Domů     Eduard VIII. a Wallis Simpsonová: Prospěchářka si jej omotá kolem prstu
Eduard VIII. a Wallis Simpsonová: Prospěchářka si jej omotá kolem prstu
11.2.2024

Nyní ještě David (1894–1972), jméno Eduard přijme až později, platí za světáka a šarmantního muže, od kterého si mnozí slibují tak trochu nápravu monarchie.

Věří, že se mu podaří zkostnatělou Británii zmodernizovat tak, aby obstála mezi ostatními evropskými mocnostmi.

I David je zpočátku naladěn na stejnou notu, ovšem jakmile se v jeho životě objeví Američanka Wallis Simpsonová (1896–1986), všechno je jinak.

Zájem nepředstírá

Určitě jsem nebyla žádná kráska a on si mohl vybírat mezi nejkrásnějšími ženami na světě. Samozřejmě už jsem nebyla nijak mladá. Reálně vzato, v mé rodné zemi by mě už považovali za starou dámu.

Jediný důvod, kterým jsem si mohla jeho zájem o mě vysvětlit, byl možná můj nezávislý americký duch, moje přímost, to, co jsem u sebe docela ráda považovala za smysl pro humor a legraci a, nu ano, moji nespoutanou zvědavost, co se týče jeho a všeho s ním spojeného,“ láme si hlavu nad tím, jak mohla okouzlit následníka trůnu Wallis s odstupem času.

Davidovi skutečně imponuje její snaha dozvědět se o něm co nejvíce. Konečně má pocit, že jej někdo poslouchá, aniž by zájem předstíral.

Oporu nenajde téměř v nikom z nejbližších. Přesto se svou Wallis zůstane až do posledních dní a prožijí spolu krásný život.
Oporu nenajde téměř v nikom z nejbližších. Přesto se svou Wallis zůstane až do posledních dní a prožijí spolu krásný život.

S rodinou si hlavu neláme

Královská rodina šílí. David se nijak nerozpakuje a svou novou známost obdarovává drahými šperky, vyžaduje její přítomnost na všech recepcích a je mu úplně jedno, co si o tom myslí ostatní.

„Je mi s ní dobře, jako s nikým jiným,“ odpovídá na všetečné dotazy, proč právě ona, rozvedená Američanka.

„Třeba je to jen poblouznění a David přijde k rozumu, když mu dáme dostatečně najevo, jak nevhodně se chová,“ shodnou se jeho rodiče, královna Marie (1867–1953) a král Jiří V. (1865–1936), a vyloučí jej z pravidelných pozvání na čaj.

Rok tří králů

Začátek roku 1936 prožije královská rodina oděna v černém. Stářím zesláblý Jiří V. umírá 20. ledna a na trůn má usednout jeho nejstarší syn, princ David.

Proklamací se z něj stává Eduard VIII. a všichni z jeho okolí doufají, že onu rebelskou love story nyní hodí za hlavu a zasvětí svůj život trůnu. Mýlí se.

Eduard prožívá dramata na dvou frontách a jedné se vzdá, ovšem k velkému překvapení všech to nebude ta týkající se osobního štěstí. Zatímco Eduard plánuje s Wallis sňatek, zákulisí monarchie naopak formuje odpor vůči svatbě a nové královně.

Jediný, kdo je na Eduardově straně, je Winston Churchill (1874–1965).

„Každý, kdo ho dobře znal a pozoroval ho, zaznamenal, že se jeho nervozita úplně uklidnila…V její společnosti rozkvetl a její charakterové vlastnosti byly pro jeho štěstí tak podstatné jako vzduch pro dýchání,“ zhodnotí. Schyluje se ke skandálu.

Bratr Albert (1895–1952) s Eduardem přeruší styky a proti nápadu oženit se se starší Američankou se staví i veřejnost.

Znepokojivé jsou i výsledky sledování Wallis Simpsonové, z nichž vyjde najevo, že na začátku vztahu s korunním princem se žena stýkala ještě s někým.

Kromě toho je Wallis podezírána, že je v úzkém kontaktu s německým velvyslancem v Londýně Joachimem von Ribbentropem (1893–1946).

Díky vyobrazení Wallis jako sobecké, tvrdé, vypočítavé, intrikánské ženy s vazbami na nacisty nemá britská vláda sebemenší zájem na tom, aby tato žena setrvala po boku Eduarda VIII. Ten však za svou lásku bojuje a navrhuje různá řešení, netrvá na tom, aby se stala královnou, vzdát se jí ale nehodlá.

Delikátní aféra vyústí v něco nečekaného. Eduard VIII. podepíše 10. prosince 1936 abdikační dokument, vzdá se trůnu, aby mohl být se svou láskou.

Delikátní aféra vyústí v něco nečekaného. Eduard VIII. podepíše 10. prosince 1936 abdikační dokument, vzdá se trůnu, aby mohl být se svou láskou.
Delikátní aféra vyústí v něco nečekaného. Eduard VIII. podepíše 10. prosince 1936 abdikační dokument, vzdá se trůnu, aby mohl být se svou láskou.

Na pravou míru

V určitých kruzích se tvrdí, že jsem vůbec nechtěl být králem, že jsem city nadřadil nad trůn a nad svoje povinnosti, protože se nechci starat o nic jiného než o svoje osobní štěstí. To je lež. Říkám to dnes a jednou provždy:

celý svůj život, čtyřicet let, jsem se připravoval na úřad krále; jako princ z Walesu jsem co nejoddaněji sloužil zemi a Společenství národů.

Rok jsem pracoval jako král s co největší vytrvalostí a obětavostí,“ uvede po své abdikaci Eduard na pravou míru s tím, že byl připraven veškeré závazky a povinnosti krále splnit, ovšem s milující ženou po boku. Romance nakonec rozdělí rodinu na dva tábory.

Eduard si může ponechat titul „královská Výsost“, ale musí opustit zemi. Oporu nenajde téměř v nikom z nejbližších. Přesto se svou Wallis zůstane až do posledních dní a prožijí spolu krásný život.

Foto: Getty Images
Související články
Lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Lifestyle
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Lifestyle
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
reklama
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan