Skip to content

Dopouštěl se Masaryk korupce?

Prvorepublikový bankéř Jaroslav Preiss se zakousne do jitrničky. Testuje její kvalitu. Hostem na jeho vepřových hodech na statku v Lavičkách na Příbramsku dnes bude prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Musí spolu projednat finanční záležitosti a nejlépe se povídá u dobrého jídla.

21. prosince 1918 vítá Praha Tomáše Garrigua Masaryka (1850–1937) jako prezidenta nové Československé republiky. Masaryk se aktivně zapojuje do politiky. Kolem něj se soustřeďuje tzv. skupina Hradu, kterou tvoří jeho příznivci a političtí sympatizanti.

Jako prezident využívá své tajné fondy. Ty jsou stranou státního rozpočtu a přenechávají mu je některé banky napojené na jeho skupinu Hradu.

21. prosince 1918 vítá Praha svého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.
21. prosince 1918 vítá Praha svého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Z příspěvků Živnobanky pomáhá i protivníkům

Jde především o Masarykova dvorního bankéře, ředitele Živnobanky Jaroslava Preisse (1870–1946). Prezident s oblibou zajíždí na vepřové hody na Preissův statek. Z peněz Živnobanky platí různé aktivity a pomáhá i politikům, kteří se dostali do potíží.

Jde nejenom o osoby z okruhu jemu blízkých, ale i protivníky. Výměnou za to, že mu oni pomoc vrátí jindy.

Bankéř Jaroslav Preiss se s prezidentem přátelí a zve ho na svůj statek.
Bankéř Jaroslav Preiss se s prezidentem přátelí a zve ho na svůj statek.

Peníze na dovolenou

„Navštívil jsem pana Dr. Preisse, kterého důvěrně jsem požádal, aby na mé jméno u banky opatřil částku 2.000.000 K, již jest zapotřebí ke krytí nákladů cesty páně presidentovy a průvodu jeho na Capri, poněvadž pro náklad tento není v rozpočtu státním položky,“ uvádí v květnu 1921 prezidentů kancléř Přemysl Šámal (1867–1941). Nejde přitom o státní návštěvu, ale prezidentovu soukromou dovolenou. Podobné příspěvky ale prezident dostává i z Legiobanky.

Kancléř hlavy státu Přemysl Šámal žádá bankéře o příspěvek na prezidentovu cestu.
Kancléř hlavy státu Přemysl Šámal žádá bankéře o příspěvek na prezidentovu cestu.

Korumpoval politiky?

Jeho pomoc využívají i někteří politici, například i vůdce slovenských agrárníků Vavro Šrobár (1867–1950). Přijde o velké peníze kvůli nešťastným nákupům obrazů, ukáže se totiž, že jde o padělky. Masaryk poskytnutí pomoci neodmítne a politiky si tím zavazuje.

„Z hlediska přísných měřítek dneška je vzdor veškeré úctě k mimořádné osobnosti T. G. Masaryka obtížné nenazývat takové chování jinak než korupční,“ uvádí současný český historik Radovan Lovčí v životopise Alice Masarykové.

Foto: wikimedia.org, langhans.cz, masarykovaspolecnost.cz,
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …