Domů     Dosahoval Václav Antonín Kounic diplomatické úspěchy díky pletkám se ženami?
Dosahoval Václav Antonín Kounic diplomatické úspěchy díky pletkám se ženami?

Císařovna Marie Terezie roztrhne dopis s datem 9. září 1946. „Trpím horečkami. Otékají mi nohy. Strašně mě bolí hlava. Krvácím. Už rok nejsem schopen pořádné práce,“ líčí dramaticky hrabě Kounic. „Přehání.

Je to přecitlivělý hypochondr,“ pomyslí si znechuceně panovnice o svém nejlepším diplomatovi.

Císařovna Marie Terezie (1717–1780) už si zvykla odpouštět svému vyslanci Václavu Antonínu Kounicovi (1711–1794) jeho nejrůznější mouchy, ať už jde o neustálé stížnosti na jeho choroby, nebo zálibu v líčení, nákladném oblékání a ženách.

Bez jeho služeb se totiž neobejde. Roku 1749 proto rozhodne, že novým vyslancem rakouské monarchie u francouzského královského dvora se stane právě on.

Kounic předloží císařovně koncepci zahraniční politiky monarchie, ve které zdůrazňuje nový směr. Rakousko by se podle něj mělo odpoutat od námořních zemí Anglie a Holandska a naopak se sblížit s Francií proti Prusku. Jakmile se v Paříži zabydlí, začne svoje záměry uskutečňovat.

Když to nejde oficiální cestou, zkusí to Václav Antonín Kounic přes krásné ženy.
Když to nejde oficiální cestou, zkusí to Václav Antonín Kounic přes krásné ženy.

Ledy vysoké politiky roztávají

Když nemůže hrabě uspět oficiální cestou, hledá jinou možnost.

Urostlého, štíhlého a pohledného mladíka si na dvoře všimne šaramantní Jeanne Antoinette Poisson, madame de Pompadour (1721 –1764), milenka francouzského krále Ludvíka XV. (1710–1774), která tahá za nitky vysoké politiky.

Mladý vyslanec se její pozornosti nebrání a chová se k dámě jaksepatří. Když krásnou Jeanne provádí při tanci, ta mu nenápadně vsune do ruky lísteček. Václav ho stejně nenápadně rozbalí. „Večer v deset hodin v mé komnatě,“ tak zní vzkaz. Hrabě přikývne.

Stačí mu několik setkání během roku 1752 a nadchne ji pro svoje záměry. Madame de Pompadour se pak postará, aby ledy vůči Rakousku na francouzském královském dvoře rychle roztály.

Rozptýlení zažije Kounic i s madame de Pompadour. Především se ale oba postarají o zlepšení vztahů Rakouska a Francie.
Rozptýlení zažije Kounic i s madame de Pompadour. Především se ale oba postarají o zlepšení vztahů Rakouska a Francie.

Za vším hledej ženy

13. května 1753 si Kounic ve Vídni zálibně prohlíží jmenovací dekret, na kterém sotva oschnul inkoust. Právě slaví svoje šestatřicáté narozeniny a k nim dostal ten nejúžasnější dárek: císařovna ho jmenovala státním kancléřem.

Jeho úřad odpovídá funkci prvního ministra. Od téhle chvíle řídí zahraničně politické záležitosti monarchie. Svůj úkol, sblížit Rakousko a Francii, dotáhne úspěšně do konce.

1. května 1756 podepisují zástupci Francie a Rakouska Versailleskou smlouvu, která prolomí letité nepřátelství mezi Bourbony a Habsburky. Brzy se ke spojenectví přidává i Rusko.

„Pch, smlouva tří spodniček,“ opovržlivě poznamenává na adresu listiny pruský král Fridrich II. (1712–1786). Neopomene jízlivě zdůraznit, že zárukou spojenectví jsou tři ženy:

Marie Terezie, ruská carevna Alžběta Petrovna (1709–1762) a madame Pompadour.

Ministrovi zahraničí učaruje i krásná italská herečka Kateřina Gabrielli.
Ministrovi zahraničí učaruje i krásná italská herečka Kateřina Gabrielli.

V aférách mu nezabrání ani sňatek

Jenže ve skutečnosti se otcem francouzsko-rakousko-ruského spojenectví stává hrabě Kounic, který ovšem jako nástroj svých diplomatických snah používá ženu.

Samozřejmě ne jedinou ve svém životě. Při získávání pozornosti něžného pohlaví vždy využívá svého příjemného zevnějšku a dobrých způsobů.

Ačkoli se už v dubnu 1736 oženil s Marií Ernestinou ze starého rakouského rodu Starhemberků, se kterou má šest synů a jednu dceru, usiluje o přízeň dalších krásek.

Jako pařížský vyslanec si například dopřeje rozptýlení s italskou zpěvačkou Kateřinou Gabrielli (1730–1796).

Marie Terezie svému nejlepšímu diplomatovi toleruje i dámské aféry.
Marie Terezie svému nejlepšímu diplomatovi toleruje i dámské aféry.

O mých záležitostech se bavit nebudeme

Jeho diplomatické poslání ovšem milostnými aférami ovšem nijak neutrpí, spíše naopak. Ženy mu rozhodně nebrání soustředit ve svých rukou otěže rakouské politiky.

Když ho volají pracovní povinnosti, jednoduše nechá dámy svého srdce čekat v kočáře před branami paláce.

„Musíte mne omluvit, jenom se na několik okamžiků vzdálím,“ požádá milenku a vzápětí odspěchá na jednání k císařovně. Nepomohou ani výtky panovnice, jak nevhodně se k dámě chová.

„Budeme přece hovořit o záležitostech monarchie, ne o mých,“ odbude s vážnou tváří císařovnu. Ta mu na oplátku za politickou pomoc věnuje v roce 1763 knížecí titul.

Zahraniční politiku habsburské monarchie má kníže v rukou téměř čtyřicet let. Ze státních služeb ho na vlastní žádost propouští až 19. srpna 1792 rakouský císař František I. (1768–1835) a dva roky na to hrabě umírá.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Historie
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Historie
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Historie
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
záhady a tajemství
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h