Domů     Drsné MMA: Tělo jako zbraň
Drsné MMA: Tělo jako zbraň
10.1.2022

Dva nazí muži jsou zaklesnuti do sebe v boji na život a na smrt.

Starověká olympiáda je v plném proudu a nikdo z diváků ještě netuší, že sleduje předchůdce sportu, ve kterém se o několik tisíc let později budou točit miliony a fascinovat bude stejný počet fanoušků z celého světa.

Slabost nebo strach tu nemá šanci. Tady, v osmihranné kleci se odděluje zrno od plev. Silní od slabých, vítězové od poražených. Vzájemná nenávist je tu cítit na každém metru.

To všechno je MMA, zkratka pro Mixed Martial Arts – smíšená bojová umění, jeden z nejnebezpečnějších a nejkrvavějších bojových sportů.

Kořeny v mytologii

Jeho kořeny sahají až za hranice reality – do řecké mytologie. Právě tam totiž má vzniknout jakýsi neoficiální předchůdce MMA – pankration (veškerá síla), drsná směska boxu a zápasu, okořeněná dalšími prvky, jako jsou třeba údery nohou.

Vynaleznou ho prý dva mytologičtí hrdinové Hérakles a Théseus. První z nich prý s jeho pomocí zabije Nemejského lva, druhý se tímto způsobem vypořádá s obávaným Minotaurem v krétském labyrintu.

Můžou se řezat, jak chtějí

Kdo nevěří bájím, musí vzít za vděk názory historiků, že pankration vznikne ve starověkém Řecku v 7. století př. n. l. Představen je v roce 648 př. n. l. na 33. olympiádě a je to skutečně to, po čem Řekové tak dlouho bažili.

Nekompromisní totální souboj s minimem pravidel. Nejsou tu váhové kategorie, kola ani časové limity. A také žádné rozlišovací trikoty. Zápasníci jsou tak, jak je pánbůh stvořil. Maximálně se obalí pískem, aby jejich těla tolik neklouzala.

Zapovězeny jsou jen dvě věci – dloubání do očí a kousání. Jinak se protivníci můžou mezi sebou řezat, jak chtějí, dokud se jeden z nich nevzdá, což dá najevo zvednutým ukazovákem a nebo souboj nezastaví rozhodčí.

„Vezměte to nejlepší ze všech bojových umění, to nepoužitelné zahoďte“, hlásá Bruce Lee. Foto: pxfuel
„Vezměte to nejlepší ze všech bojových umění, to nepoužitelné zahoďte“, hlásá Bruce Lee. Foto: pxfuel

Pankration u Thermopyl

Nezřídka kdy ale střet přeruší rovnou zubatá. Jde totiž o skutečně brutální souboj, táhnoucí se klidně několik hodin a umění je už ho přežít. A to nejlépe bez doživotních následků.

I proto má kromě sportovního světa pankration své pevné místo i ve výcviku řeckých vojáků. Mistrně ho ovládají hlavně Sparťané. Dokonce ho využijí v ikonické bitvě u Thermopyl poté, co zlámou meče a kopí.

Není divu, že na olympiádě jsou v něm v podstatě neporazitelní. Musí si ovšem hlídat pravidla. Doma ve Spartě totiž od malička trénují pankration i s dloubáním do očí a kousáním.

Jedno bojové umění vs. druhé

Pankration tedy položí základy MMA, trvá ale ještě několik tisíc let, než se z nich postaví dům. O to se postupně postarají další MMA předchůdci.

Třeba savate, francouzské bojové umění, jehož vyznavači se v roce 1852 rozhodnou otestovat své schopnosti proti jiným bojovým uměním. A tak pozvou do Francie na turnaj anglické boxery. Totéž později zopakují i s dalšími bojovými styly, třeba s judem.

Stále více zemí experimentuje s vlastním bojovým uměním, míchají nejrůznější styly, vymýšlí nové a koncept MMA se tak může vesele šířit dál do světa. Stejně jako souboje jednoho bojového umění proti druhému.

Spojení Evropy s Asií

V roce 1899 je moderní MMA zase o něco blíž svému vzniku. A to díky bartitsu, bojovému umění, kombinující wrestling, judo, box, savate, jiu-jitsu a canne de combat (boje s holí či tyčí), které v Londýně založí Edward William Barton-Wright (1860–1951). Jde o první známé bojové umění, kombinující asijské a evropské bojové styly.

Pravidla se od roku 1993 samozřejmě změní a to tak, aby přes drsný duch smíšeného stylu boje byl bojovník co nejvíce chráněn před vážnými zraněními. Foto: pxfuel
Pravidla se od roku 1993 samozřejmě změní a to tak, aby přes drsný duch smíšeného stylu boje byl bojovník co nejvíce chráněn před vážnými zraněními. Foto: pxfuel

Nekompromisní Vale Tudo

Různých mezistylových turnajů během počátku 20. století rychle přibývá. Žádný z nich ale není tak drsný jako ty, které ve 20. letech 20. století pořádá v Brazílii rodina Graciů, která mimo jiné položí základy brazilskému jiu-jitsu.

Právě tehdy a tady se rodí moderní forma MMA. Bratři Carlos (1902–1994) a Hélio (1913–2009) vyzvou nejrůznější bojovníky mnoha různých stylů, aby s nimi v rámci turnajů, nazvaných Vale Tudo, změřili síly. A to v podstatě bez pravidel.

Vale Tudo ostatně v portugalštině znamená „vše dovoleno“. Ačkoliv se bratři často utkávají s nesrovnatelně většími a těžšími protivníky, většinu stojí na straně vítězů.

Otec MMA Bruce Lee

V polovině 60. let přijde herec a propagátor bojových umění Bruce Lee (1940–1973) s vlastním jedinečným stylem, ve kterém spojí to nejlepší z nejrůznějších bojových umění.

Jeho Jeet Kune Do je v podstatě přímým předchůdcem moderního MMA, jehož otcem je tak Lee po právu nazýván.

Na svůj definitivní průlom si ale musí počkat až do listopadu 1993, kdy dá organizace Ultimate Fighting Championship (UFC) dohromady osm bojovníků, které proti sobě postaví ve stejnojmenném turnaji.

Kdo s koho

Promo, stylizující událost do bojových videoher Street Fighter či Mortal Kombat, zabere. Skoro 8000 lidí tehdy v Denveru v Coloradu sleduje klání bez váhových kategorií, bez kol, přestávek i sudích, kteří by přidělovali body.

Proti sobě se staví karatisté, boxeři, zápasníci či vyznavači savate. Zakázané je jen kousat, píchat do očí a kopat do rozkroku. Tučnou odměnu 50 000 dolarů za celkové vítězství shrábne Royce Gracie (*1966), syn Hélia.

Je hned několik způsobů, jak si dojít pro vítězství. Nejjistější je soupeře knokautovat, popřípadě ho nejrůznějšími technikami donutit, aby se vzdal. Foto: pxfuel
Je hned několik způsobů, jak si dojít pro vítězství. Nejjistější je soupeře knokautovat, popřípadě ho nejrůznějšími technikami donutit, aby se vzdal. Foto: pxfuel

Obří milionový cirkus

První turnaj UFC vzbudí rozruch a udělá organizaci obří reklamu.

V následujících letech si bojovníci postupně začnou osvojovat účinné techniky z jednotlivých bojových umění, až vznikne samostatný styl boje, dnes známý jako MMA. Snoubí se v něm jiu-jitsu, judo, karate, box i kickbox, Muay Thai, taekwondo či wrestling. Ze sportu pro několik tisíc zvědavců postupem času vyroste obří cirkus, ve kterém se točí miliony.

MMA zápasníci jsou regulérními celebritami. Vždyť i u nás zná jméno Karlos „Terminátor“ Vémola (*1985) i ten, kdo nerozezná box od pletení. UFC už také dávno není jedinou MMA organizací.

Řežba v oktagonu

Pravidla se od roku 1993 samozřejmě změní a to tak, aby přes drsný duch smíšeného stylu boje byl bojovník co nejvíce chráněn před vážnými zraněními. Ať už při boji ve stoje, či na zemi.

Zakázané jsou údery hlavou, píchání do očí, kousání, tahání za vlasy, údery do rozkroku, na páteř a zadní části hlavy, kopy a kolena do hlavy ležícího soupeře nebo lámaní menších kloubů (prsty, zápěstí, atd).

Běžné, tedy netitulové zápasy trvají většinou tři kola po pěti minutách s minutovými přestávkami. O titul se zápasí na 5×5 minut, a to v ringu nebo v oktagonu, kleci ve tvaru osmiúhelníku.

Na rozdíl od boxerů nemají bojovníci MMA ve speciálních rukavicích chráněné prsty.

Knokaut je jistota

Je hned několik způsobů, jak si dojít pro vítězství. Nejjistější je soupeře knokautovat, popřípadě ho nejrůznějšími technikami donutit, aby se vzdal.

Další možností je technické KO (TKO), kdy souboj ukončí rozhodčí pro převahu, a nebo zranění, které znemožní jednomu ze zápasníků pokračovat. Pokud se nic z toho po uplynutí všech kol nestane, rozhodují body.

Na rozdíl od minulosti, jsou dnes bojovníci řazeni do váhových kategorií. Muži jich mají 9 (od „do 56,7 kg“ po „nad 120 kg“), ženy 5 (od „do 52,2 kg“ po „do 70,3 kg“).

Foto: pxfuel
Související články
Zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Zajímavosti
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Zajímavosti
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h