Domů     Cyklistika je blahodárná v každém věku
Cyklistika je blahodárná v každém věku
11.2.2024

Jezdíte na kole? Možná je zbytečné takovou otázku pokládat, protože na kole snad jezdí téměř každý. Jen si možná všichni neuvědomují, jak prospěšná je tahle nenáročná sportovní aktivita jejich zdraví.

Když francouzský vynálezce Comte Medre de Sivrac v roce 1790 vyrazil na první jízdu se svou celeriferou, odrážedlem vzdáleně připomínajícím dnešní jízdní kolo, sotva mohl tušit, že po dvou stoletích by podobné výtvory mohl potkávat na celé planetě po milionech.

Jízdní kolo se od jeho dob měnilo, od dřevěných dob poskočilo ke kovové konstrukci, prošlo si obdobím vratkých kostitřasů a oddechlo si, když pan Dunlop konečně přišel na to, jak ho opatřit pneumatikou.

A přestože kdysi bylo výsadou bláznivých vynálezců a dobrodruhů, dnes bychom sotva našli domácnost, v níž by alespoň jeden bicykl neměli.

Jak omládnout o deset let

V České republice to není jiné. Na kole tu dnes aktivně jezdí víc lidí, než je hráčů všech míčových her dohromady. Ostatně ne náhodou se v našich obchodech každý rok prodá neuvěřitelných 350 000 jízdních kol.

Rekreační cyklistika nevyžaduje žádný zvláštní trénink, kolo se dá pořídit v různých cenových kategoriích.

Je vyhledávanou formou odpočinku, přispívá k navazování nových přátelství i k poznávání krás přírody, protože cyklista dokáže za den urazit několikanásobně delší trasu než pěší turista Ale především je zdraví prospěšná, a to v každém věku.

Lékařské statistiky hovoří o tom, že tělesnou zdatnost pravidelného cyklisty je možné přirovnat ke kondici člověka o deset let mladšího.

Cyklistika je nejpopulárnějším sportem v České republice. Provozuje ji 31,4 procent obyvatel.
Cyklistika je nejpopulárnějším sportem v České republice. Provozuje ji 31,4 procent obyvatel.

Pro trénink i rehabilitaci

Lékaři a fyzioterapeuti by snadno vyjmenovali pozitivní přínosy ježdění na kole. Řadí ho k aerobním cvičením s takzvaným nízkým dopadem, což znamená, že jízda na kole vyžaduje méně intenzivní námahy než většina jiných forem cvičení.

Méně tak zatěžuje klouby a kosti, současně je ale skvělým svalovým tréninkem, protože zatížení se rovnoměrně rozkládá mezi všechny nejdůležitější svalové skupiny.

Výhodou cyklistiky také je, že každý si sám může naordinovat takovou zátěž, na jakou se cítí a kterou může zvládnout. Hodí se tak jak pro trénované sportovce, tak třeba i pro pacienty hledající nenáročný způsob pomalé rehabilitace.

Cyklistika – srdeční záležitost

Proklepneme-li své tělo podrobněji, najdeme mnoho oblastí, v nichž cyklistika najde uplatnění. Pomáhá předcházet kardiovaskulárním problémům, jako je vysoký krevní tlak, infarkt nebo mrtvice. Stimuluje totiž srdeční činnost i funkci plic.

Studie prováděná během 14 let u 30 000 osob potvrdila, že pravidelná jízda na kole chrání lidi před srdečními chorobami. Další vědecký výzkum zase odhalil, že lidé, kteří jezdí alespoň půlhodinku denně na kole, mají o 40 procent nižší riziko vzniku cukrovky.

Mnoho lidí se v dnešní době potýká s jednou z významných civilizačních chorob – obezitou. Právě jízda na kole je v kombinaci se zdravou výživou a odpočinkem ideální způsob, jak tělesnou hmotnost omezovat. Přispívá totiž k rychlejšímu spalování tuku a pozitivně upravuje metabolismus.

Oblíbenější je u mužů (35,4 %) než u žen (27,3 %) S rostoucím věkem oblíbenost jízdy na kole stoupá.
Oblíbenější je u mužů (35,4 %) než u žen (27,3 %) S rostoucím věkem oblíbenost jízdy na kole stoupá.

Cesty plné šťastných lidí

Cyklistika přehnaně nezatěžuje kyčelní klouby a kolena. Pomáhá vypracovat různé svalové partie, především ruce, nohy a střed těla.

Nesmíme ovšem před jízdou zapomenout na řádné protažení a jako doplněk cyklistiky se pro uvolnění a změnu zatížení doporučuje navazující cvičení v podobě pilates, plavání nebo jógy.

Pohyb na kole prospívá i funkci trávicího traktu, posiluje imunitu a zlepšuje dýchání. Nezanedbatelným přínosem cyklistiky je také ten, o kterém se často tolik nehovoří.

Projížďka krásnou přírodou spojená s mírnou fyzickou zátěží pomáhá vyplavovat endorfiny neboli hormony štěstí. Ty přispívají k dobré náladě, potlačují stres a deprese a umějí i tišit bolest.

Závodní cyklistika boduje i u sportovních diváků. Hned po hokeji, fotbalu, tenisu a atletice ji diváci zařadili na 5. místo v žebříčku oblíbenosti.
Závodní cyklistika boduje i u sportovních diváků. Hned po hokeji, fotbalu, tenisu a atletice ji diváci zařadili na 5. místo v žebříčku oblíbenosti.

To nejlepší ze všech kol

Jak si jízdu na kole co nejvíce užít a na co nezapomenout, pokud chceme z blahodárných účinků cyklistiky získat co nejvíc? Především musíme zvolit nejen správné kolo, takové, aby posed na něm dokonale odpovídal naší postavě, zdravotním možnostem a potřebám.

Je totiž třeba si uvědomit, že existují kola horská, silniční, trekingová či městská, a každé z nich svým tvarem a určením zatěžuje jiné svalové skupiny.

Své by o tom mohli vyprávět profesionální cyklisté, kteří se mnohdy potýkají se zdravotními problémy způsobenými jednostranným namáháním určitých partií těla. Silničáři trpí přetížením svalů v oblasti krční páteře, zvyšuje se riziko bolestí zad i hrudní páteře.

Jezdci na horských kolech se sice tolik nehrbí, ale zase musejí snášet mnohem více otřesů, které zdraví také neprospívají.

Rekreační cyklisté naštěstí nemusejí podávat vrcholné výkony, a tak si z náročných sportovních disciplín mohou vypůjčit jen to, co jim vyhovuje, a praktikovat to v rozumném měřítku.

Kromě výběru správného kola sáhněme také po správných doplňcích. Velký vliv na komfort a tím i na zvyšování zdravotních přínosů má například správně zvolené sedlo. Zabráníme nejen nepříjemným otlakům, ale sedlo příznivě ovlivní i náš posed a tedy i správné zatížení svalů a kloubů.
Kromě výběru správného kola sáhněme také po správných doplňcích. Velký vliv na komfort a tím i na zvyšování zdravotních přínosů má například správně zvolené sedlo. Zabráníme nejen nepříjemným otlakům, ale sedlo příznivě ovlivní i náš posed a tedy i správné zatížení svalů a kloubů.

Čím víc cyklistů, tím líp

Lidé, kteří se dosud neodhodlali pravidelně jezdit na kole, se občas snaží najít argumenty, proč je cyklistika vlastně nebezpečná. Poukazují třeba na nástrahy silničního provozu. Ve skutečnosti čím více cyklistů v ulicích je, tím je pro ně jízda bezpečnější.

Nárůst jejich počtu si totiž vyžádá odpovídající dopravní opatření v podobě vyhrazených pruhů a cyklostezek a také ostatní účastníci silničního provozu si jednoduše zvyknou na to, že cyklista je pevnou součástí jejich světa.

Začnou být opatrnější a cyklistika tak může zachraňovat životy i tímto zprostředkovaným způsobem.

Foto: Shutterstock
Související články
Zajímavosti
Zmije obecná: Jedem se neplýtvá!
Žádného jiného suchozemského hada nepotkáte v tolika státech světa (v tomto případě 35) a žádný také nevydrží takové teplotní výkyvy – zejména ty směrem do chladu. I proto na zmiji obecnou můžete třeba v Itálii narazit i v úctyhodné nadmořské výšce 2900 metrů. Přesto si libuje ve vyhřívání na slunci, ale ideálně v místech, kde […]
Zajímavosti
Muzea voskových figurín: Zrodila se na hřbitově!
Před vámi zamračený Jan Žižka, nedaleko vyplazuje jazyk Albert Einstein a zdáli kyne Tom Cruise. Stroj času? Jistě. I tak lze vnímat muzeum voskových figurín. Očekávání, že v době všudypřítomného videa, internetu a sociálních sítí, ztratí význam a zaniknou coby zastaralá forma zábavy, se nenaplnila. Zájem o vosková panoptika neklesá a dokonce se otevírají nová. Přitom […]
Zajímavosti
Plyšoví medvídci: Roztomilí i zatracovaní
Jen málokterá hračka se dá považovat za roztomilejší a neškodnější, než jsou plyšoví medvídci. Ale než se stanou běžnou ozdobou dětských pokojíčků, musí si své místo na slunci tvrdě vydobýt. Ozvou se dokonce hlasy, které je považují za nebezpečné pro zdravý vývoj dětí a důvod nižší porodnosti! V obchodech si dnes můžeme vybírat ze široké […]
Zajímavosti
Jak jej asi neznáte: Buonarroti vynikal i jako výborný manažer
Michelangelo Buonarroti (1475-1564) nebyl jen velmi nadaným renesančním malířem, sochařem, architektem a básníkem, nýbrž i schopným a výkonným manažerem v dnešním slova smyslu, jak nám dokládají nálezy z archivů v italské Florencii a Pise. Talent umělecký i praktický Na základě objevených archivních záznamů se jednalo o postavu mimořádného všestranného nadání, kromě uměleckého tedy i praktického. […]
reklama
věda a technika
Zdánlivě pomalé želvy: Tichý a dlouhověký společník
Když nejmocnější z řeckých bohů – Zeus chystá veselku s manželkou Hérou, pozve všechny. Želva ale odmítne opustit svůj dům, a tak na ni vládce sesílá kletbu. Od té doby si musí své obydlí tahat všude s sebou! Plouží se po souši, jejich mořští kolegové zase neohroženě brázdí oceány. Zvláštní skupina plazů je častým terčem posměchu kvůli těžkopádnosti […]
Zákoutí neurogastronomie: Sluch je nejlepší kuchař
Že výběr hudby ovlivní náš kulinářský zážitek, asi nikoho nepřekvapí. Zákazníci například v restauraci utratí až o 10 % víc, pokud na pozadí hraje klasika. Hlasitá hudba zase zvyšuje prodej soft-drinků a při poslechu hudby rychlé rychleji jíme. Sluchové vjemy se ale také zcela zásadně podílejí na tom, jak nám samotné jídlo chutná.   Když […]
Sklerosteóza: Mutace nezlomitelných kostí
Na první pohled se tato genetická mutace může zdát jako něco, co by chtěl mít v genomu každý. Její nositel disponuje kostmi s několikrát hustější strukturou, než je obvyklé. Jsou tak prakticky nezlomitelné. Už ale prostý fakt, jak málo je známo podobných případů, naznačuje, že majitelé tohoto haplotypu nemají dobré podmínky pro přenos svých genů na další […]
Štola 88: Ponorková nemoc cestou na Mars
Republikou se koncem 80. let šířily fámy o tajných pokusech na lidech probíhající kousek za Brnem. Tak si někteří vysvětlovali kolony nákladních vozů, které se sjížděly k důlní štole u Tišnova. Skutečnost ale předčila všechny představy – v opuštěné podzemní chodbě totiž probíhal let na Mars.   Lidská povaha je komplikovaná. Ačkoliv se vztahy mezi […]
reklama
svět zločinu
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
Za co všechno se chodilo do basy za komunismu?
Za bývalého režimu se dalo sedět ve vězení za ledacos, co dnes stěží chápeme. Třeba za koupi západního vozu nebo cizí literatury. I nevinná legrace v restauraci může skončit tragicky, když v ní sedí konfident. Peníze, které vám přijdou omylem na účet, jsou cestou za mříže. A na sovětskou vlajku není radno sahat, abyste nepřivolali […]
O. J. Simpson: Možná jsem ji opravdu zabil já
Jmenuje se O. J. Simpson. Je dnes už bývalou legendou amerického fotbalu, průměrným hollywoodským hercem, dokonce i spisovatelem. Jestli si k tomu přidáte i slovo „vrah“, necháme už na vás. Píše se rok 1977. Hvězda nejsledovanějšího amerického sportu O. J. Simpson přichází do svého oblíbeného privátního klubu Daisy v Beverly Hills. Krásná, čerstvě osmnáctiletá blonďatá recepční Nicole […]
Škraloupy amerických prezidentů pod lupou
Nejmocnější muži světa balancují na hraně zákona. Američtí prezidenti jsou nejviditelnějšími figurami na světové scéně, a není proto divu, že jsou pod neustálým dohledem médií, oponentů, ale i obyčejných lidí. Jejich kroky a činy jsou podrobeny mnohem přísnějším měřítkům. Vyprávět by o tom mohl třeba Bill Clinton s aférou „Cigars“. Kdyby americká veřejnost znala obsah dopisů, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na seznamce jsem našla toho pravého!
skutecnepribehy.cz
Na seznamce jsem našla toho pravého!
Na muže jsem štěstí neměla, a tak jsem se spíše ze zvědavosti přihlásila na seznamku. Lásku jsem ani nehledala, ale ona si mě stejně našla. Mnoho z nás dá na první dojem a věří v lásku na první pohled. V případě mě a Tondy byl průběh seznámení, vztahu i hledání společné cesty úplně jiný. Dá se říct, že opačný. Od rozčarování
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
nasehvezdy.cz
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
Herečka a moderátorka Víkendové Snídaně Dana Morávková (52) s láskou pečuje o svého manžela, klavíristu Petra Maláska (59). Ten před několika týdny ošklivě upadl na kole a zlomil si obě ruce. Ačkoli u
Drobenkový koláč s borůvkami
tisicereceptu.cz
Drobenkový koláč s borůvkami
Drobenku můžete různě kombinovat: místo hrubé mouky použít mleté ořechy, přidat skořici, vanilku. Ingredience na 1 plech Na těsto 250 g hladké mouky 125 ml mléka 1 vejce 50 g cukru 50 g m
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
epochalnisvet.cz
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
Služba Copernicus Climate Change Service (C3S), financovaná Evropskou komisí, uvedla, že květen 2024 byl celosvětově nejteplejším květnem v historii měření, s globální průměrnou teplotou vzduchu při zemském povrchu o 0,65 °C vyšší, než je průměr z let 1991–2020. To představuje už 12 po sobě jdoucích měsíců, kdy globální průměrná teplota dosáhla rekordní hodnoty pro příslušný
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
enigmaplus.cz
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
Díky nejrůznějším přírodním jevům, které si lidé odjakživa neuměli vysvětlit, postupem času vznikala celá řada mytických bytostí. Vědci se vydali například po stopách bájných příběhů o Kyklopech [
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
panidomu.cz
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
Město Tábor v létě nabídne rozmanité kulturní akce. Těšit se můžete na stálice letního programu Jazzový Tábor a festival pouličního divadla Komedianti v ulicích. Koncerty klasické hudby a rekonstrukcí historické bitvy vzdáme hold husitskému hejtmanu Janu Žižkovi, jenž skonal právě před 600 lety. Milovníci jazzu si přijdou na své v sobotu 13. července. Jazzový Tábor,
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
nejsemsama.cz
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
Toužíte letos po dovolené v Africe, ale horké klima vás neláká? Zvolte Tunisko, které vám díky své poloze nabídne nejen ideální počasí, ale také nádherné pláže a fascinující památky. Milovníci historie si tu přijdou na své! V severní Africe jen zhruba 150 km od Sicílie leží země, jejíž historie a kulturní dědictví sahá až do starověku. Je
Speciální povrchy v koupelně
rezidenceonline.cz
Speciální povrchy v koupelně
Uživatelský komfort v hygienické zóně zvyšují úpravy a technologie, jež znesnadňují usazování nečistot a vodního kamene, ulpívání otisků prstů a samozřejmě rovněž zjednodušují čištění veškerých souvisejících koupelnových ploch. Úpravy materiálů v rámci výroby nebo aplikované dodatečně usnadňují díky svým jedinečným vlastnostem údržbu umyvadel, umývátek, klozetů, van a další sanitární keramiky, stejně jako obkladů, sprchových a
Střední Čechy z paluby výletní lodě
epochanacestach.cz
Střední Čechy z paluby výletní lodě
Cestovat se dá nejrůznějšími způsoby, ale plout krajinou po meandrujících řekách má šmrnc a romantický nádech. Střední Čechy protíná několik významných řek, z nichž hned dvě jsou splavné pro velké výletní lodě. Nastupte na palubu a poznejte místa, která inspirovala třeba české umělce. Vltava: z Prahy až ke Slapské přehradě Jedním z nejkrásnějších úseků řeky Vltavy jsou
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
iluxus.cz
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
SHA Wellness Clinic nedaleko španělského Alicante představila tři Grand Suites, navržené prestižním designérem Lázaro Rosa-Violánem. Nově navržené apartmány vyvažují neutrální tóny s barevnými akcenty
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
historyplus.cz
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
„Račte s námi, dámo,“ říká ostře americký úředník cizince, která právě připlula z Japonska do Kalifornie. Mezi oběma státy panuje napětí kvůli nedávno přijatému zákonu, znemožňujícímu cizincům vlastnit v Kalifornii půdu. Zásah v mezinárodní přestřelce schytá i jedna z prvních českých světoběžnic.   Narodila se v listopadu a sychravé zůstane celé její dětství. Barbora Markéta
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
21stoleti.cz
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
Koně sehráli důležitou roli v historii lidstva, umožnili lidem cesty na dlouhé vzdálenosti, převoz těžkých břemen i obsluhu strojů. Díky koním se mohli rychle stěhovat z místa na místo i bojovat z jej