Domů     Dvojí zážitek: Polární záři můžete nejenom vidět, ale i slyšet!
Dvojí zážitek: Polární záři můžete nejenom vidět, ale i slyšet!

Nádherná hra světel, chvějících se na obloze, je pastvou pro oči. Anebo i pro další smysly? Lidé už dlouho tvrdí, že polární záři nejenom vidí, ale že ji je možné také slyšet. Mohou úchvatné paprsky skutečně produkovat nějaký slyšitelný zvuk?

Zvuk polární záře je v odborných kruzích předmětem mimořádně živé debaty už po dlouhá desetiletí.

Rozvířil se hlavně během prvních desetiletí minulého století, kdy se množí svědectví z osad napříč severními zeměpisnými šířkami, která uvádějí, že fascinující divadlo na obloze doprovázejí slyšitelné zvuky. Vědci však tyto zprávy dlouho tvrdošíjně odmítají.

Šustění hedvábí nebo praskání štěrku

Pozorovatelé vyprávějí o tichém, téměř nepostřehnutelném praskání, pískání nebo svištivém zvuku, hlavně při obzvláště jasných záblescích světla.

Na počátku 30. let například významný týdeník, vycházející na Shetlandských ostrovech, zveřejňuje pravidelná svědectví lidí, kteří přirovnávají zvuk polární záře třeba k šustění hedvábí nebo praskání štěrku pod podrážkami bot.

I když by se mohlo zdát, že fantazie v tomto případě pracovala na plné obrátky, tyto příběhy jsou podpořeny mnohými dalšími podobnými svědectvími ze severní Kanady a Norska.

Barvu polární záře ovlivňuje to, v jaké výšce se nachází.(Foto: Jan Curtis / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Barvu polární záře ovlivňuje to, v jaké výšce se nachází.(Foto: Jan Curtis / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

Nechte si ty báchorky…

Důvěryhodnost zpráv byla přitom úzce spojována s výškou polární záře. Podle vědeckých předpokladů by teoreticky mohla být schopna lidskému uchu slyšitelný zvuk produkovat pouze ta světla, která by sestoupila hodně nízko do zemské atmosféry.

Ale polární záře se obvykle vyskytuje okolo 100 kilometrů nad zemí a jen velmi zřídka se ocitne pod 80 kilometry a není možné, aby ji lidé z takové vzdálenosti zaslechli. Vzhledem k těmto zjištěním zůstali významní experti skeptičtí.

Také jsme to slyšeli!

Nicméně přední vědec 20. století, norský matematik a astrofyzik Carl Størmer (1874-1957) publikuje zprávy napsané dvěma z jeho asistentů, kteří tvrdí, že polární záři skutečně slyšeli, což přidalo určitou váhu zprávám obyčejných lidí, často nevzdělaných obyvatel zapadlých osad.

Jejich popis se navíc s těmi předchozími shodoval. Jakkoliv přesvědčivá tato dvě poslední svědectví mohla být, stále nikdo tehdy nepřišel s návrhem mechanismu, jak by k tomu všemu mohlo docházet.

Takto vypadá polární záře na Zemi pohledem z mezinárodní vesmírné stanice.(Foto: NASA / commons.wikimedia.org / volné dílo )
Takto vypadá polární záře na Zemi pohledem z mezinárodní vesmírné stanice.(Foto: NASA / commons.wikimedia.org / volné dílo )

Co za tím je?

Největší podporu z řad akademiků získá v roce 1923 hypotéza známého kanadského astronoma Clarence Chanta (1865-1956), která tvrdí, že polární záře ovlivňuje magnetické pole Země a způsobuje elektrické výboje také nízko v atmosféře a to i ze značné vzdálenosti.

Právě to vyvolává praskavý zvuk blíže u zemského povrchu. Přesto získá tato teorie uznání až v 70. letech, kdy se jí znovu věnují někteří fyzici.

Studie finských vědců z roku 2016 pak potvrdí, že polární záře skutečně produkuje některé zvuky a podle výzkumníků jedna z nahrávek zachytila zvuk těchto podmanivých světel 70 metrů nad úrovní terénu!

Podle nich jsou zřejmě skutečně způsobeny elektrickými procesy.

Fenomén dokonce inspiroval některé hudební skladby, například lotyšský skladatel Ēriks Ešenvalds (*1977) použije při komponování skladby Polární záře zápisky amerického průzkumníka Charlese Halla (1821-1871) a norského polárníka Fridtjofa Nansena (1861-1930), ve kterých oba popisují její zvuk. Skladatel vše zahrne do svého díla jako tenorové sólo.

Obraz Aurora borealis zachycuje polární záři v arktické oblasti a v roce 1865 ho namaloval americký malíř Frederic Edwin Church (1826-1900). (Foto: Smithsonian American Art Museum / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Obraz Aurora borealis zachycuje polární záři v arktické oblasti a v roce 1865 ho namaloval americký malíř Frederic Edwin Church (1826-1900). (Foto: Smithsonian American Art Museum / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Co ovlivňuje výskyt a barvy polární záře?

Polární záře je častější ve vyšších zeměpisných šířkách a na místech, jako je Aljaška, Kanada a Antarktida, tedy blíže k zemským pólům. Příležitostně byla pozorována také blíže k rovníku a dokonce třeba i v Mexiku.

V některých oblastech, jako je Aljaška nebo Grónsko, jsou viditelné po většinu dní v roce a vyskytují se kdykoliv během dne. Pouhým okem je však lidé mohou vidět pouze po setmění. Je zajímavé, že barvy jsou ovlivněny výškou.

Modrofialová až červená se vyskytuje ve výšce pod 100 km, zelená je nejčastější mezi 100 až 240 km a nad 240 km se objevuje rubínová.

I takto může vypadat polární záře nad Švédskem.(Foto: Wenxuan71 / Pixabay)
I takto může vypadat polární záře nad Švédskem.(Foto: Wenxuan71 / Pixabay)

Krásné výhledy a okolní přírodu si užijete také na ubytování Valtice nebo na ubytování Lednice.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: United States Air Force / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Související články
Věda a technika
Vřes: Podzimní okrasa, lék i magická pomůcka
Málokterou rostlinu si spojujeme s podzimem tak jako vřes. Obvykle rozkvétá už na konci léta a rozzáří vřesoviště i zahrádky drobnými květy. Není to však jen okrasa. V minulých dobách z něj lidé vaří pivo, vystýlají s ním postele a vyrábějí lana nebo došky. A hustý vřesový med je velmi ceněná pochoutka! Nenápadná, ale houževnatá […]
Věda a technika
Zázrak lidského stvoření: Co všechno nevíte o těhotenství a porodu?
Pouhých devět měsíců je plných očekávání a změn, které formují naše tělo, mysl a předurčují naši budoucnost. Co všechno se ale stane od oplodnění vajíčka až po první výkřik čerstvě narozeného dítěte? Jak se z genetického koktejlu dvou osob stane další tvor? Ačkoliv věda postupuje mílovými kroky kupředu, stále nedokážeme vytvořit nového člověka jinak než přirozeně […]
Věda a technika
Odkaz pavoučího jedu: Kam se hrabe Viagra!
Je útočný, jedovatý a určitě jste o něm někdy alespoň zaslechli jako o „banánovém pavoukovi“. Jeho jméno je ovšem Palovčík brazilský, a přestože ve většině případů jeho kousnutí trvalé následky nemá, najde se již i několik lidských úmrtí.   Na názvu palovčíkova jedu si zlomíme jazyk: Phoneutria nigriventer toxin-3, zkráceně PhTx3. Mnoho jeho obětí se […]
Věda a technika
Československý tunel na Jadran: Šílenost, nebo promarněná šance?
Zatímco v minulosti se hranice českých zemí neustále posouvaly tu dopředu, tu dozadu, v období po 2. světové válce docházelo již jen k minimálním úpravám hranic, daných především změnami přírodních poměrů. Ale i tehdy se objevil nápad, který měl území tehdejšího Československa rozšířit, a to dokonce až k moři. Když praotec Čech hledal domovský kraj […]
reklama
historie
Stál za americkou prohibicí ropný magnát Rockefeller?
V lednu 1920 se Spojené státy americké změnily. Začala tam totiž platit prohibice – tedy zákaz distribuce a spotřeby alkoholu, který znamenal pro mnohé zdroj zla. Prohibiční zákony měly vymýtit alkoholismus a snížit kriminalitu mezi chudými, oproti tomu ropný magnát Rockefeller z nich měl profitovat… První snahy o omezení prodeje alkoholu ve Spojených státech se […]
Hippokrates: Otec západní medicíny
Hippokrates (460 př. n. l.-cca 370 př. n. l.), nejslavnější lékař starověku, jehož přičiněním se lékařství stalo samostatným oborem, mimo jiné položil i základy klinického lékařství. Jeho jméno je spojováno rovněž s textem obsahujícím základní etické principy lékařského povolání. Hippokrates tak v podstatě sestavil etické zásady lékařů, takzvanou Hippokratovu přísahu, na kterou lékaři přísahají až […]
Židovského pianistu zachránil nacistický důstojník
Chopinovo Nocturno v cis moll mu zachránilo život. Unikal nemocem a hladu ve varšavském ghettu, vyhnul se transportu do vyhlazovacího tábora a přežil i srovnání Varšavy se zemí – paradoxně díky důstojníkovi wehrmachtu. Řeč je o Władysławu Szpilmanovi, známější je ovšem jako Pianista podle snímku režiséra Romana Polanského, který životní příběh polského skladatele a klavíristy […]
Nablýskaní krasavci: 5 legendárních mečů historie
Nebýt jich, dějiny by třeba vypadaly úplně jinak. Zbraně s nablýskaným ostřím se však navždy zapíší do historie. Některé umí přeseknout železo, další se pro změnu dostávají až na vlajky států. Jedno ale mají společné – jejich osud obepíná mlha tajemství. Excalibur Zajímavost: Záře čepele oslepí protivníky Slavnějšího zástupce bychom ve světě mečů pohledali. Vlastníkem je […]
reklama
zajímavosti
Jsou stromy vyšší, než byly před třiceti lety?
S přicházejícím podzimem se Ohijská státní univerzita před dvěma lety pochlubila s výsledky zajímavého výzkumu: Prokazuje, že dnešní stromy dorůstají většího objemu, než před 30 lety! Některé stromy jsou vyšší, jiné objemnější. Studie se zaměřila na 10 různých lokalit v oblasti mírného pásu. Co změnu způsobuje? „Do atmosféry neustále vypouštíme miliardy tun oxidu uhličitého. Nezůstává […]
Tenisové záhady: Jakou barvu mají tenisové míčky?
Že je to jednoduchá otázka, protože tenisové míčky přeci každý zná? Tak schválně – jsou podle vás žluté, nebo zelené? Odpovědět není snadná! A co víc, barva míčků zdaleka není jedinou tenisovou záhadou… Do roku 1972 jsou míčky jednoduše bílé. Jenže jak jsou neustále v pohybu, rozhodčí i diváci mají problém je vůbec postřehnout. Proto […]
Horolezecká tragédie v roce 1936: Everest odolává, lidé umírají
I přes veškeré úsilí a pokročilé vybavení se horolezcům v roce 1936 nepodařilo pokořit Mount Everest. Přestože se jeden z členů výpravy dostal pouhých 275 metrů pod vrchol, nepříznivé počasí a náročné podmínky jim znemožnily dokončit výstup. Tragédie otřásla celým světem a vláda tehdy ještě nezávislého Tibetu na dlouhou dobu další zdolávání Everestu zakázala. Až […]
Bizarní úmrtí: Smrt má smysl pro humor… černý humor!
Bizarní úmrtí nejsou v dějinách tak výjimečné, jak by se mohlo zdát. Skoro to vypadá, jakoby celebrity od starověku po současnost neměly nic jiného na práci než bizarně umírat. Jak jinak než kuriózní lze nazvat smrt řeckého dramatika Aischyla (524-456 př.n.l). Legenda praví, že jeho holou hlavu si orel splete s vejcem a pokusí se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz