Domů     Dosahoval Václav Antonín Kounic diplomatické úspěchy díky pletkám se ženami?
Dosahoval Václav Antonín Kounic diplomatické úspěchy díky pletkám se ženami?

Císařovna Marie Terezie roztrhne dopis s datem 9. září 1946. „Trpím horečkami. Otékají mi nohy. Strašně mě bolí hlava. Krvácím. Už rok nejsem schopen pořádné práce,“ líčí dramaticky hrabě Kounic. „Přehání.

Je to přecitlivělý hypochondr,“ pomyslí si znechuceně panovnice o svém nejlepším diplomatovi.

Císařovna Marie Terezie (1717–1780) už si zvykla odpouštět svému vyslanci Václavu Antonínu Kounicovi (1711–1794) jeho nejrůznější mouchy, ať už jde o neustálé stížnosti na jeho choroby, nebo zálibu v líčení, nákladném oblékání a ženách.

Bez jeho služeb se totiž neobejde. Roku 1749 proto rozhodne, že novým vyslancem rakouské monarchie u francouzského královského dvora se stane právě on.

Kounic předloží císařovně koncepci zahraniční politiky monarchie, ve které zdůrazňuje nový směr. Rakousko by se podle něj mělo odpoutat od námořních zemí Anglie a Holandska a naopak se sblížit s Francií proti Prusku. Jakmile se v Paříži zabydlí, začne svoje záměry uskutečňovat.

Když to nejde oficiální cestou, zkusí to Václav Antonín Kounic přes krásné ženy.
Když to nejde oficiální cestou, zkusí to Václav Antonín Kounic přes krásné ženy.

Ledy vysoké politiky roztávají

Když nemůže hrabě uspět oficiální cestou, hledá jinou možnost.

Urostlého, štíhlého a pohledného mladíka si na dvoře všimne šaramantní Jeanne Antoinette Poisson, madame de Pompadour (1721 –1764), milenka francouzského krále Ludvíka XV. (1710–1774), která tahá za nitky vysoké politiky.

Mladý vyslanec se její pozornosti nebrání a chová se k dámě jaksepatří. Když krásnou Jeanne provádí při tanci, ta mu nenápadně vsune do ruky lísteček. Václav ho stejně nenápadně rozbalí. „Večer v deset hodin v mé komnatě,“ tak zní vzkaz. Hrabě přikývne.

Stačí mu několik setkání během roku 1752 a nadchne ji pro svoje záměry. Madame de Pompadour se pak postará, aby ledy vůči Rakousku na francouzském královském dvoře rychle roztály.

Rozptýlení zažije Kounic i s madame de Pompadour. Především se ale oba postarají o zlepšení vztahů Rakouska a Francie.
Rozptýlení zažije Kounic i s madame de Pompadour. Především se ale oba postarají o zlepšení vztahů Rakouska a Francie.

Za vším hledej ženy

13. května 1753 si Kounic ve Vídni zálibně prohlíží jmenovací dekret, na kterém sotva oschnul inkoust. Právě slaví svoje šestatřicáté narozeniny a k nim dostal ten nejúžasnější dárek: císařovna ho jmenovala státním kancléřem.

Jeho úřad odpovídá funkci prvního ministra. Od téhle chvíle řídí zahraničně politické záležitosti monarchie. Svůj úkol, sblížit Rakousko a Francii, dotáhne úspěšně do konce.

1. května 1756 podepisují zástupci Francie a Rakouska Versailleskou smlouvu, která prolomí letité nepřátelství mezi Bourbony a Habsburky. Brzy se ke spojenectví přidává i Rusko.

„Pch, smlouva tří spodniček,“ opovržlivě poznamenává na adresu listiny pruský král Fridrich II. (1712–1786). Neopomene jízlivě zdůraznit, že zárukou spojenectví jsou tři ženy:

Marie Terezie, ruská carevna Alžběta Petrovna (1709–1762) a madame Pompadour.

Ministrovi zahraničí učaruje i krásná italská herečka Kateřina Gabrielli.
Ministrovi zahraničí učaruje i krásná italská herečka Kateřina Gabrielli.

V aférách mu nezabrání ani sňatek

Jenže ve skutečnosti se otcem francouzsko-rakousko-ruského spojenectví stává hrabě Kounic, který ovšem jako nástroj svých diplomatických snah používá ženu.

Samozřejmě ne jedinou ve svém životě. Při získávání pozornosti něžného pohlaví vždy využívá svého příjemného zevnějšku a dobrých způsobů.

Ačkoli se už v dubnu 1736 oženil s Marií Ernestinou ze starého rakouského rodu Starhemberků, se kterou má šest synů a jednu dceru, usiluje o přízeň dalších krásek.

Jako pařížský vyslanec si například dopřeje rozptýlení s italskou zpěvačkou Kateřinou Gabrielli (1730–1796).

Marie Terezie svému nejlepšímu diplomatovi toleruje i dámské aféry.
Marie Terezie svému nejlepšímu diplomatovi toleruje i dámské aféry.

O mých záležitostech se bavit nebudeme

Jeho diplomatické poslání ovšem milostnými aférami ovšem nijak neutrpí, spíše naopak. Ženy mu rozhodně nebrání soustředit ve svých rukou otěže rakouské politiky.

Když ho volají pracovní povinnosti, jednoduše nechá dámy svého srdce čekat v kočáře před branami paláce.

„Musíte mne omluvit, jenom se na několik okamžiků vzdálím,“ požádá milenku a vzápětí odspěchá na jednání k císařovně. Nepomohou ani výtky panovnice, jak nevhodně se k dámě chová.

„Budeme přece hovořit o záležitostech monarchie, ne o mých,“ odbude s vážnou tváří císařovnu. Ta mu na oplátku za politickou pomoc věnuje v roce 1763 knížecí titul.

Zahraniční politiku habsburské monarchie má kníže v rukou téměř čtyřicet let. Ze státních služeb ho na vlastní žádost propouští až 19. srpna 1792 rakouský císař František I. (1768–1835) a dva roky na to hrabě umírá.

Foto: wikipedia.org
reklama
Související články
Historie
Jak Marie Terezie pomáhala svobodným matkám?
Za porod nemanželského dítěte čeká ženy v habsburské monarchii během první poloviny 18. století smrt. Ještě v roce 1743 se mohou podle platného zákona dočkat stětí hlavy. Ovšem Marie Terezie tuto praxi změní. Ačkoliv je Marie Terezie (1717–1780) velmi silně věřící katolička a katolíci považují početí a porod nemanželského dítěte za hřích, panovnice chápe, že […]
Historie
Méšova stéla popisuje vítězství Moabitů nad Židy
Území Izraele tvoří jedno velké archeologické naleziště, téměř při každém kopnutí do země tu dostávají biblické příběhy reálné obrysy a tajemné postavy z Písma svatého se vynořují z hlubin starověku. Potvrzuje se, že skutečně existovaly. „Můžeme přečíst jedno písmeno a to B, o čemž si ostatní myslí, že by mohlo být začátkem slova Balak,“ říká například Ronald Hendel, profesor […]
Historie
Malíř Alfons Mucha v Praze čelil závisti
Nabídka, která se neodmítá. Právě tu dostává Alfons Mucha v létě 1909 v Čechách, kam se na skok vrací. Jde o malířskou výzdobu interiérů čerstvě dostavěného Reprezentačního domu hlavního města Prahy (dnešní Obecní dům). Mucha o tuto práci přitom projeví zájem už v roce 1905. Tehdy malíře Alfonse Muchu (1860–1939) navštíví starosta Prahy Vladimír Srb. (1856–1916), aby mu […]
Historie
Podnikání Františka Štěpána Lotrinského zaplatilo dluh v rakouské státní kase
Františka Štěpána Lotrinského láká armáda. K vojenské kariéře však nemá schopnosti a jeho žena Marie Terezie to naštěstí brzy pochopí. Snaží se ho proto přesvědčit, aby neodjížděl k vojsku, a užívá k tomu typicky ženské zbraně. „Uchýlila jsem se k našim obvyklým prostředkům, polibkům a slzám, ale co ty u manžela po devítiletém manželství zmohou? Také jsem ničeho […]
reklama
zajímavosti
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Kult známého světce: Komunistům se svatý Václav nelíbil
Už od konce 10. století se v českých zemích začíná šířit kult svatého Václava (asi 907–935). Nejdříve se český kníže stal symbolem panovnické dynastie a poté i patronem národa. Velký význam získává svatováclavský svátek za první republiky, ale nejde to jednoduše. První republika se totiž hodně orientuje směrem na husitské tradice a svatý Václav tak zůstává […]
Proč se říká: Svině a perly, roh hojnosti a máj podzimu
V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V této rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly. Pýcha se nevyplácí, to je známá věc. Podíváme se, co se může stát lidem, kteří nosí nos nahoru. Zjistíme i to, odkud […]
historie
Leopold I. Habsburský omezil robotu na tři dny
Ač flegmatik, rozhodně není lhostejný k tomu, co se v jeho zemi děje. Když v roce 1679 vypuká v celé zemi epidemie moru, šířící se z Uher, bojí se i on. Na jeho příkaz mají úředníci mají vytvořit protimorová opatření na ochranu hlavního města říše. To se jim ale nepodaří. Černá smrt proniká i do Vídně a kosí zdejší chudinu, […]
Střelný prach přivezl do Evropy Čingischán
Burtaj, manželka mongolského vládce Čingischána je v roce 1180 unesena, a to kmenem Merkitů. Temüdžin ihned svolá své spojence Wangchána a Džamuchu a společně vyrážejí do boje. Slaví úspěch, když se jim podaří dívku osvobodit. Jenže přátelství mezi Čingischánem (1162–1227) a Džamuchou brzy začíná dostávat první trhliny. Oba by chtěli vládnout, a proto kolem shromažďují další […]
Malý Čingischán posílal šípy rychlostí 130 km za hodinu
Malý Temüdžin dostává jméno podle vůdce jednoho sousedního tatarského kmene, zajatého jeho otcem Jesügejem, náčelníkem kmene Bodrdžiginů. Na svět přichází v roce 1162 v asijských stepích dnešní mongolské provincie Chentii. Válečnému umění se budoucí mongolský vládce Čingischán (1162–1227) učí již od útlého věku. Legendy dokonce vyprávějí, že když ho matka porodila, chlapeček svíral v malé pěstičce krvavou […]
Budování komunismu v Československu: Z JZD chtělo vystoupit 70 000 zemědělců
„Vážení soudruzi, při prověrce místní lidové knihovny v Žebráku pracovníky ONV (Okresního národního výboru – pozn. red.) v Hořovicích přišly k vyřazení mj. i spisy R. Kiplinga, jako Kniha džunglí,“ píše v roce 1954 knihovník ze Žebráku u Hořovic svým nadřízeným. Ocitáme se v první polovině 50. let 20. století v době budování socialistického Československa. Z knihoven mizí část fondu podle jednoho z […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
iluxus.cz
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
DS 3 ESPRIT DE VOYAGE má světlý interiér, v němž velkou část tvoří kůže Nappa v šedém odstínu Galet na palubní desce, doplněná vyraženým nápisem ESPRIT DE VOYAGE. Tento design symbolizuje ambice značk
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Mořský mnich: Prastaré tajemství z hlubin moří
enigmaplus.cz
Mořský mnich: Prastaré tajemství z hlubin moří
Je rok 1546, když moře na pobřeží největšího dánského ostrova Sjælland vyvrhne podivného tvora. Nic podobného dosud lidské oko nespatřilo. Bytost je napůl ryba a napůl člověk! Nález se okamžitě st
Láska se vrátila s důchodem
skutecnepribehy.cz
Láska se vrátila s důchodem
Jako školačka jsem nosila vlasy „na kluka“. Maminka s tatínkem mi nikdy nevysvětlili, proč jsem nemohla mít dlouhé vlasy jako moje ségra. Je fakt, že já byla vždycky taková dračice, skoro jako kluk. Přesto jsem se hned v první třídě zamilovala do modrookého blonďáčka. Netuším proč, ale modré oči ve mně odmalinka vyvolávají mírné závratě, prostě se
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
21stoleti.cz
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulo
Denivky na talíři
panidomu.cz
Denivky na talíři
O jedlých květinách už jste jistě slyšeli, ale možná nevíte, že jednu z nich máte na zahrádce. Je to ta, jejíž květy kvetou jen jeden den, a odtud také pochází její jméno. Je krásná, a nevyžaduje téměř žádnou péči. Existuje spoustu druhů všech možných barev a vůní, i proto ji máme tak rádi. Vlastně si
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
epochalnisvet.cz
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
Na sklonku 16. století má Benátská republika nepřítele doslova za dveřmi. Turci okupují podstatnou část Balkánu a vážně hrozí, že s dosavadním dobytým územím se jen tak nespokojí. Benátčané musejí jed
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
epochanacestach.cz
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je
Potravinové lesy: Přírodní produkty zdarma, zlepšení klimatu i zdraví lidí
21stoleti.cz
Potravinové lesy: Přírodní produkty zdarma, zlepšení klimatu i zdraví lidí
Procházka v lese, spojená se sběrem hub nebo lesního ovoce, je příjemná záležitost. Ale na různých místech světa můžete narazit také na takzvané potravinové lesy, které sice les připomínají, ale plní
Už má zase novou modelku v posteli!
nasehvezdy.cz
Už má zase novou modelku v posteli!
Když se Leonardo DiCaprio (48), kterého proslavil film Titanic, nedávno vrátil ze své několikatýdenní plavby na jachtě, hned se ukázal s italskou modelkou Vittoriou Ceretti (25). Ta se zdá takřka
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
enigmaplus.cz
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
Anglická policie dostane dopis, v němž jim pisatelka sděluje, že zná místo pobytu i povolání obávaného vraha, známého jako Yorskhirský rozparovač. Policisté se k tvrzení staví skepticky, protože pochá