Skip to content

Doba předkanalizační: „Velký zápach“ terorizuje Londýn dva měsíce

Nová budova parlamentu na břehu řeky Temže má závěsy napuštěné chlornanem vápenatým. Poslanci zasedají s kapesníky přimáčknutými k obličeji. Puchu, který vstoupí do dějin coby Velký zápach, ale žádný Londýňan v létě 1858 neunikne.

Ve státě anglickém je cosi shnilého – a je to Temže, pýcha největšího města světa poloviny 19. století, Londýna. Lidský a průmyslový odpad, těla mrtvých zvířat, vnitřnosti z jatek a splašky z ulic z ní udělají hnědou břečku.

Nejen, že otravuje vzduch, což je nepříjemné, otravuje také pitvou vodu, což je přímo životu nebezpečné.

Staletá zásoba

V chudinských čtvrtích velkých měst žijí lidé natěsnaní ve vlhkých sklepech nebo dvorcích, často s jedinou kadibudkou společnou širokému okolí. „Její tekutá špína mokvá skrze stěny, její morové výpary jsou unášeny k oknům,“ popisuje anglický inženýr roku 1860.

Jedna epidemie střídá druhou. Znečištěnou vodou se přenáší cholera a břišní tyfus, skvrnitý tyfus šíří vši a „letní průjem“ zase hejna much krmící se na koňském hnoji. A všechnu špínu města unáší stoky do Temže, odkud, jak lidé věří, ji voda „uklidí“ do oceánu. Jenže Temže je přílivová řeka. Staletý kal se vrací na místo činu a začíná zahnívat. V polovině 19. století je řeka sice špinavá, zatím ale ještě neterorizuje město.

V Temži plavou splašky, odpad a mrtvoly. Litry chemikálií vylévané zastupitelstvem do řeky problém nevyřeší – řeka je pouze ještě otrávenější než předtím.

Voňavější a zdravější

Na kritickou situaci zadělá paradoxně splachovací toaleta. Namísto kalových jímek a suchých záchodů začnou střední vrstvy trůnit na vymoženosti, o které doufají, že udělá jejích domov – a celé město – voňavější a zdravější.

Ve skutečnosti tím stvoří Velký zápach. Středověké stoky nejsou připraveny na nápor litrů vody po každém použití. Nebezpečně blízko prosakujícím žumpám navíc stojí vodní pumpy. V teplotách 48 °C na slunci v létě roku 1858 se voda z Temže odpařuje a vyplaví vrstvy fekálního materiálu na břeh, kde začnou horkem fermentovat.

Když se změní vítr, zvrací údajně lidé na míle daleko od řeky.

V době „velkého zápachu“ si výletní plavbu po Temži naplánuje královna Viktorie s princem Albertem. Královna tráví čas s buketem květin u nosu, po chvíli se ale vzdává a vyhlašuje konec plavby.

Příliš vizionářský doktor

Odložme vznešené řeči – smrdí to. A kdokoliv se toho smradu jednou nadechne, nikdy ho už nemůže zapomenout,“ píše dobový City Press. Dlouho přehlížený problém už není možné dál ignorovat. Nejde ale jen o citlivé nosy Londýňanů.

Město se obává epidemie nedozírných rozměrů. V té době se věří, že cholera a nemoci obecně se přenášejí zkaženým vzduchem. Tuto zastaralou teorii napadne londýnský lékař Sir John Snow (1813–1858). Zjistí, že epidemii cholery v roce 1854 přečká bez obtíží 70 zaměstnanců pivovaru, kteří místo vody pili jen pivo.

Rychle si dá dvě a dvě dohromady. Choleru podle něj způsobuje fekáliemi znečištěná voda. Smůlou pro Londýn je, že Snowův výzkum začne být brán vážně až po jeho smrti.

Joseph Bazalgette zachrání životy více lidem než všichni londýnští lékaři dohromady. V letech 1831–1866 zemře v Londýně na choleru 40 000 lidí. Díky němu dojde už jen k jedné epidemii roku 1866, a to pouze ve východní části města bez napojení na novou kanalizaci.

Muž, který ukončí Velký zápach

V nastalém dusnu léta 1858 trvá parlamentu jen 18 dnů, aby bleskurychle schválil zákon o výstavbě nové kanalizace. Město bude stát v přepočtu 300 milionů dnešních dolarů. Projektu se zhostí vynikající inženýr Joseph Bazalgette (1819-1891), který je za svou práci uveden do rytířského stavu.

Do 20 let pod Londýnem vyroste 130 km nové kanalizace, která odvede londýnskou špínu dál za město. Zápach zmizí, řeka i pitná voda se stane čistější a cholera je vymýcena. Viktoriánský kanalizační systém funguje v Londýně dodnes a Temže je považována za nejčistší řeku světa protékající hlavním městem.

Viktoriánský kanalizační systém se stovkami kilometrů tunelů pod městem funguje v Londýně dodnes.
Foto: thehistorygazette.files.wordpress.com, sub-urban.com, wikipedia.com, assets.vogue.com, newsshopper.co.uk
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Ústí nad Labem: Ráj rozhleden a vodopádů střežící vstup do Čech
epochanacestach.cz

Ústí nad Labem: Ráj rozhleden a...

Ústí nad Labem má...
Dvaadvacet rad k nalezení lásky
panidomu.cz

Dvaadvacet rad k nalezení...

Láska nejsou žádné čáry a my vás o tom přesvědčíme!...
Moje vnučka rozchod neunesla
skutecnepribehy.cz

Moje vnučka rozchod neunesla

Ambice rodičů mohou být...
Je na prestižní londýnské adrese stále jeden hákový kříž „zametený“ pod kobercem?
enigmaplus.cz

Je na prestižní londýnské adrese...

Londýnské budovy Carlton House Terrace...
Křehký citronový koláč
tisicereceptu.cz

Křehký citronový koláč

Citronová náplň koláče je tak...
Východní filozofie podpořená uměním
rezidenceonline.cz

Východní filozofie podpořená...

Když vstoupíte do tohoto bytu o rozloze tři tisíce metrů...
Ocitla se mezi dvěma muži?
nasehvezdy.cz

Ocitla se mezi dvěma muži?

Nechala se svojí rolí...
Tereza Salte si splnila svůj sen o bydlení
iluxus.cz

Tereza Salte si splnila svůj...

Autorka blogu Teraza In Oslo, knih...
Magazín 21.století skládá poctu Mezinárodnímu dni ochrany ozónové vrstvy
21stoleti.cz

Magazín 21.století skládá poctu...

„Věda a čísla mluví jasně. Za rapidně rostoucí emise...
Zelené děti z Woolpitu: Údajně pocházely z podzemního světa!
enigmaplus.cz

Zelené děti z Woolpitu: Údajně...

Případů zvláštně vypadajících dětí je v...
Špatný pitný režim může za únavu i zápach z úst
epochalnisvet.cz

Špatný pitný režim může za...

Pocit únavy, výkyvy nálad, suchá pokožka, hlubší...
Přestává zvládat svoji velkou rodinu
nasehvezdy.cz

Přestává zvládat svoji...

Až příliš dlouho je...