Mariánský příkop je nejhlubší místo na světě. Je tu naprostá tma a tisíckrát větší tlak než na hladině moře.
Hlubina příkopu ale rozhodně není mrtvá, jak by se mohlo zdát.
Před sestupem
Kalendář na stěně kajuty ukazuje 23. ledna roku 1960. Je osm hodin ráno a na vlnách Pacifiku se právě houpá 15 metrů dlouhý batyskaf Trieste. Jeho posádka má jako první v historii sestoupit na nejhlouběji položené místo mořského dna v Mariánském příkopu.
Na cestu do hlubin se chystá syn oceánografa Augusta Piccarda Jacques a námořník Don Walsh.
První cesta do temnot
Ponorka mizí pod hladinou i s posádkou usazenou v malé kulovité gondole. V hloubce 9 kilometrů se ale batyskaf najednou otřásl. Tlak vody totiž prolomil jedno z vnějších plexiskel. Posádka chce přesto pokračovat.
Po 4 hodinách a 48 minutách rozvířil Trieste dno příkopu a posádce se podařilo navázat spojení s námořníky na hladině. Po Piccardovi a Walshovi se pak na dno podíval jen režisér James Cameron. Bylo to o 52 let později, v roce 2012.
Neznámé území
Přes 2500 kilometrů dlouhé a skoro 70 kilometrů široké údolí v Tichém oceánu známé jako Mariánský příkop je smrtící místo. Na jeho dně panuje tisíckrát vyšší tlak než na povrchu, je tam absolutní tma a teplota mírně nad nulou.
Přes to není příkop mrtvým místem. Při výzkumu, který tam prováděl tým z univerzity ve skotském Aberdeenu, byla v rekordní hloubce 8200 metrů nafilmována hejna zvláštních ryb patřících k druhu terčovek.
„Patnáct centimetrů dlouhé tělo má neuvěřitelně jemné a průhledné,“ říká britský biolog Alan Jamieson.
Ovlivňují mikrobi počasí?
Také v usazeninách na dně příkopu je více živo, než se myslelo. Ani obrovský tlak a ani nízké teploty totiž nevadí zdejším mikrobům. Vědci zjistili, že tyto organismy jsou na dně propadliny aktivnější než ty žijící v menších hloubkách.
Z usazenin se tam uvolňuje tolik uhlíku, že by mohl mít vliv na klima celé planety. „Oceánské příkopy mají větší vliv na cyklus uhlíku, než se myslelo. Zatím jsme ale teprve na začátku výzkumu,“ vysvětluje britský geochemik Robert Turnewitsch. V temnotách mořských hlubin tak i do budoucna leží nejedna záhada.