Dobře se vyspat je základem úspěšného dne, což platí nejenom v dnešní době, ale už od pravěku a starověku. Právě proto klidný noční odpočinek egyptského faraona Ahmoseho I., žijícího v 16. století př. n. l., velice pečlivě sleduje naslouchač.
Jakmile vládce Ahmose I. (vláda 1550-1525 př. n. l.) otevře oči, na jeho pokyn se komnatou ozve zpěv vítající příchod Slunce a zahajující faraonův den, který zní:
„Probuď se v míru, kéž se král probudí v míru, kéž je tvé probuzení pokojné.“ Všichni tím dávají najevo, že se Ahmose dobře vyspal.
Den zahajuje v ranním domě
Čas na lenošení ale nemá Ahmose I. nikdy, jeho denní harmonogram je pevně stanovený, a to dokonce zákonem. Už po probuzení se odebere do Domu rána, své osobní kaple, dává si koupel pro smytí špatné energie.
Sluhové ho pomažou vonnými mastmi, oblečou a poté on sám odslouží mši. Jeho dopoledne je nabité státnickými povinnostmi, přicházejí k audienci nejvyšší úředníci, vojevůdci i vyslanci z ciziny.
Po obědě si Ahmose I. vyhradí čas na projížďku po Thébách, sleduje jejich rozvoj, zdejší ruch a práci lidí.
Nelehký život chudších vrstev
Vládcovi poddaní to nemají vůbec jednoduché. Například egyptští rolníci jsou zvyklí dřít do úmoru, protože musí odevzdávat vysoké daně. S malými příjmy se musí často spokojit i obyvatelé měst. Ani zařízení domů není nijak nákladné.
Tvoří ho jednoduché dřevěné truhlice, často spějí na rohožích uložených na zemi, protože na postele se zmůžou jenom lidé výše postavení. Faraon je na tom ve svém paláci samozřejmě mnohem lépe.
Pokročilé odpoledne stráví Ahmose I. třeba lukostřelbou nebo procházkou, večer si vyhradí pro hostinu, na které nechybí významní úředníci.