Domů     Cyklistika je blahodárná v každém věku
Cyklistika je blahodárná v každém věku
11.2.2024

Jezdíte na kole? Možná je zbytečné takovou otázku pokládat, protože na kole snad jezdí téměř každý. Jen si možná všichni neuvědomují, jak prospěšná je tahle nenáročná sportovní aktivita jejich zdraví.

Když francouzský vynálezce Comte Medre de Sivrac v roce 1790 vyrazil na první jízdu se svou celeriferou, odrážedlem vzdáleně připomínajícím dnešní jízdní kolo, sotva mohl tušit, že po dvou stoletích by podobné výtvory mohl potkávat na celé planetě po milionech.

Jízdní kolo se od jeho dob měnilo, od dřevěných dob poskočilo ke kovové konstrukci, prošlo si obdobím vratkých kostitřasů a oddechlo si, když pan Dunlop konečně přišel na to, jak ho opatřit pneumatikou.

A přestože kdysi bylo výsadou bláznivých vynálezců a dobrodruhů, dnes bychom sotva našli domácnost, v níž by alespoň jeden bicykl neměli.

Jak omládnout o deset let

V České republice to není jiné. Na kole tu dnes aktivně jezdí víc lidí, než je hráčů všech míčových her dohromady. Ostatně ne náhodou se v našich obchodech každý rok prodá neuvěřitelných 350 000 jízdních kol.

Rekreační cyklistika nevyžaduje žádný zvláštní trénink, kolo se dá pořídit v různých cenových kategoriích.

Je vyhledávanou formou odpočinku, přispívá k navazování nových přátelství i k poznávání krás přírody, protože cyklista dokáže za den urazit několikanásobně delší trasu než pěší turista Ale především je zdraví prospěšná, a to v každém věku.

Lékařské statistiky hovoří o tom, že tělesnou zdatnost pravidelného cyklisty je možné přirovnat ke kondici člověka o deset let mladšího.

Cyklistika je nejpopulárnějším sportem v České republice. Provozuje ji 31,4 procent obyvatel.
Cyklistika je nejpopulárnějším sportem v České republice. Provozuje ji 31,4 procent obyvatel.

Pro trénink i rehabilitaci

Lékaři a fyzioterapeuti by snadno vyjmenovali pozitivní přínosy ježdění na kole. Řadí ho k aerobním cvičením s takzvaným nízkým dopadem, což znamená, že jízda na kole vyžaduje méně intenzivní námahy než většina jiných forem cvičení.

Méně tak zatěžuje klouby a kosti, současně je ale skvělým svalovým tréninkem, protože zatížení se rovnoměrně rozkládá mezi všechny nejdůležitější svalové skupiny.

Výhodou cyklistiky také je, že každý si sám může naordinovat takovou zátěž, na jakou se cítí a kterou může zvládnout. Hodí se tak jak pro trénované sportovce, tak třeba i pro pacienty hledající nenáročný způsob pomalé rehabilitace.

Cyklistika – srdeční záležitost

Proklepneme-li své tělo podrobněji, najdeme mnoho oblastí, v nichž cyklistika najde uplatnění. Pomáhá předcházet kardiovaskulárním problémům, jako je vysoký krevní tlak, infarkt nebo mrtvice. Stimuluje totiž srdeční činnost i funkci plic.

Studie prováděná během 14 let u 30 000 osob potvrdila, že pravidelná jízda na kole chrání lidi před srdečními chorobami. Další vědecký výzkum zase odhalil, že lidé, kteří jezdí alespoň půlhodinku denně na kole, mají o 40 procent nižší riziko vzniku cukrovky.

Mnoho lidí se v dnešní době potýká s jednou z významných civilizačních chorob – obezitou. Právě jízda na kole je v kombinaci se zdravou výživou a odpočinkem ideální způsob, jak tělesnou hmotnost omezovat. Přispívá totiž k rychlejšímu spalování tuku a pozitivně upravuje metabolismus.

Oblíbenější je u mužů (35,4 %) než u žen (27,3 %) S rostoucím věkem oblíbenost jízdy na kole stoupá.
Oblíbenější je u mužů (35,4 %) než u žen (27,3 %) S rostoucím věkem oblíbenost jízdy na kole stoupá.

Cesty plné šťastných lidí

Cyklistika přehnaně nezatěžuje kyčelní klouby a kolena. Pomáhá vypracovat různé svalové partie, především ruce, nohy a střed těla.

Nesmíme ovšem před jízdou zapomenout na řádné protažení a jako doplněk cyklistiky se pro uvolnění a změnu zatížení doporučuje navazující cvičení v podobě pilates, plavání nebo jógy.

Pohyb na kole prospívá i funkci trávicího traktu, posiluje imunitu a zlepšuje dýchání. Nezanedbatelným přínosem cyklistiky je také ten, o kterém se často tolik nehovoří.

Projížďka krásnou přírodou spojená s mírnou fyzickou zátěží pomáhá vyplavovat endorfiny neboli hormony štěstí. Ty přispívají k dobré náladě, potlačují stres a deprese a umějí i tišit bolest.

Závodní cyklistika boduje i u sportovních diváků. Hned po hokeji, fotbalu, tenisu a atletice ji diváci zařadili na 5. místo v žebříčku oblíbenosti.
Závodní cyklistika boduje i u sportovních diváků. Hned po hokeji, fotbalu, tenisu a atletice ji diváci zařadili na 5. místo v žebříčku oblíbenosti.

To nejlepší ze všech kol

Jak si jízdu na kole co nejvíce užít a na co nezapomenout, pokud chceme z blahodárných účinků cyklistiky získat co nejvíc? Především musíme zvolit nejen správné kolo, takové, aby posed na něm dokonale odpovídal naší postavě, zdravotním možnostem a potřebám.

Je totiž třeba si uvědomit, že existují kola horská, silniční, trekingová či městská, a každé z nich svým tvarem a určením zatěžuje jiné svalové skupiny.

Své by o tom mohli vyprávět profesionální cyklisté, kteří se mnohdy potýkají se zdravotními problémy způsobenými jednostranným namáháním určitých partií těla. Silničáři trpí přetížením svalů v oblasti krční páteře, zvyšuje se riziko bolestí zad i hrudní páteře.

Jezdci na horských kolech se sice tolik nehrbí, ale zase musejí snášet mnohem více otřesů, které zdraví také neprospívají.

Rekreační cyklisté naštěstí nemusejí podávat vrcholné výkony, a tak si z náročných sportovních disciplín mohou vypůjčit jen to, co jim vyhovuje, a praktikovat to v rozumném měřítku.

Kromě výběru správného kola sáhněme také po správných doplňcích. Velký vliv na komfort a tím i na zvyšování zdravotních přínosů má například správně zvolené sedlo. Zabráníme nejen nepříjemným otlakům, ale sedlo příznivě ovlivní i náš posed a tedy i správné zatížení svalů a kloubů.
Kromě výběru správného kola sáhněme také po správných doplňcích. Velký vliv na komfort a tím i na zvyšování zdravotních přínosů má například správně zvolené sedlo. Zabráníme nejen nepříjemným otlakům, ale sedlo příznivě ovlivní i náš posed a tedy i správné zatížení svalů a kloubů.

Čím víc cyklistů, tím líp

Lidé, kteří se dosud neodhodlali pravidelně jezdit na kole, se občas snaží najít argumenty, proč je cyklistika vlastně nebezpečná. Poukazují třeba na nástrahy silničního provozu. Ve skutečnosti čím více cyklistů v ulicích je, tím je pro ně jízda bezpečnější.

Nárůst jejich počtu si totiž vyžádá odpovídající dopravní opatření v podobě vyhrazených pruhů a cyklostezek a také ostatní účastníci silničního provozu si jednoduše zvyknou na to, že cyklista je pevnou součástí jejich světa.

Začnou být opatrnější a cyklistika tak může zachraňovat životy i tímto zprostředkovaným způsobem.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Zajímavosti
Souboj sladkých gigantů o zdravější životní styl: Místo alkoholu pijte čokoládu!
Alkohol je metla lidstva,“ soudí nejspíš obchodník John Cadbury a usilovně přemýšlí, jak zabránit chudým Angličanům, aby ho nekonzumovali v tak hojné míře jako dosud. A už to má! „Čokoláda také chutná skvěle!“  Ve 2. polovině 19. století se vzácný sladký nápoj postupně mění v levnou potravinu a z luxusních salonů míří do pouličních stánků. O […]
Zajímavosti
Rekordní Čingischán nezrezne: Možná je to socha i vašeho předka!
Nejvyšší jezdecká skulptura světa. Pocta prvnímu Velkému chánovi Mongolů a jednomu z nejslavnějších vojevůdců historie. 40 metrů vysoká socha Čingischána na koni z nerezové oceli vás však dokáže překvapit několika bizarnostmi…   Turisté vyjedou výtahem umístěným v zadních nohou gigantického koně. „Mamí! My jsme v zadku!“ vykřikne nadšeně 6letý hoch. Několik lidí se znechuceně ohlédne, […]
Zajímavosti
Nebe jako druhý domov! Nejdelší let světa trvá úctyhodné dva měsíce!
Cestující prochází lasvegaským letištěm, jen pohledy některých skončí na stroji zavěšenému u stropu haly. Kdyby jen věděli, že mají před očima stroj, který absolvoval rekord, jež už více než 60 let odolává všem pokusům! Rok 1958 je pro rekordy zaslíbený. V létě přistává dvojice pilotů, která ve vzduchu vydrží 50 dní. Jenže Robert Timm (1926-1976) […]
Zajímavosti
Granátové jablko: Symbol plodnosti i ukazatel počtu dětí
„Jezte granátová jablka a dopřávejte si lázeň, vrátí se vám mládí,“ tvrdí dávné egyptské přísloví. Kromě toho, že v sobě tyto plody mají cenné látky, jsou také velmi chutné. Navíc se kolem nich v průběhu historie vytvořilo neobyčejné množství legend a prý si je v rajské zahradě dopřáli i Eva s Adamem. Granátové jablko, jedno […]
reklama
věda a technika
Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
Co se stane za 3,5 až 10 miliard let? Vědci už o tom mají poměrně jasnou představu…   Za 3,5 miliardy let. Teplota na Zemi rapidně stoupla. Vypařené oceány halí planetu do všudypřítomných mračen. Začíná to tu vypadat více jako na Venuši, než na staré dobré modré planetě. Vnější vrstvy Slunce se zatím pomalu rozpínají. […]
Tip na zimní dovolenou: Kdy pojedeme do vesmírného hotelu?
Chystáte se na zimní dovolenou a chtěli byste opravdovou exotiku? Pokud ještě pár let počkáte a budete zatím šetřit, můžete vyrazit i do vesmíru. Už brzy by oběžná dráha měla být plná hotelů! Na konferenci Americké astronautické společnosti vystoupí v roce 1967 výkonný ředitel známé sítě hotelů William Barron Hilton (1927-2019): „Pevně věřím, že budeme […]
Alzheimer trápí 7 milionů Evropanů. Jste v ohrožení?
Choroba, kterou poprvé popsal Alois Alzheimer v roce 1906, byla dříve považována za vzácnou, dnes jde o nejčastější příčinu demence, která vede postupně k závislosti nemocného na každodenní pomoci jiného člověka. Takže zpozorněte, pokud si nemůžete vzpomenout, jak se sází růže či peče váš oblíbený koláč, případně když jste našli ovladač od televize v troubě nebo mobil v lednici. […]
Kdy ztratí Saturn své prstence?
Mezi ostatními planetami ho hned poznáme – jeho odlišnost je nepřehlédnutelná! Nebo si snad dovedete představit Saturn bez jeho závoje prstenců? Myšlenka je mnohem reálnější, než by se mohlo zdát! „Saturn je nejspíš trojplaneta,“ domnívá se v roce 1610 Galileo Galilei (1564-1642). Jeho dalekohled umožňuje pouze 32násobné zvětšení, a když s ním tedy objeví zvláštní objekty napravo […]
reklama
lifestyle
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty, […]
Střevní bakterie ovlivňují i sexuální život
Střevní mikroflóra dokáže ovlivňovat zdraví člověka na různých úrovních. Je klíčová pro naši imunitu a pozitivně ovlivňuje i trávení. Podle mnoha studií z poslední doby má velký vliv také na sexuální život. Jak k tomu dochází?   V lidských střevech se nachází 10 až 100 bilionů bakterií, přičemž buněk lidského těla je kolem deseti bilionů. To znamená, že […]
Nebezpečné tloustnutí: Epidemie obezity trápí nejen Česko
Více než miliarda lidí na celém světě dnes trpí obezitou, z toho 650 milionů dospělých, 340 milionů dospívajících a 39 milionů dětí. Je důsledkem nezdravých stravovacích návyků, omezené fyzické aktivity, sedavého zaměstnání a digitalizace. Ročně má na svědomí 1,2 milionu mrtvých. Dá se s epidemií obezity vůbec bojovat? O obezitě hovoříme tehdy, když index tělesné hmotnosti BMI […]
Únavový syndrom: Když nemůžete vstát, nemusí to být lenost
Být unavený je normální. Každý přece občas zažijeme situaci, kdy jsme doslova vyčerpaní, ať už vinou stresu nebo přehnané fyzické zátěže. Jsou ale lidé, kteří se ve stavu permanentního vyčerpání nacházejí neustále. Patříte mezi ně? Pak možná trpíte chronickým únavovým syndromem. O chronickém únavovém syndromu se začalo více hovořit až v posledních desetiletích, samotné onemocnění už […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Konec žhavého románku
nasehvezdy.cz
Konec žhavého románku
V oblíbeném seriálu ZOO hraje nejenom zpěvák Tomáš Klus (37), ale nově i jeho dcera Josefína (10). Ta má doma přezdívku „Keliška“ podle postavy drbny z filmů Slunce, seno… a to zcela po právu. Klus
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
epochalnisvet.cz
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
Jindy posílá pro noviny a kávu asistenta, tentokrát má chuť na ranní procházku, a tak na sebe rychle hodí oblečení a vyrazí. Krátce před devátou se vrací, od domovních dveří ho dělí jen pár schodů, kd
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
iluxus.cz
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
Frederique Constant se pyšní tím, že je pravou švýcarskou hodinářskou manufakturou, která si vyrábí vlastní strojky a hodinky sestavuje ručně. Přesto není tato skutečnost vždy výrazně zdůrazňována.
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
21stoleti.cz
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
epochanacestach.cz
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a
Záhada „mořského národa“: Prošli Frygové i přes Slovensko?
enigmaplus.cz
Záhada „mořského národa“: Prošli Frygové i přes Slovensko?
Starověkou Frygii najdeme na historických mapách na území Malé Asie. V současnosti jde o území Turecké republiky. Původní domovinou Frygů však byla Evropa, zejména oblasti jižního Balkánu, odkud se př
Minulost ukrytá ve zřícenině
skutecnepribehy.cz
Minulost ukrytá ve zřícenině
Během zahraniční dovolené se mi stala neuvěřitelná věc. V chátrajícím kostele jsem nahlédla do minulosti! Když jsem se před deseti lety rozvedla, začala jsem se hodně věnovat turistice. Nevadilo mi podnikat výlety sama, ale nejraději a nejčastěji jsem jezdila s kamarádkou Magdou, která byla rovněž rozvedená. Před časem jsme se vydaly do rumunského vnitrozemí. V den, kdy se mi
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy  Komplikuje početí i těhotenství
21stoleti.cz
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy Komplikuje početí i těhotenství
Netradiční tvar dělohy může být příčinou neplodnosti, samovolných potratů nebo komplikovaného početí. Lékaři upozorňují, že na tento důvod neplodnosti se často nemyslí a vyšetření, která umí vady dělo
Fungoval Houdiniho posmrtný experiment?
enigmaplus.cz
Fungoval Houdiniho posmrtný experiment?
Policejní želízka, svěrací kazajka nebo trezor? Maďarsko-americký kouzelník a kaskadér Harry Houdini (vl. jm. Ehrich Weiss, 1874–1926) se dokáže dostat z jakéhokoliv zajetí! Před nenasytnými spáry smr