karate a není vyloučena ani nevěra z její strany.

Manželství nakonec v roce 1973 končí a Priscilla zpěváka opouští i s dcerou Lisou Marií Presley. Na Elvise má tato událost velmi špatný vliv.

Nadměrně užívá léky, injekční narkotika, přejídá se, tudíž brzy trpí velkou obezitou a denně mu mají projít postelí až tři milenky. Velmi často ve svém sídle také pořádá hromadné sexuální a drogové orgie.

Už několik let předtím se mu přezdívalo „chodící lékárna“, protože s sebou na koncerty nechává nosit až tři zavazadla, plná různých narkotik a medikamentů.

Některé záznamy uvádějí, že za posledních 20 měsíců života spolykal až 20 000 pilulek proti bolesti a na uklidnění.

Lisa Marie Presley na automobilovém závodě. Foto: autor neznámý / volné dílo.
Lisa Marie Presley na automobilovém závodě. Foto: autor neznámý / volné dílo.

Král je mrtev, ať žije Král!

Přes všechny tyto události Elvis téměř bez přestání koncertuje, dále trhá rekordy ve vyprodaných vystoupeních a také nalézá novou lásku v podobě devatenáctileté modelky Ginger Alden.

Nezřízený a do jisté míry i zhýralý životní styl si vybírá svou daň na jeho zdraví.

Poslední rok svého života se v podstatě vůbec neobjevuje na veřejnosti bez toho, aniž by v sobě neměl léky či drogy, a žije v podstatě v permanentním drogovém či alkoholovém opojení.

Trpí také jistou formou paranoidní psychózy a několikrát se z jeho domu ozývá střelba, kterou vysvětluje tím, že se bránil, protože ho někdo chtěl zabít.

Jeho hvězda nicméně stále září, a to až do 16. srpna 1977 odpoledne, kdy jeho snoubenka Ginger nalézá v koupelně Elvisova sídla Graceland v americkém Memphisu jeho tělo bez známek života.

Oficiální příčinou smrti podle pitevní zprávy je „smrt následkem srdečního infarktu“. Mnozí se domnívají, že šlo spíše o předávkování drogami, nicméně tuto verzi nelze věrohodně doložit.

Vzor v dobrém i ve zlém

Za svůj poměrně krátký život, který skončil jeho předčasnou smrtí v pouhých 42 letech, se Elvis Presley stal hudební ikonou téměř celé druhé poloviny 20. století.

Jeho osobitý styl hudební, taneční i životní se staly do té doby nevídaným ztělesněním moderního showbyznysu, kterým se mnozí bohužel inspirovali, ovšem pouze v záporném slova smyslu.

Jeho eskapády, zhýralé sexuální a fetišistické praktiky, které vypluly na povrch až po jeho smrti, mu příliš dobré jméno nedělají. Ovšem co se týče hudební scény, patří Elvis Presley k nejvýznamnějším, nejslavnějším a nejúspěšnějším hudebníkům všech dob.

Jen v USA se za dobu jeho aktivního uměleckého života prodalo přes 130 milionů kopií jeho nahrávek a do dnešních dnů počet prodaných kopií přesahuje jednu miliardu.

Elvis v roce 1997. Foto: CBS / CC - volné dílo
Elvis v roce 1997. Foto: CBS / CC – volné dílo

Nesmrtelný Elvis Presley

Rozsah, kterým „Král rock’n’rollu“ ovlivnil svět hudby a životy obyčejných lidí, je nepopsatelný.

Ještě několik dní po oznámení jeho smrti se před jeho pozemkem v slzách hroutili jeho věrní fanoušci a zástupy žen a mnozí tvrdili, že si zde přejí zemřít, protože „život bez Elvise už přece nemá žádný smysl“.

Objevují se také mnohé spekulace, které tvrdí, že nezemřel a pouze se schovává před veřejností. Tyto zprávy jsou ovšem dost nedůvěryhodné. Dodnes jeho bývalé sídlo Graceland navštíví ročně desítky tisíc lidí.

Je tak druhým nejnavštěvovanějším místem v USA hned po Bílém domě a je také příslovečnou Mekkou všech umělců, kteří zde přicházejí, aby se poklonili „Králi“.

Foto: viz. popisky. Úvodní foto: CC - volné dílo
Související články
Historie
Volant patří první dámě Haně Benešové
„Řídit budu já,“ prohlásí sebevědomě emancipovaná první dáma Hana Benešová a její manžel Edvard Beneš poslušně usedne na místo spolujezdce. Nezávislá žena Hana Benešová (1885–1974), která je ale zároveň pro svého muže prezidenta Edvarda Beneše (1884–1948) obrovskou oporou, si řidičský průkaz sice udělala až ve svých 50 letech, ale autům zcela propadá. V roce 1937 […]
Historie
Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům
Rozměry symbolu Istanbulu s nepřehlédnutelnou kopulí by byly impozantní i pro jakoukoliv moderní stavbu. Ty však obsahují ocelové prvky, které ikonická Hagia Sophia rozhodně nemá. Co však má, jsou pohnuté osudy: byl to křesťanský chrám, mešita, muzeum a nově je opět mešitou. A to budí vášně! Hagia Sofia, tedy Chrám Boží moudrosti, okrašluje turecký Istanbul […]
Historie
Benešovy dekrety: Ostře sledované zákony
Ač se to tak ze zpráv v tisku může zdát, Benešovy dekrety nejsou o vyhánění Němců, nejsou legalizací pomsty a už vůbec nejsou dílem jednoho muže. Prezidentské dekrety, označované jako Benešovy, jsou právní normy vydávané exilovou vládou během druhé světové války a krátce po jejím skončení. Přestože většina jich už dávno ztratila platnost, stále budí […]
Historie
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
reklama
věda a technika
Od šarlatánství k vědě: Těžké začátky meteorologie
Meteorologie v polovině 19. století prošla významnou proměnou. Stala se organizovanou veřejnou službou, ovlivňující chod celého státu, od zemědělství po veřejnou bezpečnost. Jedinou její chybičkou bylo, že se na předpovědi nedalo vůbec spoléhat. To se mělo změnit až s příchodem první světové války. Po Velké Británii zahájily činnost národní meteorologické služby také v dalších státech světa a […]
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
záhady a tajemství
Prostějovská Starorežná: Skutečně stál u jejího původu samotný čert?
Co se počátků prostějovského lihovarnictví týče, legenda praví, že kdysi Lucifer vyslal jednoho z čertů na Hanou, aby tam lovil lidské duše. Pekelný posel obcházel hanácká města a vsi, ale nejprve se mu práce nějak nedařila… Konečně úpis! Až v jedné vsi u Prostějova se na něj konečně usmálo štěstí. Našel totiž bohatou selku, která […]
Zločin, rebelie a role zlodějů: Jan Révai mezi žoldnéři a gangstery
Jan Révai si po zkušenostech z vězení zahraje hned několik postav spojených s kriminálním prostředím. V hongkongském akčním filmu Hun shen shin dan hraje parťáka hlavního hrdiny, který se v Praze utká s žoldnéři o vzácný diamant. V muzikálu Rebelové je zase jedním z vojáků utíkajících před vstupem vojsk Varšavské dohody do Československa, kteří nakonec […]
Strašidelný pařížský hřbitov: Bloudí zde upírka či Bílá paní?
Père Lachaise, největší pařížský hřbitov, je prý doslova protkaný duchy a jinými tajemnými přízraky, které zde údajně často vídají i strážci hřbitova. Nelze kupříkladu přehlédnout gigantický náhrobek, jenž patřil baronce Stroganovové, manželce hraběte Demidoffa. Baronka byla vyhoštěna do Paříže a odloučena od svého manžela. Zemřela ve věku 40 let jako velmi bohatá žena. Říká se, […]
Tragédie nad mraky: Let kapely Lynyrd Skynyrd, který změnil rockovou historii
Když osud vzal cestou, která měla vést k hudbě, životy hudebníků se změnily v okamžiku. Příběh pádu letadla, který zastavil srdce jižanského rocku a zanechal svět v šoku. Máme nějaký problém s palivem            Tihle hoši byli od začátku průšviháři. Když už založí kapelu, tak hned několikrát změní její název. Z One percent se přes Noble Five […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při