Skip to content

Edvard Beneš: Prezident, který hrál fotbal!

Úspěšný diplomat, jeden ze zakladatelů československého státu, uznávaný politik. To vše byl Edvard Beneš.

A k tomu ještě něco navíc: vášnivý sportovec.

2
Edvard Beneš v dresu pražské Slavie.

Suchopárný diplomat, který nikdy neprojevoval žádné velké emoce. Ale Edvard Beneš přece jen jednu vášeň měl – sport. Pokud se podíváme do archivu fotbalového týmu Slavia Praha, zjistíme, že v jeho C týmu hrával začátkem 20.

století jistý Berger, Šícha nebo König.

3
Byť žil hlavně politikou, občas si Beneš udělal čas i na tenis.

Ve skutečnosti se jednalo o tutéž osobu, o mladého středoškolského studenta Edvarda Beneše. Tehdejší středoškolští učitelé hleděli na fotbal jako na závadnou zábavu, proto si Beneš musel vybírat různá cizí jména.

4
Krok k bolševizaci Československa. Vjačeslav M. Molotov podepisuje československo-sovětskou smlouvu (stojící zleva – Z. Fierlinger, K. J. Vorošilov, M. I. Kalinin, E. Beneš, J. V. Stalin).

Asi svůj nejslavnější zápas zažil Beneš 1. listopadu 1901, když na turnaji O stříbrný věnec lipový jeho tým porazil áčko Sparty jednoznačně 6:1. Za céčko Slavie, které plnilo spíše propagační úkoly a jezdilo hlavně na exhibiční zápasy po českém venkově, hrál až do roku 1904, kdy si v zápase proti Vyšehradu zlomil nohu.

5
Edvard Beneš a Jan Masaryk.

Ani poté na sport nezanevřel. Již jako prezident navštívil v roce 1938 pražské hokejové mistrovství a členské příspěvky Slavii platil až do roku 1948.

Foto: Úsatv pro studium totalitních režimů, Slavia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …