Spousta z nás má kanibalismus spojený jenom s Papuou Novou Guineou nebo Melanésií. Z historie je ale známa celá řada příkladů kanibalismu, lidské maso například jedli i neandertálci.
U nás existují důkazy o kanibalismu například z jihomoravské Cézavy u Blučiny z let cca 1900-750 př. n. l.
Na úlomky kostí šesti dospělých a šesti dětí narazili roku 2010 archeologové v jeskyni na severu Španělska. Smrt zastihla neandrtálce před přibližně 49 000 lety. „Mají řezné rány na mnoha kostech včetně lebečních a čelistních.
Dlouhé kosti byly zlámány kvůli získání morku, máme tu všechny známky kanibalismu, popsané už dříve na dalších nalezištích,“ vysvětluje vedoucí výzkumu profesor Carles Lalueza-Fox z barcelonského ústavu evoluční biologie.
Podle testů DNA šlo o jednu rodinu. Zda pro neandertálce měla konzumace lidského masa smysl, na to se v roce 2018 zaměřil archeolog James Cole z univerzity v britském Brightonu, který se zabývá výzkumem života neandertálců.
Došel k názoru, že se pojídání lidského masa nevyplatí. Jeho nutriční hodnota je totiž poměrně malá. „Z jediného koně získáte víc kalorií než ze šesti lidí dohromady,“ vysvětluje Cole.
Myslí si proto, že neandertálci měli ke kanibalismu jiný důvod než jenom snahu opatřit si potravu. Možná se pojídání nepřátel stalo součástí nějakých jejich duchovních rituálů…
Kultovní důvody
V roce 2013 proběhl průzkum před budováním obchvatu východočeské Chrudimi odkryl nález poukazující na rituální kanibalismus.
„Jedná se o pořezané a opálené zbytky kostí, které dokládají, že dotyčného uvařili nebo upekli a snědli,“ říká Jan Musil, archeolog z Regionálního muzea v Chrudimi. Kanibalismus měl pravděpodobně náboženské a kultovní důvody.
Část nálezů pochází z eneolitu, doby mezi roky 4400–2000 př. n. l., další část z období únětické kultury 1800–1550 př. n. l. Ve východních Čechách jde o ojedinělý nález.
Spořádali kolonisté mladou dívku?
Britští osadníci z kolonie Jamestownu na území dnešních Spojených států amerických se na počátku 17. století nezalekli ani kanibalismu! Už delší dobu se ví, že kolonisté v dobách hladu jedli kočky, psy, krysy nebo hady.
K informacím o pojídání nebožtíků se ale vědci doposud stavěli nedůvěřivě, ačkoli to potvrzovaly některé dochované písemnosti.
Nález kostí 14leté dívky, kterou podle analýzy washingtonského Smithsonianova institutu z roku 2013 snědli kanibalové, ovšem potvrzuje, že tyto prameny nelžou. Stopy na kostech dokazují, že dívčino tělo po smrti někdo rozsekal na kusy.
Kosti pocházejí podle údajů amerického antropologa Douglase Owsleyho z kruté zimy na přelomu let 1609/1610, kdy osadníci velmi hladověli. Z nové doby je znám například kanibalismus během hladomoru v Rusku v letech 1921-1922.