Do vypuknutí války zbývá rok, přesto je nebe nad Berlínem plné letadel. Přeletí jich 500. Göring se dme pýchou, přesto utrousí: „Kdyby to byl syn, bylo by jich 1000.“ Prominentnímu párečku se 2. června 1938 narodilo dítě…
Děvčátko hamburské herečky Emmy Henny Sonnemannové (1893–1973), nyní Göringové, dostane jméno Edda, a na její narození si připíjí celé Německo.
Když si 10 dní po porodu nacistický pohlavár Göring vyzvedne manželku s děvčátkem v porodnici, cestu domů jim lemují skandující davy. „Je to zázrak,“ špitají si lidé a podobné názory se objeví i v tisku. Emmy je 45 a Göringa lékaři označili za neplodného.
Diagnóza nebyla správná. 4. listopadu probíhá křest – nad rozkošným miminkem se sklání usměvavý kmotříček Hitler a idylické fotografie z něj otisknou i prestižní americká média. Informacím o budoucích nacistických zvěrstvech by v tu chvíli věřil jen málokdo…
Nejbohatší novorozeně Německa?
Edda se stává jedním z nejbohatších miminek Německa. Z celého světa putují dárky k jejímu křtu.
Starosta Kolína nad Rýnem a politický spojenec Göringa Karl Georg Schmidt (1904–1940) jí věnuje dokonce obraz Madony s dítětem od Lucase Cranacha staršího (1472–1553).
„Edda je jakousi nacistickou korunní princeznou,“ napíše o rok později o děvčátku pro americký časopis Life uznávaný novinář Douglas Lancelot Reed (1895–1976). O Eddě se skutečně mluví výhradně jako o Kleine Prinzessin, tedy malé princezně.
Hvězda jejího otce v krvavé mašinerii zatím stoupá – vůdce ho označí za svého nástupce.
Skandál s umělým oplodněním
Hermann Göring práskne novinami o stůl. Takhle rozzuřeného ho jeho okolí dlouho nevidělo. Okamžitě volá předsedu nejvyššího stranického soudu NSDAP Waltera Bucha (1883–1949).
Na kalendářích bychom našli letopočet 1940 a v antisemitském plátku Der Stürmer vedeném nacistickým politikem Juliem Streicherem (1885–1946) právě vyšel článek o tom, že Edda pochází z umělého oplodnění.
V dnešní době standardní věc, tehdy se to ovšem považuje za urážku. Nemělo jít samozřejmě o asistovanou reprodukci ze zkumavky, ta se povede až roku 1978 ve Velké Británii, ale o oplodnění v organismu ženy.
„Je potřeba zastavit jednou provždy tu nemocnou mysl,“ souhlasí Buch. Do případu se nakonec vloží i Hitler. Nad Streicherem podrží ochrannou ruku a jen mu odebere několik poct.
Vysoká hra o moc
Přes všechnu rozmazlující pozornost říše je malá Edda rozkošným děvčátkem se skvělou výchovou.
Válka se pomalu chýlí ke konci a nejdůležitější muži říše se stahují do horského Obersalzbergu poblíž Berchtesgadenu v Bavorsku, které nacisté prohlásí za vůdcovo osobní ochranné území. Göring s sebou bere samozřejmě Emmy a Eddu.
22. Dubna 1945 Hitler uznává, že se blíží konec. Chce zůstat v Berlíně a spáchat sebevraždu. Göring jako jeho nástupce posílá vůdci telegram, aby mohl převzít moc. Má oprávněný strach, že se jinak moci chopí Martin Bormann (1900–1945) a jeho nechá odstranit.
Je to však právě Bormann, kdo telegram zachytí a vůdci odesílatele vykreslí jako zrádce. Rozčílený Hitler za zády s Bormannem odpoví rychle – nařizuje, ať Göring okamžitě složí všechny funkce, nebo bude popraven za velezradu. A ten poslechne.
Poslední sbohem otci
Na Obersalzberg zatím útočí spojenci, a tak se Göring přesunuje do svého hradu v Mauterndorfu, odkud s jednotkou Luftwaffe míří za Američany, kterým se vzdá. Edda je s matkou zatím internována v lucemburském hotelu Palace.
Tady je navštíví lucemburský velvyslanec USA John Ernest Dolibois (1918–2014), mimochodem jeden z vyšetřovatelů norimberských procesů. „Je to krásné dítě, otce nezapře. Tak energická a zdvořilá,“ vychválí po návštěvě Eddu. Ta může ještě naposledy vidět otce.
Poté ho čeká rozsudek smrti oběšením. Göring se odvolává – chce být zastřelen jako voják. Žádosti není vyhověno, a tak raději spolkne smrtící tobolku kyanidu draselného.
Jachta po otci
Emmy čeká rok za mřížemi a poté zabavení 30 procent majetku. Po dobu pěti let se nesmí ukázat na jevišti. A Edda? Z bavorského Hersbrucku se přestěhuje i s matkou do 5. patra mnichovské bytovky a vystuduje práva na Mnichovské univerzitě.
Od ryzí právničiny nakonec zběhne k bílým lékařským plášťům a pracuje na rehabilitační klinice ve Wiesbadenu, hlavním městem německé spolkové země Hesensko. Na rodiče nedá dopustit. O matku se obětavě stará. A jak vzpomíná na otce? „Milovala jsem ho.
A bylo zřejmé, jak moc mu na mně záleží. Všechny vzpomínky na něj jsou plné lásky, byl to skvělý otec, nemohu ho prostě vidět jinak.“ Ostatně, právě přes fixaci na otce se dá Edda na pět let dohromady s novinářem Gerdem Heidemannem (*1931).
Ten kvůli ní odkoupí jachtu Carin II, která patřívala Göringovi a pořádají na ní dýchánky s bývalými nacistickými prominenty.