Domů     Dvojí zážitek: Polární záři můžete nejenom vidět, ale i slyšet!
Dvojí zážitek: Polární záři můžete nejenom vidět, ale i slyšet!

Nádherná hra světel, chvějících se na obloze, je pastvou pro oči. Anebo i pro další smysly? Lidé už dlouho tvrdí, že polární záři nejenom vidí, ale že ji je možné také slyšet. Mohou úchvatné paprsky skutečně produkovat nějaký slyšitelný zvuk?

Zvuk polární záře je v odborných kruzích předmětem mimořádně živé debaty už po dlouhá desetiletí.

Rozvířil se hlavně během prvních desetiletí minulého století, kdy se množí svědectví z osad napříč severními zeměpisnými šířkami, která uvádějí, že fascinující divadlo na obloze doprovázejí slyšitelné zvuky. Vědci však tyto zprávy dlouho tvrdošíjně odmítají.

Šustění hedvábí nebo praskání štěrku

Pozorovatelé vyprávějí o tichém, téměř nepostřehnutelném praskání, pískání nebo svištivém zvuku, hlavně při obzvláště jasných záblescích světla.

Na počátku 30. let například významný týdeník, vycházející na Shetlandských ostrovech, zveřejňuje pravidelná svědectví lidí, kteří přirovnávají zvuk polární záře třeba k šustění hedvábí nebo praskání štěrku pod podrážkami bot.

I když by se mohlo zdát, že fantazie v tomto případě pracovala na plné obrátky, tyto příběhy jsou podpořeny mnohými dalšími podobnými svědectvími ze severní Kanady a Norska.

Barvu polární záře ovlivňuje to, v jaké výšce se nachází.(Foto: Jan Curtis / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Barvu polární záře ovlivňuje to, v jaké výšce se nachází.(Foto: Jan Curtis / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

Nechte si ty báchorky…

Důvěryhodnost zpráv byla přitom úzce spojována s výškou polární záře. Podle vědeckých předpokladů by teoreticky mohla být schopna lidskému uchu slyšitelný zvuk produkovat pouze ta světla, která by sestoupila hodně nízko do zemské atmosféry.

Ale polární záře se obvykle vyskytuje okolo 100 kilometrů nad zemí a jen velmi zřídka se ocitne pod 80 kilometry a není možné, aby ji lidé z takové vzdálenosti zaslechli. Vzhledem k těmto zjištěním zůstali významní experti skeptičtí.

Také jsme to slyšeli!

Nicméně přední vědec 20. století, norský matematik a astrofyzik Carl Størmer (1874-1957) publikuje zprávy napsané dvěma z jeho asistentů, kteří tvrdí, že polární záři skutečně slyšeli, což přidalo určitou váhu zprávám obyčejných lidí, často nevzdělaných obyvatel zapadlých osad.

Jejich popis se navíc s těmi předchozími shodoval. Jakkoliv přesvědčivá tato dvě poslední svědectví mohla být, stále nikdo tehdy nepřišel s návrhem mechanismu, jak by k tomu všemu mohlo docházet.

Takto vypadá polární záře na Zemi pohledem z mezinárodní vesmírné stanice.(Foto: NASA / commons.wikimedia.org / volné dílo )
Takto vypadá polární záře na Zemi pohledem z mezinárodní vesmírné stanice.(Foto: NASA / commons.wikimedia.org / volné dílo )

Co za tím je?

Největší podporu z řad akademiků získá v roce 1923 hypotéza známého kanadského astronoma Clarence Chanta (1865-1956), která tvrdí, že polární záře ovlivňuje magnetické pole Země a způsobuje elektrické výboje také nízko v atmosféře a to i ze značné vzdálenosti.

Právě to vyvolává praskavý zvuk blíže u zemského povrchu. Přesto získá tato teorie uznání až v 70. letech, kdy se jí znovu věnují někteří fyzici.

Studie finských vědců z roku 2016 pak potvrdí, že polární záře skutečně produkuje některé zvuky a podle výzkumníků jedna z nahrávek zachytila zvuk těchto podmanivých světel 70 metrů nad úrovní terénu!

Podle nich jsou zřejmě skutečně způsobeny elektrickými procesy.

Fenomén dokonce inspiroval některé hudební skladby, například lotyšský skladatel Ēriks Ešenvalds (*1977) použije při komponování skladby Polární záře zápisky amerického průzkumníka Charlese Halla (1821-1871) a norského polárníka Fridtjofa Nansena (1861-1930), ve kterých oba popisují její zvuk. Skladatel vše zahrne do svého díla jako tenorové sólo.

Obraz Aurora borealis zachycuje polární záři v arktické oblasti a v roce 1865 ho namaloval americký malíř Frederic Edwin Church (1826-1900). (Foto: Smithsonian American Art Museum / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Obraz Aurora borealis zachycuje polární záři v arktické oblasti a v roce 1865 ho namaloval americký malíř Frederic Edwin Church (1826-1900). (Foto: Smithsonian American Art Museum / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Co ovlivňuje výskyt a barvy polární záře?

Polární záře je častější ve vyšších zeměpisných šířkách a na místech, jako je Aljaška, Kanada a Antarktida, tedy blíže k zemským pólům. Příležitostně byla pozorována také blíže k rovníku a dokonce třeba i v Mexiku.

V některých oblastech, jako je Aljaška nebo Grónsko, jsou viditelné po většinu dní v roce a vyskytují se kdykoliv během dne. Pouhým okem je však lidé mohou vidět pouze po setmění. Je zajímavé, že barvy jsou ovlivněny výškou.

Modrofialová až červená se vyskytuje ve výšce pod 100 km, zelená je nejčastější mezi 100 až 240 km a nad 240 km se objevuje rubínová.

I takto může vypadat polární záře nad Švédskem.(Foto: Wenxuan71 / Pixabay)
I takto může vypadat polární záře nad Švédskem.(Foto: Wenxuan71 / Pixabay)

Krásné výhledy a okolní přírodu si užijete také na ubytování Valtice nebo na ubytování Lednice.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: United States Air Force / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Související články
Věda a technika
Xin Zhui: Nejslavnější čínská mumie
Je mrtvá téměř dva tisíce let. Přestože nevypadá jako za živa, odmítá se obrátit v prach.  Nalezena byxla pouhou náhosou a dodnes patří k nejzachovalejším mumiím na světě. Hledání vhodného místa na protiletecký kryt, který má být součástí nemocnice v Čchang-ša, končí v roce 1971 nečekaným objevem. V kopci zvaném Mawangdui narazí dělníci téměř 15 […]
Věda a technika
Magický jantar: Pryskyřičnou konzervu umí vyrobit jen Matka Příroda!
Porostem se prodírá tyranosaurus rex. Nad hlavou s ohlušujícím řevem prolétá pterosaurus. Zpoza vysokých stromů zase vykukuje dlouhý krk sauropoda. Planeta je zaplavena dinosaury a viníkem je malý jantar, který uchoval jejich genetickou informaci. Někdo by si mohl myslet, že jde o nerost, ne tak docela protože jantar je ve ztvrdlá a zkamenělá pryskyřice. A její […]
Věda a technika
Obří meteority: Kam vyrazit za nejzajímavějšími krátery? (II.)
„Padá hvězda, něco si přej!“ Tuto radu už téměř každý z nás zaslechl nebo sám vyslovil. Aktuální je i v listopadu a prosinci, kdy se nebe rozzáří bohatou zářivou záplavou zvanou Leonidy a Geminidy. I když jde o romantickou představu, padající hvězdy doopravdy neexistují. Jsou to zkrátka a dobře jen meteory! Někdy se z komet […]
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
historie
Nelehké osudy obrozenců: Otec živící početnou rodinu, koktavý jazykovědec a abbé se záchvaty zuřivosti
Čeští obrozenci to v minulosti neměli jednoduché. Mnozí se potýkali s velkou nepřízní osudu. Přesto se mu dokázali postavit. Jací byli doopravdy? Přinášíme zajímavosti o nich, které v hodinách češtiny většinou nedozvíte. V roce 1793 se František Martin Pelcl (1734–1801) stává prvním profesorem českého jazyka na Pražské univerzitě. Ačkoliv patří k zapáleným vlastencům, snaha získat profesuru nejprve historie, kde neuspěl, […]
Nepolapitelná špionka vraždila nacisty silou pěti mužů
Žena v roli špionky se v historii mnohokrát osvědčila. Jednou z těch slavných je Nancy Wakeová. Prokáže neuvěřitelnou odvahu. Ačkoliv jí mnohokrát jde o krk, s německými nacisty nemá slitování. Australanka Nancy Wakeová (1912–2011), žijící od roku 1932 v Paříži, se po obsazení Francie v létě 1940 společně se svým manželem Henrim Fioccou (1898–1943), zapojuje do odboje. Už v listopadu 1942 po […]
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
27. května 1942 se v Praze odehrál jeden z nejvýznamnějších atentátů druhé světové války. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na Reinharda Heydricha, obávaného zastupujícího říšského protektora. Tento čin nejenže vedl k Heydrichově smrti, ale také k brutálnímu nacistickému teroru, který následoval. Přesto se stal symbolem odvahy a naděje pro celý československý národ. Druhá […]
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz