Pokrok nelze zastavit. Věda dokáže, za určitou cenu, vylepšit téměř vše, a to i reprodukční schopnosti. Nyní vědci dokázali přivést na svět myší mládě, které vzniklo spoluprací dvou myší mužského pohlaví.
Mládě bohužel přežilo jen několik hodin. Přesto se ale jedná o doposud nedosažený vědecký milník.
A to i proto, že pracovat takto se samčí genetickou výbavou je podstatně těžší, než s tou samičí, díky které se vědcům podařilo podobného úspěchu dosáhnout už před více než deseti lety.
Výzkum tak přinesl informace hlavně o tom, proč se samci savců nemohou rozmnožovat v párech se stejným pohlavím a ani samostatně.
Při rozmnožování přebírá savčí plod polovinu DNA od každého z rodičů. Spolu s touto DNA přichází do plodu částice určující také pohlaví plodu. A právě bez nich je vývoj plodů v podstatě nemožný.
A zatímco s DNA jsou vědci schopni pracovat, nahradit tyto částice tak, aby bylo možné rozmnožit savce za pomocí dvou zástupců stejného pohlaví, se jím zatím příliš nedaří. Podobný problém platí i pro případnou samoreprodukci savců.
Tyto podivné praktiky se mohou na první pohled zdát zvrácené a nesmyslné, na ten druhý, důkladnější, díky nim vědci získávají důležité informace, které by snad mohli být v budoucnu využitelné pro léčbu různých nemocí, jako například neplodnosti.