Země se chvěje, vzduch plní hluboké dunění doprovázené ohlušujícím rachotem. Podzemní síly pumpují do oblak gigantický šedý mrak, kolem létá kamení, po svahu se sune ohnivý had lávy.
Vypadá to, jako by ta modrá zářivá koule poklidně obíhající kolem Slunce měla už svá vulkanicky divoká pubertální léta za sebou. Možná ano, ale to neznamená, že by si i dnes neuměla pořádně vyhodit z kopýtka. Pojďte mrknout na některé z nejaktivnějších.
Etna
Kde: Itálie
Naposledy: 2009
Nejvyšší evropská sopka patří k největším vulkanickým hrozbám Evropy, protože je v podstatě neustále aktivní.
Každou chvíli předvede některý z typů erupcí a nikdo netuší, kdy se pokusí překonat své rekordní exploze z let 1669 nebo 1917. Její výška dnes dosahuje 3329 metrů, ještě v roce 1981 to však bylo o 21 metrů více.
Etna sice zásobuje okolí materiálem, který dělá zdejší půdu velmi úrodnou, ovšem jednou za čas si to vybere i s úroky.
V oblasti kolem sopky je proto zřízen systém včasné výstrahy, který má obyvatelstvo varovat v případě, že se Etna začne chystat k další přehlídce svých schopností.
Vesuv
Kde: Itálie
Naposledy: 1944
Je sice mnohem menší než Etna, její vrchol je „pouhých“ 1281 metrů nad Neapolským zálivem, ale způsobem, jakým si to v roce 79 vyřídí s městy Pompeje a Herculaneum, se rázem zařadí mezi legendy.
Vinou gigantické exploze tehdy zahyne téměř 25 000 lidí, obě města jsou zasypána tak rychle, že jsou v podstatě zakonzervována pro budoucí použití.
Od té doby se sice občas připomíná a ukázuje, že má stále sílu, protože dokáže sopečný popel rozhodit po celé jižní Evropě, ale od roku 1944 je v klidu.
Nepřestává být samozřejmě na seznamu jako potenciální hrozba, protože v jejím okolí žijí téměř 3 000 000 lidí.
Kilauea
Kde: Havajské ostrovy
Naposledy: 2018
Pokud se některá sopka může rovnat Etně, pak je to hyperaktivní Kilauea na havajském Velkém ostrově. Už téměř 30 let je trvale aktivní.
Po celá ta léta ji ovšem všichni považují za krotký vulkán, který se připomíná nějakým tím neškodně bafnutím a zatím si nevyžádal příliš mnoho obětí. Jenže tenhle sopečný beránek má i temnější tvář. Rozsáhlé vrstvy popela a tefry.
Od chvíle, kdy začne v květnu 2018 chrlit lávu, což donutí místní úřady k nařízení evakuace, totiž otřásá ostrovem desítkami drobných zemětřesení a atmosféru zaneřádí popelem až do výšky 4 kilometrů. Jako by se k něčemu chystala.
Mayon
Kde: Filipíny
Naposledy: 2018
Pokud by se mezi sopkami měla volit Miss, pak má korunku jistou 2462 metrů vysoká filipínská krasavice. Ladná, symetrická, s dokonalým kuželovým tvarem vypínající se vysoko nad krajinu kolem zálivu Albay.
A nejen že je krásná na pohled, je také nesmírně temperamentní. Jde o jednu z nejaktivnějších filipínských sopek, u které za posledních 400 let napočítali přes 50 silných erupcí.
V roce 2016 vyhlašuje UNESCO kraj kolem sopky za biosférickou rezervaci, sopka však na štemply nedbá. V lednu 2018 vyvrhne popel do výšky 10 kilometrů, začnou létat kameny, objeví se láva.
Když začnou vesnice v okolí ohrožovat prudké bahnotoky, vyhlašuje vláda čtvrtý stupeň varování.