Nechali byste si do nosu vstříknout bakterie způsobující černý kašel? Samozřejmě že pro vědecké účely. Nejspíše právě na takovou otázku odpovědělo nedávno ano 34 lidí z Velké Británie.
Dobrovolníci tak byli nakaženi a následně pozorováni a léčeni v uzavřeném laboratorním prostředí – za účelem výroby lepšího očkování.
Žádný z účastníků experimentu po nakažení vážně neonemocněl. U většiny z nich nemoc nenastoupila vůbec. Úmysl vědců tak nakonec dopadl podle očekávání – vpravit do těla tolik bakterií, aby se nakazilo, ale aby neprokazovalo symptomy onemocnění.
Zdokonalené povědomí o správném množství nakažlivé látky, která takto dokáže působit, pomůže při zdokonalování očkování proti této nemoci. Úmyslem pokusu samozřejmě nebylo nikomu ublížit.
Pokud by se u některého z dobrovolníků objevilo zhoršení zdravotního stavu, nastoupila by u něj okamžitě léčba antibiotiky.
Jen v USA bylo v loňském roce nahlášeno okolo šestnácti tisíc nakažených černým kašlem. Černý kašel se vyznačuje velmi silnou intenzitou, která někdy vede k záchvatům kašle tak silným, že si při něm lidé zlomí žebra. Pro malé děti může být černý kašel až smrtelný.
Za svou účast na pokusu získali dobrovolně nakažení finanční odměnu. Každý strávil sedmnáct dní v soukromém pokoji na uzavřeném lékařském oddělení a na vycházkách museli nosit speciální masku.
U žádného z dobrovolníků se neprojevily symptomy tak silné, že by musel být hospitalizován.