Domů     Drsné MMA: Tělo jako zbraň
Drsné MMA: Tělo jako zbraň
10.1.2022

Dva nazí muži jsou zaklesnuti do sebe v boji na život a na smrt.

Starověká olympiáda je v plném proudu a nikdo z diváků ještě netuší, že sleduje předchůdce sportu, ve kterém se o několik tisíc let později budou točit miliony a fascinovat bude stejný počet fanoušků z celého světa.

Slabost nebo strach tu nemá šanci. Tady, v osmihranné kleci se odděluje zrno od plev. Silní od slabých, vítězové od poražených. Vzájemná nenávist je tu cítit na každém metru.

To všechno je MMA, zkratka pro Mixed Martial Arts – smíšená bojová umění, jeden z nejnebezpečnějších a nejkrvavějších bojových sportů.

Kořeny v mytologii

Jeho kořeny sahají až za hranice reality – do řecké mytologie. Právě tam totiž má vzniknout jakýsi neoficiální předchůdce MMA – pankration (veškerá síla), drsná směska boxu a zápasu, okořeněná dalšími prvky, jako jsou třeba údery nohou.

Vynaleznou ho prý dva mytologičtí hrdinové Hérakles a Théseus. První z nich prý s jeho pomocí zabije Nemejského lva, druhý se tímto způsobem vypořádá s obávaným Minotaurem v krétském labyrintu.

Můžou se řezat, jak chtějí

Kdo nevěří bájím, musí vzít za vděk názory historiků, že pankration vznikne ve starověkém Řecku v 7. století př. n. l. Představen je v roce 648 př. n. l. na 33. olympiádě a je to skutečně to, po čem Řekové tak dlouho bažili.

Nekompromisní totální souboj s minimem pravidel. Nejsou tu váhové kategorie, kola ani časové limity. A také žádné rozlišovací trikoty. Zápasníci jsou tak, jak je pánbůh stvořil. Maximálně se obalí pískem, aby jejich těla tolik neklouzala.

Zapovězeny jsou jen dvě věci – dloubání do očí a kousání. Jinak se protivníci můžou mezi sebou řezat, jak chtějí, dokud se jeden z nich nevzdá, což dá najevo zvednutým ukazovákem a nebo souboj nezastaví rozhodčí.

„Vezměte to nejlepší ze všech bojových umění, to nepoužitelné zahoďte“, hlásá Bruce Lee. Foto: pxfuel
„Vezměte to nejlepší ze všech bojových umění, to nepoužitelné zahoďte“, hlásá Bruce Lee. Foto: pxfuel

Pankration u Thermopyl

Nezřídka kdy ale střet přeruší rovnou zubatá. Jde totiž o skutečně brutální souboj, táhnoucí se klidně několik hodin a umění je už ho přežít. A to nejlépe bez doživotních následků.

I proto má kromě sportovního světa pankration své pevné místo i ve výcviku řeckých vojáků. Mistrně ho ovládají hlavně Sparťané. Dokonce ho využijí v ikonické bitvě u Thermopyl poté, co zlámou meče a kopí.

Není divu, že na olympiádě jsou v něm v podstatě neporazitelní. Musí si ovšem hlídat pravidla. Doma ve Spartě totiž od malička trénují pankration i s dloubáním do očí a kousáním.

Jedno bojové umění vs. druhé

Pankration tedy položí základy MMA, trvá ale ještě několik tisíc let, než se z nich postaví dům. O to se postupně postarají další MMA předchůdci.

Třeba savate, francouzské bojové umění, jehož vyznavači se v roce 1852 rozhodnou otestovat své schopnosti proti jiným bojovým uměním. A tak pozvou do Francie na turnaj anglické boxery. Totéž později zopakují i s dalšími bojovými styly, třeba s judem.

Stále více zemí experimentuje s vlastním bojovým uměním, míchají nejrůznější styly, vymýšlí nové a koncept MMA se tak může vesele šířit dál do světa. Stejně jako souboje jednoho bojového umění proti druhému.

Spojení Evropy s Asií

V roce 1899 je moderní MMA zase o něco blíž svému vzniku. A to díky bartitsu, bojovému umění, kombinující wrestling, judo, box, savate, jiu-jitsu a canne de combat (boje s holí či tyčí), které v Londýně založí Edward William Barton-Wright (1860–1951). Jde o první známé bojové umění, kombinující asijské a evropské bojové styly.

Pravidla se od roku 1993 samozřejmě změní a to tak, aby přes drsný duch smíšeného stylu boje byl bojovník co nejvíce chráněn před vážnými zraněními. Foto: pxfuel
Pravidla se od roku 1993 samozřejmě změní a to tak, aby přes drsný duch smíšeného stylu boje byl bojovník co nejvíce chráněn před vážnými zraněními. Foto: pxfuel

Nekompromisní Vale Tudo

Různých mezistylových turnajů během počátku 20. století rychle přibývá. Žádný z nich ale není tak drsný jako ty, které ve 20. letech 20. století pořádá v Brazílii rodina Graciů, která mimo jiné položí základy brazilskému jiu-jitsu.

Právě tehdy a tady se rodí moderní forma MMA. Bratři Carlos (1902–1994) a Hélio (1913–2009) vyzvou nejrůznější bojovníky mnoha různých stylů, aby s nimi v rámci turnajů, nazvaných Vale Tudo, změřili síly. A to v podstatě bez pravidel.

Vale Tudo ostatně v portugalštině znamená „vše dovoleno“. Ačkoliv se bratři často utkávají s nesrovnatelně většími a těžšími protivníky, většinu stojí na straně vítězů.

Otec MMA Bruce Lee

V polovině 60. let přijde herec a propagátor bojových umění Bruce Lee (1940–1973) s vlastním jedinečným stylem, ve kterém spojí to nejlepší z nejrůznějších bojových umění.

Jeho Jeet Kune Do je v podstatě přímým předchůdcem moderního MMA, jehož otcem je tak Lee po právu nazýván.

Na svůj definitivní průlom si ale musí počkat až do listopadu 1993, kdy dá organizace Ultimate Fighting Championship (UFC) dohromady osm bojovníků, které proti sobě postaví ve stejnojmenném turnaji.

Kdo s koho

Promo, stylizující událost do bojových videoher Street Fighter či Mortal Kombat, zabere. Skoro 8000 lidí tehdy v Denveru v Coloradu sleduje klání bez váhových kategorií, bez kol, přestávek i sudích, kteří by přidělovali body.

Proti sobě se staví karatisté, boxeři, zápasníci či vyznavači savate. Zakázané je jen kousat, píchat do očí a kopat do rozkroku. Tučnou odměnu 50 000 dolarů za celkové vítězství shrábne Royce Gracie (*1966), syn Hélia.

Je hned několik způsobů, jak si dojít pro vítězství. Nejjistější je soupeře knokautovat, popřípadě ho nejrůznějšími technikami donutit, aby se vzdal. Foto: pxfuel
Je hned několik způsobů, jak si dojít pro vítězství. Nejjistější je soupeře knokautovat, popřípadě ho nejrůznějšími technikami donutit, aby se vzdal. Foto: pxfuel

Obří milionový cirkus

První turnaj UFC vzbudí rozruch a udělá organizaci obří reklamu.

V následujících letech si bojovníci postupně začnou osvojovat účinné techniky z jednotlivých bojových umění, až vznikne samostatný styl boje, dnes známý jako MMA. Snoubí se v něm jiu-jitsu, judo, karate, box i kickbox, Muay Thai, taekwondo či wrestling. Ze sportu pro několik tisíc zvědavců postupem času vyroste obří cirkus, ve kterém se točí miliony.

MMA zápasníci jsou regulérními celebritami. Vždyť i u nás zná jméno Karlos „Terminátor“ Vémola (*1985) i ten, kdo nerozezná box od pletení. UFC už také dávno není jedinou MMA organizací.

Řežba v oktagonu

Pravidla se od roku 1993 samozřejmě změní a to tak, aby přes drsný duch smíšeného stylu boje byl bojovník co nejvíce chráněn před vážnými zraněními. Ať už při boji ve stoje, či na zemi.

Zakázané jsou údery hlavou, píchání do očí, kousání, tahání za vlasy, údery do rozkroku, na páteř a zadní části hlavy, kopy a kolena do hlavy ležícího soupeře nebo lámaní menších kloubů (prsty, zápěstí, atd).

Běžné, tedy netitulové zápasy trvají většinou tři kola po pěti minutách s minutovými přestávkami. O titul se zápasí na 5×5 minut, a to v ringu nebo v oktagonu, kleci ve tvaru osmiúhelníku.

Na rozdíl od boxerů nemají bojovníci MMA ve speciálních rukavicích chráněné prsty.

Knokaut je jistota

Je hned několik způsobů, jak si dojít pro vítězství. Nejjistější je soupeře knokautovat, popřípadě ho nejrůznějšími technikami donutit, aby se vzdal.

Další možností je technické KO (TKO), kdy souboj ukončí rozhodčí pro převahu, a nebo zranění, které znemožní jednomu ze zápasníků pokračovat. Pokud se nic z toho po uplynutí všech kol nestane, rozhodují body.

Na rozdíl od minulosti, jsou dnes bojovníci řazeni do váhových kategorií. Muži jich mají 9 (od „do 56,7 kg“ po „nad 120 kg“), ženy 5 (od „do 52,2 kg“ po „do 70,3 kg“).

Foto: pxfuel
Související články
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
reklama
lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
panidomu.cz
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
skutecnepribehy.cz
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
Čekaly jsme s mámou na tátu. Ohlásil, že si přijde pro věci. Rodiče procházeli složitým rozvodem a hádali se kvůli majetku. Naši koupili chalupu, když jsem byla ještě malá. Ze zchátralého stavení udělali společnými silami malebnou vilku. A ze sadu plného starých stromů a v neposlední řadě kopřiv, vysokých jako urostlý chlap, tak pěknou zahradu, že o
Harry a Meghan se vrátí, ale…
nasehvezdy.cz
Harry a Meghan se vrátí, ale…
Usmířit se s královskou rodinou? To má Meghan Markle (42), manželka prince Harryho (39), už nějaký čas v plánu, klade si však podmínky. A ty musí královská rodina splnit do puntíku – naapříklad, aby
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
epochalnisvet.cz
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
historyplus.cz
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
Začátkem 19. století se v novoanglickém Nantucketu jeden plavčík doslechne o nalezení ostrova Pitcairn, na němž se usadili vzbouřenci z lodi Bounty. Netrvá dlouho, a onen mladík jménem Samuel Comstock začne dávat dohromady vlastní plány na ovládnutí jednoho z tichomořských ostrovů.   Poté, co mladý Samuel Comstock (1802–1824) okusí svou první plavbu přes oceán, ví,
Senná rýma je k poražení!
nejsemsama.cz
Senná rýma je k poražení!
Trápí vás kýchání, rýma, pálení očí a škrábání v krku? Cítíte se unavená? Příznaky senné rýmy vás mohou trápit i dlouhé týdny, ale můžete se jim bránit. Jak? Pokud jste se rozhodla bojovat proti sezonní alergii, máte velkou šanci zvládnout to bez antihistaminik. Zdánlivě banální rady vám život se sennou rýmou znatelně ulehčí. Zavřete pečlivě okna Sledujte pylové
Krtkovy řezy
tisicereceptu.cz
Krtkovy řezy
Drobivé těsto bude po upečení krásně křupavé. Tento koláč můžete připravit i do kulaté formy. Budete tak mít vyšší vrstvu těsta, ale chutnat bude stejně výtečně. Ingredience Na těsto 400 g hl
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
enigmaplus.cz
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
Britská televizní a divadelní herečka Maureen Diane Lipman (*1946) si prohlíží svůj mobil. Objeví přitom zprávu od svého muže Jacka Rosenthala (1931–2004): „Náš chlapec si vede dobře.“ Výraz v jejím o
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
iluxus.cz
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
V centru Prahy otevírá hotel s 382 pokoji The Cloud One Prague. V pěší vzdálenosti od Masaryčky i Hlavního nádraží je nejnovějším příspěvkem k urbanistickému rozvoji Hybernské ulice. Hosty láká na skv
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
21stoleti.cz
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dale